Saturnin

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129207/saturnin.jpg 5 7607 7607

kapr
26.04.2017 5 z 5

Zdeněk Jirotka

hamstergraf: i v těch nejtěžších!
...
(původní komentář:)
2 Izzy:
= Osobně mám radši knihy s vážnějším obsahem a určitým poselstvím, po jejichž přečtení vám zůstane v hlavě nějaká hlubší myšlenka a něco si z toho odnesete, a proto se mi do Saturnina moc nechtělo... =
Nejlepší česká kniha. Já z těch anglických miluji 3 muže. V komentářích uváděné příhody Jeevese jsem četl mnohokrát, ale moc je nemusím. Proti Saturninovi jsou jen chabým odvarem. Prostě S. je špičková záležitost. Zlatý fond. Ne, že bych si nevážil vážné literatury, ale jsou jí kvanta, i té kvalitní. A když máte vážný a těžký splín, prostě smutek, depku, když potřebujete pomoc, lék, tak Vám všechna ta kvalitní literatura je dobrá leda tak na podpal. Ne, že bych zrovna tohle myslel tak úplně vážně, ale děl na která je i v těch nejtěžších chvílích spolehnutí, je jako šafránu. Knížka je prostě úžasná.
Chtěl bych mimo to poděkovat i všem, kteří se ať už jakkoliv zúčastnili na filmovém zpracování. Vzpomínám si na pana Víznera v geniální roli už ve filmu Léto s kovbojem. Jeho role v Saturninovi je epochální záležitostí. Kdysi jsem měl to štěstí se s ním kraťoučce setkat. Bylo to v ordinaci praktického lékaře, a pro něj to tedy tehdy pravděpodobně moc štěstí nepředstavovalo. I všichni ostatní herci v tom filmu byli fantastičtí. Především bych ale chtěl moc poděkovat onomu = zahraničnímu = herci, panu Vašáryová, který je tak milý a drahý našemu českému srdci.

hamstergraf
26.04.2017 5 z 5

Četl jsem mnohokrát. Tento druh humoru miluju. Kniha mi již několikrát pomohla v těžkých chvílích...

Hanjimka
13.04.2017 5 z 5

Humor, smích, odpočinek, relax. To je pro mě Saturnin.

mirektrubak
13.04.2017 3 z 5

Sáhl jsem po Saturninovi po dlouhých letech a byl jsem zvědavý, jestli jsem třeba k této oslavované knize už nějak nedozrál. No ... a nedozrál. Pro mě vtipné jen místy, jinak příliš upovídané - ale četl jsem jako audioknihu při úmorném cestování, takže účel byl splněn.
Jen mě přijde divné, že je tenhle příběh chválen pro laskavý humor, když si tam lidi tak často dělají nějaké naschvály a vůbec jsou na sebe nepříjemní ...

Maanna
12.04.2017 5 z 5

Knihu lze číst stále dokola a nikdy nezklame. Postavy spolu výborně ladí a dohromady vytvářejí úžasnou grotesku, kdy si člověk připadá trochu jako hlavní hrdina - nestačí zírat, ale vlastně je rád, že mu šeď každodenního stereotypu přišel narušit nějaký Saturnin s gejzíry nápadů, který i nejobyčejnější situaci změní v dobrodružství. A byť již kniha není nejmladší, situace v ní tolik nestárnou - není to tak dlouho, co jsem řešila problém, kdy mamku odvezla sanitka do nemocnice s akutní bolestí zad, kdy se nemohla ani pohnout. Tam dostala nějakou injekci, ale zpět se měla nějak dopravit sama, protože "sanitky vozí pacienty pouze do nemocnice" - a to bylo půl třetí ráno a kvůli bolavým zádům se mamka nemohla ještě stále posadit...

iška
06.04.2017 5 z 5

Vždy se k ní mohu vrátit. Dnes již čtu třeba jen určitou kapitolu, kterou mi připomene něco, co se právě kolem mě děje a vždy se s chutí zasměji. (A přestávám si dávat rakvičky.)

_Joker_
04.04.2017 5 z 5

Senzační kniha s humorným dějem. Jakožto fanoušek filmové verze jsem neváhala přečíst i knihu. :) Ráda se k ní opět někdy vrátím :)

NiNo
04.04.2017 3 z 5

Přiznávám, že kniha je vtipná, dobře se čte a díky nekomplikovanému ději nevadí ani delší pauzy ve čtení. Zarytého fanouška ze mě ale neudělala. Možná jsem jí četla ve špatném životním období nebo prostě jen nemám dostatečně vytříbený vkus, abych ocenila veškeré nuance počeštěného anglického humoru. Zkrátka a dobře nadšení kolem Saturnina mě minulo.
Je možné, že mu dám ještě šanci, ale v nejbližší budoucnosti to pravděpodobně nebude.

kapr
25.03.2017 5 z 5

Zdeněk Jirotka

2 Izzy:

Citace:

= Osobně mám radši knihy s vážnějsím obsahem a určitým poselstvím, po jejichž přečtení vám zůstane v hlavě nějaká hlubší myšlenka a něco si z toho odnesete, a proto se mi do Saturnina moc nechtělo... =

Nejlepší česká kniha. Já z těch anglických miluji Tři muže. V komentářích uváděné příhody Jeevese jsem četl mnohokrát, ale moc je nemusím. Proti Saturninovi jsou jen chabým odvarem. Prostě S. je špičková záležitost. Zlatý fond. Ne, že bych si nevážil vážné literatury, ale jsou jí kvanta, i té kvalitní. A když máte vážný a těžký splín, prostě smutek, depku, když potřebujete pomoc, lék, tak Vám všechna ta kvalitní literatura je dobrá leda tak na podpal. Ne, že bych zrovna tohle myslel tak úplně vážně, ale děl na která je i v těch nejtěžších chvílích spolehnutí, je jako šafránu. Knížka je prostě úžasná.
Chtěl bych mimo to poděkovat i všem, kteří se ať už jakkoliv zúčastnili na filmovém zpracování. Vzpomínám si na pana Víznera v geniální roli už ve filmu Léto s kovbojem. Jeho role v Saturninovi je epochální záležitostí. Kdysi jsem měl to štěstí se s ním kraťoučce setkat. Bylo to v ordinaci praktického lékaře, a pro něj to tedy tehdy pravděpodobně moc štěstí nepředstavovalo. I všichni ostatní herci v tom filmu byli fantastičtí. Především bych ale chtěl moc poděkovat onomu "zahraničnímu" herci, panu Vašáryová, který je tak milý a drahý našemu českému srdci.

mari.seri
21.03.2017 5 z 5

Ke knize jsem se znovu vrátila díky čtenářské výzvě. Už když jsem ji četla poprvé v rámci školní četby, tak mě hrozně bavila a s postupujícími lety se to jen zlepšuje. Patří k mým oblíbeným knihám. Výborný humor, satira. Seriálové zpracování je vynikající a O. Vízner jako Saturnin je neskutečný :-) Seriál a film jsem už viděla nesčetněkrát a knihu jsem rozhodně nečetla naposledy :-)

Bublinka78
19.03.2017 5 z 5

Skvělá a velmi čtivá kniha. Bohužel jsem ji četla až teď, kdy už jsem několikrát viděla film, ke kterému se stejně jako ke knížce vždy ráda vrátím. Roztomilý humor a prvorepublikový bonton.

vendysantos
17.03.2017 5 z 5

Saturnin mě velmi bavil. Opravdu sluha k pohledání. Od první strany neskutečně vtipné a promyšlené. Charaktery všech postav, jejich jednání. Takhle zábavnou knihu už jsem dlouho nečetla. Nevěděla jsem dopředu, o čem kniha je, a tak mne opravdu mile překvapila. Jsem ráda, že jsem si knihu stihla přečíst dříve, než jsem příběh zhlédla v divadle. Samozřejmě, že s knihou se to nedá vůbec srovnat. Saturnina s klidem mohu zařadit mezi své nejoblíbenější knihy.

Percabethka
16.03.2017 5 z 5

Krásná knížka ❤❤ rozhodně je to #mustread :) Tentokrát jsem jí četla kvůli povinné četbě, ale určitě se k ní ještě vrátím... Je úžasně vtipná a miloučká :)
Jediné, co bych vytkla, jsou ty romantické scény - kdyby je Jirotka nahradil dalšími vtipnými částmi, bylo by to dokonalé :)

barnemo
16.03.2017 4 z 5

krásná kniha, ale nejvíc jsem se smála u seriálu

Mayaku
13.03.2017 5 z 5

Filmové a seriálové zpracování jsem zbožňovala už jako dítě, ovšem s knihou to bylo trochu komplikovanější, úplně jak u květinky Marty. Saturnina jsem poprvé četla když mi bylo nějakých třináct let a tehdá jsem ještě očividně nebyla dostatečně vyzrálým čtenářem pro toto božské čtivo, neb si pamatuji, jak jsem se do čtení musela docela nutit, a ve finále knihu odkládala do knihovny s názorem "jako dobrý no, ale znovu to asi číst nemusím". Tento prvotní dojem ve mně přetrvával bohužel poměrně dlouho, takže druhou šanci ode mě Saturnin dostal až teď, když je mi dvakrát tolik, co při našem prvním literárním setkání...a tentokrát mě Saturnin svou dokonalostí vystřelil na měsíc. Geniální, skvěle pointovaný, humor v britském stylu a idealizovaná noblesní léta první republiky, toť exkluzivní kombinace, která v jednom momentu rozechvěje smíchy vaši bránici a zároveň pohladí na duši. Saturnin je věru jedinečný román a už je mi jasné, že se k němu budu v budoucnu vracet...a to rozhodně dříve než za dalších třináct let :).

saumur
12.03.2017

K Saturninovi jsem se po spoooustě let vrátil díky čtenářské výzvě (oblíbená kniha vašich rodičů). Pořád skvělá, zábavná, inteligentně humorná. Ožívá v nich teta Kateřina v podání Jany Synkové, Saturnin alias Oldřich Vízner, Jiří Oulický alias Ondřej Havelka... prostě kdo viděl film, uvidí už za postavami vždycky konkrétní tváře :-)

Maat
11.03.2017 5 z 5

Úžasná, milá oddychovka. Čtení jsem si opravdu užívala.

lencin
11.03.2017 5 z 5

Saturnin opět nezklamal. Přišla na mě trudomyslnost,ale Zdeněk Jirotka ji dokázal rozptýlit. Děkuji.

Vlasta155
06.03.2017 5 z 5

Fakt báječná kniha, která nikdy nezklame. Sice se autor stylem dost podobá stylu Jerome Klapky Jerome, ale to vůbec knize neubírá na kráse. Naopak. Mezi těmi všemi krváky co se na nás valí ze všech stran je to takové pohlazení po duši. Zkoušela jsem číst i další knížky autora ale to už bylo něco úplně jiného. Zdaleka nedosahovaly této kvality. Škoda.

inmax
04.03.2017 5 z 5

"Přečteno" formou audioknihy ústy Oldy Víznera. Milé a velmi, velmi vtipné. "Sehnat v červenci škrabošku Mikuláše a čerta byl jeden z nejtěžších úkolů, které jsem kdy vykonal."