Petr a Lucie

Petr a Lucie
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1584/bmid_petr-a-lucie-oMP-1584.jpg 4 7575 7575

Milostná novela, jemně kreslený příběh tragické lásky mladých milenců zahalený stínem válečného utrpení a hrůzy první světové války. Oba mladí lidé žili svou bezmeznou láskou a svými romantickými sny a ve velikonočním týdnu se měli zcela oddat jeden druhému...

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Melantrich

Pierre et Luce , 1920

aquaver
15.04.2020 5 z 5

Četla jsem ji už dvakrát a určitě se k ni znovu někdy vrátím. Jsem opravdu vděčná, že jsem si ji mohla vybrat jako maturitní četbu. Určitě doporučuji.

leník511
14.04.2020 3 z 5

Pokud hledáte nějakou lepší knížku z povinné četby, tak doporučuji.

Alzbeta17
13.04.2020 5 z 5

Moje oblíbená klasika. Kraťoučká, miloučká, ale zároveň nádherně bolestná. Doporučuji celým svým zlomeným srdcem

misatrix
07.04.2020 4 z 5

Kniha vypráví příběh první lásky, která se zrodila během války. Ačkoliv je příběh krátký, má mnoho co nabídnout. Poprvé jsem knihu četla v rámci maturitní četby, tehdy jsem se domnívala, že se jedná pouze o popis lásky dvou mladých lidí. Dnes již v tomto příběhu vidím více. Těším se, až si knihu přečtu opět za deset let, třeba v ní objevím další myšlenky, které mi nyní unikly.

kikidok
06.04.2020 4 z 5

Kniha se mi překvapivě líbila... Nejsem vůbec fanoušek romanťáren, dokonce nesnáším romanťárny. Tohle je ale úplně jiná romanťárna... způsob, jakým to je napsaný je velmi nevinný a hezký.. je to hezký příběh bez omáčky.. prostě to popisuje city. Bohužel mě příběh moc nevtáhl

bara0452
04.04.2020 3 z 5

Poprvé, když jsem knihu četla, se mi moc nelíbila, možná to bylo tím, že jsem ještě moc načteno neměla. Později jsem se ke knize vrátila, protože jsem si ji dala do maturitní četby. Opravdu stojí za přečtení, jen to chce možná čas, než si k ní člověk najde cestu!

Radka1911
03.04.2020 4 z 5

Krásné, nezapomenutelné dílo. Četla jsem ji už několikrát, v mládí mi příběh dal něco jiného než teď, no ta slzička nakonec ale ukápne vždycky. Ani si nepamatuji jestli jsem tuto knížku měla jako povinnou četbu k maturitě, ale v tomto případě by tam rozhodně patřit měla.

NoraHudecová
31.03.2020 4 z 5

Knihu Peter a Lucia som čítala prvýkrát ešte počas strednej školy a už vtedy ma zaujala.
V čase vojny sa zrodila láska medzi dvomi mladými ľuďmi. Tušia však, že ich vzťah nebude mať dlhé trvanie. Užívajú si spoločné chvíle naplno ale v kútiku duše sú obaja vystrašení a bezmocní. Všade okolo nich zúri vojna a je len otázkou času, kedy zasiahne aj Petra a Luciu. Zamýšľam sa či by bola ich láska taká silná aj keby vznikla v lepších časoch a prežili by spolu krásny naplnený život?
Čo mňa osobne veľmi upútalo bola pasáž s Petrovím bratom Filipom, ktorý už bojuje vo vojne. Filip už nie je zďaleka taký naivný ako Peter. Rovnako aj rozhovory o vojne s Petrovími kamarátmi dodávajú knihe iný rozmer ako "len" ľúbostný román.
Prečítajte si ju, je skvele napísaná a taká krátka, že to zvládne každý.

verka5083
31.03.2020 3 z 5

Taková pěkná oddechová kniha. Celou knihu jsem stále čekala, co se bude dít, a když na konci knihy oba umřeli, tak se mi chtělo plakat.

jean_ralphio
24.03.2020 5 z 5

tahle knizka je synonymem lany del rey. je proste moc hezka. a smutna.

olívoil
23.03.2020 5 z 5

Válka - láska- krása - smutek - smrt...…………..co víc dodat ?

wooloong
22.03.2020 3 z 5

Četla jsem kdysi jako povinnou maturitní četbu a nijak zvlášť mě nezaujala.

LenkaGonn
18.03.2020 4 z 5

Kdo si pamatuje, jaká byla jeho první láska, bude prozívat tenhle príbeh spolu s Petrem a Lucií.Velice dojemný príbeh. Co se mi, ale jeste vice libilo, byl propracovany a kvetnaty text.

evelýny
09.03.2020 5 z 5

Tak poetický text, a přesto z něho mrazí...

Zbytečná, nesmyslná, hloupá válka

P.S: Doufám, že tento komentář již nikomu vadit nebude a zůstane zde. Ale nechápu, proč se pravidla musí dodržovat i u sto let starého, obecně známého příběhu...

JulianaH.
02.03.2020

Osmnáctiletý pacifista, který má být za půl roku odeslán na frontu, a chudá, praktická dívka původem z venkova. „Oba se však shodovali ve svém tichém odhodlání nehledět do budoucna – ona vedena svou bezstarostností se vším smířeného potůčku, který si prozpěvuje; on svou rozohněnou negací, která se vrhá do propasti přítomna a odmítá z ní vystoupit."

Čekala jsem krásu, jas a linie subtilní jako katedrála, a k tomu hřejivou záři Rollandova humanismu, s nímž jsem se už jednou setkala v jeho „Životě Beethovenově". – Nu, několikrát jsem se pozastavila nad ladností vět. Líbilo se mi pár chytrých aforismů. Ale vyprávění se mě v ničem nedotklo. Ani na konci, který byl ostatně mnohokrát oznámen předem; jak říká Goethe: „budoucí události vrhají za sebe svůj stín". Za celou dobu jsem se nedokázala s hrdiny ztotožnit. Luciina veselost mi byla lhostejná; Petrův pacifismus mě rozčiloval. Tu a tam mě pořádně znechutila psychoanalytická místa o touhách milenek kojit milence (?!).

Nejvíc se mi líbila psychologická črta Petrova bratra Filipa, který na frontě přišel o svůj idealismus, a přesto je ještě schopen lásky; kapitolka o diskusích Petrových přátel; a impresionistické popisy březnové přírody. (Jen mě zarazila zmínka, jak v jedenáct hodin v únoru ještě dopadá oknem katedrály večerní světlo; že by to byla chyba překladu?) Rolland je výtečný psycholog, jistě i proto, že má rád člověka.

Měla jsem v plánu přečíst si tuhle novelku už dlouho, ale bezprostředně mě k tomu podnítilo, že jsem ji vyzvedávala v knihovně pro svou maturující sestru. Popravdě řečeno přemýšlím, jestli není na seznamech povinné četby jen proto, že po druhé světové válce se pacifismus „nosí". Přátelé, Rolland byl schopen nekonečně lepších věcí!

hana17.1.
28.02.2020 4 z 5

Krátká a hezká kniha o lásce dvou lidí, kteří by pro sebe zemřeli.

Erik77
26.02.2020 5 z 5

Veľmi pekná kniha o láske medzi dvoma mladými ľuďmi, ktorých nezadržateľne stíha vojna. Ľahko sa číta.

jan.votoupal
25.02.2020 3 z 5

Pěkně napsaný románek, který snad ničím neurazí, avšak ani moc nenadchne. Snad jen na ten konec. Ten je tu utnut pro mě nečekaně a přidal mi něco, co jsem nečekal.

Bája89
20.02.2020 1 z 5

Ač čtenář, tak povinná četba pro mě byla nutné zlo a nikdy jsem nic nečetla v době, kdy jsem musela. Když jsem jednoho dne v Levných knihách narazila na Petra a Lucii, řekla jsem si, že teď je vhodná chvíle. No, nebyla. Víte, čekala jsem něco víc, ale realita byla dost krutá. Ke konci knihy narazíte na část, která tam tak úplně nesedí a říkáte si, jestli to Romain psal na kšeft a potřeboval nahnat stránky. Nejsmutnější je, že jediné, co je na knize zajímavé je ten konec. Ale kvůli několika odstavcům to snad ani nemělo cenu číst. Přesně tohle je důvod, proč je na tom povinná četba tak zle. A nestačí ani skutečnost, že knížka je útlá. To je i Dáma s kaméliemi a ta vás přitom rozpláče. Petr a Lucie asi poputují do nejbližší knihobudky.

Venda32
19.02.2020 3 z 5

Tak předně, ideální kniha do povinné četby, je útlá:-). Ale jinak se jedná o romantický příběh na pozadí války. Takže nic, co by už nebylo napsáno jinde.