Slávik

Slávik
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/325592/bmid_slavik-y62-325592.jpg 5 1480 1480

Francúzsko 1939. Dve odvážne sestry z mestečka Carriveau stoja zoči-voči zdrvujúcej skutočnosti – krajinu zaplavili nemecké tanky a oblohu zatemnili bombardéry, ktoré ju nemilosrdne pustošia. Viannin manžel narukuje do armády a v ich dome sa usadí nemecký kapitán. Osamelá mladá žena stojí pred ťaživými rozhodnutiami, od ktorých závisí život jej blízkych. Jej sestra Isabelle je mladá rebelka, ktorá rieši svoju bolesť zo straty lásky a bezpečia po svojom. Slávik je nádherne napísaný román, ktorý zblízka skúma život, lásku a hrôzy vojny a tiež spôsob, akým ľudia dokážu reagovať na nepredstaviteľné životné situácie.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Plus

The Nightingale, 2015

whiolet
24.11.2018 5 z 5

Po všech stránkách je to silná a strhující knížka.
Příběh mě do sebe vcucnul a pohrál si s mými emocemi.
V knize je skvěle popsaný začátek i konec války.
Tuhle knížku budu mít dlouho v paměti, a za to patří velký dík spisovatelce.

Bobina74
17.11.2018 4 z 5

Za mně velmi dobrý. Příběh se moc hezky četl a i když to byla pořádná nálož ( jak obsahově tak stránkově ;-) ) a některé pasáže jenom zbytečně nafoukly knihu do obřích rozměrů, byla jsem spokojena.
P.s.: Po dlouhé době opět kniha, která nezůstala nedočtená...

pilulka
30.10.2018 5 z 5

Nadherna napsana kniha.

Maanna
23.10.2018 3 z 5

Kniha měla zajímavý nápad ilustrovat válku a odboj ve Francii na příběhu dvou rozdílných sester. Bohužel ale zpracování bylo o poznání horší, a to jak po jazykové, tak i po obsahové stránce. Při popisu situací byly mnohdy věty jako přes kopírák, například pokud Vianne vařila, vždy přidala něco drahocenného apod.
Autorka si neuměla vybrat, co z variant, které válečná situace nabízela, použít, a jako mnozí jiní se pokusila do příběhu nacpat úplně všechno, což někdy vede k určité povrchnosti a nelogičnostem. Nejprve se dočteme, že dav uprchlíků z Paříže zanechal na zahradě u Vianne plno teplého oblečení, které už nedokázali dál nést, a následně hned nemají v zimě co na sebe - to to vše vyházeli? Nedaří se stupňovat situaci. Dva měsíce po nástupu okupace mají všichni jen velmi obnošení oblečení a pak už je to tak nějak až do konce pořád stejné. Mimo realitu byla i výstavba některých dramatických situací: Isabelle chodí s falešnými papíry po malém městečku, kde dříve nějakou dobu žila a kde ji může kdokoliv poznat a oslovit jménem? Když je v lese sestřelen letec, nejprve se několikrát zmíní, kolik tam jeho zachránci zanechali v blátě stop, a následně je cvičení psi nedokážou vystopovat? Když se Němcům dostane do rukou obávaný terorista a člen větší skupiny, okamžitě ho popraví, aniž by se z něj pokusili dostat jména dalších členů této skupiny? A ten srdceryvný závěr byl také až trochu moc - opět by bylo lepší, kdyby si autorka vybrala z nabízených dojemných možností jen jednu... Nechci knihu jen hanět, jak jsem zmínila, námět byl velmi dobrý a byla i místa, která se mi líbila, ale bohužel i dost těch, u kterých se mi otevírala kudla v kapse, což je škoda.

makyla
23.10.2018 5 z 5

Pro mě naprosto strhující příběh obyčejných lidí za druhé světové války. Dvě sestry. každá úplně jiná. Jedna vdaná, vede spokojený život s manželem a dcerkou. Druhá rebelka, kterou nebaví jen nečinně přežívat útlaky ze strany německých vojáků. Příběhy se střídají a prolnou a střídají... Bavila mě linka jak s čekající Vianne, tak s aktivní Isabelle. Dojemná kniha a s klidným svědomím doporučuji dál.

DančaM
21.10.2018 5 z 5

Krásná knížka. Přečtená jedním dechem, ale dost smutná...

ladyka
07.10.2018 5 z 5

Dotčeno jednom dechem a ještě teď mám sevřené hrdlo. Velmi poutavý příběh dvou sester, neuvěřitelně silných (přitom něžných jako onen slavík) a odvážných, o životě a utrpení, ale i lásce během druhé světové války. Těžko nacházím výstižná slova, pro mě je to jedna z knih, u které si po dočtení musíte dát pauzu od dalších knížek, abyste silný čtenářský zážitek strávili. A ten je u Slavíka mimořádný po všech stránkách.

nada3314
23.09.2018 5 z 5

Naprosto nádherný poutavý příběh z války. Konec se neobešel bez slz. Moc doporučuji k přečtení.

sporran
22.09.2018 4 z 5

Pěkná a čtivá kniha. Příběh hluboké lásky, odvahy a lidství na pozadí války a krutosti nacistů se odehrává v Paříži a na francouzském venkově. Je i o neuvěřitelné síle žen ve válce, které dokážou být neskutečně statečné.

luba65
12.09.2018 5 z 5

Překrásná kniha. Pomalí začátek, ale pak už jsem nedokázala přestat číst... A na konci spoustu slz...

hapac
12.09.2018 5 z 5

Opravdu hezký příběh dvou sester, kdy každá z nich se v tak těžké době zachovala neskutečně statečně. Zase trošku jiný pohled na válku. Knížka, která je pro mne srovnatelná s Hanou či Zlodějkou knih nebo Zvukem slunečních hodin. Každá z těch knih je jiná, ale čtivá a zajímavá.

alcahanca
05.09.2018 5 z 5

Jedním slovem nádhera! Moc hezký příběh o dvou sestrách, které mají každá jiný pohled na válku a při tom jsou hrdinky obě dvě, jen každá jiným způsobem.

hs777
03.09.2018 5 z 5

Přečetla jsem už hodně příběhů s podobnou tématikou a většina z nich mne silně zasáhla a dojala. Tato kniha je druhá, u které mi navíc tekly slzy.

gladya
01.09.2018 5 z 5

Co s lidmi dělá válka? Jak trpěly děti.

Do jaké míry může člověk přežívat a nepošpinit se? Co když je postaven před morální dilemata? Jistě, kolaboranty je jednoduché a správné odsoudit, ale co ti, kdo jen měli strach a podlehli nátlaku nebo mučení.

Která ze sester byla vlastně statečnější?

A jak odlišně se chovali různí Němci?

To vše jsou otázky, které mě při čtení téhle knížky napadly.

cmelda26
26.08.2018 5 z 5

Zatím nejlepší válečný román co jsem četla. Kniha napínavá až do konce, závěr se neobešel bez slz.

petula22
24.08.2018 5 z 5

Hodně emotivní kniha...vyprávění o válce z pohledu žen, pro mne spoustu nových informací...zasloužených pět hvězd

Kvetulina
23.08.2018 5 z 5

Neuvěřitelně krásná kniha, už dlouho jsem u žádné takhle neplakala, kdyby to šlo, dala bych těch hvězdiček daleko víc).

Kikušák
18.08.2018 5 z 5

Nikdy jsem nepřečetla knížku tak rychle jako tuto. Naprosto poutavý příběh, kde především oceňuji vyzdvižení statečnosti žen.

kocour_mikeš
14.08.2018 4 z 5

Dobře napsaná kniha ženou o ženách ve válce, podrobnější popisy jak to vidí žena, tématicky podobnou knihu jsem četl loni - Dívka, která spadla z nebe od Mawera, která rozhodně stojí za přečtení, zajména pro odbojnost. Za zmínkuí stojí také skvělá Sofijina volba, z poslední doby Vypravěčka nebo Hana z českých luhů. Dávám 75%.

Arsi
11.08.2018 5 z 5

Válka ve Francii. Neuvěřitelně silný příběh dvou naprosto rozdílných sester. Je tam láska, utrpení, odvaha, statečnost a odhodlání. Závěr knihy mi vehnal slzy do očí. Pořád musím o knize přemýšlet.
Určitě se ke knize ještě vrátím. Rozhodně doporučuji přečíst.