Obraz Doriana Graye

Obraz Doriana Graye
https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3182/mid_obraz-doriana-graye-WGD-3182.jpg 4 6748 6748

Příběh s utopickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně. Jediná rozsáhlejší próza Oscara Wilda předvádí na fantastickém příběhu aristokrata, jemuž kouzelná moc propůjčila věčnou krásu a mládí, rozpor mezi morálkou a estetickým prožitkem - zatímco Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, jeho dokonalá podoba na plátně stárne a ohyzdí se podle toho, kolik dívčích srdcí zlomil a kolik nadějných mladíků přivedl do zkázy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Alpress

The Picture of Dorian Gray , 1891

Lessana
31.01.2017 5 z 5

Obraz Doriana Graya mi úplne vyrazil dych! Priznávam, že som dávno nečítala niečo, po čom mi ostal taký silný pocit a rozvibrovaná hruď, že som nielen v hlave, ale i nahlas ešte dlho po prečítaní uvažovala, či skôr rozjímala o svedomí, čistote človeka, pózach, manipulácii, sile rozhodnutí, ktoré dokážu zmeniť celý život, láske a oddanosti, krutosti a samoľúbosti... Bol to nesmierne sugestívny čitateľský zážitok!

cantona
23.01.2017 3 z 5

Byl jsem zvědavý jaký bude tento román. Hodnocení má vysoké a je to jedna z nejčtenějších knih vůbec. A tak jsem ji musel také přečíst abych si udělal vlastní názor. Na svojí dobu to musela být bomba, ale v jednadvacátém století jsem musel místy otáčet oči v sloup. Některé pasáže byly tak nudné, že jsem to chtěl vzdát, ale dal jsem to. Týpek (Dorian Gray) je sice krásný, ale naprosto tupý, když snad ani na jednu věc nemá pořádně svůj vlastní názor a je ovlivněn jistým lordem, který je snad cynik století. Jinak bych řekl, že pointa románu je dobrá na to jak je starý. Styl psaní mi trochu lezl na nervy, ale dalo se to vydržet. Takže taková slušná jednohubka z konce devatenáctého století.

cukrovka
18.01.2017 5 z 5

Kniha, kterou jsem se chystala už dlouho přečíst, ale neměla k tomu dříve odvahu. Je to ponurý příběh o mladíkovi z hezkou tváří a čistou duší, který postupně podléhá vlivu ďábeského a cynického lorda Henryho. Ač sám zůstává stále mlád, jeho zlé skutky se promítají do jeho podobizny na obraze. Nápad obrazu coby zrcadla vlastní duše a svědomí je zajímavý. Kniha určitě stojí za přečtení.

Welinie
10.01.2017 4 z 5

Tahle kniha mne přivedla k Oscarovi a jeho dalším knihám. Kniha mne bavila a nemam k
ní ani co vytknout.

Dinosaur
08.01.2017 5 z 5

(10/10) Ač mě ve škole do téhle knihy nikdo nenutil, stejně jsem se k ní v příslušném věku dostal sám. Děj je celkem jednoduchý, ale to, na čem kniha stojí, je její filozofie. Oslavuje krásu a mládí, což mi je blízké, neb mám ze stárnutí tak trochu strach a hádám, že čím budu starší, tím hůř se mi bude toto dílo číst :D Ve zdejších komentářích mě zaujala častá nenávist k Henrymu. Ano, je to cynik, ale zároveň mě jeho postava bavila i v případech, kdy jsem s ním nesouhlasil.

Riccia
08.01.2017 5 z 5

Působivá a velice moudrá kniha, které jsem se na SŠ (nevím proč) vyhnula obloukem, abych jí objevila až v dospěláckém věku, kdy mne vyloženě okouzlila. Počtem stran nepříliš rozsáhlá, zato silou myšlenek velkolepá.

angelice
02.01.2017 5 z 5

Dokonale zachycený rozklad osobnosti...kniha sama o sobě neposkytovala žádné překvapivé scény, protože člověk vždy vycítí, když se schyluje k další ohavnosti, ale právě i proto, že naplňuje těmi předtuchami neodvratného, morálně poučujícího a zaslouženého konce, je tak čtivá.

ewkat
02.01.2017 4 z 5

Zajímavá.

Eeli
01.01.2017 4 z 5

Příběh mladíka Doriana obdarovaného nevídanou krásou a čistou duší, která se vlivem volnomyšlenkářského a cynického "přítele" Henryho změní v duši hříšnou a sobeckou. Není divu, že ve své době tato útlá dekadentní knížka s autobiografickými rysy autora vyvolala šok, neboť obsahuje zamyšlení nad vším, co bylo pro tehdejší společnost naprosto nepřijatelné (věci, které ani dnes nejsou správné, ale nad kterými se ani příliš nepozastavíme). Když se společensky úspěšný, oblíbený a naivní mladík setkává s pro společnost naprosto nevhodnými názory, které zastává jeho přítel Henry, a přijímá je za své, musí se čtenář pozastavit nad pasážemi vysvětlujícími a obhajujícími tato přesvědčení a uvědomit si, že tehdy muselo jít o dílo nadmíru pobuřující a propagující volnomyšlenkářství, nespořádanost života, nemluvě o prvcích homosexuality, jež byla naprosto tabuizována. Nápad portrétu jakožto vlastního svědomí, obrazu, do kterého se promítají veškeré Dorianovy hříchy, zatímco sám hrdina zůstává stále krásny, se mi nesmírně líbí. Nicméně v závěru nechybí poučení, že člověk sám, ať je sebevíc sebestředný a povrchní, neunese vždy tího svého svědomí.

kara
27.12.2016 5 z 5

Perfektní!

Mátová
22.12.2016 5 z 5

Užila jsem si to. Výborné dialogy, skvělý styl... prostě Wilde. Další z knih ve kterých jsem měla sto chutí si podtrhávat.

Hun
22.12.2016 5 z 5

Bylo by dobře, kdyby lidé nenesli důsledky svých chyb a hříchů? To je otázka, na niž Wilde hledá a nachází odpověď v tomto z nejpůsobivějších románů.

stelusha
20.12.2016 5 z 5

Toto bola proste tak NÁDHERNÁ knižka. Pre mňa rozhodne knižka, ktorú si ešte niekoľko krát prečítať musím, lebo som ju prečítala "jedným dychom" kvôli pútavému deju a nestihla som si natoľko užiť všetky krásne myšlienky, ktoré príbeh obsahuje, nestihla som si vychutnať tie krásne opisy a to ako nádherne je tá kniha napísaná... Och♥

Mia-13
13.12.2016

Velice zajímavý napad a povedené zpracování. Nadčasová klasika.

natkaf
27.11.2016 5 z 5

Dokonalost, dokonalost a ještě jednou dokonalost. Nevím, jaké jiné slovo by knížu lépe vystihlo. Strhující a čtivý děj, nečekané zvraty a spousta nádherných myšlenek. Ale hlavně ten konec!!! Dokazuje nám, že každý zemře na následky svých činů. Mnohokrát doporučuji

BlackFairy
24.11.2016 5 z 5

Dokonalá knížka. Našla jsem v ní víc, než jsem čekala. Seznamování Doriana s Henrym je pro mě nejkrásnější pasáž. Napsáno je toho dost, vyjádřeno ovšem ještě víc.
O filmovém zpracování s Colinem Firthem, které jsem potom shlédla raději nemluvit, protože že by Angličani dokázali takhle zprasit takové dílo, to bych nevěřila.

Asheen
22.11.2016 4 z 5

Je krásný, sladký, k pomilování. A tak trochu shnilý...

Hathor89
20.11.2016 5 z 5

Při výběru knih ze seznamu povinné četby jsem tuto vynechala … a asi jsem udělala dobře. Nejsem si jistá, že by mě zaujaly filosofické pasáže, asi bych je četla jen z povinnosti. Teď mohu s klidným svědomím (i když co je vlastně svědomí) napsat, že se jednalo vskutku o nadčasové dílo. Některé myšlenky jsem musela přečíst víckrát, aby mi neunikl jejich význam, ale takto stráveného času nelituji. Kniha mi dala hodně námětů k přemýšlení, a když ji přečtu znovu, objeví se další.

DasaN
01.11.2016 5 z 5

Moc pěkná nadčasová kniha, jen některé pasáže jsou trochu zdlouhavější, ale rozhodně stojí za přečtení.

Freedomova
31.10.2016 5 z 5

Knihu jsem po mnoha týdnech snahy sehnala v antikvariátu a její zašlý přebal s oprýskaným zlacením, skvěle ladil s dojmem, který ve mně tento ponurý příběh vyvolal. Rozhodně stojí za přečtení, už jen proto, jak mylně a zjednodušeně je často postava a role Doriana Graye interpretována, např. v novodobých filmech.