Petr a Lucie

Petr a Lucie
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1584/bmid_petr-a-lucie-oMP-1584.jpg 4 7607 7607

Milostná novela, jemně kreslený příběh tragické lásky mladých milenců zahalený stínem válečného utrpení a hrůzy první světové války. Oba mladí lidé žili svou bezmeznou láskou a svými romantickými sny a ve velikonočním týdnu se měli zcela oddat jeden druhému...

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Melantrich

Pierre et Luce , 1920

Fazulajda
23.09.2019 3 z 5

(SPOILER) To bylo... jak jen to říct? Dost o ničem. Ano, krásné, mladý pár a válka. Ano, smutné, na konci oba zemřou, ale upřímně, nemělo to bůhvíjaký příběh ani myšlenku.

chaera
21.09.2019 4 z 5

Krátký, přesto však krásný příběh. Až mi bylo líto, že tak rychle skončil. 4.5/5

NicolMark
15.09.2019 2 z 5

Další milostná protiválečná novela se shakespearovským námětem. Při bombardaci Paříže se všichni utíkají schovat do metra. V davu je i Petr Aubier, který se zde poprvé setkává s Lucií. Nepromluví spolu, jen se dotýkají. O pár dní později se spolu znovu a znovu potkávají.

Romain Rolland byl silně zaujatý proti válce a fašistické diktatuře, což v jeho dílech rozhodně nepřehlédnete. Děj novely se odehrává ve Francii v Paříži za dnů první světové války (od středy večer 30. ledna do Velkého pátku 29. března 1918). Příběh je vybudován na kontrastu dvou základních rovin – atmosféry válečné Paříže a intimního světa lásky. Kromě základního děje zachycuje novela také Petrův osobnostní vývoj, během dvou měsíců velice rychle dospívá. Autor na pár stranách zachycuje hrůzy války, morálku tehdejší společnosti a vztah dvou lidí, kteří dokázali v tomto období podlehnout citu tak vznešenému jako je láska. Dílo je mimo jiné i plné zklamání a hořkosti. Možná už jen ta délka přispívá k tomu, proč jsem tomu jednoduše nevěřila. Rolland pouze lehce klouže po povrchu, jako máslo na rozehřáté pánvi. Nevím, proč dílo bývá srovnáváno s Otčenáškovou knihou Romeo, Julie a tma. Oba romány sice mají podobné roviny (staví na lásce a válce), ale Petr a Lucie rozhodně nedosahuje Otčenáškových kvalit a hodnot. Asi to pro mě bylo příliš strohé, přeidealizované, přecukrované, nereálné...naivní? Nenadchlo mě to, vlastně jsem si to vybrala z povinné četby jen díky válečné tématice – Petr a Lucie jsou v tomto žánru bohužel tím slabším článkem. Knížka je opravdu krátká, konec je odbytý jednou větou (doslova spíše jedním sloupem). Petra a Lucii bych nejspíš doporučila romantickým duším, nenáročným čtenářům a těm, kteří hledají co nejkratší knihy do maturitního seznamu.

Jitty82
12.09.2019 4 z 5

Nesmrtelný příběh, který svou hloubkou stále dokazuje, že láska je láska bez ohledu na místo i čas.

Branou očí vešla do jeho srdce,
vstoupila tam celá;
dveře se za ní zavřely.
Hluk zvenčí ustal. Ticho.
Mír. Byla tu.

Ayen
05.09.2019 5 z 5

Knihu jsem do rukou brala s určitou představou, jak bude příběh z vyprávění od ostatních vypadat. Ale dokud si člověk sám nepřečte, nemůže a nemá právo soudit. S první stránkou začalo melancholické okouzlení, které měnilo barvy během příběhu. Překvapilo mě, jak rychle a dobře se četla. Jednou jsem si ji vzala do metra a kapitoly utíkaly stejně rychle jako stanice - během chvíle jsem se ocitla u konce knihy.
Někteří tento příběh přirovnávají k Romeovi a Julii. Ano, sice v obou případech jde o nešťastnou lásku, obě díla nesou v názvech jména hlavních hrdinů, ale ... . Podle mého názoru Petr a Lucie především ukazuje, jaký dopad měla válka na životy obyčejných lidí, ať se třeba jednalo o zamilovaný mladý pár.
Každo a pádně, knihu doporučuji všem 20 bodů z 10.

Barca055
31.08.2019 5 z 5

Krásná kniha!!

Líbí se mi, jak si Petr a Lucie dokázali užít hezký, milostný čas, i když nebyla zrovna dobrá doba. Je to nádherně napsané a konec je opravdu smutný.

Medasek
28.08.2019 4 z 5

Jeden z nejzajímavějších příběhů o lásce, co jsem, kdy četla.

Taralcielle
28.08.2019 4 z 5

Krátký, ale silný příběh o lásce v nevhodnou dobu. Velmi smutný konec. Pro mě je to taková klasika válečné literatury. je vidět, jak válka ovlivnila obyčejné lidi a jejich každodenní život, jaký strach koloval Paříží, jak se lidé báli, jakmile jenom přelétla letadla :(
některé popisy byly pro mě moc dlouhé, ale celkově napsáno pěkně a je to rozhodně kniha k přečtení za 1-2 hodinky.

RosMeggie
18.08.2019 3 z 5

Klasický shakespearovský námět, který je tentokrát zasazen do válečné Paříže. Příběh je krásný, krátký, plný filosofických myšlenek Petra.

Rose

anonym02
13.08.2019 5 z 5

Krátký, ale za to velmi krásný a poutavý příběh o lásce dvou, v podstatě ještě, dětí, které se potkaly a zamilovaly v nešťastný čas.
Příběh chytil za srdíčko a donutil se zamyslet nad jistými věcmi.

KnihomolkaKatka
28.07.2019 5 z 5

Přečteno během jednoho odpoledne, pěkný příběh :)

Micha-Él
28.07.2019 5 z 5

Petr a Lucie, nádherná dvojice, která by za běžných okolností možná žila šťastně a spokojeně až do smrti. Nicméně se poznali v době války, jež prostupuje do jejich každodenního života. Petr je zobrazen jako snílek, filozof přemýšlející nad smyslem války, Lucie naopak jako zralá dívka, která svět vidí takový, jaký je. Příběh je to neobyčejně citlivý a dojemný, při jeho čtení jsem měla slzy v očích. Bohužel ani láska nedokázala překonat válku.

amejzlík
27.07.2019 5 z 5

(SPOILER) Je podivuhodné jak krutě si válka s námi umí hrát. Nejprve nám do klína vloží čistou a upřímnou lásku a poté nás během jediné vteřiny zahalí pod roušku smrti. Lucii a Petrovi bych přála žít, byly by z nich hodní lidé a skvělí rodiče.

Svica
24.07.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih k maturitě. Krátká a s úžasným příběhem.

jitka5745
22.07.2019 5 z 5

Kniha se mi líbila a co si budeme povídat, jedná se o velmi krátkou maturitní četbu. Příběh má docela rychlý spád, takže kniha rychle utíká. Myslím si, ale že autor napsal i lepší knihy, takže se celkem divím, že ty nemáme v seznamu četbu.

AlčaH
17.07.2019 5 z 5

Pro mě jedna z nejkrásnějších klasických knih. Dojemný a krásně naivní příběh dvou mladých lidí, kteří v období světové války našli lásku a naučili se žít pouze přítomností, nebát se budoucnosti. Kniha je plná zajímavých myšlenek nejen o lásce, ale také o válce a o životě. Jelikož není moc dlouhá, mohla by oslovit i mladší čtenáře, kteří se klasice mnohdy spíše vyhýbají. Za mě určitě doporučuji. :)

Noeni
14.07.2019 4 z 5

Ač mi knížka připadala trochu naivní, vzhledem k situaci a době, ve které se děj odehrává, jsem byla ochotná to tolerovat, jelikož jinak se mi moc líbila a Romain Rolland si zaslouží veliký obdiv.

Romča11
09.07.2019 4 z 5

Tahle knížka má velmi krásný příběh i myšlenku (až na ten konec). Je o silné, velké lásce, o způsobu, jakým se lidé vyrovnávali s dlouhotrvající válkou. Když měli jeden druhého tak měli svůj svět a ten vnější je nezajímal. Je to velmi filozofická knížka, ale velmi se mi líbila.

zoubek69
04.07.2019

Nejsem zrovna zastáncem poezie, ale pro dobro soutěže - tedy budiž pochválena.

s.macuska
27.06.2019 3 z 5

Nejlepší na celé knize pro mě bylo závěrečné pojednání o tom, kdo byl Romain Rolland - obdivuhodný člověk. Příběh Petra a Lucie byl na můj vkus až příliš sentimentální.