Sedmilhářky

Sedmilhářky
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/249826/bmid_sedmilharky-OeX-249826.jpg 4 3547 3547

Jane je hloubavá, do sebe uzavřená šedá myška a v životě to vůbec nemá jednoduché, protože sama vychovává pětiletého syna. A ten se teď navíc začal ptát po svém tátovi. Madeline je velká parádnice a přitom neřízená střela. Momentálně jí ztrpčuje život její exmanžel: po letech si zničehonic vzpomněl, že by se mohl taky podílet na výchově jejich společné dcery. Celeste je věčně zasněná, poněkud vynervovaná místní kráska. Co ji ale může trápit, když má tak hodného, hříšně bohatého manžela a přepychový dům? Snad jen ta jejich dvojčata jsou občas na zabití. Každá z nich je úplně jiná, a přesto jsou nejlepší kamarádky. Jsou však k sobě skutečně upřímné? Vždyť i drobné lži a polopravdy můžou časem vyústit v obrovskou tragédii. Román světově úspěšné autorky bestselleru Manželovo tajemství je příběhem tří matek, jimž se jejich na pohled všední životy krůček za krůčkem nebezpečně vymykají z rukou. HBO natáčí podle této knižní předlohy minisérii s Nicole Kidmanovou a Reese Witherspoonovou v hlavních rolích.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Big Little Lies, 2014

Litocha
10.03.2018 4 z 5

Z knih, které jsem od autorky četla (tahle byla třetí), byla tahle nejzajímavější. Příběh byl propracovanější, díky zvolené formě i trošku tajemný a napínavý. Postupné odkrývání toho, co se děje pod povrchem, udržovalo můj zájem, poslední asi čtvrtinu knihy jsem přečetla na jeden zátah. Postavy jsou dostatečně různorodé, aby vzbuzovaly emoce. Líbily se mi promluvy rodičů na koncích kapitol, bylo zábavné sledovat, jak odlišně stejnou situaci hodnotí.
Na seriál mám taky v plánu se podívat, ale záměrně jsem dala nejdříve přednost knize. A jsem tomu ráda.
Je to zajímavý pohled na to, jak před okolím i sami před sebou leccos skrýváme a jak naše činy ovlivňují životy dalších lidí.

Kryštofka
08.03.2018 3 z 5

Nejdřív jsem viděla seriál - luxusní vybroušený diamant, trochu neskutečný, v liniích jednoduchý, emocionální a směřující k překvapující pointě. Navíc skvěle obsazený. S krásnou angličtinou.

Kniha byla takové čtení k vodě, místy plytké, místy užvaněné a schematické podle šablony Jak psát román pro ženy. S pointou ve stylu všechno souvisí se vším.

Za co jsem ale strhla jednu hvězdičku je překlad. Perly typu, “jeden střevíc jí zlomyslně odíral kůži vzadu na patě. Dělal se jí tam ošklivý krvavý strup”. Když vás tlačí bota, udělá se vám PUCHÝŘ, třeba krvavý. Na strup si musíte nějakou chvíli počkat.

Pak to přecházení z vykání do tykání bez varování. A co obrat “zabije k smrti”? Dá se zabít nějak jinak? Nebo ledabylá francouzská chůva? Spíš lehkovážná, je-li její jedinou charakteristikou svádění ženatých mužů....atd.

Trustty
04.03.2018

Knihu hodnotit nebudu, protože tenhle žánr není ani trochu z mého soudku. Seriál jsem neviděla a ani neshlédnu.

"Mě představa pečení moc láká, ale nějak ji nedokážu přetvořit na skutečnost. Jak to děláš, abys doma měla všechnu tu mouku, cukr a co já vím, vanilkovou esenci? No, koupím to. Na takovém místě, co se mu říká supermarket".

Občas jsem se zasmála, ale to je tak všechno.
Doporučuji všem co mají sny a nedokážou je přetvořit na skutečnost :))

konformita
02.03.2018 5 z 5

Super čtení. Koukám taky na seriál, mám před sebou poslední díl. Nicol Kidman mě tam nějak nesedí, nevíte, proč???

hvězdo.kupa
02.03.2018 5 z 5

Myslím, že při tomhle čtení jsem vydechla až, když jsem zaklapla desky. Byla to pecka, dlouho se mi nestlo, že by mě tak strašně moc překvapil konec. Ještě dlouho jsem to vstřebávala a pěla ódy :D A hrozně mě potěšilo, že se to chystali zfilmovat s hvězdným obsazením. Což mě ve výsledku nepotěšilo vůbec. Natáhnout toto skvostně napínavé dílo do sedmi dílů bylo podle mě hrozně na škodu a závěr, ta původně nejvíc struhující část, tu natočili v pěti minutách a šlus. Vizuelně hezký, ale málo překvapivý. Být vámi, rozhodně dám nejdřív přednost knížce!

koki.veru
02.03.2018 5 z 5

Knížka se mi moc líbila. Připomnělo mi to seriál Zoufalé manželky, který jsem dřív sledovala :) Velmi se mi líbilo, že hned na začátkuuvedla, že někdo zemře, ale celou dobu jsem nevěděla kdo ani jak a proč. Opravdu hodně povedená knížka. Jsem zvědavá na seriál.

Mrs.Brick
01.03.2018 5 z 5

skvělý konec, čtivá, zajímavá kniha

adrika20
01.03.2018 2 z 5

Čekala jsem od ní víc, nemůžu se zbavit dojmu že to byla ztráta času.

kkubelkova
01.03.2018 5 z 5

Úplně skvěle se to četlo, knihu jsem nemohla odložit, brala jsem si jí i s sebou do školy, do autobusu a málem jsem přejela zastávku :-D Jen mě teda trochu mrzí, že jsem jako první viděla seriál, takže jsem věděla jak to dopadne, nicméně je to vážně skvělé ❤️ Dávám 5 hvězdiček, ale zasloužilo by si to víc

MikyEla
28.02.2018 4 z 5

Trošku pomalejší start pro mě, doufala jsem, že se kniha rozjede. Naštěstí rozjela, byla jsem celou dobu napnutá, kdo umře. Během čtení jsem přišla na to, že byla kniha i zfilmovaná - stejnojmenný seriál. Jak to tak ale bývá, kniha je lepší. Velmi čtivé.

Simmminek
28.02.2018

Kniha se mi velmi líbila. Autorka Liane Moriarty je prostě božská autorka. Je to už několikátá knížka od zmíněné autorky, kterou jsem četla a znova jsem nadšená. Líbí se mi, že v jejich knihách vystupuje více hlavních postav, jejichž osudy se v průběhu děje prolínají. Po přečtení jsem se těšila na stejnojmenný seriál, ale ten mě bohužel zklamal. Seriál mi připomíná horší verzi "Zoufalých manželek". Chápu, že obvykle to co je natočené, úplně nekopíruje knižní předlohu. V seriálu na mě až příliš mnoho vulgarismu (možná to je jen tím dabingem) a extrémů. Po 5. díků jsem v koukání na seriál přestala, takže závěr nemůžu hodnotit. Jsem ráda, že jsem si nejprve přečetla knihu. A teď už se jdu pustit do knihy "Na co Alice zapomněla". :-)

fons
26.02.2018 4 z 5

Zaujal mně především seriál, který jsem nedávno viděl už potřetí, tak jsem si chtěl pro porovnání tenhle román "pro ženy" přečíst. U některých pasáží jsem se upřímně nahlas zasmál, u některých kroutil hlavou, do jakého extrému jsou situace vyhroceny. Jedno ale musím uznat - serál je v mnoha ohledech propracovanější (zejména konec). Při čtení mi automaticky naskakovaly tváře herců (což mi nevadilo, protože obsazení je skvělé) i americké pobřeží, na kterém se seriál odehrává a sedí mi k příběhu víc. V knize jsem jen dostal "Zoufalé manželky s iPhony" spíchnuté horkou jehlou...

Ale to že mám z žen zase o to větší strach, to se příběhu povedlo na jedničku! :-)

marimari
22.02.2018 5 z 5

Líbila se mi víc, než Poslední výročí. Lidská duše je velice křehká a najít cestu do nitra člověka je někdy složité. Pořád platí, že vzor rodičů a rodinné vztahy jsou ve výchově dětí rozhodující.

Indiánka
22.02.2018 5 z 5

Moc pěkně se mi četlo,jen ten konec nevím proč mi přišel tak nějak šup ať už to máme odbyté.

zuzana4291
20.02.2018 4 z 5

Moc hezky napsaný příběh. I když jsem výjimečně viděla nejdříve seriál než film. Tak vzhledem k tomu, že konec se od seriálu hodně liší. Tak nelituji. Opět se mi potvrdilo, že kniha je většinou lepší než filmové (seriálové) zpracování.

NADEI
19.02.2018 3 z 5

Přečetla jsem, protože knížky prostě neodkládám. Tohle byla jedna z knížek na kterou hned zapomenu. Nic ve mě po ní nezůstalo, ale přečíst se dá, jen trochu nuda.

ArwenAragorn
17.02.2018 3 z 5

Já se asi budu vymykat všeobecně kladnému hodnocení, ale knížka mě příliš nezaujala. Je to asi tím, že jsem čekala něco víc. Kdybych si ji nepřečetla, myslím, že bych o nic nepřišla.
Zkusím od autorky ještě jiný titul, možná, že se tentokrát strefí do mého vkusu.

Amy27
17.02.2018 5 z 5

Knihu jsem všude... v autobuse, doma, v práci, při cestě šalinou, při chůzi... pořád! :D Nemohla jsem se odtrhnout a zároveň si ji chtěla šetřit. Téměř na konci jsem se dozvěděla tak ... hustou informaci, že jsem se v šalině jen chytla za hlavu a doslova čučela před sebe (přejela jsem zastávku)!! :D Úžasně spletitý příběh. Zpočátku mě odradila spousta postav, ale po třech kapitolách jsem byla naprosto v obraze.
Zároveň s knihou jsem se koukala i na seriál... odlišnosti mě rozčilovaly a nelíbil se mi ani zdaleka tolik jako kniha!!! :)

todilka
16.02.2018 5 z 5

Výborná kalamita! Pro jednoho detektivka, pro jiného román, pro dalšího psychologické dílko....líbilo se mi, že žánr není tak jasný a vlastně není ani rozhodující. Autorka skvěle využila koncept, kdy na počátku nejen že není jasné, kdo je vrah, ale ani kdo je oběť. Každá z hlavních hrdinek má jiný osud, a přece mají něco společného. S každou z nich lze souznít, rozumět jí a vžít se do její role. Obdivuji i odvahu autorky zachytit nejen ty čestné, společensky žádané myšlenky, ale ukázat i odvrácenou stranu na první pohled kladných charakterů. A ani "pohádkový" konec ve stylu dobro poráží zlo nevadil, proč by to tak nemohlo dopadnout? Já mám dobré konce ráda, těch "špatných" bylo je a vždycky bude dost...
Určitě dám šanci i dalším knihám autorky a také seriálu, který je výborně obsazený a navíc i oceněný mnoha cenami.
*čtenářská výzva 2018: kniha, podle níž byl natočen seriál

Makaja
15.02.2018 3 z 5

Bohužel nesdílím všeobecné nadšení, hrozně mě ruší ty vsuvky, jejich význam sice chápu, ale nedaří se mi na to zvyknout. A nějak mě to vlastně nebavilo, prokousala jsem se tím jen proto, abych zjistila, kdo je oběť. Tenhle záměr autorce sice vyšel, ale ta cesta pro mě byla příliš trnitá, čtení jsem si moc neužila.