Než jsem tě poznala

Než jsem tě poznala
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155109/bmid_nez-jsem-te-poznala-Gq9-155109.jpeg 5 8468 8468

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Me Before You, 2012

mišaša16
20.10.2014 4 z 5

Wow.Nevím co říct...Tahle knížka se mi vázně líbíla a doporučuji všem.Ale čekala jsem trochu více té romantiky mezi nima :D už jak jsem se blížíla k 350 straně a ono se furt nic nedělo a ještě si nedali ani pusu to se vážně nedalo vydržet...Škoda,že se nakonec rozhodl tak jak se rozhodl.Můj vlastní konec by byl takovy,že by si to naposlední chvíli rozmyslel,vrátil by se do Anglie za Louisou a byli by spolu :D.No jo no bohužel to dopadlo tak jak to dopadlo.Ale i tak děkuju za tuhle krásnou knihu :)

Kachorra
10.10.2014 4 z 5

Ještě než jsem si přečetla tuhle knihu, rozhodla jsem se, že si dříve přečtu Poslední dopis od tvé lásky. Ten mě ale vůbec nezaujal - možná to bylo tématem, které se prolínalo celou knihou. Pak teprve jsem začala číst Než jsem tě poznala. Nevím, jestli to mělo nějaký vliv na mé vnímání příběhu, ale naštěstí mě dopisy nijak neodradily od čtení této knihy. Musím říct, že Než jsem tě poznala je dozajista daleko lepší dílo s hlubší hlavní myšlenkou. Kniha je naštěstí vtipně napsaná, což trochu umírňuje vážnost hlavního tématu. Určitě jsem ráda, že jsem si to přečetla, ale toto zrovna nepatří ke knihám, které bych si chtěla přečíst znovu. Myslím, že konec byl docela reálný a docela ho i chápu. Kdyby byl jiný, možná by Než jsem tě poznala nevyvolala takové nadšení a vlnu emocí. V knize byly kapitoly v ich-formách vedlejších postav, u Willa se tak ale nestalo. To je trošku škoda, protože speciálně do jeho myšlení bych pronikla ze všeho nejraději. Příběh je to vyjímečný a trošku mu přilepšuje i obálka, která na mě působila pozitivním dojmem.

katyka
09.10.2014 3 z 5

Slovenská obálka je dosť hrozná. Preklad by zaslúžil dôkladnejšiu korektúru. A Will je v podstate len nafúkaný arogantný snob. Nič to ale nemení na tom, že kniha je skvelá, výborne sa číta a ťažko sa odkladá. Páčilo sa mi, že nám autorka dala vždy trochu nahliadnuť do hlavy aj iných postáv, takže môžeme vidieť ich pohľad na situáciu a ich pohnútky. Posolstvo je síce trochu prvoplánové a dej sa dá predvídať, ale nevadilo mi to. Jednoducho som si užívala čítanie až do poslednej stránky.

adelne12
08.10.2014 5 z 5

Knížka ještě celou dočtenou nemám, ale zatím mě velmi baví a každému bych ji doporučila :-)

Amandaa
05.10.2014 3 z 5

Kniha mě velice zklamala. Čekala jsem nějaké nečekané zvraty, místo toho to byl naprosto předvídatelný příběh. Nelituju, že jsem si knížku přečetla, ale znovu bych se do toho nedala. Jak říkám, příběh nebyl špatný, ale zklamal! Taky vám tak vadilo, jak ji Will neustále oslovoval Clarková?! :D Navíc mi přišlo, že Will by měl víc Lousie opětovat lásku!

kikies
05.10.2014 3 z 5

Leccos v příběhu se dá předvídat, chování a očekávání hlavní hrdinky je místy hodně naivní a celá struktura opravdu připomíná pohádku, kterak chudé děvče poctivou a usilovnou prací ke štěstí a penězům přišlo... ovšem bez toho happy endu, aspoň tedy částečně. Je to dojemné, citlivějším jedincům se zaleskne oko, a má to svou vlastní vnitřní sílu. A co je pro mě asi nejpodstatnější? Willovo rozhodnutí jsem pochopila, ale Louise její lásku nevěřím, nemůžu si pomoct... :-/

kurelka.j
04.10.2014 4 z 5

Tato knížka mě velmi překvapila, příběh je sice zajímavý, ale když to vezmu ze všech stran moc převratů nebo akcí tam nebylo. Jojo Moyes prostě, ale umí psát. Knížku jsem přečetla za 1 den a nikdy jsem se nenudila. Autorka píše tím způsobem, že čtete a ani nevíte, jak daleko jste se dostali. Konec jsem sice čekala, ale přesto je knížka úžasná.

kapa87
02.10.2014 5 z 5

Knihu jsem precetla za nedeli, nemohla jsem ji ani odlozit, od poloviny jsem brecela..uzasna, perfektne napsana...vsem doporucuji :-)

H.O.
02.10.2014

Od začátku mi to přišlo jako fakt 100% červená knihovna (což teda nemusím), jak se (sice vtipné a celkem sympatické, ale chudé) děvče ze skromnějších (pěkně fungujících) rodinných poměrů postupem času zamiluje do mladého aktivního fešáka ze snobské rodiny, který je ovšem už nějakou dobu upoután na invalidní vozík a zcela odkázán na péči jiných.......nevím - nějak si nedokážu představit tu Louisinu "touhu"... Knihu jsem poctivě četla asi do necelé poloviny, pak jsem to vzdala (nudila jsem se) a přeskakovala stránky (pro mě nezajímavé a ukázkově plánované, předvidatelné), zajímal mě jen ten konec (pro mě teda konec sympatický, protože jsem se trošku bála, že se Will najednou zázračně uzdraví a....). Nicméně ta "sladká tečka" (co k červené knihovně jasněže patří) tam nesměla chybět v tom smyslu a mottu, že když člověk pro druhého něco dělá z čistého a dobrého úmyslu, že je poté náležitě finančně odměněn :-))
P.S: 1) "Žij. Prostě žij! " (=jasné, stručné, výztižné - tahle slova na závěr se mi líbila)
P.S: 2) Mám doma ještě knihu Poslední dopis od.... a mám teda dost obavy....no zkusím, uvidím.

xhornickovar
01.10.2014 4 z 5

neskutečný příběh! Doporučuji!

bosorka
01.10.2014 3 z 5

Červená knihovna, vlastně takový harlekýn, akorát na závažnější téma. Četlo se to hrozně rychle, jak už u podobných příběhů bývá, dokonce i slza mi ukápla. Příběh je ovšem od začátku do konce naprosto předvídatelný a vlastně na něm není nic, co by překvapilo a to je možná trošku škoda. Oceňuju autorčin smysl pro humor. Jako odpočinková literatura docela fajn, ale nepřetrvá.

rusalka123
29.09.2014 5 z 5

Když bych měla shrnout pocity po přečtení, tak asi takhle: Nenávidím Willa. Nenávidím za "to" autorku. Nenávidím tu knihu. Ale je úžasná... A konec byl ten jediný správný a smysluplný.

janamaxik
17.09.2014 5 z 5

Zatím to nejlepší co jsem kdy četla. Nedokázala jsem knihu odložit, takže přečtená za jeden den. Nádherný příběh, posunulo mě to o kus dál.

Nanynna
15.09.2014 5 z 5

Naprosto uzasna kniha, prectena jednim dechem. Urcite si ji prectu nekdy jeste jednou a urcite ji budu dal doporucovat! Na konci si clovek sam v hlave prerovnava a srovnava co by delal a jaka to cela je vlastne situace... Moc pekny pribeh i kdyz ne s happy endem. Takze za me si ji 100% prectete- kdo vahate. Jeste ted utiram slzy.

danipos
15.09.2014 5 z 5

Dala jsem pět hvězdiček, ale zasloužila by si i víc. Z komentářů zde jsem pochopila, že nemám čekat happyend a přesto mě ten konec neuvěřitelně emočně rozložil, posledních snad 50 stránek jsem četla přes slzy. Silný příběh a i když jsem plakala společně s Lou pro její lásku, Willovo rozhodnutí jsem chápala, člověk jako on nemohl prostě jinak. Rozhodně je to kniha co stojí za přečtení a ještě pár dní vám z hlavy jen tak nezmizí, zážitky z ní budou ve vás pomalu doznívat.

HedušKoč
15.09.2014 5 z 5

Tak tato kniha je naprosto nádherná, přesně taková, kdy po přečtení poslední stránky koukám do zdi a přemýšlím. Silný zážitek, krásně napsaná kniha.

Skjaninka
14.09.2014 3 z 5

Aj keď sa nejedná o gýč (myslela som si že bude), aj tak to nie je kniha, ktorá by si podľa mojej mienky zaslúžila tak vysoké hodnotenie aké má. Tie hviezdičky šplhajú do výšin literárneho hviezdneho neba, ale sorry, táto kniha nie je nič viac, než príbeh. Príbeh síce pekný, ale nijak nevybočujúci z tých priemerných. Moyesovej štýl mi sadol, príjemne sa to čítalo, žiadne záseky, či strohé vety. Proste dej plynul v peknom štýle. Nápad tiež dobrý, ale ruku na srdce, ako môže toto dopadnúť? Keby to dopadlo akokoľvek ináč, než ako to Moyesová napísala, bol by to gýč, alebo presladený romatnický doják. Ten koniec ho z tejto knihy nerobí. Ostatné sa k tomu tak trochu blíži, aj keď hranicu ešte neprekračuje. Svojrázna Louis a trpiteľ Willy. Už len pojatie ich povahových rysov, ich životov, ich postojov k nemu, odhliadnuc od tragédie, ktorá sa na Willovi podpísala, je viac než úsmevné. Neverím, žeby to tak mohlo byť a to som dosť veľký optimista. Proste mi ten ich nesúlad nesedí a nech robím čokoľvek, názor nezmením. Hodnotím lepšími dvoma hviezdami. Tá tretia je tak trochu za názor Ploskutáčka, ktorý som čítala pred otvorením knihy a vďaka ktorému som sa k tomu aj odhodlala. Pretože ľudia ako on a ako Will, si pozornosť zaslúžia. Už len z dôvodu toho, že tak trochu a veľmi zoširoka, môžeme nahliadnuť do ich života, túžob, citov, či strastí a bolesti....Za toto díky.....3/5

misbyxo
14.09.2014 5 z 5

Tak, tohle byla za mě ta nejlepší knížka co jsem kdy četla. Knížka mě vtáhla do děje už od samého začátku a já nemohla knížku odložit až do té nejposlednější stránky. Zamilovala jsem si jednoduchý styl autorčinino psaní, zamilovala jsem si příběh, zamilovala jsem si Willa a Lou, a věřila jim úplně všechno Je vážně skvělá a doporučuju jí přečíst ji komukoliv :) Konec mě zklamal, ale umím si představit jaké by to pro Willa následně bylo. Možná to zní přehnaně ale tahle knížka ve mě vyvolala opravdu silné pocity :) Dala bych mnohem víc než 5* kdybych mohla! Skvělá knížka!!!

Aneleh
13.09.2014 5 z 5

Toto je jedna z knih, na kterou se nezapomíná. Zanechá ve vás spoustu pocitů, donutí k zamyšlení. Nikoho nemůže nechat chladným a nad věcí, v každém musí probudit spoustu emocí. Vlastně by si ji měl přečíst každý. Já sama dokáži jen s úctou mlčet.

Maguša
13.09.2014 5 z 5

Kdo ještě nečetl knihu, nečtěte můj komentář, můžou se objevit nějaké informace o ději.

Jsem naprosto mimo. Budu se hodně přemáhat, abych knihu nesrovnávala s Hvězdami od Greena. Je to totiž tak nějak hodně podobné, ale přitom dost jiné. Znovu opakuju, že si myslím, že tohle není četba výhradně pro ženy. Otevírá dveře nesčetným informacím o životě, který vedl Will, a myslím, že autorka se neuvěřitelně nádherně vypletla ze sítí klišé (které jsme měli občas šanci pozorovat ve Hvězách od Greena), ale to už zase srovnávám, a to nechci. Tak nějak jsem se vžila do situace Louisy. Nevím proč, ale její zármutek a nejistota, předtím než odjela do Švýcarska... přiznám se, úplně mě to oddělalo. Kniha je naprosto čtivá. Četla se sama a já jsem ztrácela pojem o čase. Úplně jako bych byla v jiném světě. Jakobych žila s Willem a Louisou v tom přístavku. Jsem z toho ještě celá vykolejená. Z toho, jak to všechno dopadlo. Pořád jsem doufala, že to nakonec neudělá. A jeho dopis na konci mě odrovnal úplně. Byla jsem naštvaná, že to dopadlo, tak jak to dopadlo. Byla jsem smutná a dotčená, a nemohla jsem tomu uvěřit. Vím, že celá kniha k tomu tak nějak směřovala, ale já jsem se nedokázala odpoutat od představy, že to všechno dobře dopadne. Jedno mi v knize moc chybělo a myslím, že to Willovi nikdy neodpustím. To, že Louise neřekl, že ji miluje. Vím, že to vyplynulo z kontextu a tak, ale evidentně to bylo něco, co říct nemohl a nechtěl ale přitom chtěl a hrozně moc. Ale mně to chybělo. Přiznávám, že kdyby jí to někdy řekl, konec knihy bych zvládala ještě hůř. Ale tak nějak jsem to chtěla moc přečíst a vědět, že i ona od něho ta slova uslyší. Sakra zním teď fakt divně, ale nikdy jsem v knize tak nepostrádala vyznání lásky. To Louisino bylo famózní, a tak jsem čekala, že se ji dostane stejného vyznání, z jeho strany. Utěšením je, že pak na konci četla dopis a všichni víme, že to byla nádhera, a slzy se prostě potlačit nedaly. Tak nějak jsem soucítila i s Willem. Opravdu jsem z pocitů postav zmatená, a ani nevím přesně s kým soucítím více... Jsem zklamaná, že to byl jenom půlrok!!!

Knížka je naprosto úžasná a vřele ji doporučuju! :-))