Předčítač

Předčítač
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15205/bmid_predcitac-Mo3-15205.jpg 4 1276 1276

Román se na pozadí osudové lásky mladého chlapce a mnohem starší ženy zabývá otázkou německé viny za zločiny druhé světové války. Poté, co patnáctiletý Michael prožil vášnivý milostný vztah k téměř o dvacet let starší Hanně, se s ní opět setkává jako student práv u soudu při procesu s dozorkyněmi z jednoho koncentračního tábora u Krakova. V jedné z nich poznal právě Hannu. Vybavuje se mu vše, co spolu prožili a snaží se vyrovnat s minulostí, kterou před ním zatajila. Hlavním motivem tohoto psychologického románu je snaha Němců o vypořádání se s nacistickou minulostí. Jeho autor využil milostného příběhu jako výchozího prostředku k zamyšlení nad otázkou viny a trestu, přístupu dvou generací k ní (stud dětí za jednání svých rodičů apod.). Román je napsán v ich-formě – vypravěčem je sám Michael, který děj provází svými niternými filozofickými úvahami.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Der Vorleser, 1995

Lucieeeee
13.01.2011 5 z 5

Najskôr som videla film,takže som vedela do čoho idem.Napriek tomu mi kniha ešte ozrejmila niektoré fakty, ktoré vo filme neboli spomenuté. Dej bol výborný, odporúčam

Stammel
24.12.2010 4 z 5

Silný a zajímavý příběh, v němž Schlink udržel originalitu na uzdě tak dobře, že mu i při velké bujnosti neuhla z cesty přirozenosti. Prazvláštní vztah mezi hrdiny krásně a bohatě otevírá témata spojená s mezilidskými vztahy, odpovědností za druhé lidi, i nakládáním s minulostí. Cenná literatura, řekl bych.

Adrianam
30.11.-0001 5 z 5

Jeden z mála případu, kdy kniha i film (v tomto pořadí) zcela nadchly.

mumunka
30.11.-0001 5 z 5

Rozhodně "doporučuji" prní knihu, pak film ! Neříkám, že film je špatný, také se mi líbil, ale ten závěr ... ten si vychutnáte jedině v knize. Já brečela jak malé děcko !

dzejnyka
30.11.-0001 5 z 5

Najskôr som čítala knihu a s miernym časovým odstupom som si pozrela film, uchvátilo ma oboje, je to silný príbeh...

asam
30.11.-0001 5 z 5

Důkaz toho, že není vždy všechno černo-bílé.

honolulu1317
30.11.-0001 4 z 5

Knihu doporučuji přečíst před zhlédnutím stejnojmenného filmu. Jednak je povedenější (jak tomu bývá) a také si budete nuceni na celou záležitost udělat vlastní názor a nebudete ovlivněni filmem, který se přiklonil k určité interpretaci. Pokud by jste trvali na filmu před knihou, potom bych doporučil Evropu Larse von Triera. Neznám lépe umělecky uchopené Německo v roce 1.

Márinka
30.11.-0001 5 z 5

Film jsem nestihla a tak jsem si půjčila knihu. Nelitovala jsem.