Sněhulák

Sněhulák
https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140150/bmid_snehulak-653be9ad036ce.png 5 7014 7014

Harry Hole série

Sněhulák je sedmou knihou volné série krimirománů, jejichž hrdinou je vyšetřovatel Harry Hole. Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě krásného sněhuláka. Jenže oni žádného sněhuláka nepostavili. Celá rodina užasle zírá z okna. Syn si všimne, že sněhulák je obrácen tváří k domu a jeho černé oči hledí přímo dovnitř. Ráno je Birte pryč. Zmizela bez stopy. Jen sněhulák má kolem krku její šálu. Vrchní komisař Harry Hole dostává tajemný dopis s podpisem "Sněhulák" a také novou kolegyni Katrine Brattovou, která si v tajuplnosti se Sněhulákem nezadá. Harry později zjistí, že Birte Beckerová není první případ. Na povrch vyplouvá řada podobných zmizení a ukazuje se, že mají společné rysy, především to, že všechny ženy byly vdané a všechny se ztratily s prvním sněhem. Rozbíhá se vyšetřování, které je tentokrát ještě napínavější než obvykle a pro Harryho o to složitější, že se silně dotýká jeho nové kolegyně i jedné velice blízké osoby. Harry ani netuší, jakému zlu bude muset tentokrát čelit a jakým způsobem bude muset prokázat, co v něm je.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

Snømannen , 2007

michaelaaa5
04.02.2020 5 z 5

Úžasně propracovaná a promyšlená detektivka, na jejímž konci do sebe zapadají i nejmenší detaily. Harry Hole jde tentokrát v patách sériovému vrahovi, jenž mu po svých činech zanechává sněhuláky. Nebo je sněhulák v patách Harrymu? Doporučuji.

Olava
02.02.2020 5 z 5

Sněhulák mě nadchl. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Je to první kniha od tohoto autora, Netopýra jsem totiž nedočetla. Tady to byla dobrá jízda, děj utíkal, přiměřeně dlouhé, a na podezřelého jsem měla jiný tip. Určitě od tohoto autora ještě něco vyzkouším, nevadí, že je to sedmá kniha v pořadí. Zkuste to taky.

Jani23
01.02.2020 5 z 5

Kniha je napínavá. Čte se krásně. Když už jsem si myslela,že vím jak to bude příběh dostal jiný směr. Dopadlo to nečekaně.

Henry_1986
26.01.2020 5 z 5

Nesbo mě prostě nutí číst. :-D Knihu opět nejde pomalu ani odložit...posledních 100 stran jedním dechem...teď se konečně odvážím podívat na film a jsem moc zvědavý, jak se bude lišit od knihy. A pak hned na Levharta! :-D

85098211
26.01.2020 5 z 5

Moje první setkání s touto notoricky známou sérií - a poslouchala jsem jako audioknihu ve slovenštině ;-). Načtená je skvěle a případ jako takový je také vynikající. Ale že by tedy Harry Hole byl nějak zvlášť sympatický, to se fakt říct nedá. Ty litry alkoholu, které zkonzumoval jen během tohoto jediného případu, by vystačily snad i na malý potok :-). Ovšem schopnosti ve vyšetřování se mu upřít nedají. Příběh je od začátku až do konce strhující, nemá žádná hluchá místa, napětí by se dalo krájet a definitivně se nebudete nudit. Odhalení pachatele není zase až tak překvapivé, to však podle mého názoru knize neuškodilo. Jediné, co bych možná autorovi mohla vytknout (i když vím, že se to u severských detektivek tak nějak očekává), jsou poměrně časté kruté scény, u kterých by se citlivějšímu čtenáři mohl obracet žaludek. Ale jinak autor rozhodně píše čtivě, proto dám nějakému dalšímu případu s Harrym Holem zase časem šanci.

simona5r
25.01.2020 5 z 5

Mám sérii HH moc ráda a tento díl byl perfektní! Až mě při pohledu na postaveného sněhuláka na zahradě mrazilo.

mats379
23.01.2020 4 z 5

Tahle detektivka se mu dost podařila, je tam i pár vtipných vět, které jako protipól ke vší krutosti já potřebuju. Sněhulák stál na zahradě s nepříliš nadějnými vyhlídkami do budoucnosti...pro mě by bylo přínosem více humoru a méně krutosti v dalších knihách. Ale asi mě neposlechne!!

jan6775
23.01.2020 5 z 5

Detektivka 100%

alef
22.01.2020 5 z 5

Tak, jako se v příběhu záhadně objevil na zahradě sněhulák, tak se u nás doma jednoho dne záhadně objevil Jo Nesbø, a vynutil si, abych mu věnovala pozornost, kterou jsem mu tvrdošíjně odpírala (krimi čtu opravdu jen poskrovnu, jenže ten sněhulák na mě z té obálky tak koukal!), takže, abych to neprodlužovala, moje první seznámení, plný počet * a poklona autorovi, za strhující psycho-krimi-thriller, ale ještě spíš, za psychologicky propracovaného, a za mě čtenářsky zajímavého, zarputilého, strohého, paličatého a osamělého detektiva Harryho Hola …
„nejlepšího kriminalistu na oddělení, ale nejhoršího státního zaměstnance. Harry neuznává autority … a když je třeba, porušuje veškerá pravidla, kvůli čemuž je nebezpečný sám sobě i svému okolí.“

… tak ho popisuje jeho nadřízený Bjarne Møller, a taky: „Po pracovní stránce je svérázný a bezohledný. V opilosti dokonce životu nebezpečný. Ale za střízliva byl normální. Člověk se na něj mohl spolehnout, a to bez výhrad.“

Bez výhrad připouštím, že mě to bavilo, sledovat Hola při vyšetřování, sledovat tak trochu opilého loosera … „byl promrzlý … a byl opilý. Zase opilý. Opilý Jimem Beanem, opilý ďábelskostí, opilý sám sebou, opilý sračkami.“, … který je zároveň puntičkářsky zarputilým detektivem, se suchým humorem: „coby Evropan považuji za svoji povinnost vykouřit trochu toho svinstva (opia), které jsme do téhle země dotáhli.“, … a který má zároveň slabost pro ženy: „Bylo to trapné, ale zatímco na ni čekal, začalo mu srdce bít maličko rychleji … akceptoval tu banální skutečnost, že ženská krása nad ním vždycky bude mít tuhle nepatrnou moc.“

„ʻKromě toho, že bych chtěla, abyste měl chuť se se mnou vyspat, bych chtěla, abyste pro mě měl nějaký úkol.ʼ
ʻA to přesně mám.ʼ
ʻChuť se se mnou vyspat?ʼ
ʻNe, ten úkol.ʼ“

… ale hlavně, který je fakt výborný, na jednu stranu systematicky a logicky uvažující, a přitom na druhou intuitivní a nekonvenční, detektiv … do nejmenších podrobností sleduje stopy, analyzuje, vyvozuje závěry, přičemž se ale řídí vlastními pravidly, takže bez mrknutí oka obejde všechny předpisy, a nebo se nechá vést spíš představivostí a intuicí …

„Nevěděl, co hledá, mozek měl prázdný, byl to nejlepší způsob, jak nepřehlédnout nic, co by tam případně mohlo být … Harry si to zkusil představit …“.

Věřím, že si mě v budoucnu zas najde, některý z dalších příběhů Harryho Hola, už jen proto, abych zjistila, jestli opravdu pro vyšetřování udělá, a taky obětuje … cokoli … „Chtěl ses vždycky poprat s příšerami na vlastní pěst, Harry.“

RMarkéta
22.01.2020 5 z 5

Po přečtení této knihy mám se sněhuláky menší problém. Velmi obezřetně si je prohlížím a moc se k nim raději nepřibližuji, neboť člověk nikdy neví. Naši sousedé mají na zahradě dva pěkné dřevěné. Harryho Holea mám pořád radá i s těmi jeho mouchami a klidně mu odpustím ty jeho chlastací excesy. Je to sympaťák. S tím nic nenadělám. Atmosféru zimního Osla jsem si užívala, protože v Praze to vypadá jako před blížícími se dušičkami. Někde v půlce už jsem tušila, kdo může být pachatelem a moje tušení se pak ukýzalo jako to pravé ořechové. Knihu jsem i přesto vychutnala od začátku do konce. Nesbo si se čtenářem moc rád pohrává a to já mám ráda a baví mě to.

Kami33
20.01.2020 5 z 5

Moc hezké, čtivé, napínavé. Sněhulák je zřejmě nejznámější knihou Jo Nesbo a myslím že poměrně zaslouženě. (I když Žízeň a Spasitel se mi také moc líbili).

Monika1717
18.01.2020 5 z 5

Knihu jsem četla v lázních a měla jsem problém ji odložit, když jsem měla jít na nějakou proceduru. Byl to můj první Nesbo. Později jsem zhlédla i film,který není nic moc.

mirkoczentovic
10.01.2020 4 z 5

Môj druhý Nesbo. Knihu som čítal až po Pancierovom srdci, dokonca s minimálnym odstupom, veľmi mi to neprekážalo, ostatným to však príliš neodporúčam, keďže vďaka jednému slovu z Pancierového srdca som identitu Snehuliaka odhalil podstatne skôr než Harry Hole. :-)

Bavilo ma však odkrývať motív i celé pozadie príbehu, takže som sa rozhodne nenudil. Samotná výstavba deja je veľmi podobná Pancierovému srdcu (brutálne vraždy, niekoľko zásadných zvratov, femme fatale v osloskom policajnom zbore, akčný záver). Nebyť tejto takpovediac identickej šablóny, hodnotil by som zrejme plným počtom, pretože tentoraz som v zásade spokojný. Snehuliakovi totiž pasuje podstatne lepšie než Pancierovému srdcu.

rengers
10.01.2020 4 z 5

Ze začátku příběhu, jsem se ztrácel v množství Norských jmen, po zorientování se, kdo je kdo, už to šlo. Má to pomalejší spád a mohlo to být o 100 stran kratší, jinak ok.

Adelen
10.01.2020 5 z 5

Jak jednou začnete číst, tak se neodtrhnete. Mám ráda detektivky od Jo Nesbo.

Coloratura
08.01.2020 5 z 5

Moje první kniha od tohoto autora a musím říct že mě mile překvapila. Příběh mě pohltil a nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Žádná část mi nepřišla nudná, pořád se něco dělo a i přesto, že jsem takové rozuzlení čekala, kniha se mi moc líbila. Při čtení během zimních večerů mi běhal mráz po zádech...

Garfi
06.01.2020 1 z 5

Tato detektivka mě vůbec nezaujala, i když mám jinak tento druh knížek celkem ráda. Je to už nějaký čas, co jsem knihu četla, ale vybavuje se mi, že hlavní vyšetřující byl pro mne nesympatický a bylo pro mne dost těžké jakkoliv s ním sympatizovat. Celý příběh se strašně vlekl a kromě naturalisticky popsaných mrtvol, v zásadě nemá čím zaujmout a vtáhnout do děje. Občas jsem knihu odkládala a těžce se k ní zase vracela, případně některé pasáže pouze prolistovala...

Pája699
05.01.2020 4 z 5

Po přečtení této knihy, si asi dobře rozmyslím, jestli budu vůbec ještě někdy stavět sněhuláka :-) Druhé setkání s autorem a určitě ne poslední. Ze začátku se, měla trošku zmatek ve jménech, kdo je mrtví a která z žen ještě není, ale pak to do sebe krásně všechno zapadlo. Překvapivě jsem vraha odhadla. Kniha napínavá a čtivá.

onyx84
04.01.2020 4 z 5

Poprvé menší zklamání,napsané skvěle, ale zápletka už trošku přitažená za vlasy...knížku doporučím bez váhání, filmu se určitě vyhnete...

venda99
04.01.2020 5 z 5

Napínavé od začátku do konce