Petr a Lucie

Petr a Lucie
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1584/bmid_petr-a-lucie-oMP-1584.jpg 4 7648 7648

Milostná novela, jemně kreslený příběh tragické lásky mladých milenců zahalený stínem válečného utrpení a hrůzy první světové války. Oba mladí lidé žili svou bezmeznou láskou a svými romantickými sny a ve velikonočním týdnu se měli zcela oddat jeden druhému...

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Melantrich

Pierre et Luce, 1920

LaCoccinelle
19.01.2018 3 z 5

Romantická láska dvou mladých lidí na pozadí války, která končí tragicky. Čte se dobře. Krátká knížka, svižný děj.

janavan
16.01.2018 3 z 5

Z hlediska milostného příběhu Petra a Lucie bych řekla, že to není nijak výjimečné. Přišlo mi to příliš patetické a nepřirozené. Co se ale týče vykreslení válečné Paříže, Rollandovi se to povedlo výborně a až mrazilo z toho, v jakém prostředí museli lidé žít, přemýšlet a snažit se milovat.

I to mi na tom asi vadilo, že ta jejich láska byla od prvního momentu taková zoufalá, uspěchaná. Je ale možné, že kdybych si knihu přečetla během dospívání, pohltila by mě více. Vždy jsem se považovala za romantickou duši a snílka, ale tahle kniha mě po té citové stránce nějak minula.

Kdybych si měla tematicky vybrat, sáhla bych příště asi po Romeo, Julii a tma od Jana Otčenáška.

radkamysli
15.01.2018 4 z 5

Vůbec, toto bylo poprvé, kdy jsem Petrovi a Lucii smrt přála...jsem ráda, že byli ušetřeni budoucího utrpení. Pro mě má kniha šťastný konec.

LucyBooks
13.01.2018 5 z 5

Smutná kniha, bohužel s tragickým koncem. Láska Petra a Lucie je krásná a čistá. Co víc dodat. Nezasloužili si to.
„Vešla mu do srdce dveřmi jeho očí, vešla tam celičká a dveře se za ní zavřely."

vlkcz
10.01.2018 3 z 5

Poprvé čteno před nějakými 35 lety jako povinná četba, teď jsem si dal repete v rámci Čtenářské výzvy, když už ji jako povinnou četbu vytáhla dcera.
Hodnocení se za ta léta v podstatě nezměnilo, i když důvody jsou jiné.
Je to jímavá romantika, což mi jako puberťákovi lezlo na nervy. Teď už to přejdu, ale zase proč to číst, když je k dispozici opulentnější Romeo a Julie. A tak je to i s dalšími rovinami. Většinou už před Rollandem témata zpracovali jiní a působivěji. Tohle mi přišlo jako trochu nesourodý koktejl.
Ale chápu, že kniha své obdivovatele stále nachází.

Lokina
09.01.2018 4 z 5

Krásné dílo, které je ukázkou, že krátká kniha vás dokáže zaujmout a vyvolat ve vás větší citovou odezvu. V těžké době první světové války se v Paříži potkají dva neznámí lidé a vypukne u nich láska na první pohled. Novela je romantická, smutná, při čtení ve vás zasévá naději, že to s Petrem a Lucií dopadne dobře a budou mít, dá-li Bůh, před sebou šťastnou budoucnost. Bohužel osud zasáhl jinak a konec skončil tragicky. Za mě mohu doporučit.

Šura
04.01.2018 3 z 5

Tuto novelu jsem četla již kdysi na gymplu. Dnes se mi znovu dostala do ruky, neboť nějak nemůžu najít správnou náladu na nějaký delší román, či detektivku. Pamatuju si, že mě dříve oslovila a líbila se mi. Dnes mi však myšlenky při čtení utíkaly jinam a příběh mě extra nenadchl.

subisi
01.01.2018 5 z 5

Krásný příběh mladé lásky v období světové války. Kniha se četla jedním dechem a naprosto ji miluji!

pezur
30.12.2017

Povinná četba. Příběh mě nijak nezaujal, byl předvídatelný a na můj vkus příliš jednoduchý. Podstata knihy založena na málo pravděpodobné skutečnosti. Slabší průměr

fauniprincezna
29.12.2017 5 z 5

Tato kniha je pro mě srdeční záležitostí. Ačkoliv je to knížka velmi tenká, schovává dojemný krásný příběh čisté lásky. Dnes už by lidé označili myšlenku této lásky za naivní.

Natyna3
20.12.2017 5 z 5

Jedna z nejlepších knih z období světových válek.

PavlínaAlžběta
17.12.2017 5 z 5

SPOILER: Milostná novela zařazena do světové klasické literatury, kde se děj odehrává ve 20. století, kdy Francii drtí první světová válka. Dva mladí lidé, hlavní hrdinové se potkávají v úkrytu v Paříži, ovšem nepromluví na sebe jediné slovo, ještě několikrát se spolu shledávají, ale stále bez oslovení. Až Petr sebere odvahu a Lucii osloví. Oba se postupně zamilují. Lucie zabývající se uměním Petra okouzlí natolik, že spolu tráví veškerý čas, kdy se snaží zapomenout na hrůzy války. Bohužel jejich láska trvá pouze dočasně, jelikož Petr musí nastoupit na frontu do války. O to více se snaží užívat života a žijí pouze pro sebe. V období Velikonoc se rozhodnout si slíbit věčnou lásku v kostele. Při koncertu začne bombardování a oba dva milence zasype část kostela. Jejich láska zůstává věčná. Romantický, dojemný příběh se smutným koncem. Čtivé, jemné...nemám co více dodat.

Lartie
08.12.2017 4 z 5

Příběh sic čtivý, ale na můj vkus až moc nudný, nijak nerozvíjející.
Spíše tak stroze popisné, příběhově nenadchne.

Ale číst se to dá.

Pohodová
07.12.2017 4 z 5

Sladká romance mého mládí.

MarKy95
07.12.2017 5 z 5

Miluju.

Půca4
06.12.2017 5 z 5

Čím dál více se s touto knihou ztotožňuji. Je prostě nádherná. Nádherná a smutná.

Disk
29.11.2017 5 z 5

Nádhernou novelu Romaina Rollanda Petr a Lucie jsem přečetl doslova jedním dechem. Věkově mi ti dva byli samozřejmě už vzdálení, ale lidsky mi byli neskutečně blízcí, především mladičký Petr. Jak mi jeho křehkost a jemnost byla blízká... Úžasné.

Daduška
27.11.2017 3 z 5

Knihu jsem četla v pubertě a nyní je povinnou četbou mé dcery. Abych byla v obraze a taky vyzkoušela, jak na mě bude po tolika letech působit, přečetla jsem ji znova. No, tedy... Když jsem to četla před lety, udělalo to na mě dojem - tragický příběh, který jsem obrečela. Nyní jsem to dočetla z posledních sil - prostě už jsem jinde, moje romantická duše už asi není tak citlivá.

Hadrna
23.11.2017 4 z 5

Krátky, citlivý příběh, který nemusí každému stylem psaní sednout. Jde o to, že je tam hodně naráżek, symbolismu a věta není napsaná tak aby přesně každé slovo vystihlo význam věty, musí se číst mezi řádky, tak bych to asi nazvala :). Ale mě se kniha její napsání dotklo hezkým slova smyslem :). Je to jednoduchý příběh kde se toho nějak zvlášť moc nestane, ale je to i hluboká citlivá výpověď milenců... Konec jsem znala, ale přišel tak náhle, že mě i tak překvapil. Moc nechápu tak malé procentuální ohodnocení, ale myslím, že je to hlavně stylem psaní.
Za mě doporučuju a přeju krásné počteníčko NH ;)

Tereza.K91
23.11.2017 2 z 5

Kniha se dobře četla, ale nijak mě nenadchla.