Petr a Lucie

Petr a Lucie
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1584/bmid_petr-a-lucie-oMP-1584.jpg 4 7575 7575

Milostná novela, jemně kreslený příběh tragické lásky mladých milenců zahalený stínem válečného utrpení a hrůzy první světové války. Oba mladí lidé žili svou bezmeznou láskou a svými romantickými sny a ve velikonočním týdnu se měli zcela oddat jeden druhému...

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Melantrich

Pierre et Luce , 1920

LauraSýrová
17.06.2020 3 z 5

Milá knížka, takový Romeo, Julie a tma za první světové války :) I když musím uznat že tohle mě bavilo o něco méně... Nemohla jsem si zvyknout na ten přepoetizovaný jazyk, ale nakonec mám radost, že jsem se tím prokousala. S menším odstupem to nebylo špatné, ale moje oblíbená knížka to taky nebude.

dawe01
16.06.2020

Velmi se mi líbí motiv klasické romantické novely. Jejich láska se odehrává ve stínu války. Ačkoliv Peter pochází z dobře situované rodiny a Lucie z chudších poměrů, toto nebránilo jejich lásce. Což se mi velmi zamlouvalo. Konec knihy si podle mého zasloužil hezčí a i delší zakončení. Připadá mi to velmi zhuštěné. Knihu ale určitě doporučuji k přečtení.

ZÓNA
13.06.2020 2 z 5

Příběh na mě zapůsobil rozporuplně. Ať už svojí váhavostí v tempu, nebo rozličným působením na čtenáře v tématech, kterými se zabývá.
Láska je zde pojata téměř obstarožně, mladým bych přisoudil živější a zamilovanější pojetí vztahu, obzvlášť v tendenci k jejich budoucímu nejasnému životu.
A právě atmosféra první světové války v Paříži a nejistý osud, který je vetkaný ve všech slovech této novely, působí nejvěrohodněji...
Ani vyústění příběhu nedojme. Spojení víry a smrti je popsáno sice stylově, ale slzu ani smutek na mé tváři nevyvolalo...

pavlusa025
11.06.2020 5 z 5

Skvělá kniha!

MOu598
10.06.2020 3 z 5

Protiválečné, smutné. Ale celkově takové nehomogenní - prolínají se zde tři roviny: vztah mladých lidí, obecná situace za války a ještě názory na tuto válku. Na tak útlé dílo je toho moc.
Citát:
"Času není nazbyt. Další důvod proč neběžet. Člověk se dostane moc brzo na konec."

DancerJaneBooks
03.06.2020 4 z 5

(SPOILER) Petr a Lucie je jedna z těch klasických knih, které jsem si už dlouho chtěla přečíst. A když jsem zjistila, že moje babička tuto knihu má, neváhala jsem a začala jsem číst. Hned od začátku tam byl popisován život Petra a už na začátku mi ho bylo tak nějak líto, spíš mi ale vlastně bylo líto toho, že byla válka... Jde poznat, jak autor umí neuvěřitelně dobře popisovat ty nálady, pocity a s některými jsem se vždycky ztotožnila... Byly tam také dobré myšlenky, se kterými jsem souhlasila. Taky se mi na tom vydání, které jsem četla, líbilo to, že stránky nebyly očíslované čísly, ale neobvykle slovy. Na začátku a celkově vždycky v nějakém místě úplně přestala být přímá řeč a přišlo mi, že se tam vždycky objevila až za dlouho a místo toho tam bylo hodně popisování. Ten text byl v některých místech takový, že se mi to celkem špatně četlo, ale jinak byl celkově jiný, než jsem u ostatních knih zvyklá, přece jenom je to ale z roku 1920. Kdybych to měla nějak definovat, tak bych ten styl psaní popsala jako takový poetický, lyrický, místy se mi tento styl psaní libil, místy ne. Strašně se mi ale líbilo, jak tam autor popisoval ty pocity, jejich lásku... Moc jsem nepochopila, proč si Petr s Lucií tak dlohou dobu vykali... Petr mi přišel jako takový citlivý, hodný, zasněný... Celkově jsem z tohoto příběhu nejvíc cítila asi takový ten melancholický pocit. Celý ten příběh mi přišel takový, jako kdybych to prožívala s nimi. Ten jejich vztah, jejich láska, celý jejich příběh byl dojemný, ale já mám prostě více ráda knihy, kde je nějaká akce a tady jsem na ni čekala strašně dlouho. No, každopádně, u toho konce se mi fakt chtělo brečet a předtím, než se to stalo, jsem čekala, že se něco takového stane, ale netušila jsem, že to bude tak hrozné. Nemohla jsem uvěřit tomu, že to bylo tak najednou zničehonic, napsané jen v jediné větě... Je to prostě strašně smutné... A já jsem v rozpacích, jak hodnotit, protože jsem zatím asi žádný podobný příběh nečetla, dojalo mě to, ale zase tak moc se mi to nelíbilo... Nakonec tedy dávám 3,5*/5*.

Cajda
29.05.2020 5 z 5

Jmenuji se Lucie a od malička mne název této knihy fascinoval - věděla jsem, že je to smutný příběh, ale že až tak tragický....jsem zjistila až teď, kdy jsem se konečně odhodlala si knihu přečíst. Mám toto "miniaturní" vydání (srovnatelné s velikostí stávajících mobilů) a hodlám si jej nechat, protože se ke knize jistě ještě vrátím.
Co víc si ti dva mohli přát než zemřít rychle a spolu v objetí... tolik se milovali.....

HerrPilot
27.05.2020 2 z 5

Čtení této knihy bych za sebe přirovnal k nasednutí na vztyčený kuchyňský nůž – sice krátké, ale bolestivé.
Knížka je opravdu velmi krátká, přesto zvolená forma sdělení mi přišla dost nešťastná. Tyhlety romantické cancy, plné barokních kudrlinek a obtloustlých andělíčků, trávím dost špatně, obzvláště pokud jsou zároveň i samotným příběhem (v knize, kde je i nějaký bytelný příběh, a kde popisy citů/krajiny/etc. slouží pouze k lepší uvěřitelnosti, tyhle doplňky vítám). V krátké protiválečné próze mi to vyloženě nesedí.

Pokud jde o postavy, vrcholně jsem nesnášel Petra, výbušného snoba a člověka úplně odtrženého od reality, který si Lucii nezasloužil („Cože? Tvoje máma dělá ve fabrice na munici, abyste měli z čeho žít?? Lucko, dyť tvoje máma je vrah!“). Pevně doufám, že tato postava není Rollandovým alter-egem, ale pouze přívěskem ve stylu „i takoví lidé existují“.

Kniha se mi nelíbila z výše uvedených důvodů, ale přesto jí dám 2*, a to díky: postavám Lucie a Filipa, dobře podanému prvnímu setkání ústředního páru, a (spoiler) literárnímu německému bombometčíkovi, který ukončil toto literární peklo něco málo po 100 stranách.

U mne tato kniha selhala i jako čistě protiválečná próza, ale abych nebyl jen za hnojometného kritika s náběhem na obhroublost, níže přikládám menší seznam lepších antiválečných titulů (paradoxně jsou to knihy o vojácích):
-Velký cirkus od Clostermanna – popis toho, jak lze ztratit dospívání kvůli válce. Podáno z pohledu velmi mladého pilota (Clostermanna). Ačkoliv někdy historicky nepřesné, přesto jsou to velmi cenné a čtivé válečné memoáry (a to i pro ty, kteří tenhle žánr normálně nečtou).
-Bratrstvo neohrožených – literatura faktu o parašutistech, kteří se dostávali do těch nejtěžších situací, ačkoliv to nebyli žádní zabijáci od narození. Existuje i skvělý stejnojmenný seriál.
-Dva proti říši – román o útoku na Heydricha. Velmi čtivý, místy nepřesný (je to přece jen román), a romantické dušinky zde naleznou i lásku.
-... a obecně cokoliv od Remarqua.

Set123
26.05.2020

Tato útloučká knížečka ve mně vzbudila podivuhodné množství věcí, které chci říci, předem se tedy omlouvám za velikost tohoto komentáře.

Začnu u věcí, které se mi tak úplně nelíbily. Jsou dvě. Jednak to, že pan Rolland ne vždy zcela vystihl ženské myšlení. Nebo spíše ženské chování příliš zevšeobecnil, o ženách se vyjadřoval poněkud jednolitě, což je podle mě zhola nemožné. Nebo v životě potkávám jiné ženy, nežli pan Rolland, to je druhá možnost. Druhou věcí je až příliš přehnaná nezkušenost Petra, který mi svou naivitou, nezkušeností a přecitlivělostí přišel nesympatický. Na druhou stranu je i takový charakter jednou za čas osvěžující.

Tady končí má kritika a začíná chvála.

Autor geniálně popsal duševní devastaci dospívající generace za války, vlastně je to takový slabý, ale romantický odvar Remarquovy Ztracené generace.

Láska je snad nejsložitější cit, který může člověk zažít, proto je obdivuhodné, když se někomu podaří popsat koncentrovanou, dokonalou, plnou a nesmlouvavou lásku, což je věc, která se panu Rollandovi rozhodně podařila. Láska Petra a Lucie je vášnivá a absolutní a sic osobně více obdivuji takovou lásku, jakou Shakespeare popsal v Antoniovi a Kleopatře, působila na mě i zde přítomná láska, která je podobná spíše Romeovi a Julii, velice silně a dojímavě. Cit je navíc umocněn všudypřítomností smrti, která přichází a čtenář, stejně jako postavy, to zcela jistě ví.

Když už jsme u lásky. Mnozí zde komentující píší, že jim vadí přílišná naivita knihy a jejího příběhu. Ale Bože, vždyť ta kniha je o lásce!!! Kdo mohl cokoliv jiného čekat! Navíc o lásce dvou puberťáků!

Vůbec jsem hodnocením knihy dosti překvapen. Už to, že je Petr a Lucie v modré barvě, je fascinující. Kniha nejen že dokonale vystihuje pocity a dobu, ale navíc je psaná plynulým, milým slohem, ve kterém se myšlenky větví a navazují na sebe naprosto přirozeně a logicky. Navíc je to sloh velice poetický. Dosti mi připomíná Ortenovy Elegie. A já mám rád Ortenovy Elegie.

Nejsmutnější mi nepřišel ani tolik konec knihy, jako spíše myšlenka vyřknutá hned v první třetině knihy. Je to touha po troše opravdového, třebas trochu sobeckého štěstí. Ona pasáž na mě opravdu měla citově nejsilnější efekt.

Celková nostalgičnost, poetičnost a romantika knihy (Ano, naivní, ale to je dobře!) na mě působila opravdu silně. Knihu jsem si užil a jsem rád, že jsem se k ní i přes jisté obavy dostal. V pravdě se jedná o skvělé dílo a upřímně se těším na další knihy Romaina Rollanda.

m_martina
24.05.2020 5 z 5

Hodně smutná kniha, tragický příběh z války.

ReadMore
21.05.2020 4 z 5

1. poutavý děj na pozadí války
2.jazykově hezky zpracováno

zuza9837
09.05.2020

Kniha je ze začátku trochu nudná, ale zároveň nám ukazuje obrázek tehdejší doby a osudů lidí za války. Je to krásný romantický příběh, který končí velmi smutně, ale přitom romanticky.

Percabethka
04.05.2020 4 z 5

Při čtení si z knih často vypisuji citáty, které mě něčím zaujmou. Po pár stránkách Petra a Lucie jsem s tím ale musela přestat, protože bych akorát do svého deníku přepsala skoro celou knihu. Příběh samotný mě moc neokouzlil, ale ty úvahy a filosofie kolem byly výborné.

kurama45
03.05.2020 4 z 5

Krásny lyrický príbeh alebo keď je klišé napísané tak, že si človek ani neuvedomí, že ide o klišé…

Mgr.PetrLucian
30.04.2020 odpad!

Nejhorší kniha, kterou jsem kdy četl. Nenechte se zmást počtem stránek, vypadá to že knihu máte hned přečtenou, ale můžu vás ujistit že čas strávený čtením této parodie románu vám bude připadat jako věčnost. Lituji každé vteřiny které jsem ztratil nad knihou. A to ani nemluvím o konci knihy. Nikdy bych nevěřil, že někdo vymyslí něco tak debilního...

smardice
29.04.2020 4 z 5

Krátký, krásný, dojemný a tragický milostný příběh dvou mladých lidí, tentokrát zasazen do období 1. světové války.

AlLois
28.04.2020 3 z 5

Ruku na srdce, neshledávám to nijak zajímavým, je to příliš jednoduché a katastrofický závěr pro mě příběh nedělá - jakkoliv většina kritiky byl pravděpodobně autorův záměr. Přesto mě ale vadí známky nenávisti vůči této knize od středoškoláčků, kteří jsou nuceni nuceni číst a jejich negativní závěry vůči Petrovi a Lucii nejsou podpořeny konstruktivní kritikou ale čistě faktem, že nejde o to, co normálně čtou, pokud za život vůbec něco přečtou.

ValentynaSamko
24.04.2020 5 z 5

Příběh byl krásný a určitě to všem doporučuji. Nenechte se odradit začátkem, který je celkem nudný, já sama jsem tu knížku kvůli začátku začala číst 3x.

Teniskaha
22.04.2020 4 z 5

Je to krásná knížka.

Renncha
19.04.2020 5 z 5

Krásný romantický příběh, kniha se krásně četla a i způsob jak byla napsaná mi vyhovovala. Naprosto pěkný a dokonalý příběh