Petr a Lucie

Petr a Lucie
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1584/bmid_petr-a-lucie-oMP-1584.jpg 4 7648 7648

Milostná novela, jemně kreslený příběh tragické lásky mladých milenců zahalený stínem válečného utrpení a hrůzy první světové války. Oba mladí lidé žili svou bezmeznou láskou a svými romantickými sny a ve velikonočním týdnu se měli zcela oddat jeden druhému...

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Melantrich

Pierre et Luce, 1920

ferda16
22.11.2017 4 z 5

Krásný a dost smutný příběh. Četla jsem to v pubertě a dost mě to oslovilo......

domino1701
21.11.2017 3 z 5

Krásný a smutný příběh.

tynkaiscrazy
15.11.2017 3 z 5

Útlá knížka s velice silnou antimilitaristickou myšlenkou. Co se poselství týče, nelze v ničem nesouhlasit, avšak ona milostná zápletka mi často připadala přitažená za vlasy - způsob, jak čistě se k sobě oba milenci chovali. Jejich vztah mi připadal spíš jako silné přátelství protkané dojemnými slůvky lásky. Proč Petr nedokázal jedním okamžikem přestat myslet na Lucii, ale ve skutečnosti ho nikdy nesužovala nepotlačitelná touha ji políbit? Proč ji tak neskonal miloval, ale dokázal s ní téměř pouze hovořit o válce? Je mi líto, ale bylo to nudné - knížka s hodnotnou myšlenkou, ale chabou zápletkou, povrchními postavami (myšleno nepropracovanými do hloubky) a nejpředvídatelnějśím koncem v historii knih. Chápu však, že cílem Rollanda nebylo napsat napínavý román, ale ostrou kritiku.

Gustik5
10.11.2017 3 z 5

Což o to, je to překrásně napsané, protkané velkým lyričnem, a... Nu, nějak mě to nenadchlo. Navíc mi oba milenci přišli až moc účelově čistí a tak dokonalí, tak nevinní, až byli příliš jako z jiného světa. Vím že to bylo záměrné, ale mám raději realističtější díla.

Véča
05.11.2017 4 z 5

První stránky se četly těžce a i když byl konec zřejmý, zajímalo mě, jak bude proveden. Láska dvou mladých lidí a Paříž za první světové války dávají příběhu velké možnosti. Škoda, že některé pasáže nebyly více rozvedeny a vztah milenců měl hodně rychlý průběh. I tak to byl silný příběh, rozhodně stojí za to si ho přečíst.

Padla Hvezda
04.11.2017 2 z 5

Napodruhé to bylo snad ještě nudnější než při prvním čtení.

blindone
03.11.2017 3 z 5

Už před začátkem čtení jsem věděl jak to dopadne...od druhé půlky knihy jsem se na to těšil.

MatyS110607
03.11.2017

AHHHHHHH

Shinstria
30.10.2017 2 z 5

Nudaaaaaaa. Nejlepší byl konec.

Lathien
20.10.2017 5 z 5

Knihu jsem měla v povinné četbě, ale nelituji. Byla hezká, dojemná a dobře se četla.

readah
05.10.2017 2 z 5

Chápu historický význam atd., ale prostě mně to přišlo docela bez nápadu. Vykreslení situace dobré, ale stejně - pokud se nudím u tak krátké knihy, není to úplně dobrá vizitka.

prochajda
04.10.2017 3 z 5

Přečteno během jednoho dne :) příběh jedné velké, čisté lásky, ale žádný velký zážitek.

Huvra
02.10.2017 4 z 5

Podle mého krásný příklad toho, že autor nepotřebuje popsat přes 300 stránek, aby si čtenáři stihli hlavní postavy zamilovat, seznámit se s nimi a ke konci smutnit kvůli jejich lásce, která mohla být tak krásná.

KateBeckett
27.09.2017 5 z 5

Příběh se mi moc líbil. Cítili k sobě tolik lásky a měli hodně plánů co spolu v budoucnu podniknou. Ale bohužel osud zakročil jinak. Smutné.

michaela1992
27.09.2017 4 z 5

Ačkoli nejsem typ vyhledávající romány, tenhle titul je skvělý. Jednoduše má přesah. Válečná dějová linka je tak úzce spjata s linkou romantickou a dohromady tvoří úžasnou atmosféru. Kolikrát jakoby z knihy promlouvalo Sokratovské krédo: tedy "poznej sám sebe". Tohle dílo v sobě nese hodně životních myšlenek.
Za mě musím ale říct, že to není lehká, oddechová četba. Určitě ve Vás zanechá nějakou tu vrásku na srdci.

Domca1
26.09.2017 5 z 5

Jedna z tých kníh, ktorá dokazuje, že v jednoduchosti je krása. Dej sa dá zhrnúť jednou vetou , o hrúbke ani nehovoriac. Napriek tomu ma očarila, pretože práve vďaka jej prostote vynikajú mnohé krásne myšlienky. A bez toho, aby ste museli rozmýšľať o zložitom príbehu, si uvedomíte, že láska je vlastne to jediné, na čom záleží.
Jednoduché, však?

Nymeria_
20.09.2017 3 z 5

Ale jo

Artos
19.09.2017 3 z 5

Když jsem to dočetl, tak jsem si v duchu řekl (aspoň že to má málo stran) :D. Hlavní představitelé mi nějakým neznámým způsobem nesedli. Celkově mi to přišlo hrozně škrobené.
Tahle klasika mě tedy nenadchla. Sorry Rollande.

nikol1774
16.09.2017 5 z 5

Na tuhle knihu jsem se chystala už hrozně dlouho, akorát jsem měla strašně moc dalších knih do kterých jsem se chtěla pustit a nedostala jsem se ke koupi téhle. Nakonec to ale dopadlo tak, že jsem si tuhle knihu vybrala k maturitě a dostala se mi do rukou. Měla jsem nějaké starší vydání a tato knížečka byla malinká akorát do ruky a měla malinko stránek, takže byla přečtená hned. Byla nádherná od začátku až do konce. Jsem strašně ráda, že jsem si knihu mohla přečíst a budu se modlit za to abych si jí vytáhla i u maturity.

Lucissia
16.09.2017 3 z 5

No, i když autor i jeho knihy jsou poměrně známé a učili jsme se o něm ve škole, tak tohle se mi tedy moc nelíbilo. Rozvláčné, naivní, Lucie mi tedy moc sympatická nebyla. A celkově styl psaní mi nesedl... Proto jen tři hvězdy. :-)