Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů

Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/538826/bmid_spolek-pratel-krasne-literatury-a-bramborovych-kolacu.png 5 990 990

Je krátce po druhé světové válce a Juliet Ashtonová, úspěšná autorka, se rozhlíží po námětu na svou novou knihu. Shodou okolností se prostřednictvím dopisu dozvídá o Spolku přátel krásné literatury a koláčů z bramborových slupek, který během války za neobyčejných okolností založili obyvatelé okupovaného normanského ostrova Guernsey. Jejich osudy ji natolik zaujmou, že se je rozhodne navštívit osobně. Juliet se na ostrově dostane víc než srdečného přijetí a brzy se ukáže, že v novém prostředí dost možná najde víc než inspiraci pro svoji další knihu...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society, 2008

hlina
05.05.2013 5 z 5

Úžasné překvapení. Nikdy by mě nenapadlo po té knížce sáhnout. Četla jsem ji na doporučení. A bylo to milé pohlazení po duši. Šetřila jsem si ji, aby mi déle vydržela. A získala čestné místo v mé knihovně mezi knihami, ke kterým se vracím.

červ.hruška
21.04.2013 5 z 5

Milé pohlazení po duši. Mohla být delší :-).

hrabenka
15.03.2013 5 z 5

Moc hezké čtení,nejdřív jsem nevěřil,že se vůbec začtu,válečná témata moc nemusím.Ale kniha je moc hezká,krásně se čte.

pisutka
09.03.2013 5 z 5

Velmi milé překvapení! Chytne, pobaví, i rozpláče.
Z rádoby "romantické dopisové" zápletky se postupně vyvine silný příběh hrdinství obyčejných lidí v době okupace.

Honey19
08.03.2013 5 z 5

Od téhle knížky jsem moc nečekala a proto jsem byla při jejím čtení velice překvapená. Knížka se četla sama, kolikrát jsem nemohla knihu odložit, abych se dozvěděla další věci z příběhu. V některých pasážích knihy mi běhal mráz po zádech, ale knihu hodnotím jako laskavou, je to takové pohlazení po duši. Rozhodně doporučuji.

aannyy
19.02.2013 5 z 5

Lepší knihu jsem dlouho nečetla :-)

anibeni
18.02.2013 5 z 5

Krásná kniha... Po celou dobu, co jsem ji četla, jsem se tak nějak "přiblble" usmívala a po přečtení mi bylo vážně líto, že už je konec.. K této knize se budu ráda a často vracet...

aktak1203
31.01.2013 5 z 5

Ukázka toho, že nic není jak se zdá. Když bych měla jedním slovem knihu popsat, tak řeknu - příjemná. Moc hezké čtení a příjemné zpestření deštivého odpoledne.

Hanin
29.01.2013 5 z 5

Opravdu krásná kniha.

Majulinek
07.01.2013 5 z 5

Úžasná kniha. Sice většinou nemám ráda knihy podobného zaměření, ale tato mě přímo dostala.

Renava
03.12.2012 5 z 5

Táto chuťovka mi sadla tak, ako máloktorá iná. Svieži a nadmieru sympatický román, ktorý poteší srdce, rozosmutní, rozosmeje, prinúti k zamysleniu – nenašla som skrátka nič, čo by mu chýbalo.
Stretla som sa s názormi, že vyrozprávanie príbehu cez listovú korešpondenciu mu ubralo na kvalite, no ja si myslím presný opak. Predsalen, novodobých príbehov o hrôzach a útrapách vojny je v dnešnom knižnom svete toľko, že pokiaľ nezaujmú niečím originálnym, často skĺzajú do priemeru a zabudnutia. Práve preto formu listov považujem za výbornú voľbu, ktorou autorky zabodovali, čitateľa si získavajú od prvých riadkov a knihu tak postavili do roviny výnimočnosti, nenapodobiteľnosti.
Okrem spomínaného, spostredkovať príbeh výhradne formou korešpondencie medzi hlavnými aktérmi môže byť pre pisateľa celkom tvrdým orieškom, v tomto prípade však rozlusknutým hravo a s noblesou - podotýkam, že do listov boli vtesnané nielen vzájomné osobné odkazy dopisovateľov, výpovede o hrôzach vojny, slušná dávka emócií, ale ako bonus tiež veľká porcia brilantného vtipu (za toto u mňa 100 bodov navyše!).

Kniha ako stvorená pre zimné večery - s litrom bylinkového čaju, hrubou dekou a teplými ponožkami, s takouto výzbrojou je zážitok z čítania dokonalý :-). A ja si ho veľmi rada zopakujem, pretože ani nepamätám, kedy som naposledy čítala niečo tak relaxačné a príjemné.

kika 13
30.10.2012 3 z 5

Je tolik různých pohledů na jednu věc na lásku válku přátelství.Pěkné čtení.

maikie
05.10.2012 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Určitě se k ní budu ještě vracet. Vřele doporučuji!!!

KellyH
18.06.2012 5 z 5

Nádherná kniha, která pohladí po duši. O vytrvalosti, naději, přetrvávajícím přátelství. Okouzlilo mě i to, že je kniha psaná v dopisech. Zamilovala jsem si téměř všechny postavy a nejednou se mi při čtení objevil úsměv na rtech. Naprosto a rozhodně doporučuji.

bend-ik
12.04.2012 4 z 5

Guernseyská literárna a koláčová spoločnosť ma dostala tým, ako jedno dielo spojilo viaceré úžasné veci - čítanie knihy, dopisovanie listov a existenciu knižného klubu. Páčilo sa mi, že si môžem vychutnávať to, ako celkom obyčajní ľudia so spoločnou vášňou kdesi v menšom mestečku s vľúdnosťou im vlastnou prijmú medzi seba "neznámu" osobu, aby jej predostreli vlastné príbehy - ešte skôr, ako ich životy osobne navštívi. Ktovie, či by v súčasnosti a realite niekto z nás podobne "uspel" :)

kusma
03.02.2011 5 z 5

Krásná, milá knížka. Kniha je psána v dopisech, to jí dává jisté kouzlo. Pisatele si zamilujete a budete se vždy těšit na nový dopis. Je to jedna z nejlepších knih, kterou jsem četla a každému ji mohu jen doporučit.

Alma-Nacida
30.11.-0001 5 z 5

Krásná kniha. Ještě než jsem ji dočetla - půjčenou z knihovny, šla jsem si pro vlastní do knihkupectví, a to vzhledem k pokročilému věku (svému) a narvané knihovně téměř nikdy nedělám.

Márinka
30.11.-0001 5 z 5

Nádherný příběh o tom, kolik podob může mít válka, lidské neštěstí, láska, přátelství, tužby. A zejména o tom, jak si kdysi lidé dokázali povídat o literatuře, o knihách a jejích hrdinech. Byť je k sobě svedla náhoda, ba dokonce nutnost přežít a před tím vůbec nečetli. Škoda, že autorka již zemřela ...