Skála

Skála
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155926/bmid_skala-pgt-155926.jpg 4 2583 2583

Ostrov Lewis série

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti? Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Nesba a další.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

The Blackhouse, 2011

Odetta889
11.05.2019 2 z 5

Jedna hvězdicka pro knihu.... Již dlouho jsem se tak neotravovala při poslechu a už dlouho jsem neprecetla(neposlouchala) něco tak nudneho. Ta jedna hvězda je za trochu zajímavý konec. Druhou hvězdičku dávám panu Dvořákovi za krásnou barvu hlasu.

MaKolar
01.05.2019 4 z 5

Tak trochu jiná detektivka. Ostrov Lewis má skvělou atmosféru. Rozhodně si přečtu další díly...

princesse
29.04.2019 5 z 5

Již jsem začala číst další díl ... takže, myslím, že není co dodat. Pochmurné, syrové, šedé ... zkrátka jak slibuje titulní strana. Ať už dle obálky, tak ze slov.

erousek007
28.04.2019 odpad!

Thriller temny a desivy jako bourlive skotske more za zimni noci, jak slibuje obalka knihy, tady rozhodne necekjete. Autor vyuzil chabou detektivni zapletku, aby si placal jatra. Spis nez detektivka je todle netradicni cestopisne vypraveni.

essidaven
23.04.2019 5 z 5

Kniha byla opět naprostá paráda. Po poslechnutí Ostrova Entry jsem si zakoupila do své audiotéky i trilogii z ostrova Lewis a jsem opět nadšená. Líbí se mi, že kniha není klasickou detektivkou, ale nabízí mnohem více než vyšetřování vraždy. Autor je výborný vypravěč a jeho postavy, i když jsou často velmi depresivní jsou uvěřitelné a sympatické.

Haloon
20.04.2019 5 z 5

Tahle kniha byla víc než jen detektivka. Ostrov Lewis a An Sgeir, Skála. Místo, které zní děsivě už jen svým názvem. Hlavní postava se vrací na ostrov, kde prožila své dětství, aby vyřešila vraždu, přitom je však vtažena do nedokončeného příběhu, který ji provázel po celý život.
Lewis je větrným místem, plným rašeliny, skalisek a drsných lidí se zvláštními tradicemi. Autor je vykreslil bravurně a stejně tak i vyšetřování vraždy a komplikovanou, tajemnou minulost ostrovanů.

Chaki
14.04.2019 5 z 5

je to prostě bomba, jsem nadšenej a doporučuju :)

Agnesita
07.04.2019

Wow! Jdu na další v sérii.

Prateri
03.04.2019 5 z 5

Pročetla jsem komentáře, nemám už co dodat. Skvělý román s kriminálním příběhem v drsné krajině Skotska získává čtenáře. Mě taky.
Skotsko je přitažlivá země, přestože je trochu drsná a vlhká. Nakouknout bych tam chtěla, moc chtěla, ovšem bez krimi zápletky :).

kaffa
23.03.2019 5 z 5

ne tedy přečteno, ale slyšeno... fantastický dvořák fantasticky namluvil fantastickou knihu.... dechberoucí prostředí, děj, minulost ale i krutá přítomnost.... naprostá unešenost, rozhodla sem se i další díly doposlouchat jako audio, ale zároveň lituji, že si knihu už nepřečtu, aniž bych znala rozuzlení.... do poslední chvíle napínavé, tak to mám ráda.... snad za pár let se k tomu dostanu i knižně a budu stejně unešena....

13werka
14.03.2019 5 z 5

Ze začátku jsem se nemohla začíst, ale pak mne příběh pohltil, včetně střídání dějových rovin. Rozuzlení bylo taky docela překvapivé. Za mne plný počet

čtenářP
03.03.2019 4 z 5

Dlouho jsem se nemohl zacist, knihu nejdriv odlozil, zacal cist znovu. Nakinec me chytla asi v polovine. A pak isem ji hltal...

Péťa1950
22.02.2019 5 z 5

Skálu jsem četla jako poslední z trilogie, pro mě nejsilnější zážitek. Pravda, lež, láska, nenávist, přátelství, zrada,šikana, hrdost----vše co ovlivňuje životy lidí. A z toho plynoucí osudy lidí v podstatě v uzavřené komunitě ostrova.Drsné životní podmínky na ostrově vše dokreslují.

frantisek8863
07.02.2019 4 z 5

Pro mě osobně originálně pojatý román, kde se minulost prolíná s dneškem. Vyprávění o divokosti skotské přírody a drsnosti lidí je skvěle vykreslené a podrobné.

Jerry H
23.01.2019 5 z 5

Dle mého hrozně pěkně napsaná, i když to nebyla úplně klasická detektivka. Čtenář se něco dozví o Skotsku, lovu guga a celkové atmosféře. Za mě plný počet hvězdiček.

laydee
13.01.2019 5 z 5

Skvělé, měla jsem poprvé jako audioknihu a moc se mi líbilo. Jistě za to může i Jiří Dvořák, ale bylo to skvělé. Miluji Skotsko a Irsko. Už se těším až tam za pár měsíců pojedu. Prolínání časových os se mi velmi líbilo, k tomu drsná příroda a rozmotávání událostí a závěr opravdu skvělý! hned se vrhám na druhý díl. Za mě vřele doporučuji!!!!

sandra8786
10.01.2019 5 z 5

Potesilo me, ze to nebyla tradicni detektivka, jejichz nejsem uplna fanynka. Vysetrovani vrazdy slouzilo spise jako katalyzator dramatickych udalosti. Pribeh byl rafinovane vymysleny, bravurni vyliceni drsne skotske prirody a zivlu bylo tresnickou na dortu. Popis lovu gugů na Skale byla jedna z nejzajimavejsich tradic, o ktere jsem kdy cetla!

medlovice
04.01.2019 5 z 5

Skotsko je zemí která mě fascinuje. Drsná krajina, osaměla příroda ,rašelina, mokřadla a vřesoviště, vřesoviště !! Já už tak dlouho toužím dýchat ten studený vzduch s vůní moře, dotýkat se prastarých skalisek a projít se po vřesovištích. A tato kniha mě tam dostala. Tak výstižné. V teple mé postele jsem se přenesla na Skálu, v mokrém oblečení jsem se dívala na muže jak zpracovávají ulovené ptáky , sehraní , mlčenliví , drsní muži z ostrova. Vtažená do děje s nosem vraženým v této knize ve dne v noci, zhltla jsem ji za dva dny doslova zhltla , tak jsem se začetla , že jsem si ani neuvědomila, že se tu vyšetřuje vražda, že tohle není cestopis s příběhem , páni ! A pak guglila ptáky tereje a zájezd do Skotska stojí 40 000, určitě to stojí za to. Moc se mi líbil styl psaní Petera Maye , jeho slovní spojení a názvy ti ohniví andělé vzpomenu si na to až budeme zpracovávat naše brojlery ?. Ano. Vzpomenu, protože další knihy od tohoto autora začnu číst jednu po druhé.

Kocourek
31.12.2018 2 z 5

Knihu jsem si půjčila na doporučení, dočetla jsem ji se sebezapřením. Trochu Jirásek. Přeskakování z minulosti do přítomnosti bylo mnohdy na škodu.

Calibra
27.12.2018 2 z 5

Pokud hledáte detektivku, tak Skála není dobrá volba, jedná se o drama s detektivní zápletkou. První třetina knihy byl pro mě skoro nepřekonatelný problém, několikrát jsem si řekla, že přeci nemusím číst, co mě nebaví. Chápu, že autor chtěl dokonale popsat ostrov a vykreslit osobnost hlavního hrdiny, ale pokud bych chtěla na 4 stranách číst cestu z auta do kostela, dám se na Jiráska. Další dvě třetiny byly už lepší, nejzáživnější mi přišlo vzpomínání na studentská léta, ale z hlavní linie příběhu až tak odvařená nejsem. Jestli budu číst pokračování, tak nejspíš za hodně dlouho.