Než jsem tě poznala

Než jsem tě poznala
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155109/bmid_nez-jsem-te-poznala-Gq9-155109.jpeg 5 8387 8387

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Me Before You , 2012

Suzynka29
04.02.2020 5 z 5

Musela jsem si dát pár dní na to, abych si o knize udělala svůj názor a nějak to strávila. No, co říct. Byla to moje druhá kniha této autorky (první Poslední dopis od tvé lásky byl TOP) a další kniha, který se mi vryla do paměti. Musím říct, že mě kniha opravdu bavila. Když jsem ji dočetla, byla jsem ráda za svůj život, protože vždycky může být hůř a dokud je člověk zdravý a má kolem sebe lidi, kteří ho mají rádi, všechno ostatní nějak dopadne. Doufala jsem, že vše dobře dopadne, i když je mi jasné, že ani v životě by tento příběh zrovna happy-endem nezářil. Každopádně kniha byla úžasná, ke konci jsem si pobrečela a opět mě Jojo nezklamala. Téma asistované sebevraždy je velmi diskutované a asi rozděluje společnost na dva tábory , ale myslím, že tato kniha ukázala přesně to, co by mělo odpůrce eutanazie přesvědčit o tom, že o svém životě by měl každý rozhodovat sám až do konce.

Pralinka1910
28.01.2020 5 z 5

Nepamatuji se, kdy mi při čtení knihy nebo u filmu hrkly slzy do očí. Tato kniha to dokázala. Příběh je velmi dojemny. Každý z hlavních hrdinu má svou pravdu, nepokriveny názor na svět a svůj život, a přesto to dohromady nejde. Hluboké a krásné.

Edera
27.01.2020 4 z 5

Po nahlédnutí do této dojemné knihy a shlédnutí milého filmu, na kterém jsem byla v kině dokonce dvakrát, jsem si naučila vážit největšího daru, který mně život mohl dát. Svého zdraví a obrovských sil a možností, které člověku dobrý zdravotní stav nabízí. Dřív jsem nevnímala fráze o zdraví, které jsem v rámci útěchy dostala od starších lidí během nějaké osobní pseudo-katastrofky: "Nic si z toho nedělej, hlavně že jsi zdravá. Studuj, raduj se, cestuj a užívej života plnými doušky, dokud můžeš. "
Až po odchodu z kina, po přečtení knížky a totálního prosmrkání kapesníku z emočně zasahujícího příběhu jsem byla najednou ta nejsilnější, nejnamotivovanější a nejhrdější ženská pod sluncem. Jsem přece zdravá a mám tedy tolik možností, jakými cestami se vydat. V tom vidím nejsilnější poselství této půvabné knížky, která patří k tomu nejlepšímu, co bylo pro ženy za posledních pár let napsáno. Slaďák a romantická záležitost s hlavní roztomilou hrdinkou Luisou, kterou hodnotím v rámci oddechového žánru vysokými čísly. Naučila mě, jak si vážit zdánlivě obyčejných věcí, které nám možná přijdou jako naprostá samozřejmost a které můžou zůstat nedoceněné, dokud je smutnou náhodou neztratíme.

Ivanka83
23.01.2020 5 z 5

Věděla jsem co přijde a stejně jsem nedokázala zastavil slzy...
Louisu i Willa jsem si moc oblíbila. Hezky se mi kniha četla a měla jsem problém ji odložit.

LiLinka
23.01.2020 5 z 5

I když je od začátku jasné, jak to dopadne, stejně člověk doufá... asi jsem to vůbec neměla číst, ale teď už prostě musím znát další osud Luisy a přelouskat brzo další dva díly.

Maryan
21.01.2020 4 z 5

Kniha mohla mať 80 strán. Námet bol dobrý, ale mnohé kapitoly mohol človek úplne vynechať bez toho, aby knihu prečítal a porozumel jej.

Zdenca79
18.01.2020 5 z 5

Nádherná poutavá knížka,kterou doporučuji všem v mém okolí....vzbudila mnoho emocí a nemohla jsem se odtrhnout...druhe pikracovani bylo slabší ale třeti opět super...

jituleville
17.01.2020 3 z 5

Velmi dobrá kniha, hezky příběh ..... Ale špatně se mi četla . Na mě příliš dlouhé kapitoly.Někdy až přílišné zacházení do detailů . Přílišné natahování děje Zážitek z knihy bohužel nebyl takový jak jsem čekala. Možná to bude i tím , že jsem první viděla film . Knihu jsem celou nedočetla.

Miruš
17.01.2020 5 z 5

...prostě krásné...

Ksyu
12.01.2020 5 z 5

Úžasná romantická kniha, hodně čtivá, moc mě líbila.

Kamchaa
11.01.2020 4 z 5

Romantika na dlouhé zimní večery. Knihu jsem již jednou četla před lety, ale nyní jsem si řekla, že si dám celou triologii po sobě. I na druhé čtení mě kniha bavila, bylo těžké ji zavřít a jít spát :)

Jana-Marie
09.01.2020 5 z 5

Překrásná kniha; příběh, na který člověk nemůže zapomenout. Přečetla jsem jedním dechem a samozřejmě si i pobrečela.

RendyaDav
09.01.2020 5 z 5

Knížka mě bavila,rozplakala,hodně mi ten příběh dal....

letadlosknihou
09.01.2020 5 z 5

Knížka se mi moc líbila. Je taková - lidská. Postavy se dle mého názoru chovají přirozeně a uvěřitelně. No a ten konec je asi takový, jak by to nejspíš dopadlo i ve skutečném životě. Další knihy už číst nebudu, nechci si kazit dobrý dojem z této

Teri27
08.01.2020 5 z 5

Skvělá knížka, moc dojemná. Jen škoda, že jsem se ze zvědavosti koukla na názvy dalších dvou dílu a tak jsem jsem veděla jak to asi dopadne. Těším se na pokračování.

leanyka
26.12.2019 5 z 5

Romantika, čtivé, na konci jsem opravdu brečela. Krásně napsané.

TheBookReaderM
22.12.2019 5 z 5

Velmi krásná kniha, která čtenáře pohltí ani nevíte jak. Kniha má také velmi příjemné postavy, které doplňují již pěkný příběh.

kytikyti
17.12.2019 2 z 5

(obsahuje spoilery) Kniha vlastně geniální a skvěle napsaná. Obdivovala jsem postavu hlavní hrdinky, která by v podání mnoha autorů (viz S. Meyer) byla nesnesitelně otravná, kdežto Moyes dokázala vybalancovat její osobnost. Zároven i uvěřitelně popisuje ostatní postavy i jejich myšlenkové pochody. Myslím, že autorka uchytila problém kvadruplegie a využila toto téma do největších detailů. Vykreslila různé postavy, které pak prezentovaly jednotlivé názory na toto téma. Kniha je plná morálních a etických problémů, které kvadruplegii a eutanazii spojují a postavy spolu diskutují, že se člověk cítí, jak v diskuzním kroužku. Myslím, že autorka probrouzdala spoustu diskuzí a dost názorů použila. Moyes píše tak dokonale, že se člověk nakonec skoro vcítí do Willa a do pocitu, jaké to musí být jít z plného prožívání života do mizérie. Mě tam jen chybělo to, že když už zazněl názor, že eutanázie není přirozená, je přirozené udržovat na životě člověka, který může hýbat jen hlavou? Moderní medicína, operace a v tomto případě hlavně antibiotika dokážou zázrak, ale nikdy dříve to "přirozené" nebylo.
Dále jsem také trochu nepochopila, proč si Will nechal dávat ATB, když chtěl zemřít (určite by ho to přišlo minimálně levněji zemřít na pneumonii...).
Co se týče mého vkusu, nejsem ráda, že jsem si tuto knihu v rámci čtenářské výzvy přečetla. Dala jsem jen na hodnocení, protože nerada čtu předem o čem kniha je. Jestli se někdo vyžívá v nekonečném rozpitvávání něčí agonie a hodně špatného života, tak prosím. Pro mě kniha byla o ničem. Také jsem se velice bála, že dojde na něco sexuálně divného, třeba, že Lou předvede Willovi striptýz, nebo před ním bude onanovat. Naštěstí došlo jen k polibku a podobně rozumná byla Moyes i na konci knihy, kdy se nepopisovalo Willovo umírání, ale hrdinka se s ním pouze rozloučila.

maja2712
16.12.2019 5 z 5

Pravé jsem dočetla. Ještě mi tečou slzy. Kniha mi přiblížila život kvadruplegiků, jejich ošetřovatelů a rodin. Ve svých letech tuším, že s tímto postižením není život vůbec jednoduchý, přesto jsem byla zaskočena tolika zdravotními komplikacemi, náročností práce ošetřovatelů a statečností rodičů. Krásně a citlivě napsaný příběh jednoho z mnoha bolestných životů.

Titina
12.12.2019 3 z 5

Knížka se mi vesměs líbila, moc hezky se četla, ale nějak ve mě nedokázala vyvolat ty správné emoce vzhledem k tématu (běžně u knih brečím a tady ani ťuk)..