Petr a Lucie

Petr a Lucie
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1584/bmid_petr-a-lucie-oMP-1584.jpg 4 7646 7646

Milostná novela, jemně kreslený příběh tragické lásky mladých milenců zahalený stínem válečného utrpení a hrůzy první světové války. Oba mladí lidé žili svou bezmeznou láskou a svými romantickými sny a ve velikonočním týdnu se měli zcela oddat jeden druhému...

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Melantrich

Pierre et Luce, 1920

SweetCake
04.11.2018 2 z 5

Kniha nebyla špatná, ale čekala jsem něco víc.

tezzpoletsar
31.10.2018 5 z 5

Krásná, čistá láska. Líbilo. Klasika přečtena ve 30ti. Stydím se též!.)

Petulla72
23.10.2018 2 z 5

Knihu jsem četla, jako jednu z 20 povinných. Kniha mě nijak extra nezaujala, je psána úzce spisovným jazykem a to i přímé řeči, čemuž se moc "nedá věřit" když to řeknu takhle, snad žádný náctiletý nemluví úzce spisovnou češtinou. („Dnes si patrně po prvé myslím," řekl, „že i na válce je něco dobrého."
„Och nemluvme o ní! Je to tak protivné!")
Na druhou stranu je to rozhodně nádherné zpracování pravé lásky, kontrast mezi láskou a válkou, strachem a štěstím.

oladnb
22.10.2018 4 z 5

Ostuda, že jsem tuto klasiku četla až ve 30ti letech. Kniha se mi líbila, je velmi něžná, opravdu samá, až neuvěřitelná láska. Škoda, že si milenci byli tak jisti svou smrtí.. ale v době války asi není divu. Spisovatelův styl psaní se mi líbil. Doporučuji.

Karča.K
20.10.2018

Tuto knihu několika generacím českých čtenářů spolehlivě znechutila povinná četba na střední škole. I já bych díky tomu po této knize sáhla jen pokud bych potřebovala podložit nábytek a po ruce nebyl některý svazek Harryho Pottera.

DommiP
15.10.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších a nejkrásnějších knih, co jsem četla. Milostný příběh, který probíhá v době první světové války. Bohužel konec je tragický jak už jde odhadnout z děje, ale prostě je to PETR A LUCIE! naprostá klasika a krása v jednom. A zaručuji že ji za jeden den přečtete.

Lucibuska
12.10.2018 5 z 5

Prostě hezké!

niknikita
10.10.2018 5 z 5

Jedna z mých srdcovek, to je příběh Petra a Lucie a netřeba to rozvádět.
Jenom si neodpustím svůj názor na povinnou četbu - je to ZASTARALÉ A NEFUNKČNÍ - a často se míjí účinkem, bohužel.

Steiniglovka
07.10.2018 5 z 5

Knížečka, kterou přečtěte za odpoledne a už ve vás zůstane. Prožíváte nádherný romantický příběh, do kterého vstoupí první světová válka a tvrdě vás hodí zpátky na zem. Je to smutné,ale je to krásné ❤️

petr4927
01.10.2018 3 z 5

Velmi útlá knížečka, která se mi ale četla velmi špatně. Nevím, jestli je to překladem, ale nedokážu si představit, že by spolu dva mladí lidé, byť před více než sto lety, mluvili stylem, který jim přiřkl autor.

Back
25.09.2018 3 z 5

Tato kniha mě moc nenadchla, chybí mi tam hlubší myšlenka, autor v jedné z kapitol rozvine úvahy několika postav, ale těmi několika stránkami to končí. Vše ostatní je o náhodné velké lásce dvou mladých lidí, (spoiler alert!!) kteří se chvilku potkávají a pak zemřou. Ano, je tam několik pěkných filosofických úvah, ale i tak mi vše přijde popsáno tak nějak povrchně, nezáživně. Pan Rolland ve mně nedokázal vzbudit takové emoce, jako např. pan Dumas mladší. Ale slohově je to napsáno mistrně! A teď je zase čas na pořádnou bichli! :)

Dakarianna
24.09.2018 5 z 5

Jedná se o velmi útlou knížečku, která je důkazem toho, že po relativně krátké době jsme si schopni postavy zamilovat a vcítit se do nich. A nepotřebujete pět set stran. Trochu zde vidím i klasický příběh Romea a Julie. Stejně jako u tohoto slavného dramatu se můžeme zamyslet nad pomíjivostí života. A mohu si položit stejnou otázku jako o Shakespearova díla: Je to skutečně tragédie? Není největším štěstím zemřít milován a milující?

Gweny
24.09.2018 5 z 5

Knížku jsem četla ve stejné době, jako Romea, Julii a tmu a po pár letech mi příběhy z nich trochu splývají. To ale nemění nic na tom, že tehdy se mi příběh líbil a nenechal mne lhostejnou.

6839
22.09.2018 5 z 5

Když se zbořil chrám, zbořila se i část mě, upnutá na toto vyprávění. Slzy vehnané do očí. Sevřený pocit kolem žaludku. Novela o Petrovi a Lucii, nepřejícné nic. Silné city, není jim dopřáno, ani maličkostí. Maličkosti jsou vším čeho si žádají.

antonin0999
19.09.2018 4 z 5

Každé vzplanutí dvou lidských bytostí je originálem. Je životabudičem i v takových chvílích, kdy příliš nadějí nezbývá. Romain Rolland popsal jeden takový vztah nepříliš barvitě a možná až přeslazeně. - Jenže, má cenu šetřit cukrem, když už nezbývá mnoho času? Má cenu přidávat barvy na obraz, který jich nemůže mnoho nabídnout?

Vilma232
19.09.2018 4 z 5

Tak jsem si díky výzvě zopakovala povinnou četbu ze svých -nácti let. Ale nejen díky výzvě. V našem divadle se bude uvádět Petr a Lucie jako muzikál, tak jsem si osvěžila literární předlohu. Příběh je smutný a silný. Letos je mu 100 let a moc by mě zajímalo, jak působí po tolika letech na současné mladé čtenáře.

EvaFialova
14.09.2018 5 z 5

Už na začátku jsem věděla jak kniha skončí, jelikož jsem z ní četla ukázku v čítance, ještě když jsem byla na základní škole. Ale přesto, že jsem znala konec příběhu, neodradilo mě to od čtení, ba naopak spíše nalákalo. Jediná škoda je, že jsem přišla o to napětí “jak to asi dopadne“.

Spokojen a rád skonám, vzácná paní má,
padne-li na mne v té náruči smrti stín;
vždyť největší ctí by bylo líbat tě
a přitom duši vydechnout v tvůj klín.

Každopádně kniha se mi četla velmi snadno, má pouze 94 stran, takže se dá přečíst za jedno odpoledne. A přesto, že není obsahově příliš dlouhá, naprosto to stačí, aby na člověka zapůsobila a čtenář si ji dobře zapamatoval.

…..žádám si pouze
po stu let prožitých neslavně, líně,
klidně, Kasandro, skonat v tvém klíně.

Líbil se mi idealizovaný pohled, který měl Petr a Lucie na svět. Dokázali se i během války radovat z maličkostí, ze společnosti toho druhého a jejich hřejivé lásky. Autor krásně vykreslil silné pouto, které mezi nimi zůstalo napořád. Romantický příběh byl hezky prokládaný historickými fakty, které čtenáři napomohou lépe pochopit tehdejší dobu a pocity, které tížily mladé milence. Celkový požitek ze čtení navíc vylepšují překrásné ilustrace Zdeňka Brdlíka.

Vždyť míti takovou rozkošnou smrt
je jistě víc než vše, nač býval hrd
takový Caesar nebo Alexandr.

Pjefa
11.09.2018 5 z 5

Snad nejkrásnější dílo, které jsem kdy četla. Miluju ten příběh! Viděla jsem ho ve všech podobách a stále se mi to neomrzelo. Nedůtklivá Lucie, zamilovaný Petr. Nádhera :)

SSTknihy
10.09.2018 3 z 5

Klasický příběh lásky, odehrávající se ve válečné době. Poselství je jasné – i v dobách zlých a šílených si chceme zachovat zdání normálnosti, milovat a zapomenout alespoň na chvíli na všechno zlé, co se děje kolem nás.

Ran
31.08.2018 5 z 5

Nádherně napsaná knížka s velmi smutným koncem.