Než jsem tě poznala

Než jsem tě poznala
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155109/bmid_nez-jsem-te-poznala-Gq9-155109.jpeg 5 8385 8385

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Me Before You , 2012

michaela3483
17.10.2020

Jako první jsem viděla film, poté jsem četla pokračování a Sama sebou... Nakonec jsem sáhla i po knize, abych to měla komplet.
Než jsem tě poznala se mi líbilo, ale film asi víc. V něm mi opravdu přišlo, že jsou city oboustranné a knižní pokračování mi dávala smysl. Možná jsem už prostě jen cynik.
Každopádně celou sérii doporučuji, stoji za přečtení a Lou člověku přiroste k srdci.

Adelaidee
16.10.2020 odpad!

Máma mi donesla knihu, říkala jsem, že ji nechci, film jsem už viděla. Kniha je tak patetická, víc než film, přitom si člověk myslí, že už to víc nejde. Navíc to není moc dobře přeložené se mi zdá.

hopsajda
15.10.2020 5 z 5

Před samotným čtením jsem o knize ani o autorce nevěděla nic (jak ostudné), jenom jsem tušila, že se bude jednat o romanťárnu. Takový žánr moc nemusím, ale do výzvy se mi knížka hodí, říkám si, tak to zkusím nějak zvládnout. Jenže! Najednou jsem se přistihla, že knihu nemůžu odložit a že mě strašně všechny mikropříběhy jednotlivých postav, jejich smutky, obavy, radosti a zejména vztahy zajímají a že prostě potřebuju být toho všeho součástí. Mimo jiné na mě kniha působí jako velice dobře zvládnuté řemeslné dílo (zejména bych vyzdvihla skvělé dialogy). Co mě asi nejvíce zaujalo, je způsob, jakým autorka příběh podává - jednak s osvěžující lehkostí, ale zároveň naléhavě a intenzivně.

Nikky000
07.10.2020 4 z 5

Co si budeme povídat,je to citová vydíračka... ale sakra dobře to funguje..

Mrs.Depp
28.09.2020 5 z 5

(SPOILER) Jojo je u mě paní spisovatelka. Kniha Než jsem tě poznala je určitě jedna z nejlepších, které jsem četla. Příběh Willa a Lou, to co spolu prožili a jak jeden druhého v životě ovlivnili je opravdu nádherný. Ještě teď i když jsem už dávno viděla film a četla i knihu nemůžu uvěřit, jak mohla mít autorka to srdce to takto ukončit, i když chápu, že kdyby to neudělala, příběh by zřejmě zapadnul do škatulky milý román k odreagování, zatímco takto nás přiměla uvědomit si, co je v životě opravdu důležité, a to čas strávený s těmi nejmilovanějšími a ta možnost být tady jeden pro druhého a navzájem si pomáhat. Smutný příběh o tom, jak umí být život krutý zasáhl tolik čtenářů zřejmě pro to, že, tyto věci se běžně dějí spoustě lidem a nám nezbývá než si uvědomit hodnotu zdraví a vážit si každého dne.

Jedna z malá knih, ke které se budu vracet, díky které budu tuto autorku doporučovat úplně všem, příběh u kterého jsem nejednou plakala a vždy budu hledat knihy, které se mu alespoň trochu podobají, abych mohla znova a znova číst o tom, jak je důležité vážit si v životě toho, co máme.

Tato kniha mi ležela v knihovně několik let a protože jsem věděla, že je moc smutná zdárně jsem se jí vyhýbala, ale když jsem ji otevřela, po pár stranách jsem si zamilovala úžasnou Louisu a její obětavost i nešťastného, ale i přes svůj handicap stále sexy Willa. Myslím, že jsem si tuto knihu tak zamilovala i proto, že jsem nejprve viděla film, do kterého byli vybrání opravdu úžasní herci a který je nádherně zpracovaný. Pokud se vám zdá, že život není fér a stejně jako já procházíte těžkým obdobím, tahle kniha je přesně to pravé pro vás, ukáže vám, že života je třeba si vážit, ať je jakkoliv těžký a vždy je potřeba bojovat a zachovat si optimismus a pozitivní přístup. Už teď se nemůžu dočkat na oba pokračování a taky další knihy autorky, jejichž obálky jsou navíc nádherně sladěny a v mojí knihovničce se budou skvěle vyjímat. Nestává se mi často, že bych se k nějaké knize vracela, ale k téhle určitě budu.

KnihomolkaPája
28.09.2020 5 z 5

Wow, opravdu překrásná knížka, přečteno jedním dechem. Nemohla jsem od knížky odtrhnout oči, čili jsem ji měla přečtenou za 3 dny. Děj velice zajímavý, napínavý. Opravdu doporučuji přečíst!

Worbitka89
27.09.2020 4 z 5

Čteno na doporučení jako první dil ke čtenářské výzvě a možnost stáhnout jako e-knihu. Ocenila jsem pohledy dalsich postav, nejsem fanda těchto románů, ani me příliš neoslovil styl psani. Pracovala jsem se seniory i ztp lidmi, takze mam zrejme jiny pohled, nez vetsina čtenářu a nic moc me nepřekvapilo. Příběh má však něco do sebe, především přirovnání dnů blbcu, sakrasmu a historek ze života me pobavilo + hledání sama sebe u Lou + krásné přebaly knih! Také jsem rada, ze čtenáře upozorní na téma mozne asistované sebevraždy. Těším se na pokračování. Doporučuji všem, co tento styl čtou rádi.

karol0230
27.09.2020

Jedna z nejkrásnějších knih, které jsem doposud četla!

katasokolov
27.09.2020 5 z 5

Než jsem tě poznala je prostě mistrovské dílo, přiznám se, že jsem bulela jako želva!! Život po tobě je už o maličko horší a poslední knihu série nemůžu zatím zhodnotit, protože mě vůbec nechytla a nemůžu se přimět ji dočíst...:( Filmové zpracování jedničky je výborné!!

Elleonora
26.09.2020 4 z 5

A to jsem si říkala, že do ní pouze nakouknu - víme, jak to obvykle dopadá. Příběh mne pohltil, odpoledne se změnilo na večer a já jsem seděla na posteli a nemohla zadržet slzy. Existují knihy, které u mne již takové emoce vzbudily, ale není jich moc. Motiv nalezení sebe sama a životních hodnot nenásilně vetkán do příběhu dvou lidí z odlišných světů, kteří si k sobě postupně hledají cestu. Navíc - a nečekala bych, že to někdy napíšu - pokud jste neviděli film, přišli jste o výkon dvou skvělých herců a do děje úžasně zapadající hudbu.

Siegrid
25.09.2020 5 z 5

Luisu Clarkovou si prostě zamilujete......Na konci byl pro mě očistný pláč. Četla jsem všechny 3 díly.

Mojepočteníčko
22.09.2020 3 z 5

Mnoha lidmi oblíbený příběh. Já se do této skupiny bohužel nepřidám. Přitom mám autorčiny knihy ráda. Román mě neoslovil, hlavní hrdinové mi byli lhostejní, text se mi četl obtížně.
Nehltám romantické knížky, ale milostné linky mi v příbězích nepřekážejí. Pokud mám možnost odnést si z nich něco pro sebe, jsem ráda, když to objevím. A ačkoli byl závěr doslova srdcervoucí, se mnou nedokázal pohnout.
I tak jsem ale ráda, že má kniha spoustu svých fanoušků a věřím, že budou stále přibývat.

Fonendoskop
17.09.2020 5 z 5

Neobvyklý příběh o lidech, kteří byli tak rozdílní a přesto se dokázali milovat. Louisino rozhodnutí doprovodit Willa na jeho poslední cestě bylo jednou z nejsilnějších věcí v knize.
Filmové zpracování nemělo chybu, jeden z mála filmů a knih, u kterých mi ukápla slza.

evik2710
15.09.2020 5 z 5

Pěkná kniha dost smutná

zdenek118
06.09.2020 5 z 5

Po přečtení cca první třetiny knihy jsem si uvědomil, že jsem kdysi v minulosti viděl filmové zpracování tohoto příběhu, ale na podrobnosti děje jsem si už nevzpomínal. Knižní zpracování od mojí oblíbené spisovatelky Jojo mě okamžitě vtáhlo do příběhu postiženého Willa, upoutaného po úraze při autonehodě na invalidní vozík, a jeho ošetřovatelky Louisy. Bylo velmi poutavé, jak se Louisa pokoušela během krátké doby, kdy se o Willa starala, nacházet cestičky k jeho duši tak, aby mu alespoň trochu zpříjemnila jeho každodenní monotónní život. Velmi se mi líbilo, jak se Will zachoval k Louise v tom, že ji dával najevo, že jejich vznikající romantický vztah nemá budoucnost a že je třeba, aby si ona žila svůj život.
Ještě bych vyzdvihl to, jak jednotlivé zápletky děje byly od autorky zajímavým způsobem doplněny názory a postoji dalších postav knihy jako např. od rodičů Williho, ošetřovatele Nathana a nebo mladší sestry Louisy Katriny.
Popisovaný příběh je velmi lidský a spolu s knihou této autorky Dívka, již jsi tu zanechal, hodnotím jako velmi povedený a doporučuji ji dalším čtenářům k přečtení.

Lucy6827
29.08.2020 5 z 5

Krásně napsané. Kniha mě velice zaujala, přečetla jsem ji během chvilky. Začátek mě naprosto pohltil - než jsem začala číst, řekla jsem si: jen nakouknu...no a nemohla jsem děj dostat z hlavy, dokud jsem nedočetla. A ano, také jsem konec oplakala.

Sixtinka144
29.08.2020 5 z 5

Upřímně jsem zvyklá na pomalejší rozjezdy u Moyes knížek, ale tady? Knihu jsem přečetla během jednoho odpoledne a byla jsem nadšená. Postavy jsem si okamžitě zamilovala. Lousa to měla dost těžké, protože její rodina na ni spoléhala co se týče finanční stránky. Bez jejího platu by byli ztracení a stejně ji furt předhazovali, jak je její sestra šikovná a chytrá :D Willa jsem ze začátku proklínala, protože se k ní prostě choval zbytečně hrubě, ale nadruhou stranu jsem chápala, jak moc těžké to musí mít a proč jedná tak jak jedná. Bez jakéhokoli rozmýšlení můžu říct, že tohle je rozhodně nejlepší knížka, jakou jsem od autorky četla. Nádherně zde rozepsala Willovu nemoc a jeho pocity a nálady. A konec? Za mě jednoznačně o hodně lepší, než nějaký přeslazený happyending. I když já na ně nikdy nebyla. Knihu si určitě přečtěte a plánuji další knihy z této série.

Prince_of_book
27.08.2020 4 z 5

Romantické knihy a jsem až doteď nečetl a filmy až doteď nesledoval, takže jsem o knize neměl nejmenší tušení, ale zlákala mě na ni jedna holčina na instagramu a tak jsem si řekl : no co, vše je jednou poprvé.

Myslel jsem si jak knihu protrpím, budu se modlit aby už skončila a ono ne. I přes můj počáteční odpor ke knize jsem si rychle vybudoval vztah k oběma hlavním postavám a obrovskou nechuť ke všem vedlejším, tedy kromě Nathana, který se vlastne až do konce knihy jevil jako jediná vedlejší postava, která má páteř a která jako jediná nemá za úkol mě iritovat.????

Budu naprosto upřímný když řeknu, že jsem nečekal jak moc mě příběh ovlivní a vtáhne a ač jsem tušil již od poloviny knihy, jak to dopadne, tak sakra..ˇ oněch posledních 30 stran bylo tak silných....že jsem opravdu ztratil slova a uronil nějakou tu slzu a vůbec se za to nestydím.

9/10

Viviana-Mori
21.08.2020 5 z 5

Dopředu jsem věděla, o čem kniha je, její pověst ji předbíhá. Také jsem viděla film, který se mi moc líbil. Věděla jsem, že je to kniha romantická, dojemná a že asi budu brečet, ale nečekala jsem, že ve mně vyvolá až tak silné dojmy.
Nejsem zarytý romantik, ale ten příběh je prostě krásný, o dvou lidech, kteří by se za normálních okolností nejspíš nikdy nepotkali, nepopovídali si, nezjistili nic o tom druhém.
Líbilo se mi, jak Will Louisu podporoval, jak jí chtěl dopřát to nejlepší a naučit jí nepromrhávat život a užívat si ho, i když on sám nemohl.
Kniha je zkrátka velice lidská, s příjemnými postavami, nechybí humor, romantika je roztomilá, decentní, není to hloupé. A poselství knihy je jasné, měli bychom si vážit toho, co máme, co všechno můžeme dělat, že jsme zdraví a můžeme objevovat svět a měli bychom být k sobě tolerantní a ohleduplní. Pro mě bylo celé čtení silný a emotivní zážitek.

katerina4946
21.08.2020 4 z 5

K mému překvapení nakonec i já, zatvrzelý odpůrce romantiky, která v mých očích zůstává téměř nepochopena, musím uznat, že tento příběh má něco do sebe. Knihu jsem si pořídila, protože jsem si chtěla přečíst něco v angličtině v rámci zachování kontaktu s jazykem, tedy jsem sáhla po něčem dle mého mínění jednoduchém. To se potvrdilo, tedy doporučuji všem, kteří hledají bezva čtení v angličtině. Příběh mě opravdu překvapil, postavy i děj jsou reálné, charaktery poutavě popsány. Docela jsem se bavila všemi těmi sarkastickými rozhovory mezi Lou a Willem, autorce děkuji, že se nebála trochy černého humoru. Konec mi přišel trošku zrychlený, ale byl dost překvapivý, četla jsem jedním dechem.