Rozmarné léto

Rozmarné léto
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46584/rozmarne-leto-46584.jpg 3 2120 2120

Příběh jednoho léta „poněkud nešťastného způsobu“. Banální historky třech pánů, nudících se v dešti, změnila květnatá spisovatelova čeština v dobrodružství ještě předtím, než přijel Arnoštek se svou krásnou společnicí.

ddkk
07.11.2017 5 z 5

Vančura a jeho úžasný jazyk! Krásný letní příběh, postavičky jedna lepší než druhá...a samozřejmě vynikající filmové zpracování. Doporučuji obé.

Sarhem
31.10.2017 3 z 5

Jednoduché, oddechové čtení, od kterého toho nelze moc očekávat. Oceňuji styl, jakým Vančura knihu napsal a myslím, že v budoucnu se k ní zase někdy vrátím.

GabrielleT.
24.10.2017 3 z 5

Přestože jsem se moc nemohla přenést přes Vančurův jazykový styl se mi kniha líbila.

AnjaVCL
15.10.2017 5 z 5

Geniální ve své banalitě. Odpověď závažné literatuře. A v neposlední řadě půvabný jazyk.

Michalka98
12.10.2017 3 z 5

Česká klasika, která je zajímavá spíše po stránce jazykové než po stránce dějové. Obdivuji, jak si pan Vančura s jazykem pohrál, jaké slovní obraty vymyslel. Nicméně, já mám ráda, když se v knize něco děje a to jsem tu bohužel postrádala.

kilometr
06.09.2017 3 z 5

Ideální četba na plovárnu a nebo někam k vodě.Neboť tento způsob léta......70%.

E.lisabeth
30.08.2017 4 z 5

Prvních 20 stran mi trvalo vžít se do stylu psaní a do jazyka, ale pak už to šlo snadno. Krátký a bouřlivý příběh jednoho léta:)

vendysantos
07.08.2017 5 z 5

Taková oddechová, nenáročná četba na léto.

Atanone
13.07.2017 5 z 5

Antidepresivum

Katranis
03.07.2017 5 z 5

Prostě rozmarné léto :-)

Terazky
03.07.2017 5 z 5

První dílo, které jsem od Vančury četla. V žádném případě nezklamalo. Kdo by řekl, že je ta čeština tak bohatá? :)

Bonnet
02.07.2017 4 z 5

S Vančurou mám takový komplikovaný vztah... krásnou literaturu mu neberu, ale nemůžu si pomoci, velmi často na tenhle styl psaní nemám náladu. A to se změnilo po přečtení Rozmarného léta - je to krátké, takže jsem si nepřehřála mozek a je to zábavné takovým hřejivým způsobem, až jsem se sama divila.

BarunkySvět
12.06.2017 1 z 5

Bohužel, přečetla jsem dvě stránky a stačilo. Za mě ne.

kami16
11.06.2017 3 z 5

Knihu jsem četla k maturitě a popravdě mě moc neoslovila. Čekala jsem od ní více.

DeniseMarini
07.06.2017 2 z 5

Tohle není úplně styl pro mě, po knize jsem si ještě pustila film, to bylo o něco lepší. Ale spíš asi díky hercům než, že by mě styl psaní pana Vančury nějak dodatečně oslovil.

EvikU.
09.04.2017 4 z 5

Kniha k maturitě. Humorná. Moc se mi líbila.

alef
05.04.2017 5 z 5

„Humor je názor.“
„Humor není smáti se, ale lépe věděti."
„Humor, toť vláda nad city, barvami a náladami, je to šíře, v níž vše se vyrovnává, je to vahadlo, jež zvedne každé hoře.“
Vladislav Vančura, eseje Poznámka o humoru, Odeon 1929-30

Tři letní dny ... ospalé maloměsto ... nuda a všednost ... a právě sem dorazí kouzelník a provazochodec Arnoštek a jeho pomocnice Anna, čímž vzbudí náležitý rozruch ... no hlavně Anna, mezi muži :-) ... a pak už se bavíte :-) ...

„Ach, vydechla cítíc, že je na chvíli veta po její občanské jistotě, a setřela si hřbetem ruky slzu. Ach, ach,ach. Jak je krásné kouzliti ohně a po širém světě si pohrávati malými oblými věcmi. Jak je krásné počítati dny do tří a míjeti město po městě!“

... nastupuje Vančurova „jazyková hra“ se čtenáři ... dialogy plné archaizmů Vás vtáhnou do děje a Vy si můžete plně vychutnat výborný a nezapomenutelný ironicko-satirický styl, který Vám ukáže, jak se radovat ze života, samozřejmě za přispění hravého humoru plného poetiky ... protože pak fantazie, smyslové prožitky a obrazotvornost mohou pracovat :-) ... provází Vás příběhem, který plyne tak jako ležérně, fantaskně, hravě, dovádivě, a kde není místo pro pesimismus ...

„Jezme a pijme, řekl Hugo. Dejte sem večeři! Tučný sýr, zvěřinu, ptáky, jehňata, vše, co se líhne živé, a vše,co se líhne z vejce. Dejte sem vše, co zraje jedlého, vše, co je oploutveno, a všechny druhy plžů, kteří se používají ve vzdělaných zemích. Dejte to sem!“

... tahle knížka je prostě jeden ze způsobů jak „ventilovat“ rozmrzelost a starosti,... ono to ani nejde, mít blbou náladu, když se musíte při „filozofování“ hrdinů neustále usmívat :-)

„Majore, nejste přesvědčen, že vše, co vzniká, jest z hravosti a z odvahy těchto lidí těkajících v poli, kteří nerobíce ani knih, ani věcí užitkových mají dosti pokdy, aby blábolili jako bůh a řadili věci v překvapující sled?“

„Slýchal jsem vás, jak drolíte verše, jež nemají žádné ceny naučné a z nichž hrká zpěněná krev a ukrutenství odborníkovo, který za cenu hladu a nepaměti prosazuje novou a nesrozumitelnou krásu. Major a já pravíme o ní, že je nesmyslná a sprostá.“

„Kdyby za námi stál váš ďábel, abbé, pravil Antonín, mohl by kteréhokoliv z nás napíchnouti na vidle, neboť není pochyby, že se nám líbí ženské a že spěcháme ke kouzelnické kratochvíli.“

...Vančura nám prostě ukazuje svět jako nekonečný zdroj okouzlení ... ve kterém třeba „neusínání“ (způsobené zamilováním) není trápením ... ale příjemným zneklidněním :-)
„Některé živé milostné sny se snášejí v úsecích nocí jako rána a dopadnouce působí rušivě až do svítání. Tím se vysvětluje, že spánek lidí zamilovaných bývá přerýván a že není vydatný. Milenci procitají již za kuropění, a byť si mnou oči až k slzám a byť se nutí počítati od jedné do sta a od tisíce do padesáti, přece neusínají.“

jan14s
21.03.2017 5 z 5

Dějově nic extrémně zajímavého, ale způsob jakým je kniha napsaná, mě pohltil.

dancadragneel
12.03.2017 2 z 5

Nijak extra zajímavá kniha... prostý děj s nijak velkou zápletkou, ale kniha se dá snadno přečíst a je asi spíše pro oddechové čtení... rozhodně není problém s porozuměním, spíše se zajímavostí... občas je to prostě nudné, ale to se stává

TinaFr
09.03.2017 5 z 5

Stejně jako Markéta Lazarová, skvělá kniha. Člověk se musí trochu povznést a zamyslet a až poté dokáže děj plně pochopit.