Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/364328/bmid_pycha-a-predsudek-OZt-364328.jpg 5 7352 7352

Není to jen příběh o potížích spojených s provdáváním dcer odehrávající se na počátku devatenáctého století a pečlivý popis života na ospalém britském venkově. V románu najdeme i skvěle vykreslené portréty jeho hrdinů i melancholické zamyšlení nad vládou peněz a váhou společenského postavení.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Omega

Pride and Prejudice , 1813

Denisa525
17.04.2021 4 z 5

Knížku jsem si přečetla pouze proto, že byla v maturitním seznamu, ALE neskutečně mě bavila. Asi jako jediná knížka z povinné četby. V knize se sice objevuje pár slabších míst, ale autorčin styl psaní mě vůbec nenudil.

Neřeknu
15.04.2021 2 z 5

Překonal jsem svoji pýchu a přečetl jsem si tohle dílko ,,světové literatury,, Zůstaly mi jen předsudky.

marara
08.04.2021 5 z 5

Četla jsem to před mnoha lety a teď jsem to vyzkoušela znovu. Zpočátku mě dost zlobila plytkost života a rozhovorů sester Bennetových a nechápala jsem, proč se mi to kdysi tak líbilo. Pak se ale příběh rozvinul, a i když byl jen o hledání ženichů, byl psaný tak roztomilým jazykem, že mě to nakonec zase strhlo. Velmi milé čtení!

sarah7586
08.04.2021 5 z 5

Ocitáme se na anglickém venkově se slečnou Elizabeth a panem Darcym. Nejdříve je jejich láska zdráhavá a nepřiznaná. Až později vše vyplyne na povrch.
__
Krásný román z příjemného prostředí. Autorka zvládla vykreslit postavy, tak prostředí či situace. A především postupnou dynamičností udržet čtenáře.

_Knihomolka_
08.04.2021 3 z 5

Bouhužel mě tato kniha vůbec nezaujala. Zasekla jsem se na 121 straně, protože mě to už nebavilo.

Mája873
07.04.2021 5 z 5

Je pravda, že jsem viděla film dřív, než jsem se pustila do čtení knihy, čímž jsem se připravila o nevědomost ,,ja to vlastně dopadne ´´, atˇ jsem pak porovnávala, jak jsem chtěla líbilo se mi obojí, ...ikdyž knížka je knížka :-). Je to užasný romantický příběh zasazený do krásného anglického prostředí.

Cortegos
04.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Krásná kniha s neobyčejným dějem, avšak nevyhnu se srovnávání s Jane Eyrovou, která se mi oproti Pýše a předsudku zdála mnohem tematicky bohatější a barevnější. Když se nad tím člověk zamyslí, tak Austinová píše jen, jak si několik málo postav povídá na několika málo místech. Ovšem je nutno dodat, že ono „povídání“ má nebývalou dynamiku a čtenáři úplně postačuje.
Trochu mě zarážel fakt, že Elizabeth změní svůj názor na Darcyho v momentě, kdy uvidí jeho krásné sídlo. :)

Lucy007
04.04.2021 5 z 5

Tato kniha je pro mě srdeční záležitostí. Jelikož zbožňuji film s Keirou Knightley a Matthewem Macfadyenem, měla jsem stejně velké očekávání i od knihy a ta mě rovněž nezklamala.
Kniha je moc hezky napsaná a i přes to, že obsahuje poměrně mnoho stránek, četla se mi opravdu rychle. Byla plná chvilek, kdy se člověk musí usmát, když se občas objeví ironie, hloupost a naivita některých postav, ale i chvíle, kdy se každému objeví slzy v očích.
Pýcha a předsudek jsou dvě vlastnosti, které obě hlavní postavy v této knize porazí a jsou umírněny díky jejich opravdové hluboké lásce. Je velmi hezké po celou dobu díla pozorovat, jak se obě povahy mladých lidí mění a oba dva najedou své celoživotní očekávané štěstí.
Tuto knihu bych doporučila všem, kteří mají rádi historické romány a zamilované příběhy, protože tento patří mezi jedny z nejkrásnějších.
Malé upozornění po přečtení této knihy je, že dívky můžou poté vyhledávat a čekat na muže či chlapce podobné povahy jako pan Darcy, a kdyby vypadal jako již zmíněný herec v hlavní roli, nebylo by to vůbec k zahození.

lisell
18.03.2021 5 z 5

Miluju Pýchu a předsudek ať už v knižní nebo filmové podobě. I když jde o romantiku, člověk se nenudí. Příběh je zábavný, hravý a má co nabídnout i po letech. Za mě klasika jak má být. Můžu číst několikrát a stejně mě dopis, který napíše pan Darcy Elizabeth, rozbrečí. A když už jsem na začátku zmínila filmovou podobu, tak nejvíc je pro mne ta s Keirou Knightley a Matthewem Macfadynem. Oba jsou přesně takový, jak jsem si Elizabeth a pana Darcyho představovala při čtení.

BarboraZ
16.03.2021 5 z 5

Nečekala jsem, že mě tahle 220 let stará romantická klasika tak pobaví a že v ní najdu i ironii. Líbily se mi propracované postavy a množství přímé řeči místo popisů. A také šťastný konec, který se už moc často nevidí.

_Bára_
13.03.2021 3 z 5

Bylo to hezké počtení, ale nebylo to moc pro mě. Asi jsem už prostě zvyklá na romány z dnešní doby. Ale musím zde ocenit, že knížka byla velice čtivá a roztomilá. Pomalá romantika a líbilo se mi, že zde máme více romantických linek. Ovšem já radši zůstanu u knížek že současnosti.

meluzena
10.03.2021 5 z 5

Výborně vystavěný příběh, výborně napsaný, dílo se právem řadí mezi světovou klasiku a i po dvou stech letech je stále živé a čtivé. (Teda ne že by mě nenapadlo, jak to dopadne, ale rozhodně mě to neuráželo :).

Ivet_V
04.03.2021 5 z 5

Byla to moje první kniha od Jane Austenové a překvapila mě svou čtivostí. Stránky překvapivě mizely pod rukama. Do Elizabeth jsem se dokázala snadno vžít, přestože žije v jiné době a řeší úplně jiné problémy. A pana Darcyho jsem si oblíbila hned na začátku. I Jane jsem si překvapivě rychle oblíbila. Líbilo se mi, že se tam řešilo i něco jiného než jedna romantická linka. Rozhodně si Pýchu a předsudek ještě někdy přečtu i další knihy od Jane Austenové.

Jara.v
04.03.2021 5 z 5

Tahle kniha je prostě klasika, kterou si můžu přečíst kdykoli znovu a nepřestane mě bavit. Kdyby to šlo, dám 10 hvězdiček. Jane Austenová je prostě úžasná.

Adee.K
03.03.2021 3 z 5

Jako u Maryši, od čtení mě odrazoval fakt, že je kniha v seznamu povinné četby. Kniha však předčila má (ne moc vysoká) očekávání. Ano, bylo to na můj vkus trochu zdlouhavější, ale když jsem se do toho dostala, kniha se četla sama.

maruschka
28.02.2021 5 z 5

Film i seriál miluju, ale knížka je prostě vtipnější :)

Zlajda95
26.02.2021 5 z 5

Kniha je charakteristická spoustou ironie, barvitými charaktery postav, které ve čtenáři vzbuzují emoce, a velmi propracovanými dialogy, které baví. Filmová verze mnohé vynechala a lecos upravila, knižní verze mi pomohla pochopit, jak si k sobě Elizabeth a Darcy vlastně našli cestu.

Mojepočteníčko
24.02.2021 3 z 5

Tenhle příběh jsem bohužel poznala před přečtením jako film. Kniha se četla moc dobře, ale nemůžu tvrdit, že by se mi celý příběh zapsal nesmazatelně do srdce, i když byly pasáže, které jsem si velmi oblíbila. A nejoblíbenější postava? Jednoznačně pan Bennet a jeho břitký, ironický humor a postřehy s jakými reflektuje chování své manželky.

dasa6695
23.02.2021 5 z 5

Co dodat, prostě Jane :)

SydBarrett
23.02.2021 odpad!

Otřesně nudné, do čtení jsem se musel nutit tempem 10 stran za den, jen aby se neřeklo... Až jsem si nakonec řekl, že je to ztráta času. Vůbec nic se tam neděje, dějově je to něco mezi Ulicí 19. století a červenou knihovnou.