Obraz Doriana Graye

Obraz Doriana Graye
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484985/bmid_obraz-doriana-graye-NOC-484985.png 4 6841 6841

Krásný mladý šlechtic Dorian Gray se spřátelí s malířem Basilem Hallwardem, který je Dorianovým vzhledem naprosto uchvácen. Začne svého přítele portrétovat, v průběhu této práce ale Dorian Gray podlehne vlivu malířova přítele, lorda Henryho. Ten Dorianovi vnukne myšlenku, že obraz zůstává věčně krásný, zatímco jeho model stárne a chátrá. Dorian proto zatouží, aby místo něho samotného začal stárnout jeho portrét. A tak zatímco si Dorian zachovává stále pohlednou tvář, na jeho obraze se začne podepisovat jak postupující věk, tak každý Dorianův hřích… Román se sice odehrává se v prostředí Londýna viktoriánské doby, svojí kritikou sebestřednosti, samolibosti a lhostejné povrchnosti se ale jistě dotýká i dnešní společnosti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , 1400

The Picture of Dorian Gray, 1891

Vera Silent
10.08.2017 4 z 5

Snad kazdy zna ten pribeh a ja ke vsemu jeste znala film s okozlujicim Benem Barnesem. Takze jsem necekala, ze me kniha prekvapi, ale dokazala to.

Je to zvlastni dilo. Uplne chapu, ze se nekomu nelibi. Ve dvou castech jsem premyslela, zda netrisknout hlavou o zed: pri zbytecnem vycislovani objektu, ktere Dorian sbiral (od drahokamu po vysivky, vse si to mohl rovnou strcit do te sve jiste okozlujici a pevne ****) a pri Henryho monolozich v zaveru knihy, kdy uz jsem ocekavala vyvrcholeni a on se tam vykecaval na pohovce. Ale kniha me neskutecne a nepochopitelne pohltila a podmanila si me svou krasou jazyka. Pritom je ton vypraveni velmi casto falesny. Je podmanivy tak, ze mu clovek chce verit, ale zaroven az moc nepravdivy, takze skrze tu fales vyjde beztak najevo moralka. Wild dokonale vystihl podstatu umeni (tedy tu, v kterou veril). Krasa a fales na povrchu, a neskutecne moc skryto pod povrchem a mezi radky, prohnilost, stejne jako pravda zivota. Nebo ze smyslne radovanky nejsou to same jako radost ze zivota.

Srovnani s filmem je mimochodem take fascinujici. Byla jsem napjata, kolik toho, co je ve filmu celkem evidentne znazorneno (napr. (homo)sex, drogy a rock n' roll) si Wild dovolil napsat v 19. stoleti do knihy. Dovolil si dost, i kdyz nemohl byt doslovny ci telesne presnejsi. Myslim, ze by se mu libilo, jak to producenti filmu interpretovali a snad by jim i odpustil, ze herec Doriana nebyl blond. Navic film ma neskutecnou gradaci a postava Emily na konci je genialni, jak k sebeuvedomeni filmoveho Doriana tak k potrestani filmoveho Henryho. V knize se mihne pouze nejaka Hetty. Dokonce i to jmeno zni jak lonske seno, ktere nehne fakt s nicim. Sibyl je v knize znacne nerealna a plocha postava, jejiz smrt je naprosto teatralni a bezvyznamna. To ve filmu ji dodali poradny duvod. Konecne u filmoveho Doriana ma clovek pocit, ze to je vlastne stale kladna postava, ale v knize je opravdovy zmetek a ja se pristihla, jak velmi fandim vsem pokusum ho dodelat, at uz skrze Jamese Vanea ci Campbella. No aspon to hosi zkusili.

Neskutecna skoda, ze Wild dostal od svych soucastniku za tuhle knihu takove kapky. Je to upravdu skvely kus umeni.

Bella1
04.08.2017 5 z 5

Docela drsný!

Ownkai
31.07.2017 4 z 5

Knize jsem chtěla dát původně pět hvězd, ale nedalo mi to. Stále tam bylo na mě pár ne moc čtivých pasáží, které mě úplně odnášely pryč od knihy a dlouho mi trvalo, než jsem je zvládla přelouskat.
Nic to ale nemění na tom, že kniha se mi opravdu líbila a určitě předčila všechna moje očekávání, příběh je velmi dobře promyšlený, donutí vás přemýšlet a konec překvapí. Nepochybuji, že si v budoucnu přečtu další Wildova díla a Obraz Doriana Graye určitě doporučuji.

tomas5557
26.07.2017

Obraz Doriana Graye je útlá kniha, ale naprosto bravurní. Je plná vzájemně provázaných a na sebe navazujících myšlenek, jejíchž řetěz nekončí. Je to přesně ten text, který na skromném rozsahu poskytuje obrovskou škálu interpretací i potravy pro tu část mozku, která chce přemýšlet.

Fedex
24.07.2017 5 z 5

Obraz Doriana Graye. Jedním slovem dokonalost, kniha, která poutá čtenáře každým slovem. Očekával jsem nějakou nudnou povinnou četbu, ale velmi příjemně jsem byl překvapen. Knížka utíkala vcelku rychle, když jsem si zvykl na styl, kterým byla napsána. Nutila mě přemýšlet, přesně takové knihy oceňuji nejvíce. Ponurá atmosféra a trochu ponurá atmosféra čtenáře doslova polhtí a s každou další stránkou chcete vědět, jakou další životní údálost prožije Dorian Gray a vy s ním.

Adéla123
23.07.2017 5 z 5

Kniha která předčila všechna moje očekávání. Děj je půvabný, ale ještě mnohem půvabnější je myšlenka, která je v knize ukrytá. Na každé straně je minimálně jedna pasáž, která by se mohla tesat do kamene.

Honzačtenář
17.07.2017 5 z 5

Nejlepší kniha co jsem kdy četl. Převážně oceňuji smysl pro zachycení smyslů a vnitřních myšlenkových a citových pochodů. Naprosto dokonalé hraní si s jazykem. Příběh mě uchvátil svou plynulou ladností děje, nezasekával se.
Dorian Gray mě donutil přemýšlet, a to od knih, které čtu očekávám.

majuska88
17.07.2017 4 z 5

Už od cca 15 let oblíbená kniha, kterou jsem několikrát četla

Adelajda_4
14.07.2017 5 z 5

Kniha byla velmi zajímavá, příběh poměrně bizarní a mě se to opravdu moc líbilo a velmi dobře četlo. Bylo zde velké množství zajímavých myšlenek a ten konec? jenom kvůli němu si to přečtěte :)

Lachtaan
13.07.2017 5 z 5

První kniha zprvu nucená ke čtení kvůli maturitní četbě. Po plandavém začátku napříč nezajímavou anglickou smetánkou jsme ale dostali výborně napsaného a strhujícího příběhu, který končí takovým způsobem, že jen sedíte s otevřenou pusou a nevíte jestli máte dál číst, nebo jen přemýšlet nad tím, co se vám právě honí hlavou. Ten zmatek je velký ale nezapomenutelný. V dobrém slova smyslu!

Natyna3
11.07.2017 5 z 5

Velmi čtivá klasika, která se mi do ruky dostala šťastnou náhodou. Docela lituji, že toto dílo nemáme na seznamu četby k maturitě, myslím, že je to jedna z knih, které nemají příliš těžký rozbor a příběh je to strhující.

Zuzka.K
10.07.2017 4 z 5

Knihu jsem si vybrala k maturitní četbě, protože mě zaujal příběh. Ze začátku mě kniha nebavila a trvalo mi zvyknout si na způsob, jakým je napsaná, ale později se pořádně rozjela zápletka a kniha mě začala bavit. Až na pár nudnějších nepodstatných informací a částí se mi kniha velice líbila. Doporučuji přečíst a nevzdávat se pokud vás to ze začátku nebude bavit.

Erudite
05.07.2017 4 z 5

Oscar Wilde musel být velice okouzlující osobnost. Pokud je pravdou, že lord Henry je jeho knižním obrazem, naslouchat jeho názorům musela být hotová výprava do nejexotičtějších zákrutů lidské mysli.

Katranis
03.07.2017 5 z 5

Líbil se mi příběh.

maid
19.06.2017 5 z 5

Vynikající knižní zážitek! Oscar Wilde je opravdový umělec, o tom žádná.

Emmadriel
08.06.2017 5 z 5

Kniha, která vás donutí uvědomit si, co je v životě podstatné.

vladimirah
08.06.2017 5 z 5

Za mě super! mám ráda podivnosti a tohle bylo opravdu zajímavé téma.

DeniseMarini
07.06.2017 3 z 5

Zvláštní dílo, zvláštní autor, ale špatné to není. Možná se k tomu budu muset v budoucnu vrátit, abych si utvořila pevný názor, jestli se mi to líbilo nebo ne.

Tessina
04.06.2017 5 z 5

V knize je bravurně popsaná degradace osobnosti člověka.

Belatris
03.06.2017 5 z 5

Miluji bezpočet bonmotů, které jsou roztroušeny v dialozích, to je pro mě hlavní deviza románu. Morální poučení a kritika společnosti jsou pěkně zakomponovány do příběhu. Při každé četbě se nesmírně bavím, už teď se těším na další přečtení.