Než jsem tě poznala

Než jsem tě poznala
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155109/bmid_nez-jsem-te-poznala-Gq9-155109.jpeg 5 8469 8469

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Me Before You, 2012

Hana62
15.09.2016 5 z 5

Nestačily mi kapesníky. Dojemné, ale i černý humor, který můžu :-)

Gi-Gi
13.09.2016 5 z 5

jedna z těch o hlubokých věcech a přitom u ní brečíte jak želva a držíte palce.

Mishell14
13.09.2016 5 z 5

Nádherná kniha která mne dojla a potěšila

dencuska
12.09.2016 5 z 5

Priznám sa, že knihu som dostala ako darček na Vianoce ešte asi pred 2 rokmi a rozhodla som sa ju prečítať až vtedy, keď som zistila, že je podľa nej natočený film. Naozaj krásny príbeh, hoci smutný a bez šťastného konca, avšak aj tak to v živote chodí. Málokedy porovnávam knihu s filmom, nakoľko pre mňa je vždy kniha tou lepšou alternatívou, avšak po pozretí filmu sa mi zdal príbeh ešte intenzívnejší a začalo ma viac zaujímať, ako bude všetko pokračovať. Takže určite sa chystám prečítať si aj pokračovanie. Odo mňa 5 hviezdičiek, myslím, že si ju kniha a samotný príbeh zaslúži :)

jan-da
10.09.2016 4 z 5

Knihu mi všichni doporučovali. Dlouho jsem se na ní chystala, až jsem jí nakonec začala číst, ale nějak jsem se zasekla a příběh mě tolik neoslovil, abych jej hltala jedním dechem. Dočetla jsem ji, ale musím říct, že i když jsem věděla, že to nebude happy end, furt jsem doufala, že to dobře dopadne. Líbí se mi, že někdo dokáže napsat knihu bez happy endu (ani život není vždy šťastný). Určitě ale kniha patří mezi lepší a doporučila bych ji.

Ania_x
09.09.2016 5 z 5

K přečtení knihy jsem se odhodlávala dlouho, až to nakonec dopadlo tak, že jsem nejprve viděla film. Dvakrát. Dva dny za sebou. Díky tomu mi došlo, že film je sice krásný, ale já toho ze světa Louisy a Willa zkrátka pořebuji víc; potřebuji knihu. A tak jsem hned druhý den opouštěla knihkupectví s novou láskou v knižní podobě.
Příběh jsem začala číst hned po cestě z knihkupectví, a to doslova. Fakt, že jsem věděla, jak bude celý příběh plynout, mi ani trochu nepřekážel v tom, abych se následující den a půl nevěnovala téměř ničemu jinému než této knize.
Než jsem tě poznala je zkrátka hořkosladký knižní dezert, který vaše srdce probudí k životu.

Týnina
09.09.2016 5 z 5

Úplně skvělá knížka, která mě naprosto pohltila..

_Joker_
07.09.2016 4 z 5

Opravdu zajímavý a dojemný příběh. Už dlouho jsem chtěla tuto knížku přečíst a jsem ráda, že jsem se k tomu dostala. Určitě doporučuju, stojí to za to :)

Laviedete
04.09.2016 5 z 5

Nádherná. Přečteno za víkend a za mě 100%

kalinka99
04.09.2016 5 z 5

Skvělá kniha, ale možná filmové zpracování se mi líbilo víc. I tak hodnotím nejvyšším hodnocením za dojemný příběh a hodnotnou myšlenka, že si máme každý den užívat naplno :)

lucie5503
03.09.2016 5 z 5

Právě jsem dočetla a jsem ráda, že jsem sama doma, posledních cca 30 stránek jsem pobrecela. Ne, že bych neměla slzy v očích už asi stokrát u této úžasné knihy. Naprosto mi vyrazila dech. Dokázala jsem se vžít do obou hlavních postav, navzdory tomu, že nikdy nebudu vědět jak se Will musel cítit. I když jsem zhruba od poloviny knihy tušila, jak to asi dopadne, neprestavalo být napínavé, jaký bude konec doopravdy. Vlastně jsem byla přesvědčená o tom, že co chce udělat Will je správné. Ale zároveň jsem doufala, že Lou to dokáže změnit. Tahle knížka je nejen poutavě a věrohodně napsána, ale donutí vás přemýšlet, vážit si toho, co máte a co můžete mít. První, ale určitě ne poslední dílo od Jojo!

RoseThrone
03.09.2016 5 z 5

Tohle je jedna z knih, u ktere si dopredu musite pripravit kapesnicky. A to spousty. Verte mi, bude jich potreba. Pribeh se zabyva hlubokym a temnym tematem ale zaroven vam nabidne krasu zivota. Lou a Will jsou naproste protiklady a presto dokazou vytvorit jeden z nejhezcich paru, ktere jsem v knihach mela tu cest poznat. Myslenka teto knihy Vam zustane velice dlouho zaryta v pameti a verte mi, kdyz vam reknu, ze budete usilovne premyslet jestli byste udelali v takoveto situaci to same. Neverite? Prectete. :-)

snilek.holka
02.09.2016 4 z 5

Hodně lidí o téhle knize básnilo a ještě víc lidí mi jí doporučovalo. Nakonec jsem jí sehnala a vůbec nelituju, že jsem jí měla možnost číst. Byl to krásný, smutný, milostný příběh, při kterém se člověk rozesmál, ale i rozplakal. Zároveň si díky ní uvědomíte, že máte v životě vlastně strašné štěstí.
Will, mě svými poznámkamy častokrát rozesmál a Louise jsem bezprostředně záviděla. To jak umí být veselá, často optimistická a taková prostě svá. Stala se z ní postava, kterou jsem zbožnovala a strašně jí přála jen to nejlepší.
Asi nebudu moc jiného psát, nechci prozradit něco, co by pro případné čtenáře mohlo být zajímavé,ale budu muset poděkovat těm, kteří mě na knihu upozornili.

michaela3913
02.09.2016 5 z 5

Naprosto dojemné.. četla jsem cca před rokem a kniha mně natolik ohromila že jsem chtěla vidět i film.Film jsem viděla a musím říct,že se držel skvěle předlohy.Za mně TOP

Sabka123
31.08.2016 5 z 5

Nemám slov. Jsem tou knížkou tak ohromena, jak jsem dlouho nebyla. Ten příběh, o obyčejné holce, která neví, co v životě chce, co je v životě dobré, o klukovi, který žil dokonalý život a pohou chvilkou se mu všechno převrátí vzhůru nohama . Bavily me povahy těch dvou, naprosto jsem se do nich zamilovala. Ostatní postavy byly taky dobře propracované, všechno na té knížce bylo dokonalé. Opravdu jsem čekala, že to skončí dobře, on si to rozmyslí a budou žít spolu šťastně atd . Až do poslední chvíle jsem fakt čekala, ze změní názor. O to víc mě překvapil konec. Jak jsem četla ten dopis, přes slzy se mi všechno mlžilo. Posledních několik stránek bylo tak dojemných, že jsem se nezabránila slzám. Četla jsem spousty, spousty opravdu dobrých knížek, u kterých jsem si myslela, že lepší už být prostě nemohou. Tahle mě přesvědčila, že může. Nikdy mě žádná kniha tolik nedostala a spisovatelce patří obrovské díky za tak úžasně bezchybně napsanou knihu. A pokud jenom trochu váhate, jestli si tuhle knihu přečíst, tak neváhejte ani na chvíli. Jak řekl Will, moje oblíbená věta: "Prostě žij."

DatabazeKnih100
31.08.2016 3 z 5

Upřímně jsem trochu překvapená z těch ód, které zde všichni na tuto knihu pějí. Závěr byl dojemný, to ano. Ale pokud bych měla hodnotit knihu jako celek a nedala se ukolébat závěrem, který vás opravdu chytí za srdce, tak musím říct, že jsem byla celkem zklamaná.
Stále jsem čekala na něco, co prostě nepřišlo. Nejvíce mi ale vadilo, že hlavní hrdinka měla být sedmadvacetiletá žena, místo toho jsem se však dočkala nevyzrálého děvčátka. Chvílemi jsem měla pocit, že čtu knihu určenou pro teenagery. Škoda, potenciál měla..
Filmové zpracování se mi překvapivě líbilo mnohem víc.

v.july
31.08.2016 4 z 5

Krásně napsané, napínavé, neměla jsem číst komentáře předtím než jsem jí začala číst, jelikož mi hned byl jasný konec, ale i tak jsem ji ráda dočetla.

mimi55
31.08.2016

Fakt takový knížky nemůžu číst. Posledních 60 stránek jsem spotřebovala téměř tři balíčky kapesníků. Ale jsem ráda, že jsem o obsahu nic nevěděla. Takže jsem očekávala klasický happy end, ale tohle mě dostalo.

zpevSusannah
30.08.2016 5 z 5

Opravdu bych nikdy neřekla, že tohle řeknu - ta kniha měla duši. Čistou a naprosto smutnou duši.

Vždycky jsem se vyhýbala rádoby romantickým příběhům, které s reálným životem nemají a nikdy neměly nic společného. Byla jsem hlavně zvědavá, proč je kolem této knihy takové obrovské halooo, a tak jsem s velkým sebezapřením poprosila sestru, zda ji nevytáhne ze své knihovny a nezapůjčí mi ji. Mimochodem jsem se musela předem neustálými otázky u sestry ujistit, že to nebude zase nějaká červená knihovna, kdy se bohatý a neodolatelný pan Dokonalý zamiluje do nějaké zoufalky a udělá z ní královnu. Přece jen mé srdce je prohnané samými thrillery a detektivkami...

Teď musím uznat, jak hluboce jsem se spletla! Nic silnějšího jsem v poslední době nečetla. Byl to obrovský nával emocí a myslím, že na své smíšené pocity, které jsem prožívala s každou otočenou stránkou, jen tak nezapomenu...

Scarlett44
30.08.2016 2 z 5

Som prekvapená, koľko ľudí sa pozerá na túto knihu čiernobielo ako na romatický príbeh s dojemným koncom a vôbec nevníma kontroverznú správu v jej pozadí.

Kniha sa mi naozaj páčila, to sa nedá uprieť. Nečakala som od nej veľa a vážne ma pohltila, prekvapila a dojala, ako, koniec koncov, zrejme väčšinu, ibaže môj zážitok z jej zakončenia sa premenil na emocionálny hnev a autorkino zreteľné ospravedlnenie Willovho rozhodnutia ma totálne rozhorčilo.

Pre tých, ktorí ste videli film Intouchables, istotne vidíte, že život na vozíčku má zmysel. Tí, ktorí majú blízkych, známych a v rodine postihnutých podobným strašným nešťastím, tiež vidia, že vozíčkom život nekončí. Mnohí z nás máme šancu vidieť silu a odhodlanie zdravotne postihnutých, ktorí túžia bojovať, a pritom nemajú ani jednu tretinu bohatstva, pozornosti a lásky, ktorými bol obklopený Will.

Jeho sebectvo na konci knihy je vytáčajúco zreteľné. Nie, nejdem predstierať, že sa viem vcítiť do jeho kože, pretože je to nemožné. Ale poznám niekoľkých, ktorí trpia ako on, a zďaleka nemajú jeho možnosti a peniaze, najlepšiu zdravotnícku starostlivosť či milujúceho patrnera, ochotného vzdať sa všetkého v ich prospech a prežiť s nimi život. Takže áno, Will pre mňa na konci knihy bohužiaľ pôsobil ako sebec, navyše povrchný sebec, hoci mi tak 3/4 príbehu vôbec neprišiel.

Na niekoľkých miestach adresuje Louise dojemné slová o tom, ako má skrátka žiť. "Just live well. Just live." V tom prípade bolo preňho celkom v poriadku, keď sa rozhodol, tak, ako sa rozhodol? Kým ona má jednoducho žiť, on sám si môže "jednoducho zomrieť"? Nehovoriac o tom, že svojím rozhodnutím ublížil minimálne 4 ľuďom vo svojom okolí, ktorí ho oddane a úprimne milovali? Myslím, že ľudskou prioritou a povinnosťou by malo byť omnoho väčšmi vážiť si ľudí, ktorí nás milujú a snažiť sa ich nezraniť, skôr než to, aby sme "prežili svoj život naplno", keďže prežiť svoj život naplno často zahŕňa egoizmus. Will tiež žil svoj život naplno a skutočne sa z neho stal egoista, tak ako to sám pripustil. Bol zameraný na seba a pôžitky natoľko, že ho celkom ovládli a bez nich celkom stratil svoju identitu. Dobrovoľne sa teda radšej vzdal lásky a ľudí, ktorí ho milovali, pretože viac nemohol mať sex, nemohol sa zúčastniť adrenalínových športov a sedieť v kaviarni v Paríži a baliť mladé baby. Toto je preňho naozaj pointa života?

Na ďalšom mieste v knihe adresuje Louise niečo v tom zmysle, že to, čo sa jej udialo v minulosti, nemá určovať jej identitu. Áno, dojemné a pravdivé slová, ktoré on sám vzápätí potláča svojimi rozhodnutiami. Ani jeho by predsa v tom prípade nemal definovať jeho vozík či nehoda, a predsa dovolil, aby sa to stalo.

Nestotožňujem sa s jeho postojmi. Nech pociťujem akúkoľvek úctu k jeho utrpeniu a opakujem, že sa nesnažím naznačiť, že sa viem vcítiť, predsa len vidím vo svojom okolí viac ako niekoľko príkladov statočne bojujúcich ľudí, ktorí ani zďaleka nedostali Willove možnosti (koľkí vozíčkari si môžu dovoliť dovolenku na Mauríciuse?) a predsa považujú svoj život za dobrý a hodnotný, nehovoriac o tom, aké silné svedectvo vydávajú pre iných ľudí.

Dlho som mala problém s hodnotením knihy. Páčila sa mi, ale jej filnáne posolstvo svetu je podľa mňa znepokojujúce a povrchné. Ľudia s postihnutím musia vidieť, že to stojí za to, že majú nádej, že majú lásku. Pozrite si radšej film Intouchables, pretože jeho svedectvo je oveľa zmysluplnejšie.