O myších a lidech

O myších a lidech
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1962/bmid_o-mysich-a-lidech-lOl-1962.png 4 5358 5358

Dva nemajetní zemědělští dělníci přicházejí ve 30. letech 20. století pracovat na farmu do salinaského údolí. Každý z nich má jinou povahu, oba však spřádají sny a iluze, že jednou se jim podaří mít své vlastní hospodářství a budou tam chovat králíky. Doba je hodně zlá; a nejhorší se teprve rýsuje. Ochranářský a prozíravý George správně tuší, že slaboduchý silák Lennie by nechtě mohl způsobit katastrofu...... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Alpress

Of Mice and Men , 1937

sydney
27.07.2017 5 z 5

Moc pěkná a čtivá knížka, která se hodí do seznamu knih k maturitě i k oddechové četbě. Čte se velmi rychle a zároveň příběh dokáže člověka plně pohltit. Za mě 5 *

TheTara18
27.07.2017 4 z 5

Kniha o přátelství a nesplněných snech. Velice zajímavá četba z prostředí zemědělského ranče, která má smutný konec. Kniha je vskutku příjemně čtivá a hlavní postavy George a Lennieho si nelze neoblíbit. George za jeho ochranářské a přátelské chování k Lenniemu a Lennieho za jeho jednoduchost a upřímnost.

Marian27
19.07.2017 3 z 5

Zvláštny, divným štýlom napísaný, smutný príbeh o nesplnených snoch. Ale určitá hĺbka a morálne posolstvo sa príbehu uprieť nedajú.

BáraLind.
14.07.2017 4 z 5

Zpočátku jsem si říkala, že nechápu, proč je takový "stupidní" demonstrativní příběh zařazeny mezi nejlepší knížky a doporučenou četbu. Pochopila jsem to až s posledími stránkami. Knížka o předurčenosti, které se někteří jen těžko vyhnou a o snech, které navždy zůstanou jen sny.

Lachtaan
13.07.2017 5 z 5

Další z povinností potřebných k maturitě, ze které se ale po miniaturní chvilce vyklubala záležitost, od které jsem nemohl ani na chvíli odvrátit oči a přelouskal jsem ji za jediné odpoledne. Škoda, že se ty dvě hodiny již nedají nikdy zopakovat se stejným zážitkem, stejně skvělým pocitem.

Makropulos
18.06.2017 5 z 5

Jednoduchý, krásný a emotivní příběh.

misaa.p
18.06.2017 3 z 5

Starší kniha, ovšem konec hodně překvapivý.

ElissAnn
15.06.2017 4 z 5

Kniha je velmi příjemným čtením. Přestože povinnou četbu odsuzuji již od začátku, tento příběh mě velmi zaujal a mohu říci, že si jej ráda znovu někdy přečtu. :)

shmaic
13.06.2017 3 z 5

zajímavá kniha, ale že začátku to tak moc nevypadalo. debaty Rogera a Lenyho mi místy dost připomínaly dialogy s ožralými kamarády

Werčíík
11.06.2017 5 z 5

Krásné. Co víc dodat?

aktijnov
08.06.2017 5 z 5

Krásné, smutné, syrové, realistické....

začtená
31.05.2017 5 z 5

K této knížce jsem se dostala jen díky povinné četbě k maturitě, nikdy jindy jsem o ní neslyšela, ale jsem opravdu ráda, že jsem si ji vybrala, protože to, co ve mně tento krátký příběh zanechal, je neskutečné.

maly1929
30.05.2017 2 z 5

Nějak mě toto dílo nechytlo. Několikrát jsem knížku odložil. Vlastně jsem ji ani nedočetl.

Michl
28.05.2017 4 z 5

určitě dobré klasické...

Hathor89
20.05.2017 5 z 5

Krásný příběh, který patří mezi klasická literární díla, jednoduchý a syrový příběh o přátelství, snech, ohromné síle a dětinské naivitě. Oceňuji skvělé charaktery postav okořeněné lidovým jazykem, který jasně definuje prostředí, ve kterém se pohybují. Spousta čtenářů hodnotí konec jako překvapivý. Vzpomínám na divadelní představení, ve kterém se setmělo a najednou … PRÁSK … takový konec jsem nečekala a měla jsem co dělat, abych vzlyky udržela pod kontrolou. V knize se jedná o emotivní scénu, ale tolik mě nedostala.

Gordonlord
14.05.2017 4 z 5

Nečetl jsem moc knih podobného ražení, ale přijde mi to jako dost klasická zápletka : Hloupý a nadlidsky silný hromotluk s dobrým srdcem a jeho chytrý kamarád na život a na smrt, který s ním má samé starosti a neustále se snaží usměrňovat jeho hloupost, popřípadě hlídat, aby jeho nadlidská síla v kombinaci s dětinskou jednoduchostí nezpůsobila nějaký problém.

Oba dva potom putují světem, od ranče k ranči a snaží si vydělat tvrdou nádeničinou nějaké peníze, aby si jednou mohli splnit svůj sen a koupit si vlastní hospodářství. Zřejmě se to celé odehrává na začátku minulého století, nebo tak nějak.

Knihu vyplňují vcelku dost obyčejné postavy se svými obyčejnými osudy a všechno to míří k dost předvídatelnému vyvrcholení, které má být dojemné, ale nijak mě nezasáhlo. Téměř vše je tu klasické a ve spoustě příběhů z té doby mnohokrát viděné, ale přesto to všechno funguje naprosto maximálně. Obyčejný příběh s obyčejnými postavami, podaný poutavou formou, která mě celou dobu udržela v příjemném napětí, zajímalo mě, jak se osudy postav vyvrbí, co se stane dál, pnutí mezi jednotlivými postavami bylo dost dramatické a prostě a jednoduše...celé se to četlo moc hezky, ani jsem si neuvědomil, že už je najednou konec. I přesto, že humor bez vtipu na téma "chytrý versus hloupý ale oba kamarádi" tu moc nevycházel, tak byl příběh i přes svou dramatičnost brán na lehčí notu a hlavně prost jakéhokoliv hluchého místa... Takže jsem se u toho vlastně moc dobře bavil :-)

Mia77
08.05.2017 4 z 5

Kniha přečtená za jediný den. Celou dobu to bylo takové fajn počtení, místy i vtipné, ale ten konec teda .... ufff .... Steinbeck teda umí překvapit ... Hned se podívám i na film ...

ZoeKaplanová
04.05.2017 3 z 5

Kniha je skvělá, umí oslnit a rozzářit. Ano není to chápu není to ten typ knih v moderní době ale patří mezi ty kultovní symboly předešlé. Nenechte se tím odradit a přečtěte si ji až do poslední stránky, zaujala mě i když jsem na ní narazila náhodou.

veronika6363
04.05.2017 5 z 5

K této knize bych se nejspíš nikdy nedostala, nebýt maturitního seznamu. Obsahem zaujala a protože i samotná délka nebyla nic hrozného a náročného na přečtení, rozhodla jsem pro ni. A vůbec toho nelituju.

Skvěle a srozumitelně napsáno, nádherný příběh, smutný konec. Taky jsem neudržela slzy. Líbila se mi dokonce tak moc, že jsem se musela podívat i na film, který mě rozbrečel taky, i když už jsem věděla, co čekat.

Rozhodně moc doporučuju.

Pumpkin
27.04.2017 5 z 5

Jedna z mála knih, která mně opravdu rozplakala. Je to úžasná kniha a doporučila bych ji každému.