Sophiina volba

Sophiina volba
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181489/bmid_sophiina-volba-4tB-181489.jpg 4 3201 3201

Rozsáhlý psychologický román zpracovává originálním způsobem etický aspekt 2. světové války a nacistických vyhlazovacích táborů z pohledu Američana. Autor vypráví tragický příběh z podzimu 1947, kdy se v newyorském penziónu setkává začínající spisovatel s polskou emigrantkou, která přežila koncentrační tábor, a s charismatickým židovským vědcem. Osobní tragédie hrdinky je podbarvena zážitky, jimiž prošla a které jí znemožňují návrat k normálnímu životu. Věcné pasáže z Osvětimi se dostávají do souvislosti s americkým rasismem a vědomím, že konec války neukončil utrpení a traumata přeživších obětí. Kniha je sugestivní výpovědí o zlu a destruktivních silách v lidské psychice, o problému viny a kolektivní odpovědnosti za to, čeho se může člověk dopustit na druhém člověku.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Odeon

Sophie's Choice , 1979

Hadrna
18.11.2017 5 z 5

Tak jsem se dočkala. Můj první dojem když jsem si přečetla název tohohle díla v seznamu volitelné četby k maturitě bylo slovo nikdy. Ne kvůli to mu, že by snad byla dlouhá a nebo nebyl nacismus a holocaust můj šálek kávy (což je až moc), ale hlavně kvůli tomu jak je v různých filmech na ni odkazováno stylem "To je úplná Sophiina volba". Pak však můj nevyzpytatelný přítel tuto krásnou knihu pořídil a já neodolala. Říkala jsem si, tak když těch set stran je tak uznávaných nemůžou na nich být napsány nesmysly. Tak jsem se položila do milostného trojúhelníku Žida, Polky a amerického Jižana a román je na světě. Příběh bych dělila na části hltající co vás nenechají jít dělat cokoliv jiného a části kdy už si říkáte ať už je konec. pro mě nějáké Stingovi promluvy a úvahy jeho samého byli drásající, ten kluk občas nezná konec, ale rozhodně jsem je nepřeskakovala pomohou vám utvořit o autorovy samotném hezkou představu jeho duše. Sophiinu povahu jsem pochopila, ale tak napůl tím chci říct, že na mě je moc iracionální, ale neříkám, že občas jsem se nenazvala já sama Sophii, jak můžu vědět, že bych se v těch chvílích neponížila a nezprotivila se sama sobě tak jako ona. Jak Sophie několikrát v románu řekne, válka z vás udělá cosi zvířecího co nejde ovládat, už neznáte hranici lidskosti a samotného přežití, protože když se někdo promění v takového tvora který utlačí vás jako lidskou bytost, pak už nemůžete mluvit o přežití, cosi ve vás už umřelo. příběh na mě zanechal neodmazatelnou stopu, jelikož tak dokonalé propojení problému jak Evropy tak Ameriky bylo neskutečné, líbilo se mi kolik témat tam proběhlo a udržoval to tím pádem čtenářovu pozornost. Rozhodně jsem ráda, že jsem se nenechala odstrašit počtem stran a profláknutím knihy, je krásná, smutná a donutí vás přemýšlet a to se mi moc líbilo, rozhodně vytrvalcům doporučuji, nebudete zklamáni NH :)

BlackJeffy
15.11.2017 5 z 5

Po přečtení téhle knihy ve mně něco zemřelo. Mám pocit, jako kdyby si Sophiie a její příšerný osud odnesl něco ze mě a není to hezký pocit. Dílo tak silné, že nemohu nalézt slova. Vím jen, že ten tíživý pocit mne bude ještě pár dní pronásledovat.

artlucie
04.11.2017 5 z 5

Velmi, velmi doporučuji přečtení v orginále! Pro mě je česká verze v porovnání s anglickou jazykový omyl - právě všechny ty sexuální záležitosti, nadávky.. to v češtině nemělo šťávu. Originál je vážně skvělý. Ale uznávám, že to hlavní - silný příběh - to tak jako tak neubírá. Sem tam nudnější pasáže o Stingovi se dají skousnout..

ddkk
22.10.2017 5 z 5

Nerozumím...nerozumím některým zdejším komentářům. Jak může někdo napsat o jednom z nejdůležitějších děl světové beletrie, že "je v něm příliš sexu" a že to knihu "degraduje na brak" ?!? V takovém případě doporučuji číst raději časopisy a Harlekýnky (nic proti nim, ale je to asi jiná liga, že)...V každém případě považuji Styronův zásadní román za skvělý a číst by ho měl každý. Anebo se alespoň podívat na film se skvělou Meryl Streep.

Kristy21
21.10.2017 5 z 5

Jak začít?!
Knihu jsem četla na střední škole, jelikož jsme ji měli v literárním seznamu knih k maturitě. Nechápala jsem, proč jsem si knihu vybrala do seznamu mezi další knihy, když jsem se tématu holocaustu vyhýbala. Poté jsem to pochopila.
Chtěla jsem se vžít, alespoň díky tomuto příběhu, do pocitů a myšlenek lidí, kteří si prošli tímto ošklivým obdobím. Byl to velmi zajímavý, ale také hodně, ale opravdu silný příběh, plný emocí, strachu a napětí.
Ztratit dítě, je velice těžké, kort potom, když ztratíte i dítě druhé, ale musíte s tím žít dál. Sophiin příběh je plný smutku, nejistot, je dojemný, smutný a konec? Konec je srdcervoucí, rozhodně mé srdce nenechal chladné.
Proto si myslím, že díky této knize si někteří z nás mohou uvědomit, že to, co zažívají dnes, je nic oproti tomu, co zažívali naši dědečkové, babičky, pradědečkové, prababičky. Nebylo to lehké období, z dějin ho nikdo nevymaže, proto je dobře, že takovéto knihy existují a jsou přístupné.
Rozhodně nelituji, že jsem si knihu do svého seznamu vybrala!

Hakem
18.10.2017 3 z 5

Vzdy jsem se tematu holokaustu vyhybala, protoze je to me moc silne. Ale myslim si, ze alespon jednu knihu k tomutu tematu by mel precist kazdy, aby se podobna hruza nezapomnela a hlavne nestala znovu (coz hrozi k momentalni rostouci nenavisti vuci jinemu nabozenstvi).
Ja jsem si vybrala snad tu nejznamejsi knihu, s notoricky znamou "volbou". Nic jineho jsem vlastne o knize nevedela a proto me velmi prekvapil zpusob psani a samotny dej. Popravde tak do 3/4 knihy jsem si chystala negativni komentar, ale nakonec se mi to po precteni rozlezelo a chte nechte musim nektere body vypichnout.
Cele Sophiino vzpominani je zajimave, dojemne, smutne a nakonec cekane srdcervouci. Jako matka dvou deti si dokazu predstavit to silenstvi volby..
Vzdy si behem cteni kazde knihy hledam ruzne blizsi informace k poznamkam, jmenum, mistum. Dava mi to lepsi obraz a zustava mi tak vic detailu v pameti.. takze jsem si behem cteni, ktere uz tak bylo dost desive hledala dalsi desivejsi udaje, abych mela uceleny obrazek.. takze mi misty uz splyva co bylo napsano v knize a co jsem cetla jako doplneni. Kazdopadne se takova nelidskost da jen tezko predstavit a uplne pochopit..
Zbytek knihy nevim. Stinguv zivot me popravde skoro nezajimal, Sophie mi moc sympaticka taky nebyla.. povrchni kraska, bohuzel az hloupa.. Nathan no comment. Stridani spousty okrajovych temat - jih versus sever USA, otroctvi, neustala a az protivna zavislost na hudbe, psychoanalizy tehdejsi mladeze.. ono se to tam nakonec snad hodilo, aby clovek uplne nezesil z tech osvetimskych hruz, ale behem cteni to bylo vsechno takove tezkopadne. Z kazdeho mlyna trochu.. nejdriv jsem si myslela, ze se jedna o ciste autobiografickou knihu a to ne moc dobre napsanou.. na konci jsem uz vedela, ze se o skutecny pribeh nejedna, a najednou jako by cela kniha vyletela o 5 kategorii vys. Postupne odkryvani pravdy o docela prolhane Sophii, gradujici dej, kdy se mi libil styl autora, ze predem dal par poznamkami vedet, ze se na nas chysta dalsi zvrat nebo novinka v deji.
Bohuzel na muj vkus neustale omylani milostnych scen knihu zase o 5 kategorii snizilo. Vazne mi to vadilo a po pulce uz jsem cele ty dlooouhe pasaze preskakovala. To je asi moje uplne nejvetsi vytka k teto knize.
Jsem rada, ze jsem si knihu precetla az ted a ne na stredni v ramci povinne cetby. Myslim si, ze knihu doopravdy oceni az rodic a vzhledem k te strasne premire erotickych popisu se vazne divim, ze ji doporucuji nactiletym..
Zajimavy byl ale az psychologicky rozbor ucastniku druhe strany, tech zrud SS.. ze i ti byli vlastne jen otroci tech "vyssich" a plnili ty hrozne rozkazy z donuceni, a ztratili tak tim celou podstatu toho byt clovek..
Z knihy me nejvic zasahl rozhovor Wandy s zidem, ktery si prisel pro zbrane a popis tech tisicu deti umrzlych ve vagonech..
A nakonec jsem byla vlastne prekvapena, ze se v knize nedozvime z te hrozne volby vic nez par vet. Cekala bych rozbor, proc se rozhodla jak se rozhodla.. aspon to se myslim resi vsude, proc chlapec a ne dcerka.. z toho hlavne bych cekala, ze se bude Sophiia chtit rozpovidat, kdyz uz jednou zacala.. ale vzhledem k tomu jaky byl osud syna, na te volbe nakonec ani tak nezalezelo..
Takze nevim, mam dost rozporuplne pocity, na jedne strane strasny brak a na druhe srdceryvne dilo.

Messilina
09.10.2017 1 z 5

Za mě také nic moc. Je to dost roztahané a je tam zbytečně moc sexu, který jakoby degraduje celou tu knihu na něco dost brakového.

JIVaJaH
06.10.2017 3 z 5

Tak nevím, zda jsem nedozrálá nebo jinak nastavená, ale kniha, která je třeba zde většinou chválena a ceněna mi nějak nešla a neseděla. Hlavní hrdina, vlastně všichni tři, mi nebyli téměř ničím sympatičtí. Naopak všichni mi připadali tak nějak choří. Podobné pocity jsem měla z knihy Osudy a běsy. Samozřejmě kvalita jazyku v případě Styrona musí být vyzdvihnuta! „Sophiina Volba“ děsivá a pro osobu o tom rozhodující, zničující.

readah
05.10.2017 5 z 5

Geniální dílo. Většina kritických komentářů tu na Databázi mimo mísu. 5* a kdo to nečetl, měl by se stydět.

3lis
04.10.2017 5 z 5

knížka mi nedělala problém číst a tak ikdyž už jsem si na ni našla chvilčku času mě okamžitě vtáhla, celou dobu jsem byla neuvěřitelně zvědavá na konec a postupné odkrýváni Sophiiny minulosti se mi hrizně líbílo. Kdo se rozmýšli že by si knižku rád přečetl vřele doporučuji. Příběh je někdy vesely, pochmurny, smutný, napínavý a sem tam i s nadechem erotiky.

micha-ella
02.10.2017 4 z 5

Síla! Ale zklamalo mě rozuzlení toho příběhu a v knížkách mi taky hodně vadí pasáže o sexu. Takže jen čtyři hvězdy.

vendysantos
30.09.2017 5 z 5

Není co dodat. Velice silný příběh. Zatím nejdelší kniha, co jsem kdy četla. Asi po polovině knihy už se to sice jaksi táhlo, měla jsem pocit, že ji snad nikdy nedočtu. Jsem však ráda, že jsem vydržela číst až do konce, dost mne zasáhla.

Warty
21.09.2017 5 z 5

Skvělá kniha, které nic nechybí. Styron je skvělý vypravěč. Rozhodně stojí za přečtení.

Bláža9
21.09.2017 5 z 5

Pro mě jedna z nejsilnějších knih, jakou jsem kdy četla...3/4 knihy jsem si říkala, jak mi přijde zbytečné číst o životě Stinga a Nathana, když mě zajímá jen osud Sophii a trochu jsem se s knihou trápila...ale závěr mě přesvědčil, že pro celkové pochopení osudu Sophii, je jejich vliv neskutečně důležitý...
Knihy vždy hodnotím podle toho, jaký ve mě zanechají po dočtení pocit a tentokrát to snad ani nelze vyjádřit...je prostě neskutečně silný...Souhlasím s názorem, že si musí člověk nejprve něco odžít, aby ji dokázal pochopit...
Závěrečná slova R. Nenadála mluví za vše: Rokem 1945 skončila pouze druhá světová válka, ale zdaleka se nepodařilo zprostit svět veškerého myšlenkového plevele a zlikvidovat představy o nadřazenosti jedněch nad druhými. Zlo na sebe bere nové obludné formy...

katy238
25.08.2017 5 z 5

Těžké čtení dotýkající se celé škály témat. Kniha se proslavila díky tématice holocaustu, ale jediný pilíř příběhu to není. Kniha rozebírá i jiné temné stránky lidské společnosti a hlavně společnost Ameriky 40.let.
Pro tuto knihu je potřeba dospět a mít v životě něco za sebou, pubertální jedinec měsíc před maturitou z ní nemá nic.
Není to kniha na jedno přečtení a je potřeba dát jí svůj čas, zkušeného čtenáře nezklame.

kutikk
12.08.2017 2 z 5

Miluju válečnou literaturu, ale tohle bylo jedno velké zklamání. Kniha není ani tak o Sophii jako o Stingovi, který mi byl od začátku knihy nesympatický. Každý asi ví o jakou volbu se má hlavně jednat, ale pokud to víte dopředu a neznáte výběr, tak je vám to jasné během čtení knihy, protože o jednom dítěti mluví a druhém je pouze zmínka. Dvě hvězdičky jen za vprávění Sophie. A i ta mi teda přišla neuvěřitelně hloupá.

Adelajda_4
13.07.2017 5 z 5

Velmi oblíbená kniha, strašně se mi líbí styl psaní autora, kdy postupně odkrývá různá tajemství hlavních hrdinů a my se jim pomalu dostáváme "pod slupku" a začínáme zjišťovat, proč jednali tak, jak jednali.

Aerine
11.07.2017 5 z 5

Skoro po 10 letech jsem se vrátila ke Stingovi, Nathanovi a Sophii. Když čtenář ví, co ho čeká, bojí se jednotlivých tragických událostí a s každou přibývající stránkou je obava o hlavní hrdiny větší a větší. Ale víte, že se jim prostě nedá vyhnout, a tak čtete a hltáte jednotlivé stránky a na rozdíl od Sophie, vy žádnou volbu mít nebudete... prostě propadnete kouzlu knihy jako Stingo.

Katranis
03.07.2017 3 z 5

Povinná četba.
Nejprve dospět, pak přečíst. Nenuťte tohle děti číst! Odpudí je to od veškerého tématu s tím spojeného. Potom si k tomu horko těžko najdou cestu.

Kerberos
02.07.2017 4 z 5

Poprvé jsem četla ve dvaceti,podruhé ve čtyřiceti,pokaždé to ve mě zanechalo něco jiného,ale vždy dobré.Nejsilnější z celé knihy rozhodnout se které z dětí obětovat,to bych asi nedokázala.