Petr a Lucie

Petr a Lucie
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1584/bmid_petr-a-lucie-oMP-1584.jpg 4 7648 7648

Milostná novela, jemně kreslený příběh tragické lásky mladých milenců zahalený stínem válečného utrpení a hrůzy první světové války. Oba mladí lidé žili svou bezmeznou láskou a svými romantickými sny a ve velikonočním týdnu se měli zcela oddat jeden druhému...

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Melantrich

Pierre et Luce, 1920

hippiesak
08.06.2018 4 z 5

Já mám rád tuto knihu. Připomíná mi to mládí na gymplu, na střední... Člověk se musí prolouskat první 1/3, která spíše opisuje Francii ve válce a tak a romantiky je málo, ale jak se kniha přehoupne k 2/3 tak začne být příběh o těch dvou a to je zkrátka moc fajn. Sedět si tak někde na lavičce, číst tuto knihu a být duchem s nimi. Pěkné...

BUBO26
30.05.2018 4 z 5

Je to krátke a rozkošné ako láska Petra a Lucie. Tragický milenci, nepodobní Rómeovi a Júlii. Nemám v obľube siahodlhé opisy a tu ich bolo veľa. Ale nie je to len príbeh o láske - je aj o zbytočnosti vojny, o tom, že mladí, ešte pred tým, než okúsia život, sú nutní ho položiť na oltár... čoho? Slobody? Demokracie? Väčšieho dobra? Lyrickosť diela bola krásna, ale pomerne zaťažujúca. "Príbeh o generácii, ktorú zničila vojna, i keď unikla jej granátom."

kristina16
24.05.2018 5 z 5

Knihu bych neotevřela nebýt seznamu literatury k maturitě, ale hltala jsem každé Rollandovo slovo. Krásný příběh mladé lásky v ponurém období války, díky které mi bylo při čtení smutno. Ovšem Petra a Lucii jsem si zamilovala hned. Úžasná kniha, která nepotřebuje 500 stran aby vylíčila vše potřebné pro pochopení příběhu.

los
21.05.2018 1 z 5

vůbec nic mi to neřeklo

konicekbily
20.05.2018 5 z 5

Novela čerstvého nositele Nobelovy ceny za literaturu plně odhaluje autorův postoj k válce. Psáno krásným jazykem s velice dobrým překladem.

LuckyZ
18.05.2018 4 z 5

Hezký silný příběh, ale nějak už nevím o čem to bylo, musím se nad tím zamyslet. Asi jsem od toho čekala vce, když je to tak proslulé dílo.

Twinny
17.05.2018 3 z 5

Povinná četba obsahuje tituly, které popisují důležité události dějin lidstva. Ukazují, jak lidé ve své době mysleli a jednali. Tak jako Na západní frontě klid popisuje 1. světovou válku z pohledu vojáka, Petr a Lucie obsahuje pohled civilistů.
Bohužel mě ale tato kniha tak nudila, že jsem jen nedočkavě čekala na jejich konec.

jengibre
17.05.2018 5 z 5

Dojemný příběh založený na kontrastu čisté lásky a krutosti války. Hezké, citlivé, nespravedlivé. U posledního odstavce jsem se neubránila slzám.

el.peee
15.05.2018 2 z 5

ČTENO V RÁMCI ČTENÁŘSKÉ VÝZVY 2018:
Kniha absolutně mimo můj styl. Nicméně i když jsem k tomu přihlédla, nenašla jsem bohužel nic, co by mne zaujalo. Moje vydání mělo sice jen 80 stránek, ale asi nikdy jsem nečetla tak roztažený příběh. Možná jsem nepochopila gró knihy, možná nejsem tak náročný čtenář, abych obsah správně pochopila... Ale zdlouhavý popis mladé lásky není nic pro mě. Musela jsem se donutit jo dočíst.

Gabriela.H
08.05.2018 5 z 5

Nádherná kniha. Přečteno jedním dechem, kniha co chytne za srdce, určitě se k ní vrátím

ZNellyZ
04.05.2018 3 z 5

Nemám ráda knihy z období válek. Tahle kniha mě moc neoslovila, děj byl pro mě táhlý a nudný. Nejvíc jsem ocenila metafory a jazykovou kompozici, ale to je tak vše.

Edith_17
03.05.2018

Tuto knihu jsme dostali jako povinnou četbu a mně se do ní zprvu vůbec nechtělo. Bylo to asi hlavně z toho důvodu, že válečnou tématiku fakt moc nemusím. Nicméně uznávám, že nakonec jsem byla mile překvapena. Kromě války zde hrála roli i láska dvou mladinkých lidí. Celý ten příběh jsem prožívala s nimi a přála jsem si, abych jednou taky mohla zažít tak věrnou lásku jako oni dva... a ne jenom tak chvilkově zažít, ale mít opravdu takový opravdový vztah s někým na celý život. Upřímně ale říkám, že z dvojice mi byl sympatičtější Petr. Chvílemi jsem nechápala Luciino chování, ale nejspíš se tak byla zvyklá chovat proto, že měla nelehký život už odmala. Abych nezapomněla vyzdvihnout i Petrova bratra, tak se mi hrozně líbilo, jak Petrovi a Lucii ten vztah přál. Nechci tady prozrazovat konec, ale bohužel jsem tušila, že to tak nějak dopadne.

sd1992
29.04.2018 3 z 5

Taková romantická až tragická jednohubka na jedno odpoledne :D Bohužel nikdy nebudu asi příznivec tradičních klasik, i když tohle se nečetlo vyloženě špatně.. :-)

lily_maleckova
17.04.2018 3 z 5

Moc hezké!

veronikahessy
15.04.2018 5 z 5

Nemám moc ráda knížky z válečného období. Tady je však v popředí láska 2 lidí a o ničem ostatním se tam moc nemluví a to mi vyhovuje. Ráda si knihu přečtu znovu.

Lucka912
12.04.2018 2 z 5

Knížka mě dvakrát neoslovila. Tomu, kdo má rád díla typu Romeo a Julie, se to líbit nejspíš bude, ale mně to přišlo místama až přehnaně přeslazený. A kromě toho, jak se ti dva mají děsně rádi, tam toho vlastně moc není. Ten kdo si chce přečíst nějakou klasiku z meziválečného období, ať si přečte Remarqua. Tahle knížka je dobrá tak akorát k maturitě, jelikož je krátká, ale to je pouze můj názor.

Jessica007
11.04.2018 4 z 5

Hrůzy války a krása lásky, láska - prostě milostný příběh ve válečném období. Knížka je útlá, obsahem je však silná. Jen je mi z té knížky dost smutno, válka je hrozná. Ale láska krásná.

Nicolka77
07.04.2018 5 z 5

Petr a Lucie, knížka, kterou by si měl určitě přečíst každý. Milostný příběh dvou mladých lidí, který bohužel skončí tak jak skončí. Knížka se četla velmi dobře, byla hlavně velmi chytlava. !

MartinLiterKing
03.04.2018 4 z 5

Novelka o mladém páru, která neurazí. Maturitní četba :)

vmatusko
01.04.2018 3 z 5

Veľmi pekná chuťovečka o láske dvoch ľudí. Prečítaná vo vlaku za 2,5 hodiny. Pri čítaní som sa úplne vžíval do postáv.
Na strednej škole som sa ku knihe ako ku povinnej literatúre nedostal, počkala ma na vysokej škole :-)