Peter a Lucia

Peter a Lucia
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/359649/bmid_peter-a-lucia-OpE-359649.jpg 4 7572 7572

Príbeh tragickej mladej lásky inšpirovaný bombardovaním v Paríži na Veľký piatok v roku 1918.

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Pierre et Luce , 1920

Káča Máča
17.02.2015 2 z 5

Přečetla jsem za jedno dopoledne, knihu jsem měla v povinné četbě. Když jsem si četla, o čem kniha je, zapůsobila na mě a těšila jsem se na čtení. Bohužel mě ale knížka celou dobu nudila, měla jsem pocit, že se za celou dobu nic převratného a neočekávaného nestalo - stále jsem čekala na nějaký bod zlomu a stále jsem měla pocit, že čtu pořád to samé dokola. Ale jistě si toto dílo našlo pochopení u jiných :), za mě nic moc.

rebeka1686
13.02.2015 4 z 5

Na začiatku pre mňa trochu zdĺhavé, ale ku koncu to nabralo grády. Príjemné čítanie.

Misan1993
24.01.2015 4 z 5

Kdyby nebylo maturity, v životě bych se k tomuhle dílu nedostal. Ale nelituji toho, kniha mi to své dala.

LucyNej
24.01.2015 5 z 5

Moje povinná četba, a rozhodně nelituji... Krása!

Blindye
20.01.2015 3 z 5

Ke knize jsem se dostal skrze povinnou četbu. Vcelku dobře se četla a nejvíce se mi líbili autorovo zamyšlení nad přítomností okamžiku.

Attia
07.01.2015 3 z 5

Kniha mě bohužel trošku minula, četla jsem sice se zájmem, ale nikdy jsem se do příběhu pořádně neponořila, ba nenamočila ani prsty u nohou. 96 stránek se nakonec vyjevilo jako náramně dlouhé, konec za to ovšem stál. Zjistila jsem, že nemám vůbec ráda malá písmenka namačkaná na sebe, značně to stěžovalo čtení, zvlášť pokud z těch maličkých písmenek vznikaly buď dlouhé odstavce celkem o ničem, nebo rozhovory, kterým jsem bohužel moc nerozuměla, protože o téměř 100 let později takhle žádní dva zamilovaní spolu nemluví.
Za mě 70%

Richardson
07.01.2015 3 z 5

Kniha nijak zvlášť zajímavá není, přečíst se ale dá (hlavně když je to ze studijních důvodů jako povinná četba). Zajímavé naopak je, jak je kniha v ČR rozšířená a každý ji zná, zatímco ve Francii je mnohem známějším dílem Jan Kryštof.

unnamed-soldier
17.12.2014 3 z 5

Tak krátká a přesto mi přišla zbytečně dlouhá. Mimo jiné mi přišla postava Petra poměrně nesympatická.

Kvalitně napsaný obsah této knihy mi přijde působivější než samotné dílo.

feex8
30.11.2014 1 z 5

Tato kniha ma uplne minula. Jedna velka nuda, nic, co by ma obohatilo. Pamatam sa, ako som ju citala vramci povinneho citania. Najprv som sa potesila, kedze malo ist o klasicky a velmi pekny pribeh (aspon podla slov mojej ucitelky), ale citat to bolo pre mna utrpenie. Nezazivne, nijake. Hlavni hrdinovia bez charizmy, dej onicom. Jedine plus, ze to to bolo kratke.

Moje hodnotenie: 20%

mája1970
22.10.2014 3 z 5

Neurazí a nenadchne

me.odstiny.knih
18.09.2014 3 z 5

Dávám dvě hvězdičky a příběh a jednu za to že to bylo tak krátké. Kdyby to nebyla povinná četba na maturitu tak bych po této knížce nesáhla.

Jajus
11.09.2014 5 z 5

Povinná četba.
Kniha je z mého pohledu o ničem, je spíše o lásce než o válce - přítel se o ní vyjádřil jako o tutoriálu na balení holek :D.
Jediné snad co v té knížce je v souvislosti s válkou je bombardování a to, že oba zemřou v důsledku války.
Knihu bych nečetla znovu.

mgeisselreiter
03.09.2014 2 z 5

Novela mě dost zklamala. Čte se celkem špatně, pokud nejde zrovna o rozhovory hlavních hrdinů. Lásky a romantiky jsem tam moc nenašel, takže asi nejhezčí část knihy byla ta romantická část seznamování se. Je to jakoby o válce, o zamilovanosti mladých a taky trochu o společenském postavení, ve skutečnost to ale není skoro o ničem. 45%, 3.9.2014.

1v8na
27.08.2014 4 z 5

Dílo bylo velmi zajímavé, ale přece jen mne více bavil Otčenášek - Romen, Julie a tma.

Lodja
22.08.2014 2 z 5

No, kolik z vás se už zamilovalo to člověka, se kterým jel dvě zastávky v MHD a on se na něj ani nepodíval. No a podobně uvěřitelný je pro mě i zbytek knížky...

Pedruska01
21.08.2014 4 z 5

Knížka, kterou jsem četla do školy. Silný a nelítostný příběh. Je strašné, že kvůli lidským nesmyslům o nadvládě celého světa a poručnictví a bůh ví co ještě ostatní umírají, trpí nebo živoří. Smutný, uvěřitelně reálný děj. Doporučuji.

xxDawexx
16.07.2014 4 z 5

Pokud se někdo bojí války a válečné tématiky, v podstatě nemusí. Příběh je mnohem více o lásce a o dvou mladých, bezhlavě zamilovaných, lidech. Válka se zde projevuje takřka jedině tak, že víte a čtete, že je něco ve vzduchu. Tím nechci říct, že válka zde nehraje roli, hraje a to velkou, jenže i přes všechny peripetie, bombardování Paříže (a shodu okolností, která svede Petra a Lucii k sobě), historky svých blízkých o válce, ani přes blížící se povinnou službu v armádě mě nic nedonutilo k tomu, abych se více věnoval válce a obavám z ní než tomu, co spolu prožijí Petr a Lucie v bezprostředně následujících dnech. A to je dobře, protože tu máme romantický příběh s něčím nebezpečným v dáli. Vlastně, jak se dovíme, zas tak daleko to nebezpečí není...

bookemma
10.07.2014 5 z 5

Petr a Lucie (pro mě jako Romeo a Julie) - naprosto odzbrojující svou upřímností, otevřeností a láskou, která odpouští vše, ve které je možné vše. Jedna jediná hodina čtení a silný pocit, který po přečtení jen tak nevyprchá - doporučuji i těm, kteří nemají rádi vojenskou tématiku - protože tenhle příběh se odehrává pouze na pozadí války a jde v něm o lásku.

Liv
28.06.2014 5 z 5

Knihy s válečnou tematikou se mi čtou těžce. Bude to vinou toho, že je nemám ráda. Ale Rolland se mi trefil do duše. Strasti války jsou z knihy neodmyslitelné, ale láska dvou mladých lidí je téměř přehlušuje. Líbí se mi ty úvahy, že nemá cenu řešit, co bude zítra. Musíme si užívat dneška. Netrápit se zbytečně tím, co není v našich silách změnit. Z pohledu dnešního člověka jsem si živěji uvědomila, že máme být vděční, že máme život, svobodu a budoucnost. Co kdyby nyní vypukla válka? Vzala by nám všechno. Kdyby se znenadání ta zuřivá bouře roztančila nad světem, většinou bychom nevěděli, jak máme přežít. Budu-li mluvit pouze o vyspělých zemích, uměli bychom se o sebe dostatečně postarat, kdybychom přišli o vymoženosti dnešní doby? Koneckonců peníze by se rychle ztratily do válečného průmyslu. Nemohli bychom si pořídit nic, co nám udává vyšší životní úroveň...

Tato kniha skýtá opravdu spoustu myšlenek. Je snadno stravitelná, nejde o žádné složité čtení. A narozdíl od Romea a Julie je zde méně postav, v podstatě si stačí pamatovat jenom 3 jména. Nevím, jak ostatní, ale já osobně bych u maturity o Romeovi a Julii moc neřekla. Maximálně obecně známé poznatky.

Petr a Lucie se mi doopravdy líbila a přidávám se k okruhu lidí, pro které to byla 1. kniha, která se jim z povinné četby opravdu líbila :)

lucie.8
19.06.2014 2 z 5

Tato kniha mě vůbec nenadchla, nejsem na romantické příběhy. Kdyby na konci hlavní hrdinové nezemřeli kvůli válce, nebylo by to asi o ničem.