Skleněný pokoj

Skleněný pokoj
https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/456941/bmid_skleneny-pokoj-Ws2-456941.jpg 4 2799 2799

Román inspirovaný skutečným osudem brněnské vily Tugendhat Vysoko nad Brnem ční zázračný dům. Postaven na míru židovsko-křesťanskému novomanželskému páru vyzařuje bohatství, sebevědomí, krásu a majestátnost. Avšak jen do chvíle, než do země vstoupí nacistické vojsko a majitelé musí opustit vilu i zemi. Román, jenž na pozadí životních osudů majitelů vily zrcadlí tragédii celého českého národa, byl v létě roku 2009 nominován na prestižní cenu The Man Booker Prize.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

The Glass Room , 2009

miri.f
08.07.2019 5 z 5

Další z knih, nad kterou musím již několik dní přemýšlet. V první řadě smekám pomyslný klobouk před autorem, který se vskutku výtečně teoreticky připravil a opatřil si takové znalosti z oblasti naší historie a kultury, které by mu mohlo mnoho Čechů závidět. Další chvála patří zcela jistě slovní zásobě a způsobu psaní, který se odráží v květnatých slovních obratech a to dává čtení úplně nový rozměr. Přiznám se, že některé pasáže o domu byly natolik sáhodlouhé a tolik mě nebavily jako příběh samotný. Konec bohužel nedopadl podle mých představ, ale v podobně laděných žánrech a dobách, kde se děj odehrával, by byl spíše zázrak, kdyby autor naplnil má zbožná očekávání. Těším se na film, který se prý od knihy podstatně liší, tak se třeba ještě dočkám svého malého happyendu.

Dandulka
08.07.2019 5 z 5

Velmi silný příběh. U konce jsem brečela jak malá. Sice mi chvíli trvalo, než jsem se pořádně začetla, ale pak jsem zase nemohla přestat. Docela ráda bych se podívala i na film.

zoubek69
04.07.2019 2 z 5

Nemohu přiznat , jako že mne tato tvorba moc nebere, ale budiž pro porovnání _ může být. :-))

Nikkiproch
03.07.2019 5 z 5

Příběh o síle místa, stavby, domova, přátelství, rodiny a o lidských povahách. Příběh, ke kterému se budu v průběhu let ráda vracet a věřím, že pokaždé si z něj odnesu něco jiného, protože poselství skrývá mnoho.

Lindah
03.07.2019 5 z 5

Knizka se cetla moc hezky,mozna o to lip,ze prostredi dobre znam,a tak jsem si dej dokazala realne predstavit. Autor krasne priblizil realnou stavbu tohoto funkcionalistickeho pokladu.

Skiller
29.06.2019 5 z 5

Po Pražském jaru jsem si dal tohle skleněné léto.
A lepší.
Fakt lepší. Čtivější, dobrá atmosféra, mohu jen doporučit.

Placka007
23.06.2019 5 z 5

Překvapivě čtivá kniha. Krásně napsaný fiktivní příběh o skutečné budově.

Maki21
23.06.2019 5 z 5

Kniha je úžasná, mám ráda historii a tato kniha popisuje čtivým způsobem historii naší nejslavnější vily. Odráží tam historické poznatky a ukazuje co vše dokáže přežít jedna budova.

Dominika13
21.06.2019 5 z 5

Ráda si přečtu knihy, které mě překvapí něčím novým. Miluji překvapení! A číst knihu, v níž hlavní postavou je dům, který ke všemu reálně existuje a navíc je skleněný.. Tomu říkám spojení nadčasovosti.

Kniha se mi skvěle četla. Plynula poklidným tempem, podobně jako plynou už poněkud méně poklidné životy osob ve vile Tugendhat. Náhlé zvraty a vášnivé chvíle jsou posléze vyrovnány nadhledem.
Osudy každého se zcela liší a zároveň jsou v mnoha aspektech naprosto stejné - radostné, smutné, překvapivé, silné, proměnlivé, nespravedlivé a přece krásné, jelikož postavy chtějí žít.
Těším se na shlédnutí filmu.

Magrata15
20.06.2019 4 z 5

Kniha byla moc pěkná a film také. Ale přijde mi, že příběhy se od sebe hodně lišily, stejný byl jen základ. Někdy bych se do té úžasné vily ráda podívala.

Allysa1985
17.06.2019 4 z 5

Plus za atmosféru a popisy, které nenudí, na druhou stranu chápu, že dědicové měli výhrady, příběh působí možná až moc jako realita a ne jako fikce. Ale líbilo se mi to moc.

Aaloha
17.06.2019 5 z 5

Z knihy jsem nadšená, četla se sama, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Je až překvapující, že autor není Čech. Měla jsem pocit, že tu dobu zažil a žil v Čechách.

dav1990id
15.06.2019 5 z 5

Naprosto me kniha uchvatila . Krasny popis prvorepublikove spolecnosti a na to navazujici zivot v protektoratu . Vrele doporucuji .

harena
11.06.2019 5 z 5

Velmi pěkný román, spisovatel se nechal inspirovat skutečným příběhem brněnské funkcionalistické vily Tugendhat. V honosné vile, postavené z oceli, betonu a skla, žije šťastně mladá rodina až do chvíle, kdy do země vstoupí nacistické vojsko a jsou nuceni vilu i zem opustit. Ani předtím život rodiny neběžel plynule a klidně. Vila zažila lásku, lež, sex, zkoušku charakteru a tolerance, trápení a první zradu. Jsem ráda, že jsem měla možnost si knihu přečíst, hodně se o vile dozvědět, a když ne skutečná, tak virtuální prohlídka, kterou jsem si našla na internetu, je také skvělá.

icewind
09.06.2019 3 z 5

Trochu se bojím pokud bych se vydal na návštěvu této jistě fascinující budovy, aby se ze mě nějakým záhadným způsobem nestala lesba....Přijde mi, že v tomto směru autor až trochu moc tlačil na pilu, jinak zhruba první polovina z mého pohledu mnohem zajímavější než zbytek kdy mi to přišlo, že je nutné to nějak šalamounsky zakončit, takže přeskočíme rychle několik desetiletí, přidáme oblíbený faktor náhody a ono to nějak dopadne. Celek tak na mě působil trochu nesourodě....ovšem musím přiznat, že autorovi se povedlo vile a zejména tomu jednomu pokoji vdechnout něco jako duši a mě nenásilnou formou donutit k tomu abych si zjistil informace o tom jak to ve skutečnosti vlastně bylo a přidat návštěvu onoho místa na seznam plánovaných výletů. Ovšem obávám se, že vše už bude propojeno s dějem této knihy a pokud se mi v dohledné době poštěstí uvidět onyxový zázrak na vlastní oči, okamžitě se mi vybaví Liesel, Viktor, Hana, Katalin, Marika.....

KateTheBlogger
08.06.2019 5 z 5

Krásný příběh o ještě krásnějším domě.

lenkaBajza
04.06.2019 4 z 5

Ačkoliv jsem ve vile nikdy nebyla,přesnř vím, jak to tam vypadá. Autor to popsal dokonale a k mému úžasu čtivě. Na charaktery postav je kladen menší důraz, přesto jsou skvěle popsány.
Příběh se mi tězko posuzuje. Když se nad tím zamyslím, krom toho, že se odehralva v supermoderním domě, není nijak originální. Postaví dům, jsou šťastní, on si najde milenku, válka,emigrace.... ale v této neoriginalitě se nejspíš skrývá celé to kouzlo příběhu. Je to čtivé, zajímavé. Doporučuji☺️

january
01.06.2019 odpad!

Odpad z principu. Mám dojem, že tato kniha je úspěšná jen a pouze kvůli ústřední “postavě” vily a okolnostem, které ovšem autor nevymyslel! Vše, co je fikce, je definicí průměru. Ačkoli o vile Tugendhat mnohé vím, už navždy budu mít slavnou onyxovou zeď spojenou s oním fiktivním a pošpiňujícím důvodem, proč ji původní majitel nechal do domu instalovat. Proto odpad jako souhlas s pocitem potupy a rozhořčení dcery původních majitelů. Ploché, až otravné charaktery dle stejné šablony a zbytečné a špatně napsané sexuální scény i romantické výlevy tu jsou v komentářích zmíněny hodněkrát. Když jsem ke konci knihy zjistila, že do příběhu přibyly další otravné postavy, myslela jsem, že mě trefí. Koneckonců i samotné vile se moc pocty nedostalo - na mě to působí, že si autor pustil jedno desetiminutové videjko o domě a zapamatoval si pouze to, že je v něm unikátní obývací pokoj oslavovaný pro svůj prostor a světlo, což opakuje v knize pořád dokola a stále stejně.

leonessa
29.05.2019 5 z 5

Četba opravdový zážitek. Chvílemi se to loudalo, ale celek skvělý. Film jsem zatím neviděla, ale ani nevím, jestli se podívám. Kniha je skutečně o domě, film prý zejména o vztazích.

Klárča11
28.05.2019 5 z 5

Velmi povedená kniha, doporučuji.