Poslední láska císaře Karla
Hana Parkánová-Whitton
Příběh nemanželského syna Karla IV.
Přidat komentář
Tuto knihu od H. Whitton jsem si opravdu užila, proto uděluji 5 hvězdiček. Četlo se samo. :-)
Opět další povedená kniha od autorky, která snad nikdy nezklamala. Na podkladě snad historických faktů, vypráví o krásné ,ale trochu smutné lásce. Velmi čtivý příběh.
Moc krásná kniha. Nemohla jsem přestat číst, jak to bylo zajímavé a jak moc jsem se chtěla dozvědět, jak to nakonec dopadne. Příběh levobočka v té době nebylo nic překvapivého, ale překvapilo mě jaký císař Karel byl, že ho dokázal uznat svým synem, což se u některých říct nedalo. Také se mi moc líbilo, jaký měl vztah ke svým dětem, ať to byla dcera či syn. To mnozí také nedělali, pro ně byli důležití jen synové. Moc krásný příběh plný lásky, ale i smutku. Tak to bohužel v té době chodilo, nikdo nemohl být s tím, s kým chtěl.
Audiokniha: čte Jakub Saic, přebitě nadnesené
Historie všeobecně známá, Google by mohl vyprávět.
Alžběta Pomořanská, nucená koalice s Polskem, vzteklá a žárlivá.
Margareta z Arles, historie mlčící, fantazie nekonečná.
Stalo se, nestalo?
Jediná listina důkazem osudu.
Láska vzdychá a pláče, povinnost volá.
Setkání věrnosti, první i poslední.
Láska však nekončí.
Láska je věčná...
Mystifikace, spekulace, fabulace?
Romance s historickým podkladem.
A co když ruku spisovatelčinu vedla duše samotného římského císaře a českého krále Karla IV. ?
I císaři prožívají krizi středního věku.
P.S.: Gillaumus Lucemburský - levoboček cisařský - pak může vyprávět...
Čtivý román - ano, historický - již méně. Kniha ani nezklamala, ale ani nenadchla. Já si pod pojmem historický román představuji trochu něco jiného. Ale to neznamená, že by se mi kniha nelíbila, nebo že by byla špatná. Jen se k ní asi již nevrátím.
Poslední láska císaře Karla aneb co všechno se dá vyfabulovat z jediného dopisu, kterým císař Karel IV. uznává svého levobočka Guillauma za svého syna. Román, který ač se historicky nemá (kromě zmíněného dopisu) o co opřít, je velmi čtivý a zajímavý. Přestože je celý vyfabulovaný, je možné, že část příběhu se tak opravdu stala. Ráda jsem se znovu podívala do doby Karla IV., do Avignonu, na dvůr Karlova nevlastního bratra Václava a vůbec do 15 století - do doby Avignonského zajetí a začátku papežského schizmatu.
Příjemný romantický příběh z historie o osudu levobočka Guillauma jehož otcem byl Český král a římský císař Karel IV.I přestože byl krátce ženat se svou čtvrtou manželkou Alžbětou Pomořanskou ,bláznivě se při své cestě do Avignonu zamiluje do krásné Margarety s kterou zplodí syna .Oba si uvědomují své postavení a proto jejich vzájemná láska zůstane pouze na korespondenci.Za mě opět pěkné čtení.
Typická příjemná kniha Hany Whitton - možná trochu moc romantická, ale je-li tématem nemanželský syn Karla IV., asi to ani jinak nejde. Příjemné, věrohodné, čtivé, doporučení hodné.
Zase jednou jsem si udělala knižní výlet do české historie. Tyto výlety mám moc ráda, a tento o osudu levobočka císaře Karla IV., se mi hodně líbil. Kdo byl vlastně Guillame (česky Vilém) ? Na tuto otázku vám dá odpověď čtivý a zajímavý román Hany Whitton. Zavede čtenáře do 14. století, do doby kdy se císař Karel VI. zamiloval naposledy.
Těším se na další knihy této autorky !
Štítky knihy
Karel IV., král a císař, 1316-1378 14. století historické romány
Autorovy další knížky
2007 | Anna Česká: Dcera Karla IV. na anglickém trůnu |
2009 | Eliška Přemyslovna |
2006 | Zimní královna |
2011 | Anna Falcká |
2021 | Adam ze Zbraslavi a případ královského levobočka |
Odposlechnuto jako audiokniha ve skvělém provedení Jakuba Saice. Nicméně...těšila jsem se na historický román a dostostala uvzdychanou červenou knihovnu. Ne, že by to bylo špatné, každá věc si najde svého čtenáře/posluchače, ale nečekala jsem, že narazím na historickou cukřenku.