Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44614/bmid_pycha-a-predsudek-ZGi-44614.png 5 7352 7352

Není pochyb o tom, že hrdinkou románu Pýcha a předsudek, Lízinkou, je sama Jane Austenová (1775–1817). Přestože prožila tak typicky nekonfliktní život (nikdy se neprovdala a jediné nabídnutí k sňatku prý během hodiny odmítla), neodráží se v jejím díle žádná osudová hořkost. Zdá se, že se ze své pozice dcery bez věna, a tudíž dívky bez zvláštních šancí na lepší sňatek, spíš nesmírně bavila – asi jako člověk, který v divadle sleduje zábavnou komedii. Přidáním ironického podtextu posunula románovou tvorbu ze sfér naivního realismu o několik generací dopředu. Víc než půldruhého století je doba, která dovedla pohltit stovky literárních děl, jimž se při zrodu prorokovala nesmrtelnost; a byla to díla s daleko efektnějšími a vzrušivějšími náměty než Pýcha a předsudek. Jemné kouzlo Jane Austenové má svůj stálý vděčný okruh čtenářů a každá nová generace autorčin odkaz objevuje po svém, v nových barevných odstínech a v novém lesku.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Levné knihy

Pride and Prejudice , 1813

KnihomolkaYulča
10.01.2018 5 z 5

Abych ji k něčemu přirovnála, tak asi k dnešní Selekci, jen se nejedna o kasty, ale o rody. Příběh je naprosto brilantní a konec naprosto dokonalý. Výhoda krátkých kapitol, obsahuje dopisy, které příběh osvěží. Asi bych v té době chtěla žít. Doporučuji všem, kdo ještě nečetl, protože rozhodně nesahnete vedle :-):-*

Leanis
10.01.2018 5 z 5

Kniha, která vás naprosto vtáhne do děje, a to i přes náročnou jazykovou stránku. Vůbec se nejedná a "romantickou spatlaninu", jak se někteří domnívají. Naopak, kniha vás seznámí se zajímavým rozdělením společnosti tehdejší Anglie, odsoudí hon za mocí
a bohatstvím a při některých částech se budete smát nahlas. Postavy jsou hodně dobře charakterizované, hlavní postava má skvělý smysl pro humor a vlastní hlavu. A opěvovaný pan Darcy je chvíli arogantní zmetek a druhý okamžik nejsoucitnější postava celé knihy. Rozhodně můžu říct - vůbec to není typický princ na bílém koni.
Za mě rozhodně 5*!

mika251
09.01.2018 4 z 5

Jedna z kníh, ktorú som v pubertálnom veku rozčítala a potom zase odložila. Proste som k nej musela dozrieť a o desať rokov neskor prečítať jedným dychom :) A bavilo ma to, musim s úžasom povedať, že Jane Austen mala dokonca zmysel pre humor :)
Čtenárska výzva 2018: Kniha, ktorá bola spomenutá v inej knihe :)

AgnessN.R.
07.01.2018 5 z 5

Já jsem čekala, že se mi kniha bude líbit, ale tolik. A když si vezmu před jakou dobou byla napsána, tak mi dojde, že je vcelku nadčasová a navíc po celou knihu mě bavila paní Bennetová a její vrtochy.
Podle mě to byl krásný zážitek

nelly2712
03.01.2018 5 z 5

Zezačátku jsem se bála, že mě bude kniha nudit - přece jen mi je 16, kniha je 200 let stará a měla jsem jí číst na čtenářský deník. Po přečtení prvních pár stran/krátkých kapitol jsem si stále říkala nic moc, ale s postupem času mě do sebe děj naprosto vtáhl a zamilovala jsem si ho. Má to 400 stran, ale přečetla jsem to fakt rychle a má to něco do sebe. Je to taková romantika, ale fakt krásná klasika, která má co do sebe a fakt se mi líbila, přestože to není úplně můj styl. Nejdřív jsem se musela trochu překousávat přes jazyk, ale pak jsem si na to zvykla a bylo to v pohodě. Fakt doporučuju. :) ted si jdu pustit film, tak snad bude taky dobrý

R.E.M.
01.01.2018 5 z 5

Pýcha a předsudek je pro mě jednou z nejpůvabnějších knih, která má kromě úžasně něžné romantiky také čtverácký humor a šibalsky se vysmívá lidským vlastnostem - pošetilosti, marnivosti, hlouposti, nadutosti.. . Autorka stručně, ale výstižně hodnotí tehdejší pokryteckou, nerovnoprávnou společnost.

Ke knize se čas od času vrátím. Ani nevím, kolikrát jsem Pýchu s předsudky četla. Miluji její vtip, lehounký sarkasmus, i rozkošnou romantiku a velmi přitažlivý optimismus.
S chutí se nechávám unášet
báječnými popisy rozličných charakterů, hyřících tu hloupostí, tu pošetilostí, jinde zas vtipem a šibalstvím.
Elisabeth si mě získala - moc pěkně napsaná postava, chytrá, vtipná, spontánní, milá i se svou přirozenou nedokonalostí. A Darcy...? No hádejte...!

Kdykoliv čtu knihu současných autorů, kteří z žen a dívek dělají tragické karikatury člověka, vždy si vzpomenu na Jane Austen, které se podařilo napsat mnohem modernější a lidsky sympatičtější ženskou postavu, jakou se hned tak nepovede přivést do knižního světa.
Jane Austine, díky.

Dym
25.12.2017 4 z 5

Další kniha z povinné četby. Musím se přiznat, že ze začátku mi čtení přišlo velice obtížné a nudné. Trvalo mi opravdu dlouho, než jsem ji dočetla, hlavně kvůli tomu, že jsem její čtení neustále odkládala a dávala jsem si od ní pauzy zpravidla trvající déle než týden. Ovšem, jakmile se příběh začal rozvíjet a já si zvykla na styl, kterým je tato kniha napsaná, tak mě to docela i bavilo. Pokud vás neodradí časová náročnost tohoto díla, určitě doporučuji si ji přečíst. Určitě budete mít o čem u maturity mluvit : )

kata0strab
18.12.2017 5 z 5

Kniha mne ze začátku nebavila, ale v polovině (resp. na straně 197) se vše změnilo a dočetla jsem ji jedním dechem.

Aerine
17.12.2017 4 z 5

Ani se nenadějete a jste v 19. století a přejete Elizabeth štěstí s tím zpočátku protivným Darcym. A celý ten rok uteče jako voda. Jsem moooc spokojená

PavlínaAlžběta
15.12.2017 5 z 5

Austenová měla dar co se týče psaní a každé její dílo je něčím krásné, ale Pýcha a předsudek je královnou jejich děl. Knihu jsem četla tolikrát, že to nespočítám, ale film jsem si nikdy nepustila, abych si nezkazila vlastní fantazii. Něžně psaný román, který se čte jedna báseň, stále čekáte jak se bude děj vyvíjet. Každý z anotace pozná, že se dočte o lásce, postavení ve společnosti, jaká to společnost vůbec byla, co bylo správné a co ne, co smělo či nikoliv. Hrdinka Elizabeth si získá každou čtenářku (možná i čtenáře) a pan Darcy...muž, který dokáže změnit svoji povahu a chování, jen aby dokázal, jaký opravdu to člověk je. Budete uneseni do děje , prožívat napětí i humor, ale hlavně romantiku.

LucyDvorska
09.12.2017 5 z 5

Ze začátku jsem do knihy nemohla vůbec začít, když jsem ji četla poprvé, ale nevzdala jsem to, jelikož jsem příběh znala ve filmové verzi a tu miluji, tak jsem knihu neodložila a četla dál. Příběh vůbec nezklamal, jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Dnes mám tuto knihu snad po desáté přečtenou a ve své knihovničce. Ráda se k ní vracím. Za panem Darcym obzvláště. Krásný román, skvěle napsané a mohu jen doporučit. Pokud se vám kniha ze začátku nebude líbit, jako mne poprvé, a bude ji chtít odložit a nedočíst, nedělejte to! Opravdu vás mile překvapí.

gonegirl
09.12.2017 4 z 5

Co dodat? Zamilovala jsem se do tohoto příběhu. Zamilovala jsem se do pana Darceyho i do Elizabeth. Jeho čistá a upřímná láska a její inteligence a nespoutanost. Zamilovala jsem se do Viktoriánské Anglie a jejích malebných zákoutí. Nikdo neprohloupí, když si knihu přečte, a věřím, že jí mnozí budou okouzleni tak jako já.

lucalex
23.11.2017 5 z 5

I když romány normálně nečtu a nemám ráda, tak Pýcha a předsudek je jednou z mých oblíbených knih.

Siora
23.11.2017 4 z 5

Tak mi bylo řečeno, že Darcy neexistuje... Ještěže je tam ten Bingley. Skvělý román, nejvíce mne bavily skryté vtípky a palčivé poznámky. Postavu Lízy jsem znala jen z filmů, takto jsem ji poznala naprosto v jiném světle. Film má jednoduše méně prostoru pro vyjádření pocitů postavy. Za mě ****.

klarafialova
11.11.2017 4 z 5

Při téhle knížce mi trvalo, než jsem se začetla a vžila do děje. Elizabeth je mi hodně sympatická jako postava. Prostředí, ve kterém se knížka nachází mi doteď nebylo tak známé, trvalo mi, než jsem pochopila některé situace, jelikož život na přelomu 18. a 19. stol. se značně liší od toho, který žijeme dnes.
Co ale zůstává stejné je láska. Příběh lásky Jane a pana Darcyho byl opravdu nádherný. Opravdu mě překvapilo jak moc Darcy dokázal změnit své chování. Dokázal odstranit svou introvertní stránku, aby ukázal Elizabeth, že není tak špatný, jak si myslí.
Na druhou stranu jsem byla překvapená chováním Lydie, kdyby bylo pokračování, zajímalo by mě, kdy si konečně uvědomí svou chybu.
Hrozně se mi líbily chytré dialogy a smysl pro humor, který paní Austenová měla. Zvláště při reakci pana Benneta na žádost o ruku Elizabeth pana Collinse jsem se opravdu zasmála. Děj knihy je hodně předpovídatelný. Celkově jsem však možná od knížky až moc očekávala, protože mi každý říkal jak moc je úžasná a proto asi nejsem z ní tak nadšená.

Peťule159
09.11.2017 4 z 5

Velice dobrá knížka :) Sice to není můj šálek kávy...ale i tak jsem si to chtěla přečíst :) Je to dobře napsané...ale podle mě ne moc čtivé ...takže mi přečíst tuto kniho trvalo déle než většina ostatních knih :) Ale jinak se mi moc líbil příběh i jeho zakončení :)

Jessybelle
02.11.2017 5 z 5

Před lety jsem četla jinou knihu této autorky, no že by mě uchvátila se rozhodně říct nedalo...
Právě proto jsem se tak dlouho nemohla dokopat k přečtení další její knihy...až nyní díky tomu, že tato kniha byla v seznamu 100 nej knih tady na databázi...
No a překvapivě je to fakt pecka...
Kniha mě zaujala, uchvátila, nepustila...miluju tu ironii, dvojsmysly a škádlení..
Za nějaký čas se k ní vrátím a vychutnám si to znovu...

Tirisa
02.11.2017 5 z 5

Knihy Jane Austenové patří k mým srdcovkám a Pýcha a předsudek naprosto vede můj osobní žebříček. Vřele doporučuji všem ženám, které si chtějí jen tak sednout a potěšit svoji duši, uvolnit se a na nic nemyslet.
Nutno říct, že mě nezklamalo ani filmové zpracování a vždy, když se potřebuji trochu potěšit a začít se usmívat, je pro mě kniha i film jasná volba.

Sarhem
27.10.2017 5 z 5

S přečtením téhle knihy jsem dlouho otálela a vždycky jsem ji ve své knihovně „přehlížela”. Konečně jsem se k tomu však odhodlala a nelituji. Už od první stránky mě kniha neuvěřitelně zaujala, nedokázala jsem se od ní odtrhnout a za dva dny jsem ji dočetla. Jane píše zvláštním, poutavým stylem a příběh Elizabeth a pana Darcyho je tajemně krásný. Myslím, že se ke knize někdy v budoucnu zase vrátím.

Braenn
24.10.2017 5 z 5

Vytahuji ohmataný svazek z poličky, beru sklenku vína, papírové kapesníčky a mířím do koupelny s vědomím, že nevylezu z vany, než knihu dočtu. A taky nevylezu. Tisíckrát čtená, stejně milovaná. Občas prostřídám s filmem, ale ten nejde vzít s sebou do horké vody, takže tak.

Co je vlastně na téhle knize tak zázračného, že dokáže oslovit čtenářky, které nemají se světem, v němž a pro nějž kniha vznikla, už absolutně nic společného? Nebudu se ohánět nadčasovostí lásky a dalšími klišé.

Přesto je to snadné. Představte si autorku, vzdělanou, inteligentní a literárně nadanou ženu, toužící po lásce. Ženu, která pokud viděla nahého muže nad patnáct, tak leda omylem, která kdo ví, jestli se někdy líbala, natož aby ukázala víc než kotník. Ženu, uzavřenou do lehce pošetilé a dosti povrchní společnosti, ve které neobsadila očekávanou roli manželky a matky. Ženu, které táhne na čtyřicet, pro níž jediná možnost, jak realizovat své tělesné i duševní potřeby v kolonce "intimita", (a že už musely vřít a přetékat), je vrhnout je na papír s intenzitou jinde nevídanou. Tak se i stalo.

Uf, to jsem se zase rozepsala. Ve zkratce, měla opravdu dost osamělých let na přemýšlení, jak má vypadat ideální chlap, kterého by chtěla každá, (totiž že pod slupkou se schovává lepší jádro, a ne ještě větší debil, jak to bývá ve skutečnosti), a jak ho dát do náruče hrdince, kterou by chtěla být každá. Aby ne, model, v němž ta ne úplně oblíbená ke štěstí přišla, frčí odedávna. Snadné se ztotožnit.

Má to všechno, co má mít romantická kniha. Napětí. Chytré dialogy. Humor. Chytré dialogy. Emoce. Chytré dialogy. Zmínila jsem už chytré dialogy? Ano? To je dobře, ony totiž chybí spoustě knihám stejného žánru, což končívá šílenou snahou zalepit prostor překombinovanou zápletkou s nějakým tím ohrožením života, v případě současné vlny moderny pak nekonečným super žhavým sexem.

Tady sex není. Tušíme, že k němu někdy po konci knihy musí dojít. Dost pravděpodobně u toho budou mít i zhasnuto, ale to už není naše starost.

Tohle je totiž pouze chytrý příběh jedné nádherné lásky.