Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/364328/bmid_pycha-a-predsudek-OZt-364328.jpg 5 7352 7352

Není to jen příběh o potížích spojených s provdáváním dcer odehrávající se na počátku devatenáctého století a pečlivý popis života na ospalém britském venkově. V románu najdeme i skvěle vykreslené portréty jeho hrdinů i melancholické zamyšlení nad vládou peněz a váhou společenského postavení.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Omega

Pride and Prejudice , 1813

Fidolka
22.04.2014 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih a film je taky moc hezký :)

Lodja
19.04.2014 5 z 5

Tak jako Elizabeth přistupovala pyšně a s předsudky k Darcymu, já jsem přistupovala k této knize. Vždyť austenovská romantika je jasná četba pro staré panny a jsem já copak zatrpklá babka bydlící jenom s kočkou a svojí červenou knihovnou?
Nic naplat, děj mi prostě letěl pod očima jako zběsilý a najednou už jenom láska, svatba a konec. Až jsem nemohla uvěřit, jak to ta Jane Austenová dokázala, že jsem zase seděla, nevnímala okolí a posledních sto stránek přečetla doslova jedním dechem. Protože kdyby nic, tak minimálně za ty konce ona stojí.
A ještě si dovolím malé srovnání s Rozumem a citem, mojí první zkušeností s touto autorkou. Obě díla se mi velmi líbila, ale když se na to dívám zpětně, sídlo Dashwoodových bylo popisováno jako hotové nebe na zemi, dvě dívky, které učarují každému. Zatímco Bennetovic famílie, to je kurník, kterému se každý normální muž či žena musí vyhnout snad už kvůli dvěma nejmladším ratolestem. A přestože je to divné, jaksi intuitivně je mi ten kurník před sídlem světic bližší.

pajuu
16.04.2014 3 z 5

Kniha má sice hezký příběh, na konci i docela napínavý, jak to všechno dopadne, ale opět jako u Anny Elliotové, konec příliš uspěchaný a napsaný na pár stránkách, vztah mezi oběma hlavními hrdiny se příliš nevyvíjí, navíc mě udivuje hloupost a povrchnost tehdejších lidí... zkrátka tento typ čtiva není moc pro mě, víc mi vyhovuje např. Jana Eyrová, tam ten příběh byl mnohem zajímavější. V knize mi navíc dost vadily zdvojené zápory. Román ale patří ke klasice, proto i tak stojí za to si ho přečíst a udělat si obrázek o tehdejší anglické společnosti.

medvídě
09.04.2014 5 z 5

Skvělá kniha, mohu jen doporučit. A film nevyjímaje. :-)

poupatko1
31.03.2014 5 z 5

Nejdříve jsem viděla film, a celá se do toho příběhu zbláznila, knihu jsem si koupila a přečetla jsem jí během chvilky. Nádherný román, s úžasně promyšlenou zápletkou a příběhem. Nádherné čtení.

michaela.m
11.03.2014 1 z 5

Knížka mě teda vůbec neoslovila.. Očekávala jsem víc, nemohla jsem knížku ani dočíst, odložila jsem jí kolem 200. stránky. Až bude čas a chuť, zkusím sáhnout po nějaké jiné knížce od autorky a uvidíme...

Bet.hy
04.03.2014 5 z 5

Nikdy bych neřekla, že zrovna mně se budou líbit díla této autorky, ale naštěstí jsem si jako první vybrala zrovna Pýchu a předsudek.
Naprosto dokonalá kniha, díky které jsem Jane Austenové na chuť přišla :)

Ewinky
01.03.2014 5 z 5

Nejen tato, ale všechny knihy od Jane Austen mě nikdy neomrzí. Tato se jí však povedla nejlépe.

vlcice326
28.02.2014 5 z 5

Když jsem knihu začala číst,tak jsem se nevyznala ve jménech a v těch panstvích.Podívala jsem se na film a díky tomu jsem to dá se říct pochopila.Poté jsem knihu dočetla a byla jsem z ní nadšená.
Jen mi trochu vadilo,že rozhovory mezi panem Darcym a Elizabeth byli strašně zkrácené oproti rozhovorům mezi všemi ostatními.
Ale jinak dobrá kniha. :)

LuckaH2
28.02.2014 5 z 5

Nejlíp to vystihle Meg Rayen v Lásce přes internet - i když knížku čtu po několikáte, vždy mám mrazení jestli se sl.Bennetova a pan Bingley dají dohromady:-) je to odpočinková klasika pro bolavé srdce, co pohladí a dá pousmání na rtu!

mája1970
28.02.2014 2 z 5

Moc mě nezaujala

Natique
20.02.2014 4 z 5

Přemýšlela jsem, zda dát tři nebo čtyři hvězdičky... Kniha mě dost zklamala, čekala jsem mnohem více. Nuda a šeď. Opravdu bavit mě příběh začal až cca 100 stránek před koncem. Do té doby jsem si připadala jak v nějaké telenovele. Jediná postava, kterou jsem si oblíbila, byl Darcy.

Ravabi
19.02.2014 5 z 5

Přečteno jedním dechem :) Úžasný příběh i postavy, skvělé zpracování. Nemám tomu co vytknout.

Alisce
19.02.2014 5 z 5

Mám ráda knihy z této doby a tato je nádherná. I filmové zpracování má svoje kouzlo, protože Elizabeth hraje skvělá herečka Keira Knightley. Pan Darcy je také úžasný, celkově kniha působí krásným dojmem - umíte si představit, že v té době žijete a tento příběh prožíváte. Bez váhání dávám zasloužených pět hvězdiček.

Sádina
17.02.2014 5 z 5

Není rok, kdy si ji nepřečtu :)

lenka01
16.02.2014 5 z 5

mám moc ráda takové staré příběhy

SaDiablo
12.02.2014 5 z 5

Seriál s Colinem Firthem jsem si zamilovala, proto jsem celkem trpěla u filmu, Keira pro mě Elizabeth bohužel nikdy nebude... Kniha je úplně úžasná, romantika jako blázen, nemůžu ji vychválit dost... Ach.

katallinka
11.02.2014 5 z 5

Dlouho jsem odkládala čtení této knihy i když jsem ze všech stran slyšela, že se mi bude moc líbit. A jsem nadšená po filmu jsem čekala, že děj bude naprosto stejný s ničí novým, ale zmýlila jsem se knížka je mnohem lepší. Skvěle dokresluje jednotlivé situace. Prostě jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla.

jennaniston
10.02.2014 5 z 5

Ty vyšperkované postavy, stará doba a staré chování i zvyky, Jane Austen pro mě bude asi navždy královnou románů! Tohle je ten nejlepší román, co bude kdy napsaný. Platí pro všechny generace, každý si v něm najde to své a každý si to v hlavě pojme jinak- a v tom je ta nádhera. Znám spoustu lidí, co knihu nečetli, i je třeba nebavila, ale já jsem si o prázdninách prostě sedla a řekla si, že to dám. Myslím, že na tuhle knížku musí člověk asi dozrát, v každém věku to bude brát jinak. Podle mě je úplná hloupast odložit knížku protože mě nebaví, protože ona mé své kouzlo a svou pointu a k té musíte dojít! Tohle není žádný slaďák, bohužel, tohle je prostě ta dávná doba, sympatická, ale věčně slepá a zásadová ELibeth, úžasný, galantní - a rozhodně ne pyšný- Pan Darcy. ..
Nevím, jak to berete vy ostatní, ale mě si ten příběh získal. Dal mi nový pohled na svět, na ten románový svět... a oba hlavní hrdiny zbožňuju. Nejkrásnější je, jak tam nejde jen o tyhlavní, ale každý tam má svůj příběh a své specifické rysy. Jane Austen to je prostě dáma a spisovatelka s velkým S. To co ona dala do knížky, se v dnešní době už jen tak nevidí... já kdybych psala a přemýšlela tak jako ona , no.... :*
Kniha číslo 1 mezi všemi knihami!! A to rozhodně. :)
A říkám rovnou, nekoukejte se na ten film, to je bída bíd. Z takového velkého románu udělat tohle, no poslala bych je někam.;)

Lemurka
10.02.2014 1 z 5

Mě kniha nudila ještě i na 150. stránce, proto jsem jí odložila. Podle hodnocení jsem od ní čekala více a dost mě zklamala.