Obraz Doriana Graye

Obraz Doriana Graye
https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34864/bmid_obraz-doriana-graye-Y5l-34864.jpeg 4 6752 6752

Příběh s fantastickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně. Krásného Doriana Graye portrétuje malíř Basil Hallward, který je Dorianovým vzhledem uchvácen a naivně si myslí, že sličný mladík je a vždy bude ztělesněním dobra. Uzavřený malíř se přátelí s lordem Henrym, ten je povahově zcela jiný. V každé společnosti je Henry ozdobou, oslňuje hlubokomyslnými úvahami, nemá žádné morální zábrany. Na bohatého sirotka Doriana, původně stydlivého a nezkaženého mladíka, má Henry zničující vliv. Také před nadaným malířem rozpřádá neuctivé teorie o zbytečnosti portrétování. Portrétovaný člověk stárne, kdežto obraz zůstává nepříjemným svědectvím o ztraceném mládí. Doriana ta představa poleká natolik, že si přeje, aby místo něho zestárl jeho obraz.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Mladá fronta , Omega

The Picture of Dorian Gray , 1891

Adasin
03.05.2019 4 z 5

Nebýt těch nezáživných a přehnaně dlouhých popisných pasáží, šla bych na plný počet hvězd. Takhle mi ale vadilo to ředění děje, protože většina těch pasáží není pro pochopení děje zas tak důležitá. Jinak ale rozhodně zajímavý a děsivý příběh. P.S. Díky, Doriane, díky Tobě jsem odmaturovala za plný počet ;-).

Spodní_vír
30.04.2019 5 z 5

Skvělá knížka, nutí k zamyšlení a zanechává silný dojem. Až je to trochu ostuda, že jsem se k ní dostala teprve nedávno :)
S řadou věcí, co už tady jsou, souhlasím (propracované postavy, námět, pravdivé filozofické úvahy, nadčasovost). Přidala bych k tomu i vtip, protože pár ukázek suchého anglického humoru se v knize taky najde.
Pro mě byla hodně náročná ta část o Sibyle, protože jsem pořád nepochopila, jak mohla pro Doriana znamenat "celý svět", ale za chvilku už je "mělká" a za další chvilku ho Harry přesvědčí, že to byl "jen překrásný zážitek a nemá cenu se k tomu vracet".
Takže i když jsem Dorianovi nefandila a jsem ráda, jak skončil, tak mě Harry místy štval mnohem víc :)

"Ach, cokoli se změní v rozkoš, když to děláme příliš často," zvolal se smíchem lord Henry. "To je jedno z nejzávažnějších tajemství života. Řekl bych však, že vražda je vždycky přehmat. Člověk by nikdy neměl dělat nic, o čem nemůže rozprávět po večeři."

Dominika13
27.04.2019 5 z 5

Jedna z knih, kterou opravdu stojí za to si přečíst. Velmi oceňuji styl psaní autora i originální nápad propojení duše člověka s uměleckým dílem. Přála bych si nahlédnout do Oscarovy hlavy, odkud se ty nápady berou? :-)

RyonMathrin
23.04.2019 5 z 5

Perfektní titul pro povinnou četbu! Nebudete litovat!
Jen tak pro prostřídání žánrů a tak trochu ze zvědavosti jsem sáhl po velmi profláklém titulu... a jsem velmi příjemně překvapen. Troufnu si knihu zaškatulkovat více než kamkoli jinam do úvah o morálce. Ovšem (nejen maturanti), nedejte se tímto strohým prohlášením odradit, jedná se o napínavý, vynikající čenářský zážitek. Trochu starší jazyk vůbec nevadí, naopak by to bez něj nebylo ono. Téma úvahy nad sobeckostí a bezohledností je stále aktuální.
Doporučuji!

rencovav
22.04.2019 5 z 5

Tohle je pro mě veliké - a velice milé - knižní překvapení. Začínám věřit tomu, že autor Jak je důležité míti Filipa a Obrazu Doriana Graye skutečně nenapsal tu hrůzu "Lady Fuckingham", která mě tolik zklamala a po jejímž přečtení jsem se zapřísahala, že o Oscaru Wildovi už nikdy nechci slyšet. Ještě, že jsem mu dala tuhle další šanci.
Obraz Doriana Graye na mě nesmírně zapůsobil - a to i přesto (nebo snad právě proto?), že je to dílo hodně probírané, diskutované a věděla jsem, jak skončí a co by snad mělo být jeho posláním. Jenže číst o knize a číst knihu samotnou prostě není to samé a v tomhle případě se určitě vyplatí těch dvě stě stránek přelouskat. Má to docela dynamický děj, je to místy opravdu hrůzostrašné a napínavé, a přitom je to zajímavá sonda do duše. Možná se v Dorianovi poznáte. Možná se zamyslíte nad svými životními hodnotami a nad pomyslným obrazem - jak by to vypadalo, kdyby někdo namaloval vaši duši?

PS: Tuhle knihu jsem si zvolila do úkolu čtenářské výzvy "Kniha, která má lichý počet stránek". Je to takový zvláštní úkol, protože žádná kniha nemá lichý počet stránek, i když občas ta poslední sudá nemá číslo. Nicméně v tomhle prastarém vydání ze skladu slánské knihovny je jedna stránka vytržena (ale naštěstí vložena, ne ztracena), takže mám docela čisté svědomí, co se splnění úkolu týče. :D

Sophie22
11.04.2019 3 z 5

Na knihu jsem se velmi těšila, ale docela mě zklamala. Byly tam dlouhé popisy a to mě moc nebavilo a celkově jsem se do knihy nemohla začíst. Zajímavé ale bylo přečíst si, jak se žilo dříve, a jak odlišně se lidé v tehdejší době chovali. Líbil se mi nápad, že místo člověka stárne obraz a i když jsme mladí a hezcí, tak to není vždy výhoda a za vše, co jsme udělali nebo uděláme neseme nějakým způsobem následky. Jsem ráda, že jsem si knihu vybrala a možná si zkusím od Oscara Wilda ještě něco přečíst.

DracoMalfoy
06.04.2019 3 z 5

Nebylo to špatné. Ale bohužel jsem se do toho nějak nedostala. Navíc, ty popisy naprosto nesouvisejících věcí mě vůbec nebavily a do jisté míry mi knížku zprotivily. Jinak zajímavá kniha, nejvíce se mi líbily vývoje postav - rozhodně nebyly ploché. Autor knihou rozhodně předběhl svou dobu.

tomjurd95
28.03.2019 5 z 5

Nadčasová kniha. Knihu jsem si vybral jak povinnou četbu k maturitě a vůbec toho nelituji a myslím si, že bych si knihu vybral i kdybych nemusel a neměl ji na seznamu. Velmi mě děj knihy chytl a přečetl jsem ji za jeden den.

Messilina
27.03.2019 5 z 5

Velmi dobrá kniha. Čtivá i po letech uplynulých od jejího vzniku.

babouk1918
24.03.2019 5 z 5

Klasické nadčasové filosofické dílo, které je stále čtivé. Kniha byla napsána v roce 1890.

Archie
12.03.2019 4 z 5

Soucasnika bude misty snad az prilis kvetnaty nebo spise vzletny jazyk mozna otravovat, knize se ale rozhodne neda uprit ctivost a predevsim stale aktualni, zrejme vecna myslenka. Strach z pomijivosti, stari, z litosti tesne nad hrobem, bude cloveku zrejme prirozenym spolecnikem na veky. Nejzajimavejsi postavou byl pro mne lord Henry, ktery Doriana ustavicne provokuje, snad projektuje svuj nenaplneny zivot do svadeni mladeho Graye k prozitkum, pritom vsak sam svou mantru nenaplnuje. Zvlastne romanticka, osudova, misty temer hororove atmosfericka, obsahove plna, zaroven sexisticka, az zla kniha. A i zla kniha muze byt vyborna.

amejzlík
06.03.2019 3 z 5

Povinná četba na SŠ. Ani s jednou z hlavních postav jsem nesympatyzovala. ( krom Sybyly) Dorian si svůj trest opravdu zasluhoval. Velmi mne mrzelo že, nebyl potrestán také Henry jež měl na Dorianově zkaženosti snad větší podíl než Dorian samotný. Na druhou stranu v této knize shledávám velké poučení a myslím že je to jedna z knih které, jsou velmi nadčasové a nezapomenutelné.

intelektuálka
06.03.2019 5 z 5

Klasické nadčasové filosofické dílo - i když nesouhlasné s mojí životní filosofií ...

Obraz anglické aristokracie 19.století - a Oscar Wilde, Dorian i lord Henry mě chvílemi bavili - ale chvílemi mě mrazilo ...

" Každá tělesná i duševní výjimečnost s sebou nese neblahý osud..."

Opravdu by někdo z nás chtěl mít nastavený obraz vlastního svědomí ?

A postřehy Wildea o ženách : "
" Žádná žena není geniální . Ženy jsou pohlaví ozdobné ..." /Tady bych si dovolila polemizovat /.

" Ženy mají podivuhodně primitivní pudy... jsou to pořád otrokyně, které hledají pány ... /Víme, že Wilde měl blíže k mužům.../

A závěrem :

"Jak to vlastně prospěje člověku, když celý svět získá - a na duši škodu utrpí ? "

Co je lépe - uchovat si nezkalený lesk mládí anebo přijmout život tak, jak přichází ?

A na to Oscar Wilde odpovídá zcela jednoznačně.

Další dílo, k němuž se můžete vracet - a podle životní situace vám dá odpověď.

Attia
28.02.2019 5 z 5

Obdivuhodné dílo. Pod dramatickým a strhujícím příběhem se skrývá mnoho zásadních myšlenek o smyslu života, významu a roli krásy i vlastního svědomí.
Téma je možná mnohem aktuálnější v dnešní době.

pavlina0866
25.02.2019 5 z 5

Obraz Doriana Graye je takovou temnou romantikou. Pokud nejdříve zhodnotím vydání, nejvíce se mi líbí to z roku 1999 . Kniha je naprosto nadupaná úžasnými myšlenkami, filozofií a při jejím čtení se vezete na jedné velké emocionální horské dráze. Když si dovolím srovnání s nejnovější filmovou verzí, pak se přiznám, že by se mi líbilo i v knize. Morální procitnutí díky dceři přítele se však nekoná. Místo toho nastoupí spravedlnost osudu a Dorianova zoufalost. Vynikající dílo.

HŠ
24.02.2019 4 z 5

Vůbec jsem netušila, o co jde, což je samozřejmě ostuda, ale byla jsem příjemně překvapená.

Sygi
22.02.2019 4 z 5

Dílo nabité řadou filozofickým pojednání a zajímavých myšlenek, ke kterým Wilde často z děje sklouzává. Výborně je dle mého názoru vykreslen životní styl anglické smetánky a aristokracie. Mírně nudným byl prostředek knihy, kdy probíhají časové skoky a detailní popisy trávení Dorianových let nezřízeným hédonismem, v závěru díla se děj však opět rozjíždí a právě akorát vrcholí.

multikonik122
12.02.2019

Obraz Doriana Graye, román, který zdaleka ne každému padne do chuti. Samotný příběh a myšlenka celé knihy mají obrovskou hloubku, kterou navíc prohlubuje úžasný autorův cit pro jazyk. Popisné pasáže vás zavedou do ateliéru prosluněného odpoledním zlatavým sluncem, či se ocitnete v podzimní mlze, která dělá malou uličku Londýna ještě tajemnější, než sama o sobě je. Autor dokáže popsat přesně to, co vnímám ve světě - všemožné barvy a vůně, které vytváří ojedinělou atmosféru každého momentu v životě. Přečtením této knihy prožijete něco tak hluboce, jak někteří lidé ani nikdy nic nepocítí.

"Život je otázka nervů, žilek a ponenáhlu budovaných komůrek, v nichž se ukrývá myšlenka a sní vášeň. Můžete si nakrásně představovat, že jste v bezpečí, a myslet si, že jste silný. Ale náhodný barevný odstín v pokoji nebo na jitřním nebi, zvláštní voňavka, kterou jste kdysi miloval a jež vyvolává prchavé vzpomínky, řádek ze zapomenuté básně, na který jste znova narazil, pár taktů z melodie, kterou už dávno nehrajete - na takových věcech, to vám říkám, Doriane, závisí náš život."

Co mě na románu okouzlilo asi nejvíce, je právě jeho atmosféra. Vždy, kdy si na knihy s tak silnou atmosférou vzpomenete, pocítíte v sobě jakousi "ochutnávku" atmosféry z knihy. Zůstane ve vás zakořeněná. Wilde vás donutí v průběhu čtení se zamyslet nad sebou samým. Při čtení jsem přemýšlela nad smyslem života, hříchem, krutostí, smrtí, ale i láskou a krásou. Emocí, které se uvnitř mě prostřídaly, bylo mnoho. Wilde rozuměl světu, lidské nedokonalosti, manipulaci, sobectví, ale i kráse a umění. Wilde dokázal jemně a dokonale popsat to, jak je člověk nedokonalý v kontrastu s dokonalostí umění.

"Poznání by bylo osudné. Kouzlo je právě v nejistotě. V mlze je všechno podivuhodné."

Na závěr bych jen chtěla dodat, jak podivuhodná je lidská představivost. Když jsem teď knihu četla podruhé, ocitla jsem se v úplně stejném letním ateliéru s otevřenými dveřmi na zahradu, jak před několika lety. Nevím, zda na tom má podíl bohatý a okouzlující jazyk díla, či tomu tak jednoduše je. Každopádně navrátit se do světa Doriana Graye nebude nikdy špatná volba pro místo na přemýšlení...

Acamar
12.02.2019 3 z 5

O.Wilda mám zafixovaného hlavně jako autora pohádek a divadelních her, a i jeho jediný román mi obojí připomíná - pohádkový motiv a přehršel bryskních, cynicky duchaplných dialogů. Ráda jsem si doplnila literární vzdělání o tento klasický kousek, ale ryze subjektivně mi až tak nesedl...asi jsem čekala podle námětu hluboký psychologicko-morální ponor na téma krásy těla a duše, a místo toho byla spíše umlácená sbírkou aforismů.

anezka.mrz
12.02.2019 5 z 5

Skoro škoda ze kniha byla tak krátká