Olympijské zpěvy
Pindaros
Verše starověkého řeckého básníka (asi 518-438 př. n. l.), psané většinou na objednávku a oslavující vítěze ve hrách olympijských, pythijských, nemejských a isthmických. Verše zvané epiniky na pozadí jednotlivých vítězství a vítězů ve směle řazených obrazech a odvážně komponovaných větách oslavují staré řecké ideály, tehdy již ideály řecké aristokracie, a mísí realitu s mythem, spojujíce olympioniky, tj. skutečné vítěze závodů, v původu s mythickými héroy.... celý text
Literatura světová Poezie
Vydáno: 1968 , OdeonOriginální název:
Pindari Carmina cum fragmentis
více info...
Přidat komentář
Je vidět, že Pindaros psal ty zpěvy na objednávku bohatých mecenášů :-). Nicméně knížka nás seznamuje s různými hrami a soutěžemi, které se ve starém Řecku konaly. Kdo se touto tématikou zabývá, doporučuji.
Na téhle knize je krásně vidět ten naprosto jiný pohled na sport. Na sportovní hry jako na náboženskou událost. Na sport jako umění. Patronkami her jsou Charitky, Múzy a Níké - bohyně vítězství. Oslavu vítězů provázejí příběhy z řecké mytologie. Celkově příjemné počtení. Je mi jen trochu líto, že jsem to četla tak letem světem, protože jsem hledala určitou pasáž, kterou jsem ale nenalezna... špatná kniha, ale času s ní stráveného rozhodně nelituji.
P.S. vydání z roku 2002 je dvojjazyčné, krása... neuvěřitelně praktické... ke knize se snad ještě někdy vrátím, až budu mít čas...
Štítky knihy
antická literatura olympijské hry starověké Řecko
Autorovy další knížky
1968 | Olympijské zpěvy |
2022 | Pýthijské zpěvy |
2024 | Nemejské zpěvy |
Četla jsem asi jako patnáctiletá, když jsem sbírku objevila v babiččině knihovně. Antické literatuře jsem bohužel nikdy nedokázala přijít na chuť a Pindarovy epiniky nejsou výjimkou. Zaujaly mě alespoň motivy z bájesloví, propletené s oslavou jednotlivých vítězů, hlavně o zrození ostrova Rhodos.