Petr a Lucie

Petr a Lucie
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1584/bmid_petr-a-lucie-oMP-1584.jpg 4 7574 7574

Milostná novela, jemně kreslený příběh tragické lásky mladých milenců zahalený stínem válečného utrpení a hrůzy první světové války. Oba mladí lidé žili svou bezmeznou láskou a svými romantickými sny a ve velikonočním týdnu se měli zcela oddat jeden druhému...

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Melantrich

Pierre et Luce , 1920

ladez
15.10.2020 5 z 5

Precizní řemeslná práce laureáta Nobelovy ceny za literaturu. Ale tentokrát nebylo potřeba 10 svazků jako u Jana Kryštofa. Tady stačilo jen 50 stránek. Křehkost, naivita, pošetilost, mládí... útržky děje se skládají v pevnou a naléhavou emotivní kostru. Čistá a nezištná láska jako prohraná obžaloba války a společnosti, která ji vede. Ta lehkost, krása a fabulismus činí z této novely téměř učebnici tvůrčího psaní.

MarkétZac25
24.09.2020 5 z 5

Krásný příběh, dobře se čte

Afilada
20.09.2020 5 z 5

Křehká poezie něžné lásky na pozadí strašného válečného konfliktu

lubtich
20.09.2020 3 z 5

Nu, bylo to takové sympaticky naivní. Ta naivita z toho sršela každou stranou, valila se z odstavců hlava nehlava. Ale je to taková uvědomělá, cílená naivita. Tahle kniha si je totiž moc dobře vědoma toho, že je naivní, a tím je i zdravě naivní. A slovo naivní pro tuto recenzi již zatracuji.
Dva svobodomyslní mlaďáci se potkají někde v Paříži na konci války, pak zas a až při třetím setkání na sebe promluví, načež spolu svačí housku (což považuji za vrchol této knihy). Pak se rozptylují řešením banalit, pseudofilosofickým kafraním či ležením ve fialkách a tak. To je takové milé. A nemyslej na válku, nebo si to nechtěj připustit. Pak to jakože skončí a je konec, přirozeně.
Petr a Lucie je přinejmenším příjemný počtení, občas Rolland sklouzne i k takovému poetickému jazyku, takže proč ne.
(Tzv. btw - Petr a Lucie je nějakej českej národní klenot? Nebo proč je v zahraničí všude tak nonšalantně ignorován a i ve Francii z něj nejsou tolik na větvi jako my?)

Skáča
20.09.2020 5 z 5

Mám tuhle knížku strašně oblíbenou a všem ji doporučuju :) Není to žádný strhující příběh plný zvratů atp., ale je to hrozně hezký příběh o lásce. Asi to není kniha úplně pro každého, nerada bych psala, že je to jen pro ženy, ale řekla bych, že ženám se to bude líbit o něco více, než mužům.

Zelvicka03
11.09.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila. Dlouho jsem si ji chtěla přečíst.

Terezka05
05.09.2020 4 z 5

(SPOILER) Má první kniha spojená s válkou. SUPER! Kniha plná lásky a porozumění s tragickým koncem.
Představa jejich neskutečné lásky během války. Nereagovali na vše zlé kolem sebe, dívali se stále do budoucna. Na vždy však zůstanou spolu!

slaska77
04.09.2020 5 z 5

Pro mě krásná a smutná kniha, která byla kdysi pro mě jednou z prvních o útrapách války a skrývání... Byla to jedna z mnoha knížek, které se daly číst, byť se jednalo o povinnou četbu:-)

Elizza
20.08.2020 3 z 5

(SPOILER) Nedávejte si to do povinné četby. Ne, fakt to není dobrej nápad. Děj shrnete jednou větou, postavy tam skoro nejsou, výňatek poznáte jen v případě, že je na začátku nebo na konci a nakonec ještě musíte tipovat konec. Protože ta část třídy, která si tuhle věc k matuře vybrala, se nikdy neshodne, jestli se ti dva chtěli vzít, zasnoubit, vyspat se spolu, nebo něco úplně jinýho.

VAnna
19.08.2020 3 z 5

Pro mě jedno ze slabších děl z povinné četby, v určitých částech knihy mi přišlo, že čtu jedno a to samé dokola.

ziriant
07.08.2020 4 z 5

Jednohubka. Vzala mě tentokrát za srdce více, než když jsem ji četla poprvé v čerstvé dospělosti. Člověk na to asi musí mít něco odžito.

Daben
31.07.2020 4 z 5

Slabší odvar Romea a Julie. Nicméně kniha nebyla špatná a měla něco dosebe.

Ocásek
13.07.2020 3 z 5

Ačkoliv mám poměrně ráda klasiku, tak Petr a Lucie není úplně můj šálek kávy. Knížka je tenká, ale přišla mi poněkud zdlouhavá. Nic moc se v ní neděje, autor popisuje spíše pocity a myšlenky postav. Čekala jsem od této klasiky trochu víc, ale nelituji, že jsem si ji přečetla.

5avla
11.07.2020 5 z 5

Krátká, čtivá kniha se zajímavým příběhem.

Cress
06.07.2020 3 z 5

3,5*
Já nevím no... Líbilo se mi to, ale něco mi tam chybělo. Příběh mě nějak nevtáhl. Věci, které se děly postavám mě nijak nezasahovaly.
Ale musím ocenit styl psaní, byl nádherný a okouzlil mě. Ke knize se chci až budu maturovat vrátit, třeba mě v budoucnu zaujme víc.

Wasylka79
03.07.2020 4 z 5

Každý by měl knihu alespoň jednou přečíst,prostě klasika.

Jaňula08
21.06.2020

(SPOILER) Tato kniha byla nádherná. Četla se úplně sama a nebyla ani tak dlouhá. Nějakým způsobem mě zaujala a okouzlila. Má takový svůj specifický nádech. Dokázala mne úplně vnést do děje, a prožívala jsem jejich lásku s nimi. To ale také přináší pocit bolesti nad jejich společným koncem. Kniha mě velice inspirovala a pochopila jsem zase z jiného úhlu prožití těžkých chvílí za první světové války.

gerzova_
21.06.2020 5 z 5

Romantický příběh se smutným koncem. Od začátku jsem si přála, aby to mělo šťastný konec a když už to tak vypadalo, přišel zvrat. Krásná knížka.

ddd666
21.06.2020

Upřímně jsem si knihu vybrala, protože je krátká. Autor udělal dobrou práci s popisem nálad a pocitů. Láska dvou mladých lidí, jejich vztah s rodinou v průběhu války. Smutné ale krásné.

tyjá
21.06.2020 4 z 5

V popředí války se odehrává sladký příběh dvou zamilovaných. Kam se hrabou laciné romantické knížky, kterých jsou plná knihkupectví.