Saturnin

17.02.2021 5 z 5

Láska na první přečtení ❤

tamdr
17.02.2021 3 z 5

odpočinková kniha,neuškodí si ji přečíst

morienhithwen
16.02.2021 5 z 5

Samozřejmě (nebo možná ne úplně samozřejmě) jsem prvně znala filmové zpracování, a pane bože: teta Kateřina je v knižní předloze mnohem větší... no zkrátka je opravdu příšerná. Jinak samozřejmě (a určitě samozřejmě) absolutní klenot.

Evelin2506
14.02.2021 4 z 5

Jedná z mála knih, které čtu opakovaně.

Gural
08.02.2021 5 z 5

Absolutní pohoda a klídek. Kniha na dovolenou, kdy se člověk nechce zabývat ničím vážným. Autor ji prý psal v koupelně za protektorátu, v době kdy bylo do smíchu málokomu. S touhle klasikou určitě nikdo nesáhne vedle.

Kaik
31.01.2021 4 z 5

Milé pohlazení na duši, navíc se spoustou přísloví.

ArwenEvenstar
30.01.2021 4 z 5

Jak je možné, že jsem tuto knihu nečetla dřív? Krásný archaický jazyk je přímo balzámem na duši a autorův humor jakbysmet. Sluha Saturnin, který dostává ostatní do neobvyklých situací, si hned získal moje sympatie.

Dědečkův vysvětlovací dopis mi přišel zbytečný. Závěrečná část knihy byla z mého pohledu nudnější než zbytek díla. Zachránit se to nepodařilo ani Kanceláři pro uvádění románových příběhů na pravou míru. I tak se však ke knize ráda vrátím.

ivoiro
28.01.2021 5 z 5

Co k této knize napsat? Asi těžko napsat jiné hodnocení než toto: "Kniha Saturnin je balzám na duši".

Jackjelly
22.01.2021 5 z 5

Kdo nečetl není čech. Nebo Čech? Nebo fanoušek? Nebo nezná přísloví?
To je jedno, prostě zásadní kniha mnoha veselých generací, procházejících stále stejnými pocity, absurdnostmi a radostmi (života?) .

Massek
20.01.2021 5 z 5

Možná to máte s nějakou knihou podobné jako já se Saturninem. Příběh znám, i TV zpracování a nikdy jsem nepochyboval, že bude výborná. Ale přesto jsem stále chodil kolem knihovny a naše již takřka salátové vydání míjel. Občas se tak ze sportu ptám manželky, co si mám teď vzít na čtení a ona obvykle odpovídala: "Ještě sis nepřečetl toho Saturnina" nebo "Cože, tys ho pořád ještě nečetl?" nebo "Je to ostuda, že...". A já si pak vybral stejně něco jiného :)
A je to tu! Vybral, přečetl a splnil dlouholetý rest. A rozhodně není potřeba tuto knihu svěřovat Kanceláři pro uvádění románových příběhů na pravou míru, neboť by byla škoda zde cokoliv měnit!

Ranuncul
19.01.2021 5 z 5

Odpočinkova kniha, určitě se k ní ještě někdy vrátím.

Pavlina50
18.01.2021 5 z 5

Je to prostě klasika!
Vzpomínám, že dokonce, asi někdy před deseti lety, vyhrála tato kniha v televizi anketu „Kniha mého srdce“. Myslím, že ne úplně neoprávněně. Objevila jsem ji už před mnoha a mnoha lety náhodně v knihovně mých rodičů, nic jsem o ní nevěděla a vůbec jsem netušila, že jsem právě objevila poklad, který mě bude provázet dál mým celým životem jako dobrý přítel v časech splínů. Pro mě osobně je to absolutně nejlepší humoristická kniha, kterou jsem kdy četla. Styl humoru je zde naprosto originální, inteligentní, nečiší z něj žádná prvoplánovitost. Velice různorodé a něčím originální jsou i všechny postavy. Ani jedna z nich není nudná a zbytečná a dohromady tak tvoří neskutečné vtipný celek. Mnohé z hlášek z knihy v naší rodině zdomácněly a staly se běžnou součástí naší mluvy….prostě je to jedna z mála knih, ke kterým se opakovaně vracím a vím, že mi vždycky zlepší náladu. Právě pro její genialitu, kterou zejména při tomto stylu humoru umí podle mne zachytit jen a jen kniha, nejsem až takový fanda jejího filmového ani jakéhokoliv divadelního zpracování. Hodně verzí jsem už viděla a některé z nich byly třeba i hodně povedené, ale nikdy jsem dopředu od nich nic neočekávala, sleduji je spíše jen ze zvědavosti, jak se s touto předlohou kdo popere. Myslím, že humor podaný touto knihou je totiž naprosto nepřenosný. Pokud by kniha neexistovala, asi bych byla kolikrát i hodně nadšená, ale se znalostí knihy se jakékoliv tyto verze pro mě stávají jen průměrně dobrou zábavou.

HaJC1978
18.01.2021 5 z 5

Nejprve jsem viděla film. Mám ho moc ráda. Přivedl mě ke knížce a i ta mě velmi potěšila. Líbí se mi krásný jazyk, laskavý humor i naprosto bláznivé nápady, kterými se to v ní jen hemží. Je to velmi milé čtení a příjemné odreagování.

Míša02
15.01.2021 4 z 5

Kniha byla opravdu skvělá. Dostala jsem se k ní díky povinné četbě a jsem ráda. Z počátku jsem trochu bojovala se stylem psaní, ale pak jsem si zvykla. U některých částí jsem se opravdu nasmála. Slyšela jsem samou chválu na film, ale podle mě je kniha mnohem lepší. Určitě doporučuji přečíst.

DanaKa81
13.01.2021 5 z 5

Kniha se ke mně dostala díky povinné četbě mé dcery. Svérázné chování sluhy Saturnina a hlavních hrdinů knihy Vás určitě rozesměje. Pro mladší ročníky jsou některé výrazy sice neznámé, ale určitě poučné:) jako třeba spadly jí šupiny z očí a almara...moc doporučuji

Netopýr_5
11.01.2021 3 z 5

Úplně mi nesedla...

Lubošovo
07.01.2021 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek. Četl jsem minimálně desetkrát, slyšel většinu audioverzí a seriál viděl nejméně třikrát. Za mě určitě nejlepší humoristická kniha 20. století.

Metla
07.01.2021 5 z 5

„Myslím, že jsem se už zmínil, že mám tetu jménem Kateřina. Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Teta Kateřina má syna. Je mu 18 let a jmenuje se Milouš. Neštěstí nechodí nikdy samo. Teta Kateřina je vdova a Milouš je sirotek, protože strýc František před deseti lety zemřel. Jistě nelituje, že to udělal.“

Ideální četba do současné doby, plné starostí, omezení a neradostných vyhlídek: úsměvný český skvost popisující předválečnou idylku vyšší střední třídy. Vypravěče, „starého“ mládence, limituje v rozletu jeho usedlost a slušnost (až nesmělost), naštěstí si však pořídí svérázného sluhu. Saturnin vytváří vzrušení měrou vrchovatou a dokáže pána „nenápadně“ dostrkat ke světlým zítřkům. Ve výčtu postav nesmí chybět movitý dědeček, majetku lačná teta Kateřina a její spratek Milouš, doktor Vlach se škodolibým smyslem pro humor a okouzlující slečna Barbora. Poslední jmenovaná byla v mých představách jediná, kdo neměl tvář ze seriálu, ostatní herci seděli jako pověstný zadek na hrnci (ač ne vždy odpovídali popisu).
Ráda jsem se k „Saturninovi“ po dlouhých letech vrátila, třeba se v budoucnu ještě setkáme. Zdejších 91% souhlasí s mými neslábnoucími dojmy.

renne
07.01.2021 5 z 5

Filmové zpracování je super, ale kniha je snad ještě lepší. Perfektní čtení pro zlepšení nálady

misa.lemperova
06.01.2021 5 z 5

Tak tenhle humor miluju! Kniha je prostě plná cynismu a sarkasmu, který je vždy použit v té nejlepší situaci. Jsem z ní nadšená, četla jsem už několikrát a pořád mě stejně baví. Je to česká nenahraditelná klasika, která nikdy nezklame :-) Doporučuji a sama se k ní zase brzy ráda vrátím. Je to jedna z nejvtipnějších knih, jakou jsem kdy četla.