R. U. R.

R. U. R.
https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346424/bmid_r-u-r-TQf-346424.jpg 4 5672 5672

ROSSUM´S UNIVERSAL ROBOTS. Čapkovo utopistické drama, v němž se světu poprvé představilo slovo robot. Vypráví o továrně, v níž vznikají roboti, kteří pracují za lidi a umožňují tak vzniku jakéhosi "ráje". Jenomže nic netrvá věčně a i roboti můžou začít myslet na sebe.

essterkaa
07.02.2018 5 z 5

Krátká, poutavá, nenáročná kniha. Čapek opět nezklamal! :)

Jarushka9
01.02.2018 5 z 5

Jedna z nejnadčasovějších knih, co existuje! Zhltáno za chvilku. Čapek je génius. Z jeho knih bych dokázala poskládat svou Bibli.

lenusenak
27.01.2018 5 z 5

Stejně jako divadelní hra Bílá nemoc je i tato kniha je velmi nadčasová. A ráda po ni opět znovu sáhnu.

Lokina
07.01.2018 4 z 5

Kniha je neuvěřitelnou nadčasovou klasikou, kterou by si měl přečíst každý, ať už jako povinnou četbu nebo vám ji jen tak doporučí váš známý. Když jsem byla mladší a měla ještě pár let do maturity, zatvrdila jsem se, že Čapka číst nebudu. Jak přibyly léta, přibyl i rozum. K. Čapek krásně a věrohodně napsal o nebezpečí a strachu z vývoje techniky. Kniha byla lehká na čtení, napínavá s varovným ponaučením na konci.

Mygli
22.12.2017 5 z 5

Veledílo literatury pod českou oblohou a nejen tam. Bez skrupulí - i za nadčasovost - dávám 100%..

hrabalikoval
07.12.2017 5 z 5

Kniizku jsem cetla po nekolikate a myslim ze stejne ne na posledy. Nadcasova kniha.

_Peprmintka_
01.12.2017 2 z 5

Když vše sečtu a podtrhnu - zklamání. O tomto dramatu jsem vždy slýchala nemalou chválu i mezi lidmi, kteří si v klasické četbě příliš nelibují a tak nějak automaticky jsem R.U.R. považovala za jakýsi poklad literatury, aniž bych ho vlastně vůbec četla. Dílo mi bylo nepříjemné ihned kvůli několika faktorům. Tím prvním byla přehnaná dramatičnost v dialozích. Tak nějak mi je proti srsti, když spolu lidé mluví přehnaně teatrálně, jak by v reálném životě nikdy nemluvily. Tenhle květnatý a přeumělkovaný jazyk mi naprosto kazí nádech jinak skvělého námětu. Ač je to pro divadelní hru nejspíše žádoucí, co je moc, to je moc.
Dále mi vadil nespočet naprosto zbytečných a vcelku charakterově nerozvedených postav. Snad ani nechci zmiňovat tu patlaninu vztahů mezi nimi, která byla naprosto přeromantizovaná a především nemístná, pro příběh neměla snad vůbec žádné opodstatnění.
Chyběl mi zde například důkladnější nástin výroby robotů a jejich uvažování, jejich vývoje a změny. Zrovna tahle dost podstatná část na mne byla až příliš zestručněná. Celkově na mě R.U.R. působí strašně nedovařeně a zbytečně stroze ve své hlavní myšlence, zbytečně most prostoru bylo naopak využito na bezhlavé plkání o hloupostech. Námět úžasný, to zpracování pro mě úděsné. K maturitě asi fajn, v knihovně to mít ale nepotřebuju.

-markéta-
25.11.2017 5 z 5

Jakože PANEBOŽE? Jsem absolutně nadšená! Je to kniha, kterou jsem vážně musela dočíst a nešla ani čurat (i když jsem fakt potřebovala). Kniha mě neskutečně bavila.
Hodně mých kamarádů mi říkalo, že to je fakt super knížka a já jenom, jjjjj někdy to přečtu. Samozřejmě jsem ji dočetla teď a to jenom díky maturitě, ale byla to chyba!
Měla jsem ji přečíst už předtim a teď znova a ještě několikrát!
Pecka! Jedním slovem pecka!!!

Zdeňula
19.11.2017 4 z 5

Pěkná kniha...

Akana
18.11.2017 4 z 5

Klasika, samozřejmě. Přesto se nemůžu tak docela srovnat s určitou zastaralostí. A teď nemyslím co se týče technologické předvídavosti nebo v rovině jazykové, ale spíš ideové. Mějte si mě za cynika, ale ta všespasitelnost lásky... takhle naivně se tragédie lidské civilizace rozklíčovat nedá. Ale beru v potaz dobový kontext, Čapkův jinak úctyhodný idealismus i možnost, že na divadle by byl dojem výrazně lepší. Takhle zůstává pocit, že jsem si doplnil důležitou mezeru ve vzdělání a nic víc. Na mém obdivu ke Karlu Čapkovi jako spisovateli i jako člověku to ale nic nemění.

Sarhem
31.10.2017 5 z 5

Asi moje nejoblíbenější drama od Čapka. Naprosto nadčasové dílo a já jen zírám, jak pan Čapek dokázal něco takového napsat v minulosti. Je to poutavé, místy i deprimující (aspoň pro mě) a srozumitelně napsané. Za mě je to drama, které by si měl každý přečíst.

Evaho73
31.10.2017 4 z 5

Divadelná hra, ktorá si zachováva pôvodnú aktuálnosť a myšlienkovú silu. Dielo je viacrozmerné a pri čítaní som mala pocit, že pán Čapek napísal hru nie o robotoch, ale o nás ľuďoch po tých 100 rokoch. Vplyvom rôzných autorít a technológií sa z nás stali len Roboti -
Bez vlastnej vôle.
Bez vášní.
Bez duše.
Bez lásky a vzdoru.
Záchraní nás láska ???

Analady
19.10.2017 3 z 5

Dílo, které by nás mělo varovat, ale člověk je tvor nepoučitelný. Stojí za to vytvářet vynálezy, které nám mají pomáhat, ale nakonec nám víc škodí? Je neuvěřitelné, čeho člověk dosáhl, tolik neuvěřitelných objevů. Ale kam nás tyto objevy dovedou? Zdá se, že k lepšímu životu ne.

hanka0308
17.10.2017 5 z 5

Krasné, nadčasové dílo, s nádhernou češtinou a velkou myšlenkou.

Svilka
07.10.2017 4 z 5

K R.U.R. jsem se dostala díky čtenářské výzvě a jsem za to ráda. Na povinnou četbu je to fajn čtení s jednoduchou češtinou. Kniha je jedním slovem nadčasová, Čapek zde poukazuje na nebezpečí přetechnizovaného světa, kde je skoro celé lidstvo vyhlazeno Roboty. Nakonec láska předčí technický pokrok.

fojtikjirik
28.09.2017 5 z 5

Je neuvěřitelné, kolik toho stará sci-fi mohou říct i současnému člověku.
R.U.R. je knihou skutečně nadčasovou. Dala světu slovo robot, které se dnes užívá úplně běžně. Čtenáře z 21. staletí při četbě tohohle dramatu asi na samém začatku zarazí podoba samotných robotů, kteří zde kupodivu nejsou žádné ocelové stroje s hranatými hlavami a svítícíma očima, ale dokonalé kopie lidí. Přesto je představa, že před téměř sto lety někdo přemýšlel o umělé inteligenci, fascinující. Každopádně autor lidstvu představil, co se stane, pokud ta umělá inteligence bude v budoucnu přemýšlet sama o sobě a jednoho dne začne lidstvo vnímat jako nepřítele. Bude zle.

Tucaka
22.09.2017 4 z 5

Skvělé čtení, k maturitě naprosto perfektní. Rozhodně něco na zamyšlení pro dnešní generaci.

frantisek8863
19.09.2017 3 z 5

Trochu mě mrzí, že je to podané a ploché jako divadelní hra. Opět se Čapek trefuje do černého z tak vzdálené minulosti kdy přemýšlel o tomto tématu. Od otázky ohledně využití robotů, varování před úpadkem lidstva díky technice, po duši a konče odkazem na biblického nového Adama a Evu.

dia.riedl
24.08.2017 5 z 5

Příjemné překvapení, hra mě moc bavila, je to velmi zajímavý a promyšlený příběh. Další skvělý výběr do četby k maturitě! Ráda si přečtu i další Čapkova díla.

Marůš13
21.08.2017 4 z 5

Divadelní hry mě moc nebaví,ale tahle se mi moc zalíbila.