R. U. R.

R. U. R.
https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/106043/bmid_r-u-r-D6o-106043.jpg 4 5672 5672

Malíček
25.04.2019 3 z 5

Karel Čapek je jeden z našich nejznámějších autorů a spisovatelů, tudíž si myslím, že každý správný čtenář by měl alespoň jednou za život nějaké jeho dílo zkusit.
R.U.R je podle mě dobré drama pro začátek, pro zjištění autorova stylu psaní.
Mně osobně se to četlo vcelku dobře, asi i proto, že tato divadelní hra je krátká. Určitě souhlasím s názorem, že toto dílo je nadčasové.

Sajmonik
08.04.2019 5 z 5

Cetla jsem ji uz nekolikrat a muzu rict, ze zase za par let si ji prectu zas. Čapek jeste nikdy nezklamal

Loxias
07.04.2019 4 z 5

Tezko se mi formuluje nazor. Je to urcite nadcasove dilo, se spoustou vystiznych myslenek, ale v kontrastu dnesni doby to pusobi prilis jednoduse a ma mnoho nevyuziteho potencialu, ktery by dokazal hru jeste vice zdramatizovat.

Kory98
28.03.2019 5 z 5

Pan Čapek je právem považován, mimo jiné, i za jednoho ze zakladatelů sci-fi. Přiznám se, že to bylo moje první setkání s touto knihou, přestože tento žánr preferuji. Skoro se stydím sama před sebou, že jsem si knihu nepřečetla dřív. Myslím, že je to kniha, která nezestárla s postupem let, naopak téma je nadčasové, navíc psané formou divadelní hry, což mu dodává také jistou odlišnost. Pro mě velice čtivé a musím říct, že před "tatínkem robotů" smekám.

Angelika92
16.03.2019 2 z 5

Četla jsem kvůli čtenářskému deníku na škole. Nijak se mi moc nelíbila. Ale není to můj styl knížek.

rejhyl
15.03.2019 5 z 5

Asi nejlepší divadelní hra o Karla Čapka, snad ještě vedle Války s mloky. Celou dobu čtení Vás mrazí v zádech z toho bravurní kontrastu událostí, které se odehrávají na scéně, a které jsou v pozadí. Člověku je skutečně smutno z osudu všech postav, a nejspíše to nezachrání ani optimistický vhled do možné budoucnosti lidstva. Tak či onak, přečtení knihy nikdo nemůže litovat, kor v době tak masivního technologického rozmachu. Alespoň si všichni dáme trochu větší pozor na to, co se kolem nás děje.

Kllara
12.03.2019 5 z 5

Mrzí mě, že ačkoliv už v dávných dobách lidé věděli, kam všechny tyto vynálezy povedou, stále se nic neděje a stále se tu zvesela držíme ve svých starých vyjetých kolejích, které nemohou skončit ničím jiným, než zkázou celého lidstva.

Čapek v R.U.R. dokonale vystihl naši budoucnost. Naším smyslem života opravdu bohužel je a vždycky bylo, vytvořit si co největší pohodlí na úkor všeho ostatního. Kde se v nás vzala, tahle vlastnost? Je to nějaký nebezpečný parazit, který infikoval miliony, ne-li miliardy lidí, nebo je to něco, co v nás bylo zakořeněno od samotných počátků?

Alquistův projev na konci byl nesmírně krásný a celkovou pointu díla jsem si také zamilovala. Vůbec se nedivím, že bylo R.U.R. přeloženo do 30 ti jazyků, protože je to dílo napsáno s neuvěřitelnou lehkostí a zároveň obsahuje velice důležité a v dnešní době aktuální varování, které bychom rozhodně neměli opomíjet. Určitě doporučuji přečíst všem, kteří o tom uvažují. I když je kniha psána formou rychlých dialogů a určena pro hraní v divadle, rozhodně jí to neubírá na půvabu.

bankurka
08.03.2019 5 z 5

❤️ Čapek nikdy nezklame

Lucijáš276
05.03.2019 4 z 5

Sice se jedná o další maturitní knihu, kterou bych si rozhodně znovu nepřečetla, ale na druhou stranu se četla velmi rychle a dobře.

GraceC
03.03.2019 4 z 5

První kniha, kterou jsem od Čapka četla mě mile překvapila. Sice nemám ráda divadelní hry, většinou mi dělá problém se do nich začíst, ale tahle mě brzy vtáhla do děje a než jsem se nadála, byl konec. Dílo na mě působilo opravdu nadčasově a Čapek mi svým příběhem dokázal, že jeho knihy stojí za to. Takže vřele doporučuji!

Hodnotím 7,5/10

Poslední věta: Nezahyne!

DK197
28.02.2019 5 z 5

Dílko trochu nadhodnocuji, protože je to poprvé, co mě nadchlo něco od Čapka. Kdybych to věděla dřív, tak si to určitě vyberu k maturitě :-) - nadčasové myšlenky, bez zbytečné omáčky, zajímavý příběh. Jestli na tohle někdy trefím v divadle, když se tam zrovna budu chystat, tak určitě půjdu! Rozhodně nejlepší kniha autora. :-)

AliStejsy
25.02.2019 5 z 5

Nečekala bych, že mne toto drama tak chytne. Skvělý příběh napínavý až do konce, chvílema strašidelný při představě, že se roboti vzbouří a jdou proti lidem. Doporučuju!

yvett239
15.02.2019 5 z 5

Moje první setkání s K. Čapkem. A zjistila jsem, že je právem pokládán za jednoho z našich nejlepších spisovatelů.
Nesmrtelná myšlenka, příjemný a sofistikovaný jazyk - hned je vidět, jak byl pan Čapek vzdělaný a inteligentní člověk. Děj knihy plyne bez zádrhelů, nemá žádné zbytečné a zdlouhavé popisy.
Na toto drama bych zašla i do divadla, najdu-li dobré nastudování (ještě jsem nehledala). Pro seznámení se s K. Čapkem určitě doporučuji.

Ellen16
15.02.2019 5 z 5

Četla jsem v rámci čtenářské výzvy a musím říct, že je to pro mě zatím nejlepší Čapkova kniha, jejíž téma je pořád aktuální.

Predator3313
05.02.2019 5 z 5

Perfektní kniha. Jasně je třeba přihlédnout k tomu, že byla napsané před dobrými 100 lety. Nicméně téma je to si myslím stále aktuální, dokonce čím dál víc.
Děj rychle odsejpá, dobrá kniha i pro nečtenáře k maturitě atd, protože to za odpoledne přečte každý. Myslím že každý sfi-ci fanoušek by ji měl mít doma.

Komaeda
02.02.2019 5 z 5

Doporučuji

Veruli_t
29.01.2019 4 z 5

Kniha velmi nadčasová. Dostala jsem se k ní pouze kvůli povinné maturitní četbě, ale nelituji toho. Jakožto divadelní hra je tato kniha napsaná velmi výstižně a neobsahuje žádné zdlouhavé popisy situací a prostředí. Knihu jsem tudíž měla přečtenou tzv. jedním dechem za jedno odpoledne. :)
Ač jde o utopistické drama s prvky tragédie, konec díla se mi velmi líbil.

Termina
23.01.2019 3 z 5

Upřímně bych se k této knize nedostala kdyby to nebyla moje maturitní vylosovaná povinná četba. Žít bych bez ní ale bohužel mohla :))

michaela0810
23.01.2019 1 z 5

Přečteno v rámci "výzvy" Pro mě nic neříkající, bohužel fantasy a sci-fi není nic pro mě :-(

Bohemians
19.01.2019 4 z 5

BEZ SPOILERŮ, AUDIOKNIHA:

Velmi připomínající Válku s mloky od K. Čapka. Nemohl jsem se zbavit dojmu, že postavy a myšlení jsou psány stejně. Velmi realistický a možný scénář. Vřele doporučuji! :-)