Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/364328/bmid_pycha-a-predsudek-OZt-364328.jpg 5 7352 7352

Není to jen příběh o potížích spojených s provdáváním dcer odehrávající se na počátku devatenáctého století a pečlivý popis života na ospalém britském venkově. V románu najdeme i skvěle vykreslené portréty jeho hrdinů i melancholické zamyšlení nad vládou peněz a váhou společenského postavení.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Omega

Pride and Prejudice , 1813

exitus
17.09.2013 4 z 5

Kniha, které čas vůbec neubírá na vtipu a kouzlu. Překvapila mně, jak byla krásně ironická a ve své době musela postava Elizabeth působit opravdu velmi nezávisle. Dějová linka je trošku chatrnější a vede k jasnému cíli, ale četba je rozhodně potěšením. Jen jsem si nemohla odpustit přemýšlení: "dělaly ty mladé holky tenkrát vůbec něco jiného, než u vyšívání čekaly na ženicha?" A samozřejmě, pan Darcy byl báječný, možná k tomu přispěl fakt, že jsem si ho představovala jako Colina Firtha.:)

MarieAnnaSarah
07.09.2013 5 z 5

Málokdy se při čtení knih světové literatury pobavím a zasměji tolik jako u knihy Pýcha a předsudek.

Hlavní hrdinka Elizabeth Bennetová neboli Lízinka nemá život lehký, žije v rodině s malichernou matkou, tichým otcem a krom své starší inteligentní, dobromyslné až někdy naivní sestry Jane, má tři další mladé, nerozvážné a snad i hloupé sestry.
Její osudový vztah s panem Darcym není také nijak jednoduchý, od prvotní nenávisti a zatvrzelosti vůči němu, díky nepochopení a pomluvám, se pomalu propracovává k poznání, že není vše tak, jak se na první pohled jeví.

Kniha je hezkým obrazem tehdejší společnosti a jejich nešvarů. Celým příběhem nás provází Lízinky ironie a vtip, díky které se Austenová zařadila mezi mé nejoblíbenější spisovatele.

Pýcha a předsudek rozhodně stojí za přečtení a ne jenom jednou :)

Anusha
03.09.2013 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha - každý jistě zná ten pocit, kdy něco zbožňujete a ani přesně nedokážete říct, proč...jistě na první pohled se příběh jeví velmi banálně a ordinérně, ale ruku na srdce, každý někdy potřebuje, aby ho u srdce zahřál příběh, který dopadne dobře. Ačkoliv byla kniha napsána na začátku 19.století, přesto skýtá mnoho situací, se kterými se setkáváme i dnes, celý text je navíc proložen skvělými dialogy, ale i humorem a decentní ironií - nelze se občas nepousmát nad vrozeným jenmnocitem pana Collinsona. Oceňuji rovněž pestrou škálu charakterů - od pana Darcyho až po Elizabeth.
Doporučuji rozvněž filmová(2005) či seriálová zpracování (1995) - ani neumím říct, které z nich mám radši!
Klasika, ke které se nikdy nepřestanu vracet...
Od autorky jsem přečetla i další díla - vyzdvihuji především Emmu - opět zajímavá hlavní hrdinky, které dokáže projevit svůj vlastní názor, která jedná energicky a vcelku i v souladu s dnešní představou.
Rozum a cit mě již tolik nenadchnul a Mansfieldské panství je knihou velmi odlišnou od ostatních - liší hlavně charakterem hlavní hrdinky. Celkově je však Jane Austenová mojí nejoblíbenější autorkou :-))

Marisa
03.09.2013 5 z 5

Tuto knihu mi koupila moje nevlastní sestra. Rozhodovala jsem se mezi jinými, ale jsem moc ráda, že jsem si vybrala Pýchu a předsudek. Patří jednoznačně mezi moje Nej. knihy, získala si mě hned na začátku, protože zbožňuji knihy s podobným tématem. 100% doporučuji, protože stojí za to si jí přečíst, (třeba i 100x) :)

Jonny
25.08.2013 3 z 5

Mno... Po přečtení prvních tří stránek se už dalo odhadnout jak to skončí. Ale to mi bylo jasné už při pohledu na přebal knížky. Věděl jsem do čeho jdu a byla k tomu potřeba odvaha. Je to proslazené a plytké. Ale přesto... ten konec mě rozněžnil a ne že ne.

monushka
25.08.2013 4 z 5

Klasika britské literatury :) Moc pěkný příběh.

tlapička
22.08.2013

Moc se mi to nelíbilo připadalo mi to banální.

anez66
21.08.2013 5 z 5

Zatím druhá nejlepší kniha jakou jsem kdy četla. Není možné nemilovat pana Darcyho. :)

janno69
17.08.2013 5 z 5

nádherná klasika, k tomu není co dodat....

makovec.h
15.08.2013 5 z 5

Vlastně ani nevím proč, ale tuhle knížku opravdu miluji.

wamplady
15.08.2013 4 z 5

Klasika, která nikdy neomrzí:-)

anett123
08.08.2013 5 z 5

Prostě milovaná klasika:)

Kate.S
30.07.2013 5 z 5

Pýchu a předsudek jsem si chtěla přečíst už hodně dlouho. Trochu jsem se obávala, jak na mne kniha zapůsobí, ale bylo to zbytečné. Musím říct, že se mi to moc líbilo a čtení jsem si užila. Celý příběh je hezký, ale konec je krásný. Pana Darcyho jsem zprvu také odsoudila jen kvůli předsudkům, ale později jsem si ho velice oblíbila. Myslím, že každá žena si pana Darcyho musí zamilovat. Další sympatickou postavou se pro mne rozhodně stala Elizabeth, která si mě získala svými názory a tím jak se od ostatních Bennetovic dcer (snad kromě Jane) liší svou inteligencí. Líbil se mi pan Bennet a bavilo mě, když se bavil na účet své jednoduché manželky. Paní Bennetová na mě nepůsobila tak sympaticky jako ostatní postavy románu, a proto jsem ji příliš nemusela – přišla mi až moc hloupá. Jediné, co se mi nelíbilo, je oslovení „Lízinko“. Přijde mi to totiž jako prznění tak krásného jména, jako je Elizabeth.Touto knížkou mě autorka Jane Austenová velmi zaujala a v nejbližší době se chystám si přečíst další její knihy.

Belatris
21.07.2013 3 z 5

První čtení mě velmi bavilo a byla jsem si schopná užít pověstnou austenovskou ironii, ale při dalším čtení už mi přišlo vykreslování všedních domácích a společenských událostí trochu moc rozepsané. Možná třetí čtení přihodí nějakou hvězdu navíc. Uvidíme.
Navíc mě irituje překlad zkráceniny Lizzie jako Lízinka. Trhala bych hlavy...

Jenny Tenshi
20.07.2013 3 z 5

Toto dielo som čítala už dvakrát a teraz som si ho zobrala na dovolenku. Je jedno koľkokrát som to prečítala príbeh stále milujem. Ale viac milujem to ako hrdinovia s takzvanej bezchybnej spoločnosti sa dopúšťajú tak hlúpych chýb ako je podľahnutie predsudkom. Jane Austen ukazujem že každá spoločnosť má svoje muchy. Príbeh má u tejto knihy u mňa vedľajšiu úlohu . Postavy... úžasne opísané rozdiely charakterov. Hlavne rozdiely u sestier Bennetovích . Proste toto je pre mňa klasika číslo jeden u ktorej ma neprekvapí keď o rok ći dva po nej znova siahnem. Film je tiež pekne spravený ale ako to uź býva, kniha je kniha.

Patw
18.07.2013 5 z 5

Knihu jsem koupil jako dárek pro mamku a nakonec jsem u ní skončil i já. Je to hezký příběh. Ze začátku mi dělala problémy ta stará angličtina, ale to se dalo zvládnout - a na konec se mi to líbilo. Hezky napsané, co víc dodat?..

Nifgai
30.06.2013 5 z 5

Moc krásný příběh, jelikož jsem dřív viděla film tak jsem byla zde u knížky naprosto uchvácena, že je tady konec. Tech se u filmů občas nedostává. Tím pádem se mi zodpověděli otázky a co bylo pak. Jsme nadšená :)

Bookslover
17.06.2013 5 z 5

Nejroztomilejší a nejromantičtější román, který se s dnešní červenou knihovnou absolutně nedá srovnávat. A právě tím si mě Jane Austen získala.

takjinak
22.05.2013 5 z 5

Knihy Jane Austenové a sester Bronteových jsou prostě a jednoduše mou slabostí... Mám ráda tu dobu, jazyk...

suze
18.05.2013 5 z 5

Než začnu tuto knihu vychvalovat asi bych měla přiznat, že většinou knihami, jako je Pýcha a předsudek pohrdám. Asi jsem moc málo romantická a víc realistická a normálně bych asi řekla, že tato kniha byla strašně přeslazená, samé poklonky a úklonky.... Možná se teď divíte, proč jsem teda vůbec tuto knihu četla? Nejdřív mě totiž moje starší sestra (narozdíl ode mne možná až příliš velká romantčka), "přinutila" k tomu, abych se s ní podívala na film a ten mě musím popravdě říct hodně zaujal. No a proto jsem si přečetla i knihu a ač se tomu ještě pořád sama divím, předčila všechna má očekávání a hodně se mi líbila. Nevím jestli se snad Jane Austenové podařilo vyjádřit lépe, než jiným autorům "jak vypadá láska", a proto se mi oproti jiným dílům s podobnou tematikou zalíbila a nechci také tento názor nikomu vnucovat, protože jsem si jistá tím, že se najde plno lidí, kteří se mnou souhlasit nebudou a budou tvrdit, že je to dílo jako každé jiné, já si to ale nemyslím a knihu si určitě budu pamatovat a v budoucnu si určitě přečtu znova.... :)