O myších a lidech

O myších a lidech
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1962/bmid_o-mysich-a-lidech-lOl-1962.png 4 5355 5355

Dva nemajetní zemědělští dělníci přicházejí ve 30. letech 20. století pracovat na farmu do salinaského údolí. Každý z nich má jinou povahu, oba však spřádají sny a iluze, že jednou se jim podaří mít své vlastní hospodářství a budou tam chovat králíky. Doba je hodně zlá; a nejhorší se teprve rýsuje. Ochranářský a prozíravý George správně tuší, že slaboduchý silák Lennie by nechtě mohl způsobit katastrofu...... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Alpress

Of Mice and Men , 1937

Horselen
02.10.2016 2 z 5

Na jednu stranu jsem neměla problém se začíst, na tu druhou mě příběh zrovna dvakrát nenadchnul a nebavil. Možná, že knihu nedokážu řádně ocenit, ale mám radši díla, kde se více či méně pořád něco děje. Musím však dodat, že konec mě poněkud překvapil a byla to asi nejzajímavější a nejemotivnější část knihy.

JessieEx
01.10.2016 3 z 5

Velmi krátký, velmi milý ale zároveň velmi smutný a velmi realistický příběh o přátelství.

Esko*
26.09.2016 5 z 5

Tak tahle knížka mě opravdu překvapila, velmi silný příběh, který chytne za srdce.

Phoenix16.cz
21.09.2016 5 z 5

Krásný krátký příběh, který na málo stránkách dokázal říct hodně. Škoda, že patří do povinné četby a zápletku a konec jsem znala z hodin češtiny. Pokud předem nevíte, jak to dopadne, užijete si příběh mnohem víc.

Gwendelína
19.09.2016 5 z 5

Útlounká kniha, kterou máte přečtenou za jedno odpoledne, ale musíte o ní přemýšlet kdykoliv si na ni vzpomenete. Takže třeba i celý život. A za zmínku stojí i povedené filmové zpracování.

Anlinka
07.09.2016 5 z 5

Nádherný příběh. Není co dodat.

Treselle
06.09.2016 5 z 5

Výborná kniha, která mě rozesmutnila.

Klamm
02.09.2016 4 z 5

Milé, dojemné, lidské, realistické. Sám nevím proč jsem Steinbecka tak dlouho odkládal, když se to nakonec četlo nad mé očekávání velmi dobře. Jako když nůž prochází máslem...
90%

sgjoli
29.08.2016 5 z 5

Kniha je to sice kratičká, ale přesto předkládá čtenářům silný příběh dvou lidí, takové bizarní dvojky chlapíků, kteří netouží po ničem jiném, než se zařídit sami pro sebe. Tahle kniha je krásným a přitom drsným vyprávěním o touze mít svůj klid a jak snadno se může člověk dostat do problémů, ze kterých zdánlivě není cesty ven. Je perfektně napsaná a dostane se vám pod kůži, ať chcete, nebo ne.
*pozor spoilery* Na konci knihy jsem si vzpomněla na „Koně se přece střílejí“ od Horace McCoye, přišlo mi to tím závěrem trochu podobné – člověk jakoby prokáže druhému službu tím, že mu pomůže odejít z tohoto světa (i když George od Steinbecka a Robert od McCoye měl každý trochu jinou motivaci), ale okolí to tak vnímat rozhodně nemusí. Obě postavy sice mají svědomí zdánlivě čisté, pro svoje chování mají omluvu a pádný důvod a argumenty, ale okolí to tak nevidí. Na čí straně je pravda? Rozhodně to stojí za přemýšlení.

Nikki.Jukki
07.08.2016 4 z 5

Krátká knížka, která dokáže vyvolat spoustu emocí ať už jako celek nebo vůči jednotlivým postavám, které ve vás vzbudí lítost, pochopení nebo odpor a znechucení. Byla velmi jednoduše napsaná, ale to k prostředí patřilo. Vyvrcholení knížky tragickým koncem bylo velmi silné a smutné. Přestože mnoho lidí považuje toto dílo za srdcovku, natolik mě neohromila, ale líbila se mi.

chlo0opek
03.08.2016 3 z 5

Škoda, že příběh nějak lépe nevygradoval, čekal jsem nějaké lepší rozuzlení...
Jinak kniha byla napsaná napsaná pěkně četla, vcelku dobře se i četla a to navzdory tomu, že se v knize příběhově v podstatě nic moc nedělo;).

Verča123456
28.07.2016

Knížka je opravdu emotivní, má zkrytý význam. Sice patří mezi kratší knížky, ale přesto jsem ráda, že jsem si ji mohla přečíst. Kdyby nebyla v maturitním seznamu, tak po ní asi nesáhnu, ale musím uznat, že tohoto čtení nelituji. :)

Marluksa
25.07.2016

Na jednu stránku šílené, na druhou velmi zvláštní, emotivní, lidské a uvěřitelné. Musela jsem se ale vyloženě nutit, abych ji dočetla i přes všechnu tu hloubku, co má.

Natyna3
24.07.2016 5 z 5

Opravdu skvělá kniha! Podle mě nejlepší z mého seznamu povinné četby k maturitě. Čte se lehce a přitom má hluboký význam.

susan0834
14.07.2016 5 z 5

Úžasná a emotivní kniha. Je vidět, že krátké knihy jsou často mnohem lepší než 500 stránková nuda. Co víc dodat, na konci jsem si i poplakala.

AllyKumari
10.07.2016 4 z 5

Steinbeckův realismus mi nesedí, stejně jako jsou mi vzdáleny příběhy zasazené v Americe... Ovšem nechtějte po mně, abych neplakala jako želva, když přijde konec této novely.

Luciga
10.07.2016 4 z 5

4 a 1/2*
------------------
Novela v níž jednoznačně platí, že v jednoduchosti je krása. Úžasné, kolik emocí se dá jednoduše a stručně vepsat do pár stran. Silný příběh o přátelství. Konec, který asi ani jiný být nemohl, i když by si to jeden moc přál.

Amalberga
04.07.2016 3 z 5

Příběh s jasným koncem, ve kterém autor hrál příšerně na city. Možná bych dala vyšší hodnocení, kdybych neznala děj dopředu.

SimaX
29.06.2016 5 z 5

Ke čtení této novely jsem se dostal při plnění čtenářský výzvy 2016. Z počátku jsem netušil o co v tom to příběhu půjde, ale pak jsem se vcelku lehce začetl a vše pochopil. Konec byl nevyhnutelný i když jsem se přál aby to dopadlo jinak.

carcassonna
24.06.2016 5 z 5

Steinbeck je jeden z mojich obľúbených autorov, vždy načne komplikované témy a nebojí sa ich popísať v surovom stave...jednoducho ich predloží a vy sa s tým vyrovnajte po svojom...tu to rozohral na veľmi malom priestore, táto novela má len niečo cez 100 strán,ale aj tak ma chytila za srdce a samozrejme na konci dojala. Výborné!