Petr a Lucie

Petr a Lucie
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41007/bmid_petr-a-lucie-l7F-41007.jpg 4 7574 7574

zbt81
26.03.2016 4 z 5

Knihu som si druhýkrát prečítala po 17tich rokoch v rámci čitateľskej výzvy 2016 (obľúbená kniha tvojho detstva). Keď som ju čítala prvýkrát bola som 17ročná stredoškoláčka - približne vo veku hlavných hrdinov (tí mali 18), možno aj preto mi bol vtedy príbeh ich lásky veľmi blízky a neskutočne sa mi páčil. Kniha sa čita veľmi dobre a rýchlo, ale hodnotím ju o stupeň nižsie ako by som ju asi hodnotila predtým. Od vtedy som už určite prečíta veľa kníh, ktoré vo mne zanechali silnejšie pocity. Napriek tomu ju však môžem odporučiť všetkým, hlavne násťročným čitateľom. Je to krásny lyrický román o láske dvoch mladých ľudí. Tragický koniec v tomto prípade poukazuje na absurdnosť vojny a jej fatálny dopad na život a sny obyčajných ľudí.

Viky007
25.03.2016 3 z 5

Nemůžu si pomoct, ale při čtení knihy jsem si říkala, kdy už konečně hlavní hrdinové umřou. Řečeno s trochou nadsázky, samozřejmě. Příběh je to krásný a smutný zároveň, ale mě příliš neoslovil. Možná je to tím, že jsem knihu k maturitě četla ve spěchu, nebo snad proto, že jsem věděla, jak dopadne. Za sebe však mohu říct, že znám mnohem lepší knihy s válečnou tematikou.

Lessana
25.03.2016 4 z 5

Krásny jazyk, citlivo opisované premeny mladých (spôsobené závanom lásky či vojnou), úctivá "mluva" hlavných hrdinov... No akosi mi tam nesedia všetky tie paradoxy, ktoré sú napísané s takou samozrejmosťou, až sa nad nimi málokto pozastaví (práca v továrni na výrobu zbraní pre peniaze, "láska" začínajúca strachom a pocitom neistoty a beznádeje atď.).

HDosoudilová
18.03.2016 4 z 5

Kniha s krásným příběhem. Je to zároveň i důkaz toho, že i ve špatných dobách/chvílích si člověk dokáže najít něco pozitivního. Samozřejmě pokud chce. Ovšem ten konec je opravdu šokující, i když se dá očekávat. Již dříve jsem četla knihu Romeo, Julie a tma od Otčenáška a tato mi ji dost připomněla.

Knihomolkaa
13.03.2016 4 z 5

Tak nádherná kniha plná lásky a romance v pozadí hrůzné války. Neskutečně se mi líbilo, jak se hrdinové pokoušejí vytěsnit válku z jejich života a chtějí žít krásný život naplněn jen a pouze láskou, i když tak nějak ví, že to není možné. Přenádherné.

Celá kniha je tak krásná, že každou chvíli čekáte, až se něco pokazí. Čekáte tak dlouho, až jste na poslední stránce a ono je stále všechno "dokonalé". A potom to přijde. Ta poslední věta, která Vás raní.

Noshelfcontrol
03.03.2016 5 z 5

Abych řekla pravdu, tak Petra a Lucii jsem si chtěla přečíst ještě předtím, než jsem se dozvěděla, že patří mezi povinnou literaturu. Všichni my říkali, že příběh je moc hezký, ale smutný. Připadalo mi to očividné, jelikož se příběh mladých milenců odehrává za války. Jenže když jsem knížku četla, tak co stránka, to štěstí a rozkvétající láska. Pořád jsem čekala kdy přijde ta smutná část. Už jsem byla skoro na konci!
A pak přišla na řadu poslední stránka ...
No, a potom ...
Potom jsem pochopila, že někdy stačí na konci jediná věta, která vás hluboce zasáhne.

Dojemný, romantický a oddechový příběh z Francie roku 1918. Souhlasím s tím, co tady někdo psal, a to s tím, že tahle kniha rozhodně patří do oddělení "Tohle by si měl každý přečíst před tím než umře".

nandapanda
01.03.2016 4 z 5

Ačkoli kniha Petr a Lucie pozbývá příběhu, dokáže zanechat ve čtenáři pocity jako jakékoliv dílo se srdceryvným dějem. Líbí se mi námět - děj je z válečného prostředí, ale přece se války skoro ani nedotkne. Je to příběh dvou milenců, kterým nevadí válka, protože mají jeden druhého.

Přečetla jsem knihu k maturitě. Jednoznačné pozitivum je délka knihy - ani ne 100 stran. Další vlastnosti, které oceňuji, jsou lyrické prvky v díle a lehce identifikovatelné symboly (pro ty, kteří jako já nerozumí poezii a ukrytým slovům mezi řádky hotový zázrak). Nezařadila bych knihu mezi své nejoblíbenější, ale určitě ji dávám do poličky "Tohle by si měl každý přečíst než umře". Pěkné dílo k zamyšlení.

K.M
01.03.2016 5 z 5

A mohutný pilíř je pokryl pod svými sutinami.....

Xena011
27.02.2016 5 z 5

Pěkná kniha, kdy na pozadí světové války dokáže vykvést láska, která nakonec dopadne tragicky.

ZajDa37
22.02.2016 5 z 5

Upřímně, nelíbí se mi nějaké přeslazené románky ze kterých by se dala naivnost a patetičnost ždímat, ale příběh Petra a Lucie mne dostal. To dílo není kniha, to je jedna velká oslava lásky a jedna z největších obžalob války. Je to citát naděje, života a lásky.

Je tolik protiválečných románů psaných z pohledu vojáka (Na západní frontě klid, Oheň, Sbohem, armádo), ale tak čistý a prostý příběh je přebije.

Ti, co tady píšou že ta kniha nemá děj, tak ať si přečtou jiný román o válce, třeba od Remarquea. Protože tohle nepotřebuje děj, to je o snech zamilovaných, které přetrhl meč války.

Selinute
18.02.2016 4 z 5

Smutně krásný příběh mladé lásky, který většina z nás zná z povinné četby. Ráda jsem si ji znovu přečetla.

koubi
10.02.2016 5 z 5

Kniha na mne dýchla atmosférou války, ale především lásky. Prožíval jsem každý okamžik s Petrem a Lucií a doslova jsem hltal každé slovo. Netřeba opakovat to, co už bylo řečeno, ale i přesto....skvělá kniha! :)

Kaka.cs
10.02.2016 4 z 5

Obecně nejsem moc příznivce romantických příběhů, ale tenhle mě zaujal. Knížka nebyla zbytečně dlouhá a konec je naprosto dechberoucí.

Koška
23.01.2016 5 z 5

Kniha je spíše k zamyšlení. Jde hlavně o pocity chlapce Petra a Lucie. O různé pohledy na svět, které spojí válka a láska.

AdélkaÁďa
22.01.2016 4 z 5

Knížka je stará dobře známá klasika. Velice mě mrzí, že jsem se již ve škole dozvěděla konec a tudíž jsem byla ošizena o moment překvapení v tom, jak celý příběh skončí, ale to jistě není autorova vina. Knížka se mi jinak velice líbila. Chvílemi jsem se cítila jako bych se procházela po Paříži společně s Petrem a Lucií.

dennie3
20.01.2016 4 z 5

Moc nevím, co si o knize myslet. Autor používá nádherné slovní obraty a píše s něhou, na druhou stranu by některé momenty připadaly moc přeslazené a přímá řeč mi často kazila zdání reality - nedokážu si představit, že by lidé tolikrát používali "miláčku, blázínku..". Na druhou stranu je to doba století stará a každý je jiný..
Kniha má spoustu krásných a děsivých myšlenek, konec je úžasný.

Damato
14.01.2016 5 z 5

V mládí jsem ji četla nesčíslněkrát, teď jsem se k ní vrátila a mám naprosto stejné pocity, jako když jsem ji četla poprvé. Až na malý rozdíl - v mládí vidíme tu krásu mládí a první lásky, ve stáří už ale vidíme tu tragédii smrti mladých lidí, kteří díky válce přišli o budoucnost. Ale kniha je to naprosto úžasná.

dagmar5477
13.01.2016 4 z 5

Celkem hezký příběh, ale nějak mně to neoslovilo. Asi jsem od knihy čekala více.

bruzdek7
12.01.2016 3 z 5

No číst se to dá, když už není do čeho píchnout. Podle mne trochu postrádá děj. Hrdinové si svou lásku zřejmě užívají, ale čtenář se probudí až ve chvíli, kdy oba vypouštějí andělíčky. Je to další (více-méně povedená) cover verze Romea a Julie. Ovšem, jakožto fanda ,unhappy-endů' jsem spokojen s úmrtím hrdinstva a knihu hodnotím třemi bludišťáky.

p.svatka
11.01.2016 4 z 5

Za mě úžasná klasika. Příběh krátký, ale velmi silný. přečteno během pár hodin. Doporučuji.