Než jsem tě poznala

Než jsem tě poznala
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155109/bmid_nez-jsem-te-poznala-Gq9-155109.jpeg 5 8384 8384

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Me Before You , 2012

Hakate
09.01.2021 5 z 5

Jelikož znám filmové zpracování, tak jsem se knize velmi dlouho vyhýbala, protože herecké výhony v tomto filmu jsou dokonalé a i když jsem film viděla již několikrát, pokaždé slzička ukápne.

Když jsem dávala dohromady seznam knih pro letošní výzvu, všimla jsem si, že tento příběh má pokračování i v dalších 2 knihách, to mě zlákalo natolik, že jsem tuto knihu zařadila do výzvy 21 a tak jsem se donutila překonat svůj strach z knižní předlohy.

Kniha mě opravdu nezklamala a byla jsem nadšená, že se filmové zpracování drží knižní předlohy a kniha mě rozbrečela snad ještě více než samotný film.

Velmi emoční a silný příběh, úžasný styl psaní formou vyprávění z pohledu hlavní hrdinky Louisi Clarkové, doprovázené pohledem ostatních členů Willových příbuzných.

Clarková i Will jsou dokonale ztvárněné postavy, které se Vám ihned vryjí do paměti.
Clarková je obyčejná, ale přesto neobyčejně energická dívka, Will je díky své nehodě a upoutáním na invalidní vozík, pesimistický, zničený, a rezignovaný a odpočítává den, kdy to bude moc vše ukončit.
Když Clarková nastoupí u Willa jako pečovatelka nastává krutý boj několika měsíců, kdy se snaží Willa přimět změnit své rozhodnutí a ukázat mu, že žít se dá i s takovýmto postižením, Clarková nás vtáhne do svého vyprávění o zrodu nového přátelství, lásky a také o tom, jak Vám jeden člověk může změnit a převrátit život.

Vše se podložené velmi vtipnými dialogy, mezi Lou a Willem,

Velmi se těším na další díl.

_Brunetka_
04.01.2021 5 z 5

Tohle byla dokonalost i napodruhé. Autorka má úžasný styl psaní, který je čtivý a zároveň si díky němu užíváte každé autorčino slovo. Příběh je originální, ten nápad vážně neskutečně žeru a přijde mi to částečně i vytrhnuté ze skutečného života – nepřipomíná to pohádku, ve které spolu hlavní protagonisté šťastně odjedou do západu slunce. V průběhu čtení jsem se opravdu cítila tak nádherně, že vám to nedokážu ani spolehlivě popsat. Hlavní hrdinové byli perfektní, Louisa by z fleku mohla kandidovat na nejlepší ženskou postavu všech dob a Willa si nejde nezamilovat. Romantická linka mezi nimi byla překrásná a já ji prožívala do morku kostí. Autorka sem zakomponovala i krásné myšlenky, které vám jen tak nedají pokoj. Nechybí tu ani vtipné pasáže a momenty, které budete číst s husí kůží. Tohle ve vás také spolehlivě vyvolá emoce a ten, kdo by u téhle knížky dokázal nebrečet, by si vážně zasloužil cenu, protože tohle jakože fakt nejde a já se radši nebudu zastavovat nad tím, jak velkou část téhle knížky jsem probulela. Konec mě zlomil. Tohle dílo bylo vážně neskutečně smutné, dojemné a krásné. Pokud hledáte nezapomenutelný příběh, který se vám vryje do srdce a budete si ho rozhodně potřebovat přečíst víckrát než jednou, tady pro vás mám tip.

katushah
03.01.2021 5 z 5

Neskutečně dojemné.

januska82
03.01.2021 5 z 5

Toto je pre mňa jedna z TOP kníh.... Videla som aj film, ale myslím, že ani ten knihu neprekonal.

Raislin
31.12.2020 5 z 5

Ještě teď pláču. Mám tolik myšlenek, jako matka tří synů. Vlastně nevím jaký pocit převládá. Jestli se zlobím nebo obdivuju odvahu. Musím říct, že se spíš zlobím. Protože zloba potlačí bolest. Takže Wille já se na tebe zlobím! Zlobím se na to co jsi udělal Lu. Zlobím se za to co jsi udělal rodičům, ségře, své dceři o které jsi nevěděl a všem blízkým. Prostě mám vztek!!! Kniha je nádherná! Opravdu wau!

ferdada
31.12.2020 4 z 5

Příběh vás donutí zamyslet se. Nad vlastním pohodlným, zřetelným životem, kdy jste soběstační a nejste odkázáni na pomoc druhých. A jo, je tam to dilema. Co je správné - a dle jakých měřítek? Možná je to i o těžkém umění potlačit vlastní sobectví a nechat spolutvorům možnost svobodné volby. Přesto, že nás to bude bolet. Moc bolet!
Tady se dočtete i o velké síle ducha a přejícnosti fyzicky nemohoucí osoby.
O pomíjivosti chvil a okamžiků, života samotného. O vzácných silných povahách (nevím jestli má je ze stejného ranku), kterých si moc vážím a obdivuji je.

kristynka8396
27.12.2020 5 z 5

No tady mi Jojo teda dala. Nutno říct, že já jsem hrozná plačka, která obrečí pokaždé Dobu ledovou, ale tady jsem taky potřebovala hromadu kapesníků. Nelze se nevcítit do Luisy, která se tolik snaží Willa přesvědčit, aby žil. Místy jsem ho až nenáviděla za jeho krutost a jistou bezohlednost, ale na druhou stranu...co bych asi dělala já? Být na jeho místě, žít jeho život? Za mě krásný a silný příběh.

KatyM.
26.12.2020 5 z 5

První kniha této autorky a opravdu 5* nádherný, silný příběh. Film byl také pěkný. Ale kniha je kniha.

Lucik100
22.12.2020 5 z 5

Krásný romantický příběh, který donutí člověka vážit si svého zdraví a všech maličkostí, které v životě máme.

Simply.el
14.12.2020 5 z 5

Příběh je neuvěřitelně silný, který ve Vas zanechá spousty emocí. V knize je něco, co se Vás dotkne. Rozhodně neni chybou si knihu pořídit a ani ztratou času ji přečíst.

Žij svuj život odvážně. Nespokojuj se s málem. Proste žij.

zimolka
14.12.2020 5 z 5

Na knihu se dívám z jiného pohledu než větší část čtenářů.Mám dcerku na vozíku,takže spousta problémů co je v knize popsaná se nás dotýká i v běžném životě.Film jsem zatím neviděla,ale asi i na něj se kouknu.

Amees
10.12.2020 3 z 5

Dobře, film byl fajn. Tak proč nenahlednout do světa Luis mnohem více? Luisa si vás omotá a ani nebudete vědět jak. Dojemný příběh o lásce, přátelství a boření předsudků..
Kdo má rád opravdu romantické světy, tak ať neváhá!

Na mě to bylo občas trochu moc :-)

Mi--LADA
18.11.2020 5 z 5

Knížku jsem četla podruhé, tentokrát se soustředila na jiné aspekty, koukla se na ní z jiného úhlu očima a líbila se mi víc. Když to beru jako romantický příběh, je to rozhodně nadprůměrná knížka. Milá, o hezkých věcech i o těch, o kterých by člověk raději neslyšel. Jenže oni tu jsou, zdravotní postižení, smůla, nešťastné chvilky střídané s těmi hezčími okamžiky i romantikou. Každý člověk vás může něčemu naučit a něco vám dát. A romantická knížka nemusí být přihlouplá a zákonitě končit kýčovitou svatbou a smíření se klidně i s nesmiřitelným.

petraLI
17.11.2020 2 z 5

Tento druh četby rozhodně není pro mně. Kniha je napsána vcelku dobře, ale osobně dávám přednost happy endu. Knihy si čtu vždy po dni v práci, jako takový relax, což z této knihy rozhodně pocit klidu nebudete mít.

boxas
15.11.2020 4 z 5

Knihu jsem začala číst s určitou předpojatostí, to připouštím. Bylo to dáno tím, že jsem nejdřív viděla film a moc mě nenadchnul. Připadalo mi totiž, že autoři příliš "tlačí na pilu", co se citů a motivace hlavních hrdinů týče. Příběh vyprávěný v knize uvěřitelný je a především Willovo chování najednou dostává smysl. Takže závěr: kniha se vám bude pravděpodobně líbit, ale film raději vynechte, nebo se na něj podívejte až po přečtení knihy.

Petkona
09.11.2020 5 z 5

Kniha byla pro mě veliké překvapení. Filmové zpracování se mi moc líbilo a nevěděla jsem jestli se tomu knižní  vyrovná. Ale kniha mě dostala úplně stejně jako film. Od začátku do konce tam nebylo jediné hluché místo a četlo se to úplně samo. No a ten konec mě dostal úplně nejvíc. Málo knih u mě vyvolalo tolik emocí jako právě tahle. Celkově kniha zpracovává zajímavé téma ohledně smyslu života a nalézání sama sebe. Rozhodně kniha stojí za přečtení a asi jedna z mých nejoblíbenějších romantických knih.

Ennny
28.10.2020 5 z 5

Velice krásná kniha,ani se nedivím tak vysokému hodnocení tahle kniha si ho opravdu zaslouží...druhy a třetí díl už sice není tak parádní ale přečíst se to dá,ale na první díl nemají.

Ana72154
25.10.2020 5 z 5

Krásná, ale velmi smutná kniha. Na Louise se mi líbilo, že ač to měla těžké, tak se nevzdávala, i když původně chtěla. U Willa se mi líbilo, že chtěl, aby měla lepší budoucnost a splnila si své sny.
Kdo mi naopak vůbec nesedl byla Louisinna matka (kvůli penězům) a Patricka (nejen kvůli jeho posedlosti sportem a jeho chování jako kdyby neexistuje nikdo jiný než on).
Jsem zvědavá na pokračování.

Peťulík64
23.10.2020 4 z 5

Ta kniha je tak krásně a čtivě napsaná, že prostě musíte pořád číst a číst a číst :-) Film jsem neviděla, ale viděla jsem film Nedotknutelní, který mi v mnoha aspektech tuto knihu připomínal...nelze jinak než doporučit, a to se přiznám, že jsem autorku předtím vůbec neznala. O jednu hvězdu méně proto, že mnohdy to bylo na mě až moc sladké a dějově roztahané.

1predseda
17.10.2020 5 z 5

Vůbec jsem autorku neznal. Kniha mne tedy dost vzala. Asi ještě budu chtít vidět film (?). A určitě další knihy autorky ...