Nůž

Nůž
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/537603/bmid_nuz-66329bfe4bc7a.jpg 5 2223 2223

Harry Hole série

Harry Hole balancuje nad propastí. Už mnohokrát se probudil s temným tušením, prázdnou hlavou a kocovinou jako trám. Tentokrát je ovšem probuzení horší než jindy. Kdysi slavný kriminalista má na rukou i kalhotách krev a z předchozího večera si nepamatuje vůbec nic. Střípky událostí však postupně vyplouvají na povrch a Harry si začíná přát, aby se byl vůbec neprobudil. Protože i zlý sen je lepší než krutá realita, jíž musí čelit.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: audiokniha , Voxi

Kniv, 2019

Interpreti: David Matásek

wiolca
26.11.2019 5 z 5

Můžu říct u knížky, že skoro 600 stran je málo? U téhle jo. Už když jsem ji četla, jsem věděla, že až jí dorazím bude mě to štvát. Byla to fakt skvělá jízda. Dávkovala jsem si ji, co nejdéle to šlo vydržet. Ale spíš to bylo tak, že jsem celý víkend popocházela po bytě s "Nožem" v ruce. Za mě nejlepší kniha letošního roku. A co mě moc těší je, že konec je parádně rozehraný pro další pokračování.

St.Evelin
26.11.2019 5 z 5

Harry Hole je láska. Už po dvanácté ???? I tentokrát se Harrymu nevyhnula poradna kocovina a bolest hlavy, ale tohle probuzení mu dalo pořádně na prdel. A nejen jemu!
Čekala jsem hodně, takové ty motýlky v břiše, jako dlouho očekávané setkání, na které se těšíte. Jenže z počátečního příjemného obejmutí se s další a další stránkou stával silný stisk škrtiče, kdy jsem se nemohla ani nadechnout.
Smekám před umem autora psát, vše vyšperkovat do detailů, udržet napětí. Takhle kniha mě donutila usmívat se, být smutná, plakat. Ano, Harry je prostě láska.

čef
26.11.2019 5 z 5

No jo, je to opět starý rozervaný Harry Hole, stále na pokraji ožralosti a sebevraždy, ale také geniálně řešící překombinované záhady. Vždy jsem romány této řady chválil, ale u tohoto mám trochu problém. Nějak toho bylo na mne moc, možná až příliš. Stále se objevující nové motivy, mnohdy však pouze vedlejší a nepříliš podstatné. Spousta dlouhých psychologických rozhovorů a sebezpytování. Ďábelský nadsamec starší sedmdesáti let. Pohyb příběhu tam i zpět by nemusel být na škodu, ale na mne to spíše působilo jako nafukování obsahu, zejména když se pořád opakovaly již dříve uvedené věci. Celkově snad vše zaklaplo, ale v tom rozsahu skoro 600 stránek mne jich několik desítek bohužel až tak nepobavilo. Nechtěl bych tímto nikoho odrazovat, je to určitě výborný kriminální román a chyba je tedy asi jen ve mně resp. v mém přílišném očekávání.

HaHa11
25.11.2019 4 z 5

Opravdu trochu rozvláčné, ale já mám tlusté knížky ráda - tedy ty, které jsou o něčem. Po trochu dost přehnané Žízni přišel už pouze přijatelně přehnaný Nůž. Je jasné, že se autor snaží z HH dostat co možná nejvíce, a také mu i nám čtenářům musí být jasné, že vše má své hranice. Nejen kočky mají devět životů... Další aktéři už tak chráněni být nemůžou a někoho je holt občas nutno obětovat a autor se neptá, ale jedná. Každopádně jsem zvědava, jak kostka padla (ale vsadila bych se, že to zatím neví ani Jo Nesbø).

Nestorkea
25.11.2019 3 z 5

Ačkoli jsem se na Harryho těšila, jsem zklamaná. Prvních 300 stránek pro mě bylo utrpením. Děj mi nedával smysl, byl zamotaný a vlastně mě ani nebavilo ho hledat. Dlouhé byly popisné (ač květnatě) pasáže, i některé věty (třeba jedna na 9 řádků). Musela jsem se do čtení nutit a místy jsem v textu přeskakovala. Pak jsem si asi zvykla a druhá polovice knihy již hezky ubíhala, vše se propojilo a já si vzpomněla, proč se mi předchozí díly tak líbily. Platí ale, že první 1/2 knihy je zcela zbytečná a dala by se výrazně zkrátit.

astra3

Jako vždycky prvotřídní.

Doubravka1975
24.11.2019 5 z 5

Tak na to, že mě můj oblíbenec Harry Hole od samého začátku pěkně štval, tak ho (a i mě ) autor tentokrát vůbec nešetřil.
Opět skvělý, napínavý a propracovaný příběh.
V sérii HH se umírá, ale tentokrát mě ta ztráta docela zasáhla a pachatel přímo šokoval.
Těším se za 2 - 3 roky nashledanou, jsem zvědavá jak dopadl hod kostkou a vůbec se neodvažuji tipovat....

izfnp
24.11.2019 5 z 5

Ďalšia podarená nesbovka so všetkými proprietami, čo k tomu patria. Myslela som si, že od polovice knihy poznám vraha, že som prekukla samotného veľkého Nesba, dokonca mi autor na konci i naznačil, že sa nemýlim - a potom ma odrovnal pravdou. Neviem, či súhlasím s rozhodnutím autora "chcem napísať ďalšiu knihu, tak svoju postavu hodím do najhoršej situácie", možno by som Harrymu priala už zaslúžený pokoj... na druhú stranu ma jeho príbeh tak baví, že autorovi odpustím ten sadizmus :D

Nôž je perfektne vystavaná detektívka, v ktorej sa prelína dostatok príbehov a podpríbehov na to, aby čitateľ netušil, ktorá bije, a zároveň to celé dávalo zmysel. Tradičné postavy i príbehoví navrátilci zohrávajú svoje úlohy dokonale a Harry tento raz stojí pred iným typom úlohy. Nejde tak o klasické vyšetrovanie, ale to vlastne u Nesba nejde nikdy. Čo sa týka samotného záveru, najskôr som bola naštvaná, že páchateľ je vyfabrikovaný pre čo najväčší efekt, no potom mi došlo, že to vlastne dáva zmysel a že som to mohla vedieť - čož je pre detektívku najlepší možný výsledok.

Musím uznať, že Nesbo to opäť dokázal - opäť ma prikoval do stoličky, emočne i mentálne ma potrápil a svoj príbeh logicky (i keď možno zbytočne) posunul krásne ďalej.

studentice
24.11.2019 4 z 5

Harry je jen jeden...

elenk
24.11.2019 5 z 5

Dokonalé a kruté, do posledního puntíku promyšlené-jako vždy....

Pine
22.11.2019 5 z 5

Žízeň moje představy příliš nenaplnila a Nůž jsem tedy otevírala bez většího očekávání. To jsem byla ale naivní... Nesbø nám totiž připravil neskutečnou jízdu! Harry si prochází peklem a přestože vím, že jako Fénix vstane z popela, stejně se mi při čtení tajil dech. Opravdu povedené, řadím za svou srdcovku - Sněhuláka. Moc ráda jsem si připomněla, jak je HH návykový!

HankaMarek
22.11.2019

nejkrásnější z knih.

Makyt
21.11.2019 5 z 5

Další Hoelovka, přečtená jedním dechem. Pořád jsem čekala, kdy přijde ten zvrat... a on přišel. Opět Harry nezklamal a rozuzlení příběhu bylo úplně mimo mojí představivost. Přitom je to po Harryho vysvětlení úplně jednoduché.... role obětního beránka a svět chudší o jednoho hajzla. A náznak pokračování k tomu... co víc si přát? ;-)

kap66
21.11.2019 5 z 5

Co jsem čekala, že od autora dostanu… Smrt další mé oblíbené postavy, ačkoliv jsem ho zapřísahala, ať tentokrát ne? Skvěle vybudovaný příběh, kterému dám při souběžném čtení více knih vždycky přednost, protože mi to nedá? Napětí ve všech momentech, i když vzhledem ke zbývajícímu počtu stránek je jasné, že jde většinou o slepé uličky? Logičnost? Přirozeně znějící dialogy? Nenásilnou vtipnost? Uzavření důležitých věcí a zároveň náznaky slibující pokračování?
Není Jo jeden z nejlepších? Asi vážně Jo. Teda jo. Teda ano. Fakt.

harena
21.11.2019 5 z 5

Ano, ano, opět skvělé čtení, asi tak dobré jako Sněhulák. Harry to opravdu nemá jednoduché, nejen že zase musí bojovat s alkoholem, ale ještě se musí vyrovnat s velikou osobní tragédií. Nesbo ho opravdu nešetří, víc na něho navalit snad už nemůže. Vše je psáno brilantně, thriller je prostě a jednoduše perfektní, je v něm mnohem víc, než jen samotné pátrání po vrahovi. Otevřený konec je super, snad se dřív, než za dva roky dozvím, jestli můj oblíbený HH zůstane v Oslu nebo odletí do Hongkongu či někam jinam. Šest hvězdiček!!!

janastok
20.11.2019 5 z 5

Skvělé jako vždy, dobrý příběh, napětí. H.H. je jeden z mých oblíbenců, kterým odpustím vše, jen když budou další příběhy.

Majakadelcova
20.11.2019 5 z 5

Jednoduše nádherna. Všechny knížky od Nesba jsem neskutečně prožívala a hltala každé slovo. Vždy si říkám, že už nemá s čím překvapit... má!!! Knížka skvěle zpracovaná, užívala jsem si každou stránku. Pro mě mistrovské dílo!

betty2235
19.11.2019 5 z 5

To bylo super čtení, ještě teď vstřebávám, co vše se tam stalo. Už teď lituju, že jsem knihu přečetla za 3dny. Harry Hole už mi teď chybí.

Flexa
19.11.2019 4 z 5

Nůž je další z příběhů z již známým detektivem na způsob životního ztroskotance, Harrym Holem. Z jeho knih byl nejlepší sněhulák, a Policie. Ta atmosféra z těch knih plála. Žízeň byla takový průměr, ikdyz taky měla spád. Nůž je dle mého názoru víc vyrovnaný, není dle mě tak chaotický-překombinovaný jak se mi u některých HH knížek zdálo. Jsou tam zajímavý zvraty, i postavy. Pachatel je zase nepředvídatelný, a dost u mě ten děj vytáhl. Povedlo se to i tentokrát. 76%

michal0863
19.11.2019 5 z 5

Na můj vkus tentokrát trochu překombinované, což se mi u Nesba zdálo snad poprvé. Konec nebyl tolik překvapivý jako to, čím vším Harryho autor nechal projít. Po tolika dílech už ale nemůžu hodnotit jinak.