Skleněný pokoj

Skleněný pokoj
https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25479/bmid_skleneny-pokoj-1s7-25479.png 4 2799 2799

Román inspirovaný skutečným osudem vily Tugendhat, který zaujme od první věty. Na pozadí příběhu jejích majitelů zrcadlí tragédii celého českého národa. Vysoko na kopci nad Brnem ční zázračný dům. Postaven na míru židovsko-křesťanskému novomanželskému páru vyzařuje bohatství, sebevědomí, krásu a majestátnost. Avšak jen do chvíle, než do země vstoupí nacistické vojsko a manželé musí vilu i zemi opustit. Život vily se s odchodem jejích majitelů ale nezastaví. Přechází z jedněch rukou do druhých, z českých do nacistických, pak do sovětských až se opět vrátí do majetku československého státu. Krystalická dokonalost skleněného pokoje přitom zasahuje nesmírnou gravitací každého, kdo se dostane do jeho blízkosti. Jenom málo knih z poslední doby dokázalo očima cizince (podobně jako Gottland Poláka Maria Szczygiela) postřehnout československou realitu druhé poloviny 20. století tak brilantně jako Skleněný pokoj Simona Mawera. Román je o to cennější, že byl v létě 2009 nominován na nejprestižnější knižní cenu anglicky mluvícího světa The Man Booker Prize.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Kniha Zlín

The Glass Room , 2009

hanzmb
17.08.2019 4 z 5

Knihu dělím na 2 části. Vynikajících cca prvních 80 %. Popis meziválečného období na střetu česko-německo-židovského prostředí je fantastický. Nechápu, jak tohle mohl zvládnout Angličan. I reakce na Chamberlainův projev nádhera. K tomu vila jako symbol nových životních názorů a postojů. ( Vůbec bych to nevztahoval na skutečnou historii rodiny majitelů. Jde jen o spisovatelskou licenci.)
Bohužel přichází uštvaná část po roce 1945, včetně závěrečného setkání. To je něco zoufalého. Proto 4*. Kdyby to skončilo odjezdem do Ameriky, vůbec bych se nezlobil.

soupik2012
14.08.2019 4 z 5

Nemám ráda volné inspirace. Když znám historickou skutečnost, tak nemohu neustále myslet na to, že čtu román, kde je všechno smyšlené. Autor si měl vymyslet jiný dům v jiném městě. Nicméně musím uznat, že pan Mawer psát umí. Mawer umí mistrně popsat atmosféru i náladu jednotlivých postav a tak máte pocit, že jste přímo součástí děje. Jenom je škoda, že není také mistr napětí a dramatických zvratů. Kniha totiž plyne a ono se toho tak moc neděje. Vrcholem je samotný závěr. Kniha měla končit setkáním Hany s Liesel. Přesto knihu hodnotím vysoko, protože je zkrátka mnoho daleko horších knih, než je tato. Navíc audioknižní zpracování přidává minimálně půl hvězdičky za vynikající přednes paní Steinmasslové.

dpxcz
13.08.2019 3 z 5

Kniha byla vcelku čitelná, ale rodinná dramata úplně nemusím. Na film se dívat určitě nebudu, až tak mě kniha nenadchla.

josska
11.08.2019 4 z 5

|Kniha se mě líbila,byla zajímavá a čtivá,,,dostala jsem se k ní díky čtenářské výzvě,jinak by mě asi minula...a to by byla škoda....

Afrodila
09.08.2019 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, snad se mi podaří tuto vilu někdy navštívit.

adriane9
07.08.2019 1 z 5

Číst knihu jsem nechtěla, ale proč nedat šanci že.. Jsem skalní fanoušek vily Tugendhat, mám téměř veškeré knižní publikace o ní, vícekrát jsem vilu navštívila, stejně tak znám TV dokumenty nazpaměť. Natolik si vážím rodiny Tugendhatových, natolik jsem prožila dokumentově jejich soukromý příběh, že jsem nemohla číst dál než dvacet stran. Jsem proti tomu psát o něčem kde je půlka pravdy. Vždyť stačí přečíst pár komentářů čtenářů, kteří vilu znají jen okrajově a díky tomuhle mají smyšlené údaje. Greta pro mě byla silný element té doby stejně tak magičnost toho místa a veškerý smyšlený příběh tu sílu láme.. Kniha mě osobně velice zklamala.

blanka8359
06.08.2019 2 z 5

Moc se mi ta knížka nelíbila, něco mi tam vadilo. Ale námět mě zaujal a tak jsem si o osudech hlavních protagonistů přečetla víc na internetu a když jsem byla v Brně, tak jsem měla štěstí a dostala se i do vily Tugendhat a dozvěděla se víc.

klaraskolkova
06.08.2019 5 z 5

Pro vilu Tugendhat mám slabost a v knize je popsaná precizně, pečlivě vybranými slovy, člověk má téměř pocit, že právě sám sedí v křesílku Liesel ve Skleněném pokoji... popis prostředí je pro mě možná i o krapet zajímavější než samotný příběh, který je ale velmi silný a zdařile podaný. Nejvíce mě zaujala postava Hany.

LuciLux
03.08.2019 4 z 5

Během jednoho večírku na jejich svatební cestě se Viktor a Liesel Landauerovi seznámí s rakouským architektem ("poet of space and form") Reinerem Von Abtem, nadšeným stoupencem Loosovy školy, pro kterého ornament je hřích. Tento přístup sedí Viktorově futuristické a moderní mentalitě. A tak když poslouchá Von Abtovo vyznání "ever since Man came out of the cave, he has been building caves around him. But I wish to take Man out of the cave and to take him in the air. I wish to give him a glass space to inhabit", požádá Von Abta, zda by pro ně nemohl ten skleněný prostor navrhnout. Stavba se kvůli Von Abtovým výstředním nápadům neskutečně prodražuje, vzbuzuje skepsi u stavitelů i sousedů, ale dokončená Vila Landauer se stane architektonickým úkazem prvorepublikového Brna. A rovněž ústředním motivem a pojítkem osudů hlavních hrdinů včetně brněnské bohémy a inteligence, která se ve vile pravidelně schází - vzájemnou náklonností mezi nejlepšími přítelkyněmi Liesel a Hanou, Viktorovým milostným poměrem s Katalin, která se dokonce stane chůvou Landauerových dětí a uteče s nimi ze země poté, co ji obsadí nacisté. Bohužel tyto a další sexuálně bohatě líčené příběhy postupně hrají prim a snižují celkový výborný dojem z knihy, která se pro mě i tomuto nedostatku navzdory zařadí ke zdařilým románům zachycujícím osudy Československa ve 20. století, i díky originálnímu leitmotivu.

cérka
01.08.2019 4 z 5

Na tuto knihu jsem měla zálusk již delší dobu, ale až její nové vydání a čtenářská výzva ji posunuly na vrchol mé "hromádky" knih přichystaných k četbě.
Jak hodnotit? Po celou dobu čtení jsem byla jako na houpačce. Chvílemi velmi čtivé, chvílemi nuda. Téměř celou knihu jsem si říkala, že to budou tak maximálně tři hvězdy. Strašně mi vadilo a rušilo až násilné srovnávání nesrovnatelných věcí se skleněným pokojem. Ovšem konec příběhu mě absolutně dostal a já teď dokonce váhám zda čtyři nebo pět hvězd! Možná je to tím, že v poslední době je válečné téma snad ve všech knihách, ale tak skvěle zakončených příběhů je jako šafránu. Tato kniha stojí určitě za přečtení!

vikaa
01.08.2019 5 z 5

Miluji rodinné ságy zasazené do historického kontextu a po přečtení této knihy miluji také ságy zajímavých budov. Příběhy jedné vily a jejich obyvatel mě po pár stránkách připoutal na lehátko (byla jsem na dovolené) a já četla a četla. Autor se ve svém vyprávění soustředí spíše na osudy žen (Liesel, Hana, Katlyn a Marika), ale hlavní mužská postava (Viktor) mi byla přes všechny své nedokonalosti sympatická. Z ženských postav jsem si oblíbila nejvíce Katlyn a Liesel. Charaktery postav a doba, kdy se příběh odehrál byly vylíčeny poutavě a poměrně do hloubky. Ráda se do vily Tugendhat podívám a už se těším na film, který mi tuto krásnou knihu znovu oživí.

kika 13
31.07.2019 5 z 5

Já nemám slov za mě parádní čtení.

PavkaHu
26.07.2019 3 z 5

Osudy Liesel a Hany jsou nosné a bavily mě. Nekdy jsem měla ale pocit, že se autor trochu křečovitě snaží zamíchat do děje Skleněný pokoj.
Každopádně jsem od Mawera četla u lepší věci.

Drahuš
25.07.2019 4 z 5

Kniha velkých emocí, ale musím říct, že jsem nepřečetla jedním dechem. V některých pasážích se čtivost vytratila a já se trochu nudila. Ale určitě stojí za přečtení.

SlamLenka
24.07.2019 5 z 5

Bývám skeptická ke knihám z takového prostředí, které autor sám osobně nepoznal nebo poznal jen okrajově (např. jen z návštěv a povídání), protože něco prožít a o něčem se jen cosi dozvědět, to je úplně něco jiného, nicméně Simon Mawer mě mile překvapil a podle mého vykreslil českou společnost a tehdejší dobu velmi dobře. Překvapilo mě, jak byla kniha čtivá. Postavy byly opravdu dobře charakterově zpracované a důvěryhodné. I když vím, že příběh románu je skutečností jen inspirován, působí to vážně autenticky.
PS: Na stránkách http://www.tugendhat.eu/cz/ si lze vilu Tugendhat virtuálně projít a prohlédnout - doporučuji. =)

marta4697
23.07.2019 5 z 5

Tohle není literatura, kterou běžně čtu, ale zaujalo mě to. Moc hezky napsané, dobře se to četlo. Nikdy by mě nenapadlo, že se půjdu podívat, zda nejsou volné nějaké prohlídky ve vile. Závěr knížky je smutný i veselý zároveň, je neskutečné, jak jeden fanatik dokázal zničit tolik lidí, životů ...

Katerina015
22.07.2019 5 z 5

K této knize jsem přistupovala, že jí jen zkusím a uvidím, zda se mi to bude líbit.. pokud ne, odložím jí. Kniha se velmi dobře četla... skvěle vykreslená historie... Poutavý příběh... Moc ráda bych se do vily jela někdy podívat :-)

Olous1
21.07.2019 4 z 5

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy a musím říct, že se mi do ní moc nechtělo. Ale mile mě autor překvapil. Zajímavý děj, hezký napsané...za mě můžu doporučit.

_Janina_
18.07.2019 5 z 5

Zpočátku jsem váhala, zda knihu vůbec začít číst, nudné popisování osudu nějaké stavby...ale rozhodně nelituji. Autor je Pan Spisovatel, lepší knihu jsem dlouho nečetla. Dokázal vdechnout život domu, něco, co jsem si vůbec neuměla představit, a to naprosto přirozeně, nenásilně, na pozadí tragédie naší země a osudu jedné rodiny.

m.valova
17.07.2019 5 z 5

Za mě hezky napsaný příběh na motivy vily Tugendhat..ze začátku se mi zdál zdlouhavý a nudný,ale pak události dostaly spád a musela jsem číst dále a dále až do konce.Nyní mám alespoň v kostce představu o vile a i když zdaleka nedokážu posoudit na kolik byl příběh skleněného pokoje reálný..určitě vilu navštívím a co jsem nenastudovala na wikipedii budu hledat v odbornější literatuře..