Portrét Doriana Graya

Portrét Doriana Graya
https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98297/portret-doriana-graya-98297.jpg 4 6748 6748

Slávny príbeh s nádychom fantastična o obraze-portréte. Hlavný hrdina, mladý a krásny Dorian Gray sa priatelí s maliarom. Ten namaľuje svoje vrcholné dielo, Dorianov portrét. Dorian pri pohľade naň je očarený a vysloví želanie, ktoré ovplyvní celý jeho ďalší život. Obraz má zázračnú moc odrážať skutočnú tvár majiteľa, Dorianovu dušu plnú zloby. Dorian preto obraz pred všetkými skryje, aby sa nikto nemohol dozvedieť hroznú pravdu. Pred smutným osudom sa mu však ani tak nepodarí ujsť…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Petit Press

The Picture of Dorian Gray , 1891

ipkkk
28.07.2020 1 z 5

Bohužel jsem nedočetla. Velmi těžko se to četlo kvůli zastaralému jazyku, dlouhým, nudným popisům nerelevantních věcí. Děj plynul strašně pomalu.

Fifineek
01.07.2020 3 z 5

„Vybírám si přátele podle zevnějšku, známé podle charakteru a nepřátele podle kvalit jejich intelektu.“

Příběh o mladém, krásném a neodolatelném šlechtici, který vyřkne přání „Kéž bych já byl stále mladý, a obraz zestárl! I duši bych za to dal!“. Jak si přál, tak se stalo. Roky ubíhaly a Dorian Gray vypadal stále mlád, zatímco obraz se měnil.

Obraz Doriana Graye jsem četl několik let zpět a popravdě jsem si z něj pamatoval hodně málo. Nyní jsem se k němu vrátil v rámci povinné četby k maturitě a rozhodně jsem tomuto dílu porozuměl více, než při prvním čtení. Líbilo se mi podívat se do Viktoriánského období a číst o tom, co šlechtici běžně dělali a čeho byli schopni se dopustit. Ale i přesto jsem se u knihy místy nudil a pasáže o Dorianově sbírce kamenů a gobelínů jsem pouze přeletěl očima. Pokud jste tedy tohle dílo ještě nečetli, tak bych vám ho doporučil, protože rozhodně stojí za pozornost!

Liteket
30.06.2020 5 z 5

Velikán anglické literatury nezklamal ani tentokrát. Jedno z děl, které člověka chytne za srdce.

Greenfingers
23.06.2020 5 z 5

Jedna z mála opravdu dobrých knížek, které jsem před lety četl povinně na střední škole. Oscar Wilde se stal tehdy mým oblíbencem a vydrželo mu to až doposud.

Kerolka_P.
23.06.2020 5 z 5

O pádu jedné lidské duše. Vlastně nejedné. A o tom, že pýchu lze i vidět (velká pravda!). Tuto knížku čtu cca od svých patnácti dokola, mám ji moc ráda.
Doporučuji také k poslechu starou českou rozhlasovou hru téhož jména s vynikajícím Jiřím Adamírou v roli lorda Henryho.

Mikus
20.06.2020 2 z 5

Na tuhle knihu jsem se opravdu hodně těšil, v minulosti jsem po ní chtěl sáhnout už několikrát. Nakonec na ni přeci jen dozrál čas a... jsem zklamaný. A navíc jsem zklamaný z toho, že jsem zklamaný. Opravdu jsem si přál, aby se mi to líbilo. Sliboval jsem si od toho tématu temný příběh, který mě pohltí už po pár stránkách. Možná, že ten příběh temný byl, ale já jsem si přes ty sáhodlouhé popisy a dialogy ani nestačil všimnout. Chápu, že styl, jakým je kniha napsána, je právě tím, proč ji tolik čtenářů miluje. Mě však jen nudil. Od začátku jsem knihu odkládal a neměl chuť v ní pokračovat. Neustále jsem doufal, že se to zlepší. Za zhruba poslední třetinu knihy jsem vděčný, protože mě alespoň trochu bavila a nepatrně zvýšila mé mínění o celé knize. Zbytek byl úděsný. Pokud zrovna nejsou popisovány detaily koberců (u kapitoly 11 jsem to vážně chtěl vzdát), má lord Henry Wotton proslov plný svých chytrých a neomylných názorů na fungování světa. Omlouvám se všem milovníkům tohoto díla, ale asi pro mě ještě nenazrál čas. Možná si někdy tuto knihu přečtu znovu a bude se mi líbit. Prozatím však musím konstatovat, že Obraz Doriana Graye není pro mě.

Virga
19.06.2020 5 z 5

Dokonce i po deseti minutách od dočtení jsem stále musela sedět a přemýšlet, co jsem to vlastně přečetla.
Příběh je 10/10 - originální, úžasně vymyšlený a worldbuilding byl prostě wow. Postavy 11/10, Dorian je tak dobře napsaný, že bych se jím nechala i zabít. Henry je bůh sarkasmu a rad, je vidět že Dorian se svým temným směrem nasměroval z části sám, ale Henry mu výrazně pomohl, hlavně na začátku.
Mimochodem ship Dorian x Basil byl nejlepší ze všeho a nikdo mě nepřesvědčí jinak

Gabra.
17.06.2020 5 z 5

Jedna z knih, na kterou nejste asi nikdy připraveni a ve které vidí každý po každém dalším přečtení něco nového, jiného... Jako u jedné z mála knih vidím její význam v seznamu maturitní četby. Není jednou z těch často opěvovaných knih, ale je jednou z těch těžko pochopitelných... Absolutně nic bych v knize neměnila, pouze četla pořád a pořád dokola...

martin09
13.06.2020 4 z 5

Kniha se četla velmi dobře a plynule, vyjma rozsáhlých popisných pasáží o Dorianových sbírkách. Dílo je jedinečné, marně hledám podobnost s nějakou jinou publikací, ale to je nejpíš i záměr dekadentní literatury a Oscara Wilda obzvlášť. Ve všech třech hlavních postavách jsem viděl kousek z Oscara Wilda, především jejich projevy, myšlením a charakterem. Zároveň většina aforismů, které vycházely z úst Henryho, jakoby mluvily přímo z Wildovy duše. Za mě velmi povedené dílo, jen škoda těch zdlouhavých popisných pasáží.

katerina3223
02.06.2020 5 z 5

Tuto knihu miluji , skvělá práce autora, trošku mě zarazilo když jsem četla o ženě doriana, jak se k ní choval

Bandini
25.05.2020 3 z 5

Tuhle knihu doporučuju číst pouze pokud mate duši čistou jako sníh. Já ji mám černou jako od kávy a Oscar Wilde mě nutil celou dobu cítit tu odpornou hnilobnost...

lolina
20.05.2020 5 z 5

Moje nej a vždycky bude..

Godgifu
04.05.2020 4 z 5

"Basil Hallward je tím, kým si myslím, že jsem já; lord Henry je tím, kým si svět myslí, že jsem; Dorian Gray je tím, kým bych rád byl – třeba v příštích letech." Takto se vyjádřil autor o svých postavách.

Mám jednu neřest a tou je dekadentní literatura... Je to odporné, ale co mám dělat, když je to tak dobře napsané?

SarkaPetrlikova
01.05.2020

Kniha se mi četla dobře(Až na vyjmenování Dorianových sbírek). Nejlepší postavou pro mě byl lord Henry, velmi mě bavily jeho povrchní myšlenky a přímočarost. Zápletka byla velmi originální a přišlo mi že Oscar WIlde do knihy dal i něco ze sebe, protože jsem si ze začátku říkala jestli se nakonec nestane něco mezi tou trojicí lorda Henryho, Doriana a Basila. Což by odpovídalo tomu že sám Oscar Wilde byl dost pravděpodobně homosexuál a v knize to bylo mírně poznat. Nedokázala jsem se nerozplývat nad jazykem a ani nad celkovým dějem. Vím že tento komentář o knize není moc směrodtný a ani moc na úrovni, ale vysvětluji si to tak, že se mi kniha opravdu líbila a nejsem schopna se vzdát svého nadšení.
Knihu doporučuji včem kteří mají rádi klasiku jako je třeba Austenová atp.

B-artX
23.04.2020 5 z 5

"Mám rád muže, kteří mají budoucnost, a ženy, které mají minulost."

Obraz Doriana Graye je je velice zvláštní dílo. Z knihy, zvláště ze druhé poloviny, jsou silně znát znaky dekadence, přerod od romantického narůžovělého začátku knihy k úpadku a rozpadu charakteru je až děsivý. Kritický realismus v podání Wilda je podmanivý, kritika tehdejší společnosti srší z úst hlavních postav ob stránku a to dává knize skutečný nádech tehdejší doby. Dílo reflektuje to nejhorší z Londýna z pozdní viktoriánské éry a dívá se hluboko do duše Oskara Wilda. Právě Wilde píše jako bůh, popisy a dialogy jsem si užíval, ale nejvíce na mne zapůsobily úvahy a moudra lorda Henryho. Dorian byl sice velmi zajímavou postavou, ale právě tento děsivě inteligentní požitkář mne zaujal nejvíce a já si užíval každou jeho myšlenku. Kniha jako taková je skvělá, je ale k ní nutné si něco zjistit a nastudovat, jinak vám to zanechá v hlavě nemálo otazníků.

Když jsem později nad knihou přemýšlel, napadlo mě, že když se Henry a Basil bavili o obrazu, Basil řekl, že dal do portrétu Doriana Graye sebe, mohl mít Wilde na mysli sebe. Také v teto knize odrážel své nitro, duši.

pige
19.04.2020 1 z 5

Zřejmě nedokáži ocenit autorovo dílo, jelikož neznám filozofii, kterou vyznává lord Henry.
Myslela jsem si, že bude dílo k něčem víc, než o touze nestárnout. Bohužel zklamání.
Krásu tohoto díla jsem nanalezla.

Pidulka
16.04.2020 5 z 5

Tentokrát jsem šla do čtení s jediným očekáváním: bude to asi v pohodě. A bylo to PERFEKTNÍ! Nemohla jsem se odtrhnout od čtení. Je to poutavé, zábavné, napínavé a tak trochu i strašidelné. Spousta věcí k zamyšlení, zajímavých citátů i cynických poznatků. Za mě rozhodně plný počet :-)

Maryan
06.04.2020 odpad!

Dielo pôsobí temným dojmom, pretkané zvrhlosťou a vyvyšovaním nízkych pudov človeka. Nie je divu. Oscar Wilde bol zednár, preto myšlienky v tejto knihe sú plné hnusu. Čo od zednára môžeme čakať?! Táto kniha by bola odpadom, keby bola napísaná v časoch filozofie. Ale v časoch, kedy bolo potrebné začať stavať nový svet (NEW AGE), postavený na nízkych živočíšnych pudoch a zvrhlých myšlienkach, je Oscar Wilde ako zednár, svojou dobou vysoko presadzovaný. Umelo sa dá hociaký spisovateľ vytiahnuť hore, ak má za sebou mocnú a bohatú sebranku. Wilde ma presvedčil v tejto knihe o tom, že patril k spodine ľudstva, napriek jeho známostiam a spoločenskom postavení.

7507
31.03.2020 5 z 5

Temné dílo o nicotě života, když je bez vřelosti a lásky. Je zde skvěle vykreslené ponuré prostředí viktoriánského Londýna a postav z vysoké společnosti. Dále big up za náznaky homosexuální orientace některých postav, který, na dobu, ve kterém byl román psán, je velice obdivuhodný.

laepus
29.03.2020 2 z 5

Je mi líto, ale prostě nejde jít výš. Nejde. 1. bod je za myšlenku a konec (pozor lehký spoiler!) "mládí a krása vám můžou pomoct, ale jinak jsou stejně na hovno" a 2. bod za občasný vtípek či zajímavou větičku. Víc ta kniha pro mě nemá. Nevím jestli bohužel, nebo bohudík. Prostě nemá.
Naprosto nepříjemný hlavní hrdina a jeho dva přiteplalí kámoši taky nijak nevzbuzují čtenářovy sympatie. Už po první kapitole jsem se musel při čtení zvlášť ošívat - bavili se tam tři dospělí týpci a neustále padala slova jako "okouzlující, ladný, půvabný, sličný, líbezný, báječný, rozdurděně" a když pak jeden z nich řekl: "Celého jste mě popletl..." tak už jsem šel do kolen - to bylo asi jako Belmondův Bruno Ferrari ve Zvířeti - parodie na homosexuály, bohužel však od autora rozhodně nezamýšlená.
Stejně tak je evidentní, že autor by se rád viděl v poloze lorda Henryho, který o sobě neustále rád tvrdí, jaký je zkažený a rád to slyší, když to pořád o něm někdo říká a všechno mu vadí, vše kritizuje a neustále trousí bonmot za bonmotem - v jednu chvíli už jsem si připadal jako na nějaké stránce laciných rádobyvtipných a rádobychytrých citátů. Stranou jeho kritiky samozřejmě nemohly zůstat zejména ženy (ty jsou tady pomlouvány neustále a vykreslovány jako to nejhloupější stvoření na světě), manželství, církev a náboženství, slušnost a starost o praktické věci atd. Závěrem snad tedy jen pár ukázek, které nebyly z nejhorších a stály mi za zapsání...
"Svědomí a zbabělost, to je ve skutečnosti jedno a totéž, Basile. Svědomí je firemní název toho podniku."
"Vždyť přece hodnota nějaké myšlenky nemá naprosto nic společného s upřímností člověka, který tu myšlenku vyslovuje."
"V tom zuřivém boji o pouhé bytí toužíme mít v sobě něco, co nepomíjí, a proto si plníme hlavu veteší a fakty a bláhově doufáme, že tak se tu udržíme."
"Ale já nechci peníze. Ty chtějí jen lidi, kteří platí účty."
"Milý hochu, žádná žena není geniální. Ženy jsou pohlaví ozdobné. Nikdy nemají co říct, ale říkají to roztomile. Ženy představují vítězství hmoty nad duchem, zrovna tak jako muži představují vítězství ducha nad morálkou."
"Ta příšerná ženská paměť! To je něco děsného! A jak vyloženě mdlého ducha to prozrazuje! Měli bychom do sebe vstřebávat barevnost života, ale nikdo by si nikdy neměl pamatovat jeho podrobnosti. Podrobnosti jsou vždycky všední."