O myších a lidech

O myších a lidech
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1962/bmid_o-mysich-a-lidech-lOl-1962.png 4 5454 5454

Dva nemajetní zemědělští dělníci přicházejí ve 30. letech 20. století pracovat na farmu do salinaského údolí. Každý z nich má jinou povahu, oba však spřádají sny a iluze, že jednou se jim podaří mít své vlastní hospodářství a budou tam chovat králíky. Doba je hodně zlá; a nejhorší se teprve rýsuje. Ochranářský a prozíravý George správně tuší, že slaboduchý silák Lennie by nechtě mohl způsobit katastrofu...... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Alpress

Of Mice and Men, 1937

EleanorJane
03.06.2018 2 z 5

Pokud mám být upřímná, četla jsem tuto knihu pouze proto, že jsem ji potřebovala k maturitě. A vybrat si 20 takových knih aby to aspoň trochu člověka bavilo, je malinko umění. No každopádně tahle zas tak hrozná nebyla. Člověk se aspoň zamyslí nad tím, jaké je to být člověkem s mentálním postižením. A také si uvědomí sílu přátelství...

michaela6503
25.05.2018 3 z 5

Tak jsem si konečně přečetla tuhle klasiku od Steinbecka a musím uznat, že něco do sebe to má. Je to docela příjemné a rychlé čtení, ale pro mě hrozně smutné a jsem upřímně ráda, že jsem to nečetla na střední k maturitě, protože vím, že bych to nenáviděla. Dneska už se na to dívám trochu jinak, ale pořád je to příběh, který mě dokáže rozbrečet. A asi ale jinak nic, co bych si vybírala ke čtení ráda. Jen jsem ten příběh chtěla znát, protože je to jeden z nejopěvovanějších příběhů vůbec.

kilometr
16.05.2018 5 z 5

Vydatná čtenářská jednohubka,která se čte parádně.Nuda při jejím čtení rozhodně nehrozí.100%.

MorriconeTheGod
09.05.2018 1 z 5

Jako přečetl jsem to, ale jen opravdu z nudy. Pro mě dost o ničem, někdy až vysloveně otravné. Jediná opravdová výhoda je, že je to fakt krátké.

adbrko
28.04.2018 2 z 5

Na nobelistu mě zklamal. Omlouvá ho to, že jsem před tím četla Hemingwaye. Ale čte se to hrozně rychle, tak to je dobrý.

Daduška
11.04.2018 5 z 5

Jímavý příběh, který mi zůstane dlouho v hlavě. Mistrně popsaná atmosféra na farmě, tuláci a přátelství mezi dost odlišnými muži. Zasáhlo mě to, přitom jde o relativně krátkou novelu. Doporučuji.

Marekh
08.04.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila a knihu doporučuji.

Kniha vypráví o přátelství dvou zemědělských dělníků, kteří přicházejí pracovat na farmu. LENDA SMALL je slabomyslný silák, ale dobrák. Jeho ochráncem je JIŘÍ MILTON. Na farmě se seznamují s dalšími dělníky a s manželkou šéfova syna. V knize jsem nalezl také humorné okamžiky, které mne rozesmály. Novela končí tragicky.

Knihu jsem přečetl v roce 2017, zapojil jsem se také do Čtenářské výzvy, kterou pořádal Luboš a natočil jsem video na tuto knihu. Po přečtení jsem udělil 5 hvězdiček, ale zapomněl jsem zatrhnout kolonku Přečteno. Dnes jsem si vzpomněl na tuto knihu, pro jistotu jsem si řekl, že to zkontroluji v Databázi knih a s překvapením jsem zjistil, že jsem si tuto knihu nezatrhnul.

V minulosti jsem viděl také film, ale mám pocit, že jsem ho neviděl od začátku. Časem se na něj znovu podívám.

Takže abych to celkově zrekapituloval. Od Steinbecka jsem četl do dnešního dne 4 knihy: Pláň Tortilla, Na plechárně, Sladký čtvrtek a O myších a lidech. To jsou všechny knihy, které jsem doposud četl. :)

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Aby byl člověk hodnej, na to nepotřebuje bůhvíjakou hlavu. Tak se mi někdy zdá, jako by ty dvě věci ani nešly dohromady.

hancakladno
02.04.2018 4 z 5

Krásná kniha s jednoduchým příběhem o tom, jak v okamžiku může být vše ztraceno.

suoregnad
29.03.2018 5 z 5

Krásná kniha. Při jejím čtení jsem měl zvláštní, ale dobrý pocit - jako třeba při čtení Smrti krásných srnců.

K.Lara
26.03.2018

Četlo se to stejně lehce, jako kovbojky a taky to zanechalo stejnou stopu v mé mysly. Takový ten prázdný pocit.

Uroborus
25.03.2018 3 z 5

Ospravedlňujem sa, ale pre mňa veľmi krátke, nezáživné, vúbec mi to nič silného nedalo aj keď som tomu dal šancu.

petra5588
20.03.2018 4 z 5

Krátký a přesto velmi silný příběh o přátelství, snech a lidské schopnosti ve zlomku vteřiny vše dobré nenávratně zničit.

Terezaa
17.03.2018 5 z 5

Nádherná knížka, jak už tu někdo psal, taky nám paní učitelka řekla, jak kniha skončí, což mě mrzí. I přesto mohu říct, že je kniha nádherná sice smutná, ale krásná. Četla se sama a nadchla mě.

sony09
15.03.2018 5 z 5

Tak takový konec jsem opravdu nečekal.... Úžasná kniha , ke které se určitě ještě někdy vrátím a budu doporučovat dál. Silný příběh v malé knize.

Panda92
25.02.2018 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha. Člověk ji přečte za odpoledne, ale zůstane v něm hrozně dlouho...

Terinka-ka
10.02.2018 5 z 5

Silný příběh. Jedna z prvních knih, u které jsem se rozbrečela.

domino1701
05.02.2018 4 z 5

Originální, poutavě napsaný příběh. Hlavním tématem je především přátelství.

_Joker_
05.02.2018 5 z 5

Asi jediná kniha, která mě opravdu bavila z výběru na maturitu. :) A filmové zpracování je také velmi povedené.

markoj
01.02.2018 3 z 5

Potřebovala jsem do "výzvy" knihu od držitele "Nobelovy ceny", tak jsem si vybrala tuto. Jinak bych si ji asi nepřečetla. Nedá se jí upřít zajímavost, ale pravda je, že knihu takto oceněného autora jsem si představovala nějak jinak... Asi to není můj šálek kávy...

elenai
29.01.2018 5 z 5

Krátká kniha o snu, který se zhroutí jako domeček z karet mrknutím oka. Mám pocit, že autor vtěsnal do tak krátkého příběhu příliš mnoho a že by mi vůbec nevadilo dozvědět se více o tom, jak si osud pohrál s muži, kteří se zde objevili. A přesto byly jejich povahové rysy skvěle vykresleny. Slova z posledních tří stran byla jako trny zarývající se člověku pod kůži. Fyzicky to bolelo a musela jsem na George a Lennieho myslet ještě dlouho do noci.