Peter a Lucia

Peter a Lucia
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/520880/petr-a-lucieOaGzhG-vFL-.jpg 4 7663 7663

Tragický ľúbostný príbeh dvoch mladých ľudí odohrávajúci sa v Paríži počas I. svetovej vojny. Láska a smrť, to sú staré motívy európskej literatúry. Tu sú však podané v nevídanom spojení. V ostrom svetle odidealizovanej skutočnosti vystupujú zvlášť výrazne spoločenské príčiny, ktoré lásku dvoch ľudí viedli k smrti. Proti smrti sa dvíha autorov protest práve z lásky k človeku.... celý text

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Pierre et Luce, 1920

Toda
13.06.2013 5 z 5

Nejoblíbenější příběh lásky...v mém vydání byly navíc krásné ilustrace!

Skjaninka
08.06.2013 5 z 5

"Bránou jeho očí vstúpila do jeho srdca, vstúpila celá..."
Dokonalosť v jednoduchosti, poukazujúca na skutočnosť, že láska, ktorá končí smrťou, je silnejšia, než vojna, v ktorej smrť žiadny zmysel nemá.

budíček
07.06.2013 4 z 5

Život, láska a válka – tři slova, která procházejí celým příběhem a provázejí jeho hlavní hrdiny. Tento příběh jsem četla už několikrát a vždy v něm objevím něco nového. Kdysi ještě snad na základní škole, se mi líbil příběh lásky hlavních postav. Dnes s odstupem let, mě neméně fascinuje jejich touha po životě, byť je beznadějná. Pohled mladých lidí na válku kolem nich je často dojemný a přitom člověku dá mnohem víc, než by čekal. Jejich úvahy o životě a společnosti, ve které žijí, a které se jen jakoby objevují vedle jejich milostného příběhu, jsou neméně silné. Při dočítání posledních stránek mě vždycky mrazí a žasnu, jak silný příběh dokázal autor na těch pár stránkách napsat.

ChrisSparrow
29.05.2013 3 z 5

Hezký příběh... ale znovu bych po ní asi nesáhla.

dendisek3
29.05.2013 2 z 5

Kniha mne moc nezaujala, nevim proc, ale ne.

miracless
22.05.2013 3 z 5

Úspěšné přiblížení Paříže v roce 1918. Poutavý a napínavý příběh jsem měla velice rychle přečtený. Krátká forma nebyla vůbec na škodu, právě naopak - knize přidala na dramatičnost a zábavnosti. Velmi doporučuji ;)

olinka30
22.05.2013 4 z 5

Je to jedna z nejkrásnějších knih od tohoto spisovatele. Opravdu moc pěkné.

suze
18.05.2013 4 z 5

Knížku jsem si přečetla hlavně ze zvědavosti - hodně jsem už o ní slyšela a zrovna jsme ji probírali ve škole, takže nebylo, co řešit. Měla jsem ji přečtenou za několik hodin a musím říct, že splnila přesně to, co jsem od takové knížky očekávala. Nemůžu říct, že bych čekala něco horšího ani nic lepšího. Byl to prostě příběh o dvou mladých zamilovaných lidech, kterým se ale do cesty postavila překážka - 1. světová válka. Tím, že autor zasadil děj do Paříže příběhu dodal na romantičnosti. Myslím, že plusem u této knihy je mimo jiné také to, že není nijak dlohá, protože jinak by mohla někomu připadat místy nudná a zbytečně zdlouhavá.
Kniha je hodně srovnávána také s Romeem, Julií a tmou, tuto knihu jsem ale ještě nečetla, ikdyž to mám v plánu, takže z tohohle hlediska nemohu posoudit... :-)

luciasek86
16.05.2013 4 z 5

Příběh o lásce v kruté době války se mi docela líbil, knížka je pěkně napsaná měla jsem ji jako povinnou četbu k matuře.

Es.
05.05.2013 5 z 5

myslím, že krátkost příběhu je ideální :-) svým způsobem se to podobá příběhu Romeo a Julie

bubo bubo
02.05.2013

Nejak me to nevzalo, a tenkrat jsem dokonce byla zrovna cerstve zamilovana.... Nevim, neni to moc originalni a ani nijak extra hluboke...

smnpka
09.04.2013 1 z 5

Poviná četba, takže co dodat. Prostě kdyby to nebylo povinný tak to určitě nedočtu. Tenhle styl romantiky v období války mě fakt nezaujal. Určitě souhlasím s Vernikou. ,,Proč je tahle kniha vůbec tak slavná?´´

vejik
25.03.2013 5 z 5

Skvělá kniha, poprvé jsem ji četla ještě na základní škole. Smutný příběh o lásce během války, ani několikeré přečtení knihy nezabrání slzám, které během čtení pokaždé roním.

bibi.r
25.03.2013 4 z 5

Četla jsem ji na střední a obrečela ji. Knížka o zamilovaných lidech ve zlých časech. Lidech, kteří by se jinak neměli možnost zamilovat, kdyby byla jiná doba.

J.angel
22.03.2013 4 z 5

Příběh tak trochu podobný knize Romeo, Julie a tma..A ta se mi bohužel líbila více. 4*

magnolia
18.03.2013 3 z 5

Knížku jsem přečetla během 2 hodin z nedostatku jiné četby (taková povinná četba s 20letým zpožděním ). Přede mnou mnozí hodnotili knížku výstižně, připojuji se, ale je to prostě četba, bez které se obejdu - mám radši jiné knížky pro zamyšlení i potěšení (když už si můžu vybrat).

Mrs.Domis
17.03.2013

Krásný romantický příběh

ElenaM
06.03.2013 3 z 5

Příběh byl celkem fajn, ale čekala jsem větší zápletku a celkem jsem se během čtení i dost nudila... Takže za mě tři hvězdy!

Ancaf53
04.03.2013 4 z 5

Krásná povídka s romantickým příběhem v nelehké době. Ten kontrast mezi vnitřním světem dvou hrdinů a dobovou Paříží mistrovsky poukazuje na absurditu války. Zpočátku zdlouhavé a nezáživné, na konci jsem nechtěla dočíst poslední stránky, neboť jsem věděla, že ten příběh skončí a v hlavě se mi honila myšlenka, že aspoň v mém čtenářském prostoru nechci nechat vyhrát válku :D Záhy dočteno, a myslím, že ne naposledy. ****

Klarineta
03.03.2013 5 z 5

"Vešla mu do srdce dveřmi jeho očí...". Krásný příběh, ale z mého pohledu knížka obsahovala zbytečně moc zdlouhavých, nudných úseků.