Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44614/bmid_pycha-a-predsudek-ZGi-44614.png 5 7441 7441

Není pochyb o tom, že hrdinkou románu Pýcha a předsudek, Lízinkou, je sama Jane Austenová (1775–1817). Přestože prožila tak typicky nekonfliktní život (nikdy se neprovdala a jediné nabídnutí k sňatku prý během hodiny odmítla), neodráží se v jejím díle žádná osudová hořkost. Zdá se, že se ze své pozice dcery bez věna, a tudíž dívky bez zvláštních šancí na lepší sňatek, spíš nesmírně bavila – asi jako člověk, který v divadle sleduje zábavnou komedii. Přidáním ironického podtextu posunula románovou tvorbu ze sfér naivního realismu o několik generací dopředu. Víc než půldruhého století je doba, která dovedla pohltit stovky literárních děl, jimž se při zrodu prorokovala nesmrtelnost; a byla to díla s daleko efektnějšími a vzrušivějšími náměty než Pýcha a předsudek. Jemné kouzlo Jane Austenové má svůj stálý vděčný okruh čtenářů a každá nová generace autorčin odkaz objevuje po svém, v nových barevných odstínech a v novém lesku.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Levné knihy

Pride and Prejudice, 1813

knihomolka27
29.07.2019 5 z 5

Tyhle knížky mají své nenahraditelné kouzlo.

yuria7037
21.07.2019 4 z 5

Kniha je vážně hezká, i když má docela pomalý děj (ale nebojte, nenudíte se). Nejvíc se mi líbila myšlenka celé knihy. Je to vážně milý přběh, ale od začátku víš jak to dopadne.

MayaBu
17.07.2019 5 z 5

Přečteno podruhé a rozhodně ne naposledy. Miluji dialogy v téhle knize, protože jim nechybí vtip a zároveň určitá poetičnost; postavy, které jsou popsány s lehkostí a které se zdají jako živé a nesmím opomenout skutečnost, že mi stránky ubíhaly pod rukama skoro samy. Zdá se, že jsem zkrátka beznadějně zamilovaná do Pýchy a předsudku v jeho knižní i filmové podobě. Navíc jsem si jistá, že Jane Austenová a její vyprávění protkané bystrými postřehy a ironickými poznámkami mě jen tak neomrzí.

Di_Petr
14.07.2019 5 z 5

Knihu jsem četla na gymnáziu jako povinnou četbu a moc jsem od ní nečekala, asi i proto mi prvních pár desítek stran moc neubíhalo. Jakmile jsem ale byla vtažena do děje, kniha i autorka si mě získaly a Pýcha a předsudek už nesmí chybět v mé knihovně. Ano, většina lidí to vidí primárně jako příběh o lásce. Je to tak i není. Láska je v této knize samozřejmě obrovským tématem, ale pro ty, co umí číst i mezi řádky, je to především kniha o mýlení se a alespoň pro mě každé přečtení znamená zamyšlení se nad svým viděním světa, protože chyby v úsudku dělá každý a nikdy se jim nevyhneme, i kdybychom moc chtěli.

Andyhana
08.07.2019 5 z 5

Snad nikdy se mi nestalo co ted, po přečtení Pýchy a předsudku jsem měla pocit smutku, jako když vás opustí staří přátelé. Napsáno cca před dvě stě lety, ale sakra čtivé i v dnešní době. Musela jsem sice číst pomaleji, abych vše pojmula, ale vůbec nevadilo. Zajímalo by mě, jestlipak byli opravdu dvacetiletí lidé v té době schopni tak košatě formulovat svoji mluvu jako v této knize....

85098211
27.06.2019 4 z 5

Asi jsem se s knihou nepotkala ve správnou dobu, i když z nostalgie čtyři hvězdičky dávám... Ale začnu hezky popořádku ;-).
Před několika lety jsem viděla film, který se mi líbil moc. Potom jsem ještě poslouchala rozhlasovou dramatizaci, která je rovněž zdařilá. I proto se domnívám, že zrovna této knize sluší spíše ona zmíněná dramatizace, která jí doslova prospěla. Nyní jsem se dostala i k samotné knize, ale musím přiznat, že mne zrovna moc nebavila. Zdála se mi zdlouhavě napsaná, i když jazyk autorka používá vytříbený, a také zápletka jako taková je dost zajímavá. A právě za to příběh hodnotím tak, jak jsem uvedla výše. Je také možné, že se jedná o můj subjektivní pocit, takže nevylučuji, že kdybych knihu četla tak před dvaceti lety, budu ji i jinak vnímat...

Janadvorackova
25.06.2019 1 z 5

Knihu odkládám a pak se k ní těžko vracím. Netvrdím, že jsem ji odložila na furt, ale pokud tohle knize dělám, je to asi z důvodu, že mě nebaví.
Nebudu lhát. Je jasné, jak to skončí, má to divný styl a špatně se to čte. Dialogy jsou obsahově bohaté a zajímavé, ale prohryzávat se tím mi dělá problém.

Kory98
09.06.2019 5 z 5

Miluji Elizabeth, miluji pan Darcyho. Ji, protože je hrdá a stojí si za svou pravdou a hájí čest celé rodiny, i když ví, jak často je to zbytečné, protože ostatní stejně vědí své. Jeho, protože přes svůj zpočátku přehlížející a odmítavý postoj dokáže ocenit její kvality a dokáže odpouštět. Moc jsem oběma fandila, že se dokázali kvůli tomu druhému změnit a nakonec se jim podařilo jeden druhého získat. Oduševnělé fráze a dialogy plné nevyřčeného s lehkým náznakem ironie prolínají celou skvělou knihu Jane Austinové, která by neměla chybět v žádné knihovně. Ačkoli čtu poněkolikáté, pořád mě baví a překvapuje.

Cleo De Nile
07.06.2019 5 z 5

Všemi zbožňovaná romantická klasika z pera Jane Austenové... O její kvalitě a proslulosti svědčí i to, že se pan Darcy stal synonymem ideálního muže, cosi jako Pan Božský. Je to skutečně velice krásné vyprávění o jedné rodině, které nám dává krásně nahlédnout do tehdejší doby. Upřímně jsem byla dost skeptická a říkala jsem si, co na takové beztak přeslazené a tuctové knížce tolik lidí vidí. Nemusím snad dodávat, jak hluboce svých slov lituji.

Radka1911
22.05.2019 4 z 5

Nestárnoucí klasika. Skvěle napsáno.

HDKate
21.05.2019 5 z 5

Pohladilo na duši. Krásně čtivě napsáno.

PhoebePollard
19.05.2019 5 z 5

Vím, že tento názor je velmi rozšířený, a mně nezbývá, než se k němu připojit, protože tohle úžasné dílo je prostě nejlepší román od Austenové, která se zase řadí k naprosté špičce mezi pisateli podobných námětů. V Pýše a předsudku myslím nebyla ani jedna jediná pasáž, která by mě nebavila a to ani, když jsem četla knihu opakovaně. Elizabeth mi je velmi sympatická, hlavně proto, že se často chová tak, jak bych se chtěla chovat já, kdybych k tomu měla odvahu. A sledovat duševní přerod pana Darcyho bylo také zajímavé. A ani postava Lydie, jakkoliv hloupá, pošetilá a náladová, mi nepřipadala hodná větších antipatií. Poukazování na lidské chyby je naopak velmi potřebné a to i v dnešní době.

Inny
15.05.2019 4 z 5

Ne nadarmo je to jeden z nejlepších románu světové literatury. Krásný příběh o lásce, přátelství a pokoře ale i o nenávisti a faleši. Uvítala bych více prostoru s panem Darcym. Každopádně přečetla jsem jednim dechem :)

katka-kacav3318
07.05.2019 5 z 5

Obálka úplně příšerná, ale jak se říká nesuď knihu podle obalu. Prvních 100 stran tam Darcy moc nebyl, ale když už se tam objevil, stálo to za to. Zbytek knihy úžasný. Pěkně tam vidíme ten kvetoucí vztah z Elizabethiny strany. Příběh bomba.

Knižní střípky
10.04.2019 5 z 5

Jane AUSTEN Vás svými romány buď naprosto okouzlí, nebo její knihy odložíte a už se k nim nikdy nevrátíte. Mně se již před léty stalo to první. A nikdy jsem nelitovala. Stejně jako jsem se v desíti letech na prázdninách u babičky zamilovala na první dobrou do Agathy Christie, tak jsem o pár let později na střední podlehla kouzlu knih od Jane Austen. Všichni dobře známe Pýchu a předsudek. Já ji miluji již více než čtvrt století. Je to poklidné vyprávění, pro někoho možná nudné, zdlouhavé ve srovnání s tím, jak se píše většina současných knihy, ale pro mě je to balzám na duši. A pan Darcy? Ten se mi dostal pod kůži stejně jako Rhett Butler z Jihu proti severu, Heatclif z Větrné hůrky ( i když to opravdu není kladný hrdina), pan Rochester z Jany Eyrové nebo můj milovaný Šura z Měděného jezdce. Každý by si měl jednou přečíst příběhy s těmito úžasnými mužskými hrdiny.

Peqvy
05.04.2019 5 z 5

Nádherné čtení! Přestože se jedná o knihu z devatenáctého století je svým způsobem nadčasová, ale zároveň trochu konzervativní. Fascinuje mne způsob psaní a chování mužů v té době. V dnešní době by se na ni šlo dívat jako na fantasy. :D
Četla jsem ji jednou a určitě se k ní vrátím.

chloerny
31.03.2019 5 z 5

Tohle je můj nejoblíbenější příběh. A musím se přidat k těm, kteří díky tomuto románu nepřestanou věřit a hledat lásku.

Kateřin-a
31.03.2019 3 z 5

Film s Keirou Knightley se mi moc líbil a pouštím si ho opakovaně, ale o knize to říct nemůžu. Četlo se to pěkně a postavy i rodinný život byly věrohodně vykresleny, přesto se mi to nelíbilo až tolik. Je to však dílo klasické, které v kontextu doby, ve kterém bylo napsáno, zaslouží uznání.

Smiley96
17.03.2019 4 z 5

Kniha samozrejme lepsi nez film. Ten popis pocitu je naprosto dokonaly. Pouze mi vadilo Elizabethino zkomoleni jmena na Lizinko, to mi pri cteni drasalo zrak.

elinka8578
16.03.2019 5 z 5

Nádherný, strhující příběh o lásce dvou odlišných a přesto si tak podobných lidí.