Snoubenky smrti

Snoubenky smrti
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/498945/bmid_snoubenky-smrti-ig2-498945.jpg 4 181 181

Temná detektivka z předvečera druhé světové války od autora bestselleru Purpurové řeky Krásné a bezstarostné. Takové jsou manželky nacistických pohlavárů známé jako Nevěsty. Zatímco v Evropě to vře, tyto dámy se nerušeně scházejí v berlínském hotelu Adlon na sklenku šampaňského. Brzy však i ony na vlastní kůži okusí, jak se prohrává boj o vlastní život. Do vyšetřování série brutálních vražd se pouštějí tři lidé: neortodoxní psychoanalytik, bohatá dědička a nemilosrdný gestapák. Co když se ale pachatel skrývá jinde, než si všichni myslí? Snoubenky smrti, to jsou dámy "z rajchu", krásné a bezstarostné, které se každé odpoledne scházejí v berlínském hotelu Adlon, aby si popovídaly a popily šampaňské, zatímco Evropa je v předvečer druhé světové války na pokraji zhroucení. Jsou to ale také oběti tajemného vraha, který je postupně překvapuje na březích Sprévy či u berlínských jezer. Po jeho řádění z nich zbydou jen zohavené mrtvoly... V rozžhaveném Berlíně, který se chvěje doslova jako kráter sopky, se do vyšetřování pouštějí tři jedinečné bytosti. Simon Kraus, nadaný psychoanalytik, gigolo a tak trochu vyděrač. Franz Beewen, brutální a nemilosrdný gestapák, a Mina von Hassel, bohatá dědička a psychiatrička. Vydávají se po stopách netvora a postupně odhalují otřesnou pravdu. Zlo totiž není vždy tam, kde ho očekáváte...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , XYZ (ČR)

Les Promises, 2021

veruptackova
10.12.2022 4 z 5

Na počátku knihy jsem si připadala, jako bych četla fantasy knihu. Takový ten detailní úvod do příběhu, ve kterém autor čtenáře seznamuje se světem a svými postavami. Přestože byl začátek i celá kniha poměrně popisná, rozhodně jsem se při čtení nenudila. Autorovi se totiž perfektně povedlo vykreslit předvečer druhé světové války v Berlíně a skvěle pracoval i s psychologií postav. Věřím, že nejen já jsem při čtení měla pocit, že hlavní tři osoby znám po všech schránkách a chápu jejich jednání. Rozhodně se nejednalo o plytký popis pár charakterových vlastností a vad, ale komplexní pohled na tři rozdílné osoby. Detektivní zápletka byla také bravurně zpracovaná, plná slepých uliček, ale nikoli hluchých míst. Tam, kde ostatní autoři končí, Grangé má stále co vyprávět.

Za největší klady knihy považuji již zmiňované dokonalé vykreslení doby a motiv vražd. Rozhodně se však nejedná o knihu pro slabší povahy. Pokud vám vadí detailní popisy krutosti, tohle nebude kniha pro vás. Jestli máte rádi thrillery plné akce asi to taky nebude úplně váš šálek kávy. Pokud však preferujete propracované příběhy se originální zápletkou, zasazené do zajímavé doby, mohly by se Snoubenky smrti zařadit k nejlepším knihám, které jste četli.

Jaruš7
09.12.2022 5 z 5

Autor je machr.
Připomenutí minulosti.
Řadím k titulu "Pod krvavými nebesy", se stejným nezapomenutelným zážitkem.
Zvrácenost fašismu na vzestupu, ve jménu očisty národa a rasy.
Podivně zvrhlé zločiny v kruzích elity se vyšetřuje přísně utajeně a nechtěně. Proč není zájem o zveřejnění?

Citace:" Jak se pozná ideální árijec? Snadno. Je bloňďatý jako Hitler, vysoký jako Goebbels a štíhlý jako Göring ".

Temné superčtivo.

(Fašismus a jeho odkaz pro následné generace je pro dnešní dobu výstrahou. Jen političtí ignoranti jsou záměrně slepí a hluší.)

Kizuizi
08.12.2022 5 z 5

Zprvu jsem si nedokázala ani představit, jak může fungovat spojení gestapáka, psychoanalytika a psychiatričky - ale ono to funguje naprosto parádně. A že bych snad fandila gestapákovi? Ó ano, i to se očividně může stát. Šmankote, tohle je teda kniha, která se rozhodně zařadí mezi mé top letoška.
Excelentní postavy (každá je jiná, každá má své klady i zápory), strhující příběh (naděje, strach, bezmoc, touha) a napínavý děj. Snoubenky smrti Vás doslova vcucnou a nenechají vydechnout až do poslední strany.
616 stran není málo, ale když se začtete, stránky jen letí – já ji přečetla v podstatě za dva večery (tak trochu na úkor spánku), protože jsem od příběhu nechtěla odejít.

Čmeláček
02.12.2022 5 z 5

Vynikající počteníčko, Jean Christophe Grangé je prostě pan spisovatel. Tohle byla kniha podle mého gusta, takže ode mě pět stars a velké doporučení :).

Petronela16
27.11.2022 5 z 5

Pán Grangé je u mňa spisovateľ par excellence.Aj keď nie sú mojou prioritou knihy o svetovej vojne, vedela som hneď, že túto knihu musím mať a bola som presvedčená, že bude stáť za to.
A aj stála!!!
Viem, mnohí môžu namietať, že miestami to bol slušný brutalizmus, ale odmysliac si to všetko, tento pán spisovateľ, geniálne strieda napätie s uvoľnenosťou, necháva čitateľa skĺznuť do pocitu, že vsetko je odhalené a vtom udrie a dej je absolútne otočený o 180'C.
Tento princíp v jeho knihách úplne zbožňujem, je jedno kde sa dej odohráva, či v horách, džungli, vo vojne.... výsledok je vždy fascinujúci dejový zvrat.
Neskutočný čitateľský zážitok , ako nakoniec pri každej jeho knihe, nemôžem inak ako plný počet *, ak by to šlo, dám aj viac.
Treba sa presvedčiť o pravdivosti mojich slov.

Wladimirski
27.11.2022 4 z 5

Nevšední a poutavý začátek, zajímavá detektivní zápletka, různorodé postavy, akční scény, dobré dialogy, prostředí nacistického Německa, všudypřítomný strach, příslib dobrého čtení, ke kterému jsem se po několik dní rád vracel. V poslední části knihy jsem byl ale trochu zmatený, o co zde vlastně jde. Detektivka - zápletka, vývoj, řešení? Nebo popis nacistických a válečných hrůz? Nedávalo mi to logický celek. Čarodějnická epizoda, dlouhé cesty po Evropě, nečekané náhody, ten závěr jsem čekal lepší. Kvůli němu ubírám jednu hvězdičku.

alexis818
20.11.2022 5 z 5

Toto je velmi dobrá kniha,nebojím se označit ji za top knihu tohoto roku.Skvele dílo,které vás napina celých 600 stran a to není jen tak udržet čtenáře v napětí takto dlouho.Autorovi patří velký respekt a velké díky za tuto knihu.

Eliska07
17.11.2022 5 z 5

tak letos jsem se třásla na Grangého a Červenáka o obojí bomba mlask

Kaduri
16.11.2022 4 z 5

Na túto knižku som sa tešila hneď po prečítaní anotácie. Historická detektívka z obdobia nacistického Nemecka!
A nesklamala:).
Do vyšetrovania utajených vrážd manželiek nacistických pohlavárov sa zapojí nesúrodá partička vyšetrovateľov: Franz Beewen, brutálny gestapák, Simon Kraus, psychoanalytik bohatých paničiek a príležitostný vydierač, no a nakoniec Mina von Hassel, aristokratka a trénovaná alkoholička.
Sledujeme napínavý priebeh ich vyšetrovania a veru sa riadne zapotíme, kým dospejeme k zdarnému koncu.
Moc ma to bavilo. Košatý príbeh, viacero podozrivých, skvelé dobové kulisy...
Až na ten záver. Dejová linka so skutočným páchateľom mi už prišla proste prekombinovaná a nerealistická.
Preto jedna hviezdička dole.
Celkovo sa však jedná o výborné čítanie a knižku smelo odporučím ďalej:).

„Hledám jednoho zločince,“ vysvětlil. „Byl během Velké války znetvořený a ve studiu Gesicht mu vyrobili měděnou masku.“
„Mluvíš o skutečném zločinci nebo o tom, kterým říkáte ‚nepřítel vlasti‘?“
„Zavraždil čtyři ženy.“
Muž s předstíraným obdivem hvízdl.
„Takže máte konkurenci.“
Gestapák se spokojil jen s tím, že se usmál.

Mayaotzin
15.11.2022 4 z 5

Jean umí :-) Kolikrát si člověk říkal "Ahá, už to mám!"
Nikdy by mě nenapadlo, že bych mohla sympatizovat s gestapákem, noo, tady se to opravdu děje.

Určitě se musím co nejdříve vrhnout na Purpurové řeky.

alekis
11.11.2022 5 z 5

Někdy je docela těžké napsat vypovídající komentář, být originálnější než hodnotitelé přede mnou, neprozradit nic z děje a přitom zaujmout...
Takže: je to dlouhé, je to spletité, pořád se něco děje, velká spousta zvratů, falešných stop, a navíc, ani jeden ze tří "detektivů" není v bezpečí. Dokonce ani ten, který je příslušníkem chráněné skupiny - gestapa, si nemůže být jistý vůbec ničím.
Důležité je období a prostředí, do kterého je zasazený děj. To autor zvládnul naprosto dokonale, až sugestivně... Tleskám! Krimi linka - nedovedu si představit, že něco takového by mohlo být možné, ale nakonec - v období Třetí říše asi ano. Kdo ví, nejspíš se tam děly ve skutečnosti ještě horší věci.
Ale to je v lidské společnosti, podotýkám v realitě, celkem běžná věc, že se dějí věci, nad kterými zůstává rozum stát.
Knihu mi věnoval přítel z DK, díky, kámo! Stálo to za to!

zuzana2599
11.11.2022 5 z 5

Zachránili pár dětí. Kapku v oceánu krve. Aspoň pro tuhle noc ztratilo měřidlo na důležitosti. Výška nebyla žádným důvodem umřít. A tahle myšlenka stačila k tomu, aby Simona naplnila absolutním klidem.
____________________________________________________________________
Šest set stran čtení, při kterém dost často mrazí. Šest set stran čtení, kdy budete fandit třem hrdinům, kteří se vám i přes své nedokonalosti a nedostatky dostanou pod kůži. Šest set stran pobytu v nacistickém Německu. Kdo vraždí manželky nacistických pohlavárů ?
Tento román byl pro mě čtenářským zážitkem. Ani chvíli jsem se nenudila, četla jsem s velkou chutí a i přes velký počet stran to bylo jedinečné čtení. Skvěle vykreslená atmosféra, síla emocí a příběhu samotného. Mám radost, že jsem sebrala odvahu a pustila se do tohoto díla francouzského autora. Stálo to zato ! Ráda doporučím !!!

soupik2012
09.11.2022 4 z 5

Tato kniha se řadí k těm, ke kterým jsem si vytvořila svůj osobní seznam: Nevyhovující způsob jakým je kniha napsána. Přitom příběh je to zcela originální. Pan Grangé dokázal fantastickým způsobem vykreslit předválečnou atmosféru té doby. Trojice vyšetřovatelů je značně nesourodá, jsou to doslova vyšetřovací amatéři. Esesák, gigolo a alkoholička. Takže při pátrání dělají chybu za chybou. Je zde spousta zábavných slepých uliček. Děj není předvídatelný i když samotné finále bylo již trochu za hranou věrohodnosti, tak příběh jako celek je velmi dobře vystavěn a vzhledem k období ve kterém se odehrává ho lze označit za věrohodný. A přesto je zde něco co mi brání v tom, abych byla absolutně nadšená. Marně si lámu hlavu nad tím co to je, co mi na těchto knihách tak vadí. Možná za to tentokrát může z velké části audiokniha, která je podle mého názoru načtena pouze průměrně. Holá četba prosta jakýchkoliv emocí a načetl ji pan František Kreuzmann.

Květ
05.11.2022 4 z 5

Autor Purpurových řek nám předkládá další temnou detektivku a není to žádná jednohubka. Na šesti stech stránkách se odvíjí příběh, který dovede pohltit. Prýští z něj nacistická ideologie, blyštivý a fanatický svět "nadlidí" v kontrastu s bídou a útlakem ostatních. Říše je na vzestupu, nic jí nesmí otřást a proto, když se náhle objeví zohavená mrtvola manželky nacistického pohlavára, kterou následuje další, je potřeba případ rychle a diskrétně vyřešit. Trojice vyšetřovatelů rozhodně nepůsobí sympaticky na první dobrou... alkoholička provozující blázinec Minna, psychiatr bohatých paniček a vyděrač Simon a brutální gestapák Franz... Kniha je psána poctivě, podrobné popisy postav a prostředí, přesto je čtivá a děj se nevleče. Líbila se mi a určitě by stála za zfilmování :) (4,5*)

Dela111
01.11.2022 5 z 5

Zápletka této detektivky s prvky thrilleru stojí na době, ve které se odehrává. Jde o Německo těsně před vypuknutím druhé světové války a částečně i během ní. Atmosféra nacistického Německa je mistrně vykreslená, jsou popsány jejich zvrhlé sny o tisícileté Říši, o nadřazenosti Němců, o čistotě árijské rasy, je tu spousta nacistické ideologie. Všechen ten falešný lesk a povýšenost na straně jedné a bída a strach na druhé jsou zachyceny tak dokonale a čtivě, že četba čtenáře upoutá a pohltí.
Ze tří hlavních hrdinů, vyšetřujících vraždy dam z těch nejvyšších kruhů, je povahově přijatelná jen Minna, ta je pouze alkoholička. Další dva jsou gestapák a takový malý hajzlík živící se hlavně vydíráním. Inteligence jim však nechybí. I přes jejich pochybný morální kredit, si na ně čtenář zvykne a necítí k nim odpor. Během vyšetřování se tato trojka dostane do mnoha slepých uliček, takže kniha je rozsáhlá. Rozuzlení odpovídá šílené době, ve které se děj odehrává.
Příběh je skvěle napsaný. Není jednoduché udržet pozornost čtenáře u thrilleru o 600 stranách. Při takové délce hrozí, že se děj začne táhnout a ztratí napětí. Tady autor spojil historii se zločinem tak dokonale, že se nudit nebudete, ale přesto bych to tak o sto stran zkrátila.
Nedoporučuji jen těm, kteří knihy z druhé světové války nečtou, tady je historická i detektivní linka stejně důležitá. Mnohdy jsou historické popisy dokonce výraznější než detektivní část. Ostatním samozřejmě doporučuji.
90%

Opatov
27.10.2022 5 z 5

Purpurové řeky, drsný film, který se mi hodně líbil. Takže jsem se na knihu doslova vrhla. Přesně řečeno na audioknihu. Neumím si totiž představit, že bych takovou bichli dokázala přečíst...
Promyšlená detektivka, která má spád. Nepřišlo mi, že by bylo zdlouhavé. Možná to bylo tím, že jsem poslouchala výborně načtený příběh. Sestava vyšetřovatelů je rozhodně neobvyklá. Popis místy drsný. Doporučuji.

Mona-Lisa
26.10.2022 5 z 5

(SPOILER) Vítejte v nacistickém Německu.
Dovolte mi vám představit:
Minnu - vystřízlivělého cynika a zároveň alkoholičku. Holku, co chce zachránit další ženy, ačkoliv nedokáže zachránit sama sebe…
Simona - Génia a pohledného hajzlíka s pověstí svůdníka a zvrhlíka, gigola, který vydírá bohaté paničky a vyšvihl se na vrchol žebříčku.
Franze - Vesnického burana recyklovaného na důstojníka, toho času člena gestapa. Jeho ksicht funguje jako uniforma.
Ano, všimli jste si dobře - žádní svatoušci, kterým budou hlavou svištět fandihodné myšlenkové pochody.
Tyto tři spojí pátrání po sériovém vrahovi, který loví mezi dámami z nejvyšší společnosti nacistických pohlavárů.
Těch 600 stran ti napovídá, že to nebude lehká cesta. Je tu spousta akce, slepých uliček a v neposlední řadě vyždímání doby na 100%.
Tento spisovatel je mistr slova. Vystihuje zlo, balí ho do hávu tragikomedie a bizarních scén nepodobných Tarantinovi.
Nebere si absolutně servítky s režimem, s postavami, s nekorektními dialogy. Na nic si nehraje, před ničím neodvrací pohled.
Ještě vyzdvihuju gradaci děje, s každou další stranou napětí nepolevuje, ani kapku.
Tato knížka je symfonie a vrcholně naturalistická, působí na všechny smysly. Cítíš pižmo v zakázaných klubech a další stránku v koupelně smýváš krev po razii na židy. Pochybuju, že letos přečtu něco lepšího.
Jestli si fanda detektivek, pečlivě vystaveného příběhu, barevných charakterů a nebojíš se drsnějšího černého humoru - jdi do toho

klaraj093
24.10.2022 3 z 5

Příběh jako takový byl opravdu dobrý, protože to bylo něco nového a né klasický osvětimský tábory atd..Směr detektivky mě bavil, postavy byly super. Nicméně vůbec by mi nevadilo kdyby kniha byla poloviční, protože jsem jí četla měsíc a to mám tuto tématiku ráda a knihy s větším obsahem stránek nemám problém přečíst za chvilku, ale tady mi to přišlo mnohdy strašně zbytečně zdlouhavý, spoustu zbytečné omáčky okolo.. Samotnému příběhu dávám pět hvězd, ale zpracování tři..

Andrea K.
16.10.2022 5 z 5

Knihu jsem si vybrala, protože mám ráda Purpurové řeky a 600 stran byla pro mě výzva. Když jsem začala číst, nemohla jsem přestat. Napínavé, čtivé a prostě super. Za mě 5 hvězd. Doporučuji

ddkk
11.10.2022 5 z 5

Nepravděpodobná trojice vyšetřovatelů, která se spojila v nacisty ovládaném Berlíně, aby vypátrala sadistické vraždy mladých, krásných a nadějných žen třetí říše. Zvraty ve vyšetřování, které jsou tak nečekané, že jsem vážně docela zírala. Děj, který se doslova řítí na šesti stech nadupaných stránkách a čím více se blíží konci, tím je napínavější. Už, už se zdá, že je jasno a zase je to jen další slepá ulička. Podezřelých je celá řada, ale definitivní rozluštění je stejně ohromující...I když, jak už je u Grangého zvykem, je to zase konec delší, než by se slušelo a kniha má vlastně konců několik. Nicméně, mně to vůbec nevadilo. To už tak s jeho romány prostě je.

V knize je jasná inspirace skutečnými hrůzami koncentráků i skutečnými nacistickými zločinci. Skoro je až škoda, že ve skutečnosti to s některými z nich nevzalo stejný konec jako ve Snoubenkách smrti...

Výborně jsem si početla a ani na jediné stránce jsem se nenudila. Prostě Grangé opět ve skvělé kondici.

Dávám plný počet a doporučuji.