Pes baskervillský

Pes baskervillský
https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/104734/bmid_pes-baskervillsky-7Au-104734.png 5 3927 3927

Jedinečné líčení atmosféry tajemství a hrůzy z událostí, které se zprvu vzpírají logickému chápání, činí z Psa baskervillského nejslavnější Doylův detektivní román. Detektiv Sherlock Holmes se svým přítelem a pomocníkem doktorem Watsonem vyšetřují případy záhadných úmrtí na venkovském panství v pochmurné krajině vřesovišť. Kdo měl zájem na smrti sira Charlese, dobrosrdečného mecenáše zdejšího nehostinného kraje? Je oním vraždícím monstrem skutečně nepolapitelný děsivý pes? Dějová linie Příběh začíná v Londýně kolem roku 1890. Sherlocka Holmese a doktora Watsona navštíví v jejich bytě Dr. Mortimer a žádá je o pomoc při vyšetření tajemné smrti jeho pacienta bohatého sira Charlese Baskervilla. Jeho smrt doktor spojuje se starou rodinou kletbou, která Baskervilly stíhá už od dob anglické občanské války. Tehdy měl hanebný Hugo Baskerville unést a zneužít mladou dívku. Když mu utekla, byl při jejím pronásledování zabit velkým černým psem, který má děsit i další generace rodu. Mortimer se obává dalšího naplnění kletby, protože do Anglie přijíždí synovec Charlese Baskervilla Henry, poslední z rodu, aby převzal strýcův majetek. Zatímco Sherlock Holmes nechá ostatní myslet si, že řeší případ z domova, dr. Watson se s Henrym jako jeho ochránce vydává na panství v Devonu. Atmosféra blat je tajemná a děsivá. I Sherlock je ale v Devonu, skrývá se ve staré chatrči a pozoruje okolí. A na blatech se schovává i další osoba, uprchlý vrah Selen, bratr zámecké komorné. To je ale vedlejší linie příběhu. Postupně Sherlock Holmes zjišťuje, že vrahem je skutečně pes, ale žádná legenda, opravdový, živý pes. A nejedná tak z vlastní vůle, ovládá ho chamtivý soused Baskervillů, Stapelton, který chce získal jejich majetek. Poslední překážkou je Henry. Stapleton omylem zabije utečence v Henryho šatech. Holmes vymyslí plán, jak chytnout Stapletona při činu. Pošle k němu Henryho na návštěvu a když se muž vrací domů přes blata, Stapleton na něj skutečně pošle svého psa. Ten je zastřelen a Stapleton se nakonec při útěku utopí v bažinách. Případ je vyřešený a sir Henry se ožení s manželkou Stapletona, která ho od jeho vražedných plánů odrazovala.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

The Complete Sherlock Holmes, 1902

acidkitten
17.12.2016 5 z 5

Tuto knihu jsem poprvé přečetla v deseti letech v noci pod peřinou na chatě, kdy byla její pochmurná atmosféra podpořena mou bujnou fantazií a tajemnými zvuky z lesa...od té doby se k ní pravidelně ráda vracím a pořád je tak kouzelná, jako před lety.

hana4834
03.12.2016 3 z 5

velmy napínavá kniha všem vřele doporučuji

Fuksinka
24.11.2016 4 z 5

Tahle se nikdy neomrzí a dá se číst každý rok.

haki34
19.11.2016 5 z 5

Miluju tu knizku pro temnou atmosferu blat, anglicky venkov zahaleny mrholenim, destem a strachem z nadpozemske obludy !!! Jedna z oblibenych , prectena jiz nekolikrat..

bibliophile
12.11.2016 4 z 5

Četlo se to samo, vytkla bych tomu snad jen to, že konec byl předvídatelný. Přesto se od toho nedalo odtrhnout.

Petrue
06.11.2016 5 z 5

Ráda čtu knihy z anglického venkova, kde je atmosféra vždy tajemnější a mrazivější, nicméně prostředí zákeřného močálu, který je nebezpečný sám o sobě, natož s krvelačnou bestií, nemá konkurenci. Kniha měla jiskru, žádné nudné pasáže, četla se sama. A vůbec nevadilo, že jsem jako první viděla film, i tak jsem byla napnutá do poslední chvíle.

AnickaP
30.10.2016 5 z 5

Můj první a určitě ne poslední Sherlock!

orangerose
24.10.2016 5 z 5

pěkně zamotaný leč strašidelný příběh Sherlocka Holmese, knížka je plná zvratů, akce, strašidelné atmosféry , stojí si ji za to přečíst- ideálně při kávě a nebo u Capučína a s sušenkami :D

laepus
10.10.2016 5 z 5

Kvalitní řemeslo (pardon, umění!) přetrvá věky a všechny módní vlny opadnou. Tohle je pochopitelně ten první případ a nedokážu si představit čtenáře detektivek, který by tohle nečetl. K tomu fůra filmových zpracování, z nichž se těžko vybírá ta nejlepší - některé ctí knihu snad v každé větě, jiném jdou po atmosféře, jiné po výpravě, další zase po akční či napínavé stránce. Doporučuju všechny :)

Jitulevrtule
04.10.2016 5 z 5

Kvalitní klasika napsaná moc hezkým stylem. Pěkně se čte, napíná od začátku až do konce (i když ten jsem čekala malilinko lepší:-) ).

kristyna6626
30.09.2016 3 z 5

Nebyla to špatná kniha. Jsem možná trochu rozmazlená novými knihami, ale jediné co mi na tom vadilo, bylo to, jakým způsobem o bylo napsáno. :D (Vím, jiná doba a tak....) Ale zase musím uznat, že se mi to nakonec líbilo. Začalo mě to pořádně bavit až ke konci (kdy už se hodně spekulovalo o tom, kdo to je). Čím dál víc přemýšlím, že si přečtu ještě nějakou knížku od Doyla, abych taky četla něco, kde více figuruje Holmes. :) :)

olle3
25.09.2016 4 z 5

Není co vytknout. Užíval jsem si distingovaný styl té doby, jak v seriálu, tak v knize.

v.july
31.08.2016 4 z 5

Krásná kniha, čte se rychle, děj je poutavý, z textu přimo sálá uhlazený britský styl. V originále je mnohém lepší, než v českém překladu, ale i v čj je skvělá.

Brace
21.08.2016 3 z 5

Nepopiratelně kvalitní dílo a legenda detektivních příběhů, na které je ovšem již znát, jak moc se detektivka jako žánr vyvinul za oněch posledních cca 100 let. Hodnoceno z pohledu zmlsaného čtenáře roku 2016, jinak k panu Doyleovi samozřejmě respekt.

veronika3665
11.08.2016

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Napínavý příběh, četla se sama:)

kamikucka
02.08.2016

Viděla jsem několik filmových a seriálových zpracování, četla jsem tuto knihu minimálně potřetí a stejně pro mě bude skvostem a pokladem, který si přečtu znovu a velmi ráda. Úžasně ponuré prostředí anglického venkova, ironicky elegantní Sherlock Holmes, příjemně detektivovu brilantní mysl dohánějící dr. Watson, mladicky nerozvážný a energický sir Henry a nevyzpytatelný, nejprve ničím nezajímavý a posléze šokující Jack Stapelton, to je jen zlomek toho skvělého v knize. Styl, kterým A. C. Doyle píše,tak sympaticky čitelný a zároveň na úrovni, je nedocenitelný.

RudýOnkel
15.07.2016 5 z 5

Lakonicky psané a dopadlo to jak? Skvěle :)

gacie
21.06.2016 4 z 5

Číst tuto knihu bylo velikým potěším. Zajímavé postavy, krásně vylíčené prostředí - člověk měl pocit, jako kdyby tam byl on sám. Zamotaný příběh se skvělou zápletkou. Akorát mi vadilo, že se Sherlock v tomto příběhu držel dál. Samotná kniha se četla lehce. Měla jsem ji přečtenou za jeden den.

Dousabel
19.06.2016 5 z 5

Úžasné! Ať už bravurně vykreslenou atmosférou, tajuplným prostředím, krvelačným monstrem, archaickým jazykem, nebo samotným Sherlockem, opravdu úžasné! I když je ten legendární pan Holmes sebestředný namyšlenec, genialita mu upřít rozhodně nelze, a s ním samozřejmě i siru Doylovi :) Jediné, co mi trochu kazilo dojem z knihy, rozhodně doporučuji nečíst v létě, ale ideálně uprostřed ponurého podzimu, při mlze a uprostřed močálů :o)

Cocina
15.06.2016 4 z 5

Moje prvni kniha s Holmesem a moc se mi líbila. Vyprávění Wattsona bylo dobré a libil se mi ležérní přístup Holmesa. Až dokonce jsem premyslela,kdo byl hlavní "padouch". Za mně super