Řbitov zviřátek

Řbitov zviřátek
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406211/bmid_rbitov-zviratek-wrA-406211.jpg 4 5414 5414

Rodina Creedových se přestěhuje z Chicaga a usadí se v půvabném venkovském domě ve státě Maine. Otec je lékař, má zajímavou práci, krásnou manželku a dvě roztomilé děti. Zdálo by se, že jejich rodinné štěstí nemůže nic překazit. Nedaleko od domu je však podivný hřbitov, kam místní obyvatelé pochovávají své zvířecí miláčky. Panuje tu zvláštní ponurá atmosféra temného tajemství, již nelze přesně definovat. To ale není nic proti indiánskému pohřebišti o pár kilometrů dál… Poté, co Creedovým zemře kocour a otec ho tam tajně pohřbí, začnou se dít šílené, nepředstavitelné věci, které jsou horší než sama smrt…... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Pet Sematary, 1983

LaCucaracha
29.04.2019 5 z 5

Řbitov zviřátek je v něčem podobný Osvícení - také je tu rodina, děti tedy hned dvě, jedno opět jasnovidné; je tu nadpřirozené zlo, které lidi ovládá. Ale jinak je to hodně odlišné. Osvícení je precizní, důkladně propracovaný psychologický román, s děsivými okamžiky, kde napětím skoro nedýcháte, kde přesně nevíte, co bude následovat, a celý děj se stupňuje až k poměrně očistné pointě. Řbitov, to je tíživá noční můra, z které byste si přáli probudit se, ale King vám to nedopřeje. Vy víte, co se stane, jenže o to tu vůbec nejde. Někteří si stěžují, že se dlouho skoro nic neděje a konec najednou uteče. A co - to jako na 15. straně měli vylézt zombíci a zbývajících 300 stran strašit a vraždit? Vážně si takhle představujete dobrý horor? To je mi vás upřímně líto. Já měla v průběhu taky občas pocit, že o tomhle psát ani nemusel, to se děje netýká; že tohle popisuje moc podrobně, ať už se hne dál. Ovšem po dočtení musím přiznat, že je to napsáno dokonale. Jen díky tomu totiž tahle knížka zaleze pod kůži tak, až to není příjemné. Došlo mi to večer, kdy jsem byla doma sama, dům zšeřelý, za okny tma, kolem samota s lesem. Já blbec si v legraci představila oživlého mrtvého za oknem a blátivé stopy na podlaze, a od té doby jsem měla co dělat, abych se v klidu dostala do postele. Ještě že máme v ložnici roletu na okně. Ta knížka je opravdu děsivá. Během čtení vás svírá nepříjemný pocit ošklivosti až odporu, možná i nenápadné hrůzy. Po dočtení vám na mysl neustále tanou jednotlivé scény: dům, kde bydleli, i se silnicí a domem naproti; cesta lesem; řbitov zviřátek s pomníčky a polomem; skalnatá vyvýšenina s mikmackým pohřebištěm... Všechno je neuvěřitelně živé, víc, než kdybyste to viděli naservírované ve filmu. A to právě díky tomu, že vám to King svým detailním a zdlouhavým líčením zasel do mozku tak, že se toho dlouho nezbavíte - pokud jste vhodným čtenářem samozřejmě. Tohle není zombie horor, tohle je šílenství jednoho muže v přímém přenosu.
Pokud jde o chyby, na poměry dnešní knižní produkce je to velmi dobré. Text je občas podivný, to je pravda, ale nevím, jak zní v originále. Jestli byl King opravdu zhulený, může to odpovídat. Jinak jen jedna záměna předložky z/s, a pak tedy neuvěřitelná prasárna, kterou zmínil sharik (Louis se po7tam stali společně s Judem.) - to není jen chyba v písmenku, tam může chybět klidně kus věty, klidně odstavec, kdo ví. Sharik zmiňuje i záměnu manželky s dcerou, ale tak to není, ono se to totiž vztahuje nikoli k předcházejícímu odstavci, kde se skutečně píše o manželce, ale k následujícím, kde jde o dceru; ale napsané je to opravdu nešikovně.
Hodnocení rozhodně za plný počet, i když Osvícení je pro mě lepší. Ale zatímco to bych si klidně přečetla brzo znovu, Řbitov do ruky hned tak nevezmu. :-)

veronika8042
27.04.2019 3 z 5

První kniha od tohoto autora. Vím, že není poslední. Dej umí pěkně poposicat, takže jsem se do děje vtahla celkem rychle. Některé pasáže byly popsány až zbytečně moc, že nebyly důležité pro dej. Pri čtení jsem se tak nebala, jak jsem čekala, ale celkem se mi to líbilo. Jen by mě takový dej ani ve snu nenapadl. Pri popisování zesnulého syna použil takova slova, až jsem si ruku dávala před pusu. Pri čtení jsem pocítila silný zážitek. Určitě kouknu na film...

lubospanda
26.04.2019 2 z 5

King má zvrácenou mysl a zajímavé nápady. Nebyla by to špatná kombinace, pokud by si současně neliboval v popisování sebemenších detailů, které pro samotný děj nemají jakýkoliv význam. Prvních 200 stran byla strašná nuda, která měla pravděpodobně navodit atmosféru, nicméně pro hlavní "zápletku" byly úplně zbytečné. V druhé polovině už se konečně začalo něco dít, ale bohužel žádný zázrak. Konec nekonec už byla jen rána z milosti. King je označován za krále hororů, v Řbitovu zviřátek ale snad nebyla ani jedna strašidelná scéna. Bylo tam pár nechutných okamžiků, ale děsivého nic. Na to, že je tahle kniha považovaná za jednu z Kingových nejlepších, jsem dost zklamaný.

Lolila
25.04.2019 5 z 5

Horor ako má byť - pomaly rozbiehajúci sa dej, atmosféra postupne hustne, napätie sa stupňuje a záver hororový. King veľmi pútavo a presvedčivo opisuje všetko čo sa deje, ešte aj pochod na cintorín vyvoláva zimomriavky. Jednoducho výborné.
Sonda do duše človeka? - Ako ďaleko je schopný zájsť kvôli milovaným osobám....?

katerina5544
25.04.2019 5 z 5

King nezklamal. Opet vyborna.

LuCc1211
24.04.2019 5 z 5

Má druhá kniha od Kinga a opravdu musím říci, že to je Pan Spisovatel v tomto žánru. Strašidelná atmosféra až do poslední stránky. Přečteno jedním dechem :)

Leeonteena
23.04.2019 4 z 5

King je mistr psaného slova! Jeho popisy jsou vážně skvělé a i pasáže ve kterých se toho vlastně nic moc neděje se čtou příjemně. Stejně tak i u Řbitova zviřátek. Atmosféra mrazivá, tísnivá. Hodně živé. Nebo spíš mrtvé? :-) Jediné co mi na knize vadilo bylo, že to k čemu se celou dobu schyluje je pak téměř odbyto v posledních 50 stranách. Na to jak je kniha popisná a detailná tak ten konec byl opravdu fofr.

2mig1
23.04.2019 4 z 5

Ok, opět bylo trochu znát, že King rád natahuje (tisíc stránek To je toho zářným příkladem). Nicméně o co pomalejší první tři čtvrtiny, ve kterých máte fúru času stát se "členem" rodiny hlavního hrdiny, tím údernější závěr, kde vám skutečně stojí chlupy na ruce hrůzou a hnusem. A jak tak pročítám komentáře některých uživatelů - hrůza a děs podle mě skutečně nespočívá v počtu mrtvých a množství prolité krve. Události a skutky, kterých se hlavní postava na konec dopustí, či je k nim donucena vyšší mocí, to je skutečná hrůza a děs. Proto chápu, proč je kniha označována za Kingovu nejděsivější. A to sám děti nemám. "Tatínku!"

Podegra
22.04.2019 5 z 5

Řadím mezi nejlepší Kingovky. Mezi mé oblíbené patřilo Osvícení,Misery, Prokletí Salemu a Nezbytné věci.Tuto beru jako top one.

Jandýs
22.04.2019 4 z 5

Má 1.kniha od pana Kinga, jelikož nemám absolutně s čím srovnávat, tak za mě celkem dobré. Zdlouhavost některých popisů a vysvětlování téměř nepodstatnych údajů, ubírala knize napětí a spád.. Což bych u mistra hororových příběhů nečekala.

DominaCZ
22.04.2019 1 z 5

Je tam spousta stran roztahanosti a nebylo toho potřeba (třeba cesta na hřbitov je na 10ti stranách ), ale koho by nebavilo číst o páru, který jen tak kupuje manželce řetízek za 60 000 dolarů, ne? Idealismus s protivnejma postavičkama a spousta vyprávěníčka o lidičkách, který náš týpek nezná a nám jsou taky jedno. (jako že kdo byl třeba na tom Řbitově po druhý světový válce z obyvatel apod.)

Eso18
21.04.2019 3 z 5

**SPOILERY**
Byla jsem zvědavá, co mi kniha přinese.
Do půlky knihy jsem byla prekvapena a bavila mě. Pak se vse tocilo jen kolem smrti a pohřbů a finale zase docela gradovalo, ale bylo příliš rychlé. Přišlo mi, že vse se tocilo jen kolem smrti Gage a samotny horor jsem postradala, ale nebudu neco mi v paměti utkvelo a mrazilo.
Bohuzel zdlouhavé pasáže, když se Luis rozhodl vykopat mrtvého syna na hřbitově bylo nekonečné.
Jsem zvědavá na filmové podání a ačkoliv jsem dala 4 z 6 hvězdiček, tak kniha je stále kniha :)

Sylvanas
21.04.2019 3 z 5

*SPOILER*
Na film jsem neměla odvahu se kouknout, tak jsem se rozhodla přečíst knížku. Když všude psali, že „je to to nejstrašidelnější, co kdy King napsal“, tak jsem si myslela, že nebudu tak měsíc schopná chodit v noci na záchod. Ale upřímně, nebála jsem se vůbec. Jo, nechutností tam pár bylo, ale jestli měla být takhle knížka královnou všech Kingových hororů (jen pro upřesnění, tohle byla moje první knížka od něj, co jsem kdy četla, takže nevím, jestli je tohle „všeobecné tvrzení“ pravda), tak to budou ostatní asi zamilované romány pro holky nebo nevím.
Příběh jako takový byl zajímavý, ale v mnoha pasážích mi přišel zbytečně zdlouhavý. Taky nechápu, proč se ta kniha jmenuje „Řbitov zviřátek“, když o ten tam prakticky vůbec nejde, jelikož se děj točí víceméně jen kolem toho Mikmackého pohřebiště (proto jsem si taky ze začátku myslela, že pointou knihy budou ďáblem posedlá zvířata vylézající z hrobů a zabíjející lidi, haha).
Konec jsem pak už ale částečně odhadla správně (to, že Louis zakope Gaga a ten pak bude vraždit), ale jinak mě zklamal. Víceméně se tam nakouslo další pomyslné pokračování (návrat Rachel), jehož konec se ale nikdy nedozvíme.

Jeckyyy
20.04.2019 5 z 5

Zatím jsem od Kinga četla pouze Řbitov a IT, a musím říct, že že Řbitov stoprocentně lepší...Lépe se mi kniha četla, celkově měla fajn děj, jen tedy nevím, proč je vedena jako "nejděsivější kniha od Kinga"....protože jsem se u ní nebála ani jednou. Hned v den dočtení jsem šla na film, a jak jsem většinou zklamaná, tak tady se mi ten film fakt líbil (až na ten přiblblej konec...)...
SPOILER!
...Sice záměna úmrtí syn/dcera (což se dá pochopit, dvouletý herec by těžko zahrál roli, co bylo potřeba), ale daleko děsivější a lekavější něž kniha....a to je co říct, když tohle říkám já, protože nedám na knihy dopustit a vždy bývají stokrát lepší než film...

temuchin
20.04.2019 4 z 5

Když mi zhruba v půlce došlo, co se bude dít v půlce druhé a na místo Gage jsem si dosadil svoji stejně starou dceru, přestal jsem číst. Nakonec jsem se vrátil. Děsivé. Hvězda dolů za zdlouhavost.

Monni
19.04.2019 4 z 5

Moje první kniha od autora a musím říct, že se mi líbila. Knihu jsem si přečetla díky tomu, že jsem se chtěla podívat na film a nelituju. Z knihy jsem nebyla tak unešená jak jsem si představovala, ale určitě si přečtu i jiné knihy od autora (až se k nim dostanu :D). Musím říct, že u knihy jsem se vůbec nebála, ale určitě nebude chyba knihy, protože se mi to zatím nestalo u žádné knihy. Kdo ví, třeba to autor nějakou jeho knihou změní.

4761
18.04.2019 5 z 5

Cetla jsem již 2x. Tuto knihu od Kinga mam velice rada i presto, ze me jeho příběhy neoslovuji.

sharik
17.04.2019 5 z 5

Požitek z téhle knihy trochu kazí nedbalá práce nakladatelství Beta (2019). Sem tam úplně zprasená věta jako např.: "Louis se po7tam stali společně s Judem.", či scéna, v níž Louis utěšuje manželku a najednou o ní vypravěč promluví jako o jeho dceři, nemluvě o občasných opravdu divně poskládaných větách... Někdo to překládal ve tři ráno a tomu, kdo to kontroloval, tohle nepřišlo z nějakého důvodu vůbec divné... Podobné hrůzy kazily i Kingovo To (překládat jméno Screamin' Jay Hawkins, plést si bratrance a sestřenice, nebo přeložit "eat pu**y" jako "žrát kun*u" zavání neznalostí témat i jazyka). A to mě fakt mrzí. Zvlášť, když jinak je ta kniha opravdu super.
Řbitov zvířátek je mrazivý horor, kde je děs dlouho přítomný jen v pozadí, objevuje se vlastně zřídka, ale tím silněji pak působí. Hlavní téma (aspoň jak to cítím) se ale opět skrývá mezi řádky (ačkoli tady se až tak moc neskrývá, King se nesnaží tohle poselství příliš kódovat) - je to o otázce pocitu viny a jejího přijetí. I takové viny, která je domnělá a tím ještě ničivější. Nejen pro "viníka", ale i pro všechny kolem.

Pasadenka
16.04.2019 4 z 5

Mistr hororu se ukazuje v dobré formě. Není to pro mě první setkání s Králem a nevyhnu se srovnání. Carrie mě děsila mnohem víc. Ta její matka, ta krutost dětí. Hrozné. U věznice Shawshank mě okouzlili postavy a příběh, který je nezapomenutelný. Ale nechci se rozepisovat o každé knížce. Spíš; co říct ke zvířectvu? Knížka mě bavila. Příběh mám v paměti ještě z dětství, kdy jsme koukali na film, takže žádné velké překvapení se nedělo. Knížka je samozřejmě lepší. Víc detailů, hlubší prokreslení postav. Samotná linka rodičovské lásky, mužské ješitnosti a něčeho starobylého, co čeká v zákoutí duše, aby jí prostoupilo a rozkvetlo v čiré zlo, tak dokonalé ve své prostotě, dokázala utáhnout celou knížku. Škoda Vendiga. Je to pro mě jedno z nejděsivějších stvoření a tady se ukázal jen jako potencionální škodná – nádoba pro něco jiného. Jinak zábava od začátku až do konce. :) A večer – v prázdném bytě; přísahám, něco tam se mnou bylo.

V28
15.04.2019 5 z 5

Někdy je dobré podlehnout mediální masáži. A protože teď z každého rohu vykoukne plakát na film Řbitov zvířátek, rád jsem podlehl a tuhle Kingovku si přečetl. Říkal jsem kamarádce, že tyhle jeho starší knížky, to je jako vrátit se domů - v tom dobrém smyslu, přesně víte co vás bude čekat. Hned po pár větách a hláškách je to jasné, výbornej a čtivej, vtipnej i strašidelnej Král vyprávění.