První světová válka v dokumentární fotografii - Platinová edice
J. H. J. Andriessen
První světová válka byla dějištěm nelidského vraždění. Vybrala si krutou daň na životech a zanechala po sobě vyčerpaný svět plný zoufalství. Tato kniha s více než 800 působivými fotografiemi z unikátních fotografických sbírek Imperiálního válečného muzea v Londýně a čtivým doprovodným textem publicisty J. H. J. Andriessena nabízí dramatické záběry ze všech důležitých bojišť a srozumitelný historický komentář, jež vychází z nového pohledu na jednotlivé fáze války. - více než 800 unikátních dobových fotografií - přehledně členěné kapitoly podle jednotlivých fází války - srozumitelný historický komentář - nákresy bitev, mapky, reprodukce dobových dokumentů Upravené 3. vydání... celý text
Literatura naučná Obrazové publikace Historie
Vydáno: 2017 , ReboOriginální název:
World War I in Photographs, 2005
více info...
Přidat komentář
Jako nadšenec historické literatury a Velké války obvzlášť mohu mohu jen a jen doporučit všem. Kniha má všechno, co kniha o Velké válce má mít. Neskutečně silné fotografie zachycující krutost války a křehkost lidských životů. Jednotlivé mezníky Velké války jsou popsány stručně, ale přesto výstižně a poutavě. Nádherná kniha!
Zaujímavá syntéza prvej svetovej vojny predovšetkým z pohladu európskych bojísk. Ako už z názvu vyplýva kniha je nabitá fotografiami - vyše 700 fotografií či v menšej miere mapových zobrazení. Záujemcovia o prvú svetovú vojnu tu nájdu známejšie fotografie, ale aj menej časté, či neznáme fotografie. V každom prípade majú tieto fotky skvelú výpovednú hodnotu a dokonale približujú povahu veľkej vojny.
Těžko hodnotit tuto knihu. Na první pohled se jedná o knihu mohutnou, těžkou, která budí respekt. Je však taková doopravdy?
Po stránce fotografií nelze nic vytkout - kniha je doslova napěchována kvalitními a fascinujícími fotografiemi, které zachycují všechny válečné útrapy, ať už v zákopech první linie, či ve válkou zičeném zázemí. Nedílnou součástí je také doprovodný text vysvětlující jak příčiny vzniku války, tak i její významné bitvy a důsledky, které měla válka pro Evropu a svět jako takový. A tady je kámen úrazu.
Především text, ale i fotografie se zaměřují především na soupeření Německa, Francie a Velké Británie, k nimž se v pozdější fázi války přidají také Spojené státy americké. Pouze okrajově, s výjimkou popisu zápolení u Gallipoli, jsou v knize popsány události na východní a italské frontě frontě. Našinec nedočte nic podrobnějšího o obléhání pevnosti Přemyšl, třech neúspěšných rakouských ofenzívách proti Srbsku nebo o průlomu u Caporetta. Zcela chybí informace z Afriky, blízkého a středního východu nebo soluňské fronty. Dá se tedy usuzovat, že kniha byla původně určena pro západoevropské čtenáře.
Tohle však nemění nic na tom, že je kniha díky obsaženým fotografiím velmi kvalitním dílem, které by nemělo chybět v knihovně žádného zájemce o válečné dějiny.
Štítky knihy
první světová válka (1914–1918) fotografie dokumentární fotografie
Autorovy další knížky
2008 | I. světová válka v dokumentární fotografii |
2002 | Největší válečné konflikty XX. století v dokumentární fotografii |
Výpravná publikace s unikátními fotografiemi, Velká válka je zde popsána opravdu stručně a zaměřena spíše na západní bojiště (Francie, Belgie). Špatný pocit mám z anglických i francouzských generálů , prý hrdina od Verdunu ( Petain, Foch) vždyť to byli jen řeznící a většinou diletanti, strategicky a operativně negramotní, frontům snad veleli podle globusu ve svých pracovnách a na frontová jatka hnali bezmyšlenkovitě další vojáky a z Velké války se stala poziční zákopová válka. Němci vedli válku jiným způsobem, postup byl rychlý, průrazný, ale rychlý postup prodloužil trasy zásobování, tím bylo zásobování pomalejší a nedostávalo se munice, potravin. Versailleská smlouva zasela zárodek další války, popření rovnoprávnosti jednajících stran a mír bez vítěze. Francii a Británii pomohlo zapojení USA do války, docela by mě zajímala studie, nebo fikce, jak by vypadala Evropa , kdyby vyhráli Němci, možná by ani druhá světová válka nebyla.