Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117797/bmid_sirotcinec-slecny-peregrinove-pro-podivne-deti-117797.jpg 4 6117 6117

Tajemný ostrov. Opuštěný sirotčinec. Zvláštní sbírka velice podivných fotografií. To vše čeká na odhalení v knize Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, nezapomenutelném románu, kde děj a děsivé fotografie přináší jedinečný čtenářský zážitek. Náš příběh začíná strašnou rodinnou tragédií, která přivede šestnáctiletého Jacoba k cestě na vzdálený ostrov u břehů Walesu, kde objevuje rozpadající se trosky sirotčince slečny Peregrinové pro podivné děti. Když Jacob bloumá jeho opuštěnými ložnicemi a chodbami, ukazuje se postupně, že děti slečny Peregrinové byly víc než podivné. Byly možná nebezpečné. Možná byly na opuštěném ostrově drženy v jakési karanténě z velmi dobrých důvodů. A nějak – i když to zní jako něco nemožného – jsou možná stále naživu. Fantasy doprovázená strašidelnými starými dobovými fotografiemi, při které běží mráz po zádech. Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti zaujme dospělé, teenagery a všechny, kdo mají rádi temná dobrodružství.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Jota

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children, 2012

msjadepaton
08.09.2016 3 z 5

Čekala jsem od toho mnohem víc. Kniha má skvělou atmosféru, i díky fotografiím, které považuji za skvělý nápad. Místy mi ale připadalo, že moje představa o ostrově nekoresponduje s atmosférou nebo s fakty, které autor už dříve zmínil. Například nebezpečí bažin, kde člověku stačí jeden špatný krok, aby se utopil. Přesto si tam hlavní hrdina vesele běhá za zuřící bouře a po jedné cestě už bezpečně ví, kam šlápnout.
Je tam několik děr v ději, popřípadě nedorozumění se čtenářem, především co se týče celé věci se smyčkami, která se napřed zdá jednoduchá, ale později se do toho autor dost zamotá. Na konci už jsem ztrácela přehled, jestli jsou ve smyčce nebo ne. Jakákoliv omezení, která smyčky údajně mají, se projevují jen jako neurčitá varování, ale žádný dopad nevidíme ani když jsou pravidla porušena.
Další věc byl věk hlavních hrdinů, kteří sice měli být zřejmě teenageři, ale nějak jsem se nedokázala zbavit pocitu, že čtu knihu o osmiletých dětech.
Tenhle příběh měl velký potenciál, ale ubíral se úplně jiným směrem. Na druhou stranu se to četlo velice snadno a příběh postupoval hladce dopředu bez výrazných hluchých míst.
Nakonec bych snad zmínila překlad. Neměla jsem bohužel po ruce originál, abych si to ověřila, ale na pár místech byl překlad úplně mimo a člověk za tím mohl přímo vidět tu původní anglickou větu, přičemž ta česká nedávala v kontextu smysl. Překladatel měl především problém s anglickými idiomy a občas i se samotnou češtinou.
Kniha neurazí, ale ani nenadchne. Je v ní určitá originální myšlenka, ale tu na konci pohřbily zmatky v ději. Další díl by pro mě byl ztrátou času. Načrtnutá budoucí zápletka mě vůbec nezaujala a nebezpečí, kterému hrdinové čelí, se mě vůbec nedotklo. Žádná z postav mě nezajímala s výjimkou Jacobova "nejlepšího kamaráda", který se ovšem v knize objevil třikrát na začátku, načež ho Jacob odkopnul jako onuci. Nemám žádný důvod číst dál.

FairyManon
07.09.2016 5 z 5

Výborná kniha pro podivné !

bosorka
06.09.2016 3 z 5

Četla jsem hlavně proto, že se ráda půjdu podívat na filmové zpracování mého oblíbeného Tima Burtona, a také proto, že vždy raději dřív čtu knížku, než vidím její adaptaci. Chválím zpracování, to je na celé knížce asi to nejzajímavější, nicméně čím víc jsem se dějem pročítala, tím víc mi byl jasný vznik příběhu. Tedy na zajímavé fotky naroubovat nějaký ten děj. Zprvu mě hodně zajímalo, kam povedou kroky hlavního hrdiny Jacoba. Zajímalo mě to až do chvíle, kdy objevil sirotčinec a dozvěděl se, kde se vlastně ocitnul. Uvádění do většiny fantastických světů bývá na knížkách to nejpozoruhodnější. Sledovat, co autor vymyslí, probírat se jeho fantazií. A pak už je jen na něm, zda dokáže vymyslet i poutavou neotřelou zápletku. Tohle mi u Sirotčince bohužel neklaplo, ve chvíli, kdy by měl děj nabírat na obrátkách a táhnout dál, jsem se zasekla a osudy zúčastněných mě skoro přestaly bavit. Vyvrcholení nemělo ten patřičný tah. I když pravda, že samotný konec přece jen trochu láká k nahlédnutí do dalších dílů. Možná jim dám ještě šanci.

Markouš
05.09.2016 3 z 5

Kolem této knihy jsem dlouho chodila, ale ničím mě neoslovila. Přečíst jsem se ji rozhodla až po shlédnutí traileru k chystanému filmu, který se mi líbil. Začátek byl celkem pomalý a nějakou chvíli mi trvalo, než jsem se začetla. Když ale Jacob objevil smyčku, kniha mě chytla a nepustila. Čtení to bylo pěkné, ale znám i lepší fantasy knihy. Další díly už si asi nepřečtu a myslím, že filmové zpracování bude lepší. Ale to je jen můj názor :)

ziriant
01.09.2016 4 z 5

Kvalita textu lehce nadprůměrná, ale jako příběh příjemné. Takže hodnotím výše - trochu s přimhouřenýma očima, ale hlavně díky tomu, že mě kniha přiměla koupit další dva díly.

bbarborab
31.08.2016 4 z 5

Knihu jsem přečetla velmi rychle díky čtivému textu. Pohádkový děj úžasně doplňují tajemné prvky a černobílé fotografie. Už se moc těším na film od pana Burtona a doufám, že vystihne atmosféru knihy.

Pasadenka
29.08.2016 3 z 5

Už je to doba, co byla knížka v mých rukou a nebylo to špatné. Takové hezké pohádkové povídání o propojení světa nadpřirozena se světem skutečným. I když samotný příběh není vůbec originální, profláklé klišé jako u HP, nebo AF a stovkách dalších :), je to všechno o postavách a jejích interakcích a samozřejmě to funguje. Teď když jsou venku další dvě knížky, podívám se na to, kam se autor posunul a docela se i těším. :)

maca1245
25.08.2016 5 z 5

Já jsem naprosto spokojený. Knížka se četla sama. Doslova mě pohltila. Za mě 5*

niki-chan
25.08.2016 5 z 5

Jako první mě na knize upoutala obálka. A už po přečtení prvních stránek mi bylo jasné, že se jen tak neodtrhnu. Velmi zajímavý příběh o podivných dětech podaný dobrým způsobem. A doplňující fotografie jen podtrhují celkovou atmosféru vyprávění.

Centurion.d
23.08.2016 2 z 5

Na knihu jsem se poměrně těšil, protože mě zaujalo grafické zpracování a množství pozitivních ohlasů tady v komentářích. Říkal jsem si, že jsem sice poměrně starý, ale když se tu píše, že kniha by mohla zaujmout všechny generace stejně jako třeba Harry Potter, tak jsem si koupil celou trilogii najednou. Měl jsem si bohužel přečíst zejména ty neutrální a negativní ohlasy.

Zpracování knihy hezké, jaké se v poslední době tak často nedělá. Příběh první knihy takový přímý, uvádějící do děje. Číst se to dalo, ale nijak zvlášť mě to nenadchlo. V podstatě se tam toho moc nestalo.
Ve chvíli kdy hlavní hrdina objeví "časovou smyčku" kde žijí podivné děti jsem se musel držet, abych po všech těch přečtených scifi a fantasy nad tím tolik nepřemýšlel. Nemám tyhle věci kolem cestování časem rád, protože jsou většinou nedořešené a zmatečné, stejně jako tady. Časová smyčka, kde probíhá stále jeden den, ok, zajímavý nápad - všichni kolem stárnou, ale děti zůstávájí stejně staré fyzicky, i když to vypadá, že se aspoň duševně vyvíjejí a snad získávají zkušenosti (pravděpodobně ne, protože i po 80 letech se kupodivu chovají jako děti - což je markantní v další knize). Jak je to možné, ví jen autor. Občas děti něco udělají běžným obyvatelům a ovlivní tak jejich život, ale neprojeví se to zřejmě v budoucnosti...co den, to jiná budoucnost... Stejně tak situace, kdy děti celých 80 let rozvíjí své nadpřirozené schopnosti, ale jak dojde na krizi a nutnost je použít, tak to vypadá, že je teprve objevili a neví co s tím (zlatý Percy Jackson apod. ) ....lepší nad tím opravdu nepřemýšlet.

Když už mám všechny knihy, začal jsem číst druhou, která přímo navazuje na první díl. Tady se ovšem nějak celé pojetí vyprávění mění. Autor se zřejmě přepnul a začal psát knihu vyloženě spíše pro děti. Parta hlavních hrdinů zřejmě zapomněla všechny zkušenosti 80 letých a oproti prvnímu dílu se všechny děti začnou opravdu chovat jak malé děti. Jsem tak v první pětině a už mě ty dětské a za vlasy přitažené situace začínají dost iritovat, takže se bojím, že to ani nedočtu. Kor, když na scénu nastupuje "podivný" mluvící pes s monoklem a dýmkou jako vystřižený z obrazu psů hrajících poker...

Věřím, že pokud někdo knihy zfilmuje a použije pořádné triky, tak film bude v tomto případě pravděpodobně lepší.

Danuše7
22.08.2016

Napínavá pohádka pro všechny věkové kategorie.

GreenTee
19.08.2016 3 z 5

Čtení to bylo vcelku příjemné, i těžkými tématy prosvítal milý humor, postavy byly většinou sympatické, ale prostě mi toho na román přišlo málo. Nápad s podivnými dětmi a smyčkou, kde můžou v bezpečí žít donekonečna byl zajímavý, ale vlastně se toho až tam moc neudálo, nebo to tak na mě působilo, a hlavně příběh nedospěl k žádnému uspokojivému závěru. Kniha přitom nebyla dlouhá, stačilo napsat ji dvakrát takovou a mohl to být lepší. Na jednu stranu se mi líbilo, jak autor vždy něco naznačil a já jen čekala, kdy to dovysvětlí, ale na druhou stranu už bylo jasné, že každá narážka (slepý soused, psychiatr na letišti, nově příchozí ornitolog) bude nějak důležitá a prostě si na vysvětlení musíme počkat. Čekala jsem víc, ale úplné zklamaní to také nebylo.

Licie84
19.08.2016 4 z 5

Začátek výborný, příběh chytlavý. I když fantasy není zrovna můj šálek kávy tak se to četlo velmi dobře. A dobové fotografie jsou úžasný,pridavaji tomu všemu tu správnou korunu. Určitě si přečtu i pokračování.

ruuzza
18.08.2016 3 z 5

Tak trochu variace na X-meny - vzhledem k věku autora bych se nedivil kdyby se jim nechal lehce inspirovat.
Nicméně v dnešní záplavě fantasy slušné.

Susan94
17.08.2016 3 z 5

Tak jsem se vrátila do dětských let, kdy jsem četla Harryho a žila tak trochu ve světě fantazie. Upřímně řečeno, taky mi takhle knížka přišla do ruky kvůli tomu, že její filmovou verzi režíroval můj milovaný Burton, a už se těším až budu knihu a film srovnávat. Co se týká knihy, začátek byl skvělý, příběh společně s úžasnými fotkami vás přímo vcucne do děje, měla jsem i mrazení a taky jsem se i nudila (konec příběhu je trochu šílený v špatného slova smyslu). Jako odpočinková literatura i pro dospělé ideální, pokud ve svém srdci ochraňujete kousek svého dětského já.

Luca84
11.08.2016 5 z 5

Četla jsem a četlo se mi to dobře. Autor přišel se vskutku zajímavým a poutavým příběhem. A to natolik poutavým, že se to Tim Burton rozhodl zfilmovat :) Super série.

XenasChakram
11.08.2016 4 z 5

Kniha je zajímavá. Trochu mi dalo práci se do toho začíst. Některé pasáže jsou nudné a v některých jsem se ztrácela. čtení je to dobré uvidím co další díly

Sarfias
10.08.2016 5 z 5

Velmi podivná, netypická leč opravdu zajímavá kniha s opravdu nečekaným rozuzlením. Četla jsem ji již před časem a těším se na další díly.
A taky na film :)

Adalina
08.08.2016 5 z 5

Kniha byla výborně napsaná. Bylo to něco nového a něco co mne bavilo, takže se těším na další díl.

nenúfar
08.08.2016

Kniha se mi velmi líbila. Je to taková "dospělácká pohádka", ale velmi poutavá. Neubránila jsem se myšlence, že by to klidně mohla být pravda.:-) Koupila jsem si celou trilogii a vůbec nelituji. Doporučuji k přečtení.